Vriendenkring uitstekend in „Kontakt met Kootje" Njeem ookzori brfektïèkening Renovatie houtrijke woningen gereed Wasmachines I Laatste woning opgeleverd per maand. met een altijd hoge rente. luhaalpoging mislukt AUTOMOBILIST VRIJ ERNSTIG GEWOND j Electrohuis CJ! Damclub Texel vfcn deuksporbijfkamp Afscheid R. Beukema als concierge Groene Kruis-gebouw DINSDAG 9 MAART 1796 89e JAARGANG No. 9057 TEXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RooiJ Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 t - -m t» Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De ^JL 50 cent Incasso; los 40 cent. Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewijks, Noord- i T I X li'ï*~i ft ft lit wm ft»E m/t tl f Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank wester 21. Den Burg. tel. (02220) 3986. il i f V r f if %/V F tf W i MmmmJ Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Voorzitter S. Kooi van de Woningbouwvereniging Texel overhandigt bloemen aan mevrouw De Vries, een gebaar dat moet worden be schouwd als een huldeblijk voor alle huurders van de voormalige houtrijke woningen wegens de ondervonden medewerking bij de vernieuw- Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS DEN HOORN - De Vriendenkring is één van de weinige Texelse amateur toneelverenigingen die het zich kan permiteren gerenommeerde krachten niet mee te laten spelen zonder dat de kwaliteit van de uitvoering daalt. Vrij dagavond bleek tijdens de uitvoering van het blijspel „Kontakt met Kootje" .schelpen en gedroogde bloemen ge maakte wandversieringen. Badmeester De heer R. Beukema is van geboorte Groninger en kwam in 1937 naar Texel als bakker. In 1953 werd hij concierge van het consultatiebureau en badmees ter van het badhuis; beide gebouwen wa ren ondergebracht in één complex aan de Witte Kruislaan. Vooral in zijn hoe danigheid als badmeester is Beukema voor vele Texelaars een bekende ver schijning geworden. Vele ouderen onder de bevolking zullen zich hem nog wel herinneren. Hij zorgde in de eerste jaren voor de verwarming (kachels) en voor de aanwezigheid van water, dat hij met een hevelpomp uit twee welputten haalde. Dit grondwater wes zeer bruin van kleur en bezorgde Beukema veel werk met het schoonhouden van de ze ven badcellen en het ene ligbad die het badhuis rijk was „Het gebeurde wel eens dat ik van 's morgens 8 tot 's nachts 12 uur in touw was", zegt hij. Waterleiding Beukema was dan ook blij dat Texel waterleiding kreeg. Dat betekende voor hem een hoop problemen minder. Ook het grondwater bleef toen weer op peil. „Doordat ik zoveel water aan de grond onttrok zakte het peil in de naaste omgeving behoorlijk". Het badhuis moest de mensen vertrouwd raken met bad en douche. Beukema- „Het was een onderdeel van de volksgezondheid". Toen de waterleiding er eenmaal was deden ook de privé-douches en baden hun intrede. De behoefte aan een open bare bad- en douchegelegenheid ver dween. Was in het begin de toeloop groot, later werd dat een stuk minder. Een steeds geringer wordende vaste kern baders bleef trouw de gang naar het bodhuis maken. Het badhuis ging na 16 jaar dicht. Voor het eerst kreeg de heer Beukema toen een vrij weekend Als badmeester had hij zaterdags name lijk altijd aanwezig moeten zijn. Aan vankelijk werd hij benoemd als tweede badmeester naast de heer Kloosterman, die echter na een paar jaar overleed Sindsdien deed Beuke ma het alleen. Langzamerhand werd het Groene Kruisgebouw uitgebreid. Er kwam een nieuwe vleugel en Beukema werd van badmeester-concierge alleen concierge. Na 51 jaar arbeid te hebben verricht geniet hij nu al een week van zijn pensioen. „Ik ben blij dat ik er uit stap op een moment dat ik nog gezond ben", zegt hij tevreden. weer eens hoe groot het aantal goede toneelspelers in Den Hoorn wel is Met W. Kikkert en G Witvliet achter de coulissen (zij voerden de regie) lever de De Vriendenkring een uitstekende prestatie, die door het publiek terecht beloond werd met een donderend ap plaus. Inleider W. Kikkert zei dat het blij spel alleen de pretentie had het publiek een amusante avond te bezorgen. De Vriendenkring is er voortreffelijk in ge slaagd dit aspect te laten uitspringen. De tonelisten wisten de zaal spontaan aan het lachen te brengen. Het niveau van de uitvoering was hoog De Vriendenkring telde vrijdag avond geen zwakke plekken. Het is dan ook moeilijk echte uitblinkers aan te wijzen. Toch wagen wij het er op me vrouw G. Grabowski-Lap dit predikaat te geven. Als de huishoudster Dien ac teerde zij nagenoeg foutloos en straalde een routine uit die haar in staat stelde zich zelfverzekerd over het toneel te be wegen. Hebben wij mevrouw G Gra- bowski genoemd dan dienen onmiddel lijk Cor van Heervvaarden en A. Boon- Haker vermeld te worden als het echt paar De Boer Ook zij etaleerden niet geringe kwaliteiten. Het agrarisch dia lect waarvan Van Heerwaarden zich be diende was doorspekt met Texelse uit drukkingen en daardoor uiterst verma kelijk om te horen. Mevrouw A. Boon- Haker speelde de rol van de „domme" moe De Boer zo goed dat gemaakt-grap- pige zinswendingen toch het publiek aan het lachen brachten. Naast mevrouw Grabowski nam ook G. Bruijn een grote rol voor zijn reke ning. Hij speelde de boekhouder Willem de Vries Bruijn begon aarzelend (het hele blijspel begon overigens wat aar zelend) voelde zich niet erg op zijn ge mak maar groeide naarmate het stuk vorderde en eindigde uitstekend. J. Lap als de boerenzoon voelde zich als een vis in het water en leefde zich op het totieel helemaal uit. Mevrouw A. Scherpenhuis-Kikkert als het nichtje van de boekhouder en mevrouw B van Duijn-Rodenburg als haar vriendin Yvonne, bijgenaamd „Vonkie", bewogen zich als twee vrijgevochten meiden nu en dan wat te gemaakt over het toneel Met name hun manier van lachen was wat irritant. Verder viel er op hun spel mets aan te merken. Mevrouw Bruijn- Wijckilsma speelde Kootje, het lelijke meisje met de pukkels dat toch mooi blijkt te zijn, en droeg het hare bij aan de goede collectieve prestatie van De Vriendenkring. Over de inhoud van het blijspel ver tellen wij niet meer dan dat boekhouder De Vries op zoek is naar een vrouw. Hij heeft daartoe een huwelijksadvertentie geplaatst waarop hij respons krijgt van Kootje, die met haar hele familie een bezoek aan de boekhouder brengt. Dit bezoek blijkt echter in scene te zijn ge zet met als doel de boekhouder aan zijn knappe huishoudster Dien te koppelen. De verwikkelingen en komische situa ties rond dit thema zijn legio. Mensen die zich een avond kostelijk willen ver maken doen er verstandig aan komende vrijdag de tweede uitvoering van het blijspel „Kontakt met Kootje" bij te wo nen. De Vriendenkring verdient het dat ook haar tweede optreden voor een volle zaal plaatsheeft. Rest ons nog te vermelden dat de gri- mage verzorgd werd door de firma Pol man (vooral de pukkels waren voortref- relijk) en dat W. van Hintum souffleer de. De renovatie (vernieuwbouw) van de tachtig zg. houtrijke woningen van de woningbouwvereniging Texel is vol tooid. Gistermiddag werd de laatste woning (van de familie J. de Vries, Naalrand 1 in Den Hoorn) opgeleverd. Het bestuur van de woningbouwvereni ging maakte daar een feestelijk plech- tigheidje van want er was alle reden tot blijdschap, hoewel de operatie nogal moeizaam is verlopen. Enig ongerief voor de huurders kon niet worden voor komen. De familie De Vries heeft de woning tijdens de werkzaamheden zelfs verlaten en heeft een week af zeven doorgebracht in een zomerhuisje. Het „smartegeld" van ƒ3.000,dat aan ie dere huurder is uitgekeerd heeft echter veel goed gemaakt. De tachtig woningen hebben jaren lang kostbare zorgen gevraagd. De on derhoudskosten stegen tot ver boven het toelaatbare niveau. Aan die situatie is nu een eind gekomen want de nieuwe puien van aluminium en baksteen zijn heel wat beter tegen de tand des tijcis en het Texelse klimaat bestand. Het woongerief is aanmerkelijk verbeterd door de centrale gasverwarming, de dubbele beglazing en de nieuwe douche ruimte. „De woningen zijn nu de beste die de vereniging heeft; vroeger waren het de slechtste", aldus voorzitter S. Kooi, die gistermiddag dank bracht aan de velen die bij het project betrokken waren geweest. Het werk werd uitge voerd door aannemer C. H. F. Duin; de centrale verwarming werd aangebracht door het CVI Texel In het bijzonder werd waardering uitgesproken jegens de Nationale Woningraad die het werk heeft begeleid en het bestuur met raad en daad ter zijde stond. De woningraad was gisteren vertegenwoordigd in de personen van de heren H G Otto uit Vrijdagmiddag om 17.55 uur deed zich op de Pontweg nabij de veerhaven een ongeluk voor als gevolg van een mis lukte inhaalmanoeuvre. Het liep onfor tuinlijk af voor de 24-jarige A.v.d.W. uit De Cocksdorp want hij raakte met zijn NSU-personenauto van de weg, schoot over de sloot en kwam in het weiland terecht. Zijn wagen werd daarbij onherstel baar beschadigd. De bestuurder klaagde over hevige pijn in de linkerschouder. Ter observatie werd hij naar het zie kenhuis gebracht, maar na behandeling kon hij direkt weer huiswaarts keren De ingehaalde wagen was een Renault bestuurd door TESO-matroos A. B. M Roest, uit Den Burg. Bekneld onder auto in sloot De 28-jarige B W.M uit Eierland werd in de nacht van vrijdag op zaterdag om kwart voor drie ernstig gewond, toen hij op de Hoofdweg de macht over het stuur van zijn Morris kwijt raakte en in de sloot terecht kwam. M. werd naar buiten geslingerd en raakte onder de wa gen bekneld. Voorbijgangers waar schuwden de politie (een wachtmeester woont toevallig vlakbij de plaats van het ongeluk) en ook werden kraanwe gen en ambulance gealarmeerd. De heer A Eelman slaagde er inmiddels echter in M. te bevrijden. Na eerste hulp door dokter Segers werd M. per extra boot naar het ziekenhuis in Den Helder ge bracht. Het slachtoffer had die avond zowel in de sporthal te Den Burg als in het dorpshuis van De Waal een aanmer kelijke hoeveelheid drank gebruikt. In Den Helder werd een bloedproef geno men. goedkoop en goed Zanussi vanaf 595,- X Amsterdam en L. Ricmers uit Den Hel-; der. Laatstgenoemde was met het dage lijks toezicht belast en werd de afgelo pen maanden een bekende verschijning in de vernieuwbouwwijken. Inmiddels zijn de voorbereidingen in volle gang voor verdere verbetering van het woningbestand van de vereniging; Binnenkort zullen alle woningen wor den voorzien van centrale verwarming, dubbele beglazing en spouwisolatie De totale kosten belopen 3,5 miljoen gul den. De denksportvijfkamp is zaterdag avond in een overwinning geëindigd voor de damclub Texel, gevolgd door biljartclub De Zwaan, de klaverjasclub Eierland en de dam- en schaakclub Oostcrend. Vijfde werd het eerste team van de bridgeclub, zesde de schaakclub En Passant gevolgd door S.V. QP en het tweede team van de bridgeclub dat laat ste werd. De damclub Texel won zowel het on derdeel dammen als ook bridgen. Het tweede team van de bridgeclub won het klaverjassen, de schaakclub zegevierde bij het schaken, terwijl het biljarten een overwinning werd voor de klaver jasclub Eierland. De vijf kamp werd zaterdag voortref felijk georganiseerd door J. van Heer waarden van de Texelse sportraad; de bridgeclub was gastheer. De heer Meedendorp van de damclub won al zijn dampartijen en had hiermee een groot aandeel in de uiteindelijke zege van zijn ploeg. mi lin—m w i ini i'iii i min i iii ii De heer R. Beukema neemt donder dagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur offi cieel afscheid in het Groene Kruisge bouw aan de Witte Kruislaan, waarvan hij ruim 22 jaar concierge is geweest. Beukema is 65 jaar geworden en heeft met ingang van deze maand zijn werk zaamheden neergelegd. Hij is inmiddels opgevolgd door de heer Medcma uit Oosterend. „Aan het idee dat ik nu vrij ben moet ik nog wennen", zegt Beukema, „het was hier net mijn eigen bedrijfje". Hij woont nog in de dienstwoning aan de Witte Kruislaan, zodat de binding nog groot is. „Als ik straks verhuisd ben wordt dat minder", meent hij. Dan gaat Beukema zich volledig richten op zijn hobby's. Hij houdt van de natuur, wan delt en fietst veel, is dol op reizen en een verwoed knutselaar. Als de TC-verslag- gever Beukema voor een praatje op komt zoeken is hij druk bezig met het beitsen van hout. Laat een antieke kast zien die geheel door hemzelf is opge knapt en toont enige door hem van

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1