SVC-toneel bracht onwaarschijnlijk stuk P°topeiu[ remmen Help de Eendracht reilend en zeilend te houden Feestavond S.V. De Koog zeer geslaagd Emmabloem, een bloem, die nog veel water nodig heeft Opspuiten verzwaarde zeedijk begonnen Fancy fair o.l.s. Oosterend Zomeravondvoetbal ,mr/KZEGGEN WOU. De rest kan stikken? Oproep dorpscommissie De Koog - S.O.S. giro 277 i.n.v. Aktie Eendracht '76 Elektriciteit appartementenhotel Amateurtje treedt op voor bejaarden Foto-expositie polder Het Noorden DE COCKSDORP De mensen die zaterdagavond de toneeluitvoering van SVC hebben bezocht, moesten hun ge dachten er goed bijhouden. Want de gang van zaken in het blijspel „De on betaalbare loodgieter" was uiterst inge wikkeld. Fabrieksdirecteur Pim Westra leeft in een niet al te beste verhouding met zijn vrouw en gaat een tijdje op reis. Nau welijks is hij vertrokken of oom Dirk uit Australië kondigt zich aan. Hij wil nog vóór zijn dood zijn bijeengegaarde fortuin onder de familieleden verdelen. Maar alleen degenen die de meeste be langstelling voor hem hebben getoond komen in aanmerking. Mevrouw Westra moet zich van een tijdelijke echtgenoot voorzien en haar oog valt op de loodgie ter die (toevallig!) als twee druppels wa ter op haar echte man lijkt. Dat geeft onbeperkte mogelijkheden tot misver standen en onverwachte gebeurtenissen. Die blijven dan ook niet uit. De verras sing is dat het uiteindelijk een doorge stoken kaart blijkt te zijn. Het echte mannetje heeft dit alles bedacht en speelde voor de loodgieter Zware belasting Een best verhaal was het niet. In een blijspel of klucht mag wat onwaar schijnlijks gebeuren, maar dit was al te gezocht. Schrijver Hans van Wijngaar den legde er echter wel een enorme last mee op de achteurs. Ons petje af voor de heer G. Smeenk die zowel als de keu rige fabrieksdirecteur Westra als voor de heel wat minder keurige en zeer bij ziende loodgieter moest spelen. Hij raakte de kluts niet kwijt en bracht beide rollen zeer tot tevredenheid hoe wel het publiek af en toe het hart vast hield. Mevrouw Bets Stevens-Wilms deed het goed als Westra's echtgenote. Haar rolopvatting was aan de serieuze kant wat in een kolderiek stuk als dit niet zo nodig was. Leuk en spontaan spel als dochter Petra liet Janka van den Brink zien Janka stond voor het eerst op de planken maar acteerde alsof het dage lijks werk was. Prima spel leverde ook de andere debutante Nettie Hartog, als Jossie de dienstmaagd. Met een opval lende flair en goede rolkennis zorgde ze voor een flitsend effekt dat wij overi gens in dit stuk nogal misten. Heel goed was ook de heer G. Monen op dreef, als oom Dirk uit Australië. Mooi duo Erg veel plezier beleefde het publiek vooral aan de heer Wim Ran en me vrouw I. Zuidema-Klinger, respectieve lijk als broer en zuster van oom Dirk. Ze moesten doorgaan voor antiek inge stelde, zeer zuinig levende fatsoenlijke boerenmensen en daarin slaagden ze volkomen. Grappig was dat de heer Ran zich daarbij van het Texels dialect bediende terwijl zijn tegenspeelster meer op de Noordhollandse toer was. De portie overdrijving die zij toepasten was broodnodig in dit stuk, waarin meer was te genieten van de uitbeelding dan van het verhaal. Last but not least was Indrukwekkend optreden hypnotiseur Het optreden van hypnotiseur Paul des Chats was stellig het meest indruk wekkende onderdeel van de zaterdag gehouden feestavond van sportvereni ging De Koog. Helaas was het aantal be zette plaatsen in De Buteriggel minder groot dan vorig jaar. Ademloos zag het publiek toe hoe R. Daalder onder hypnose werd gebracht en geheel verstijfd als een plank op twee schragen kon worden gelegd. Els Koom werd onder hypnose de zaal in gebracht en bleef onder de geheimzin nige ban totdat Paul des Chats de woor den „Dit is het einde van deel één" had uitgesproken, geheel volgens aankondi ging. Bij het tweede optreden werd een assistent van de hypnotiseur op een spijkerbed gelegd. Dank zij yoga bleef zijn (blote) rug onbeschadigd. Daarop was iemand uit het publiek, de heer H Jonker, bereid om met ontbloot boven lichaam en onder hypnose op glasscher ven te gaan liggen. Henk werd op de tafel neergelaten en tot stomme verba zing en afgrijzen ging de assistent ook nog op zijn buik staan. Ook in dit geval kon het „slachtoffer" het lachend na vertellen en had er geen schrammetje van overgehouden. In zijn openingstoespraak aan het be gin van de avond bracht voorzitter Sieb Keijser dank aan allen die met de voet balvereniging hebben meegewerkt, in het bijzonder degenen die zich met be geleiding en vervoer van de jeugdelftal- len hebben bezig gehouden en aan de heren J. Verboom en F. Marees die het gastenvoetbal uitstekend hebben georga niseerd. De eerste prijs bij het bingo (diner voor twee personen in het visrestaurant) werd gewonnen door mevrouw Kingma. Het tweede deel van het bingospel werd gewonnen door de heer A. Mosk. Hij krijgt een half varken, beschikbaar ge steld door slager A. Huizer. Verder had de trekking plaats van de verloting De winnende lotnummers zijn elders in de ze krant gepubliceerd. daar Anneke Kikkert als tante Truus, de vrouw van de loodgieter. Zoals van deze rastoneelspeelster mocht worden ver wacht haalde ze uit dit rolletje wat erin zat. De naam van de regisseur kunnen we niet noemen want zo'n functionaris ont breekt bij de SVC-toneelgroep. Souf fleur was Nico de Graaf. De Emmabloem is stokoud reeds uw grootouders wisten dat de Emma- bloemkollekte „voor de tuberculosebe strijding" was. Anno 1976 is de tuber culose niet meer de gevaarlijke volks ziekte van weleer, maar nog steeds wor den er jaarlijks zo'n 2.500 „gevallen" ontdekt. Er is zelfs de laatste jaren spra ke van een lichte toename van deze ziekte, vooral bij oudere mensen. Maar daarnaast is de Emmabloemkollekte te genwoordig bestemd voor het werk van de kruisverenigingen. Waarschijnlijk bent u lid van een kruisvereniging en betaalt u contributie. Maar die contri butie is onvoldoende om het vele werk te financieren dat de kruisvereniging op het terrein van de thuisgezondheidszorg doet. De opbrengst van de Emmabloemkol lekte is voor vele plaatselijke verenigin gen hard nodig om de tekorten een beet je aan te vullen. Weet u eigenlijk wat de kruisvereni ging allemaal doet? Het komt neer op zorgen voor een mens nog voor hij gebo ren is tot aan zijn dood. Er werken bij de kruisverenigingen in het hele land zo'n 15.000 mensen in meer dan 60 beroepen. Daaronder zijn natuurlijk vooral wijkverpleegsters en ziekenverzorgsters, maar ook kraam verzorgsters, districtsverpleegsters met specifieke taken, kinderartsen, reumato logen, diëtisten, fysiotherapeuten, ge- zondheidsvoorlichters, pedagogen, socio logen, agogen, economen, juristen etc. Van 15 - 21 maart wordt weer de Em mabloemkollekte gehouden. Het is voor een zeer goed doel: de gezondheid van uzelf en uw gezin! Mocht u de kollekte missen: op giro postrekening 116.000 t.n.v. de Stichting „De Emmabloem", Den Haag kunt u uw gift storten. Gisteren is bü de haven van Oude- schild begonnen met het opspuiten van zand voor de verzwaarde zeedijk Oude- schild-Ceres. Het benodigde zand wordt gewonnen uit de Waddenzee (ondiepte De Bollen) en er wordt vijf tot tiendui zend kubieke meter per dag verwerkt. Totaal zal voor het te verzwaren dqk- txacee 650.000 m3 nodig zjjn. Aanne mersbedrijf De Vries Van de Wiel ge bruikt bij het werk de pas aangeschafte zandzuiger „Texel" (het is traditie va rend materieel te noemen naar de plaats waar dit voor het eerst wordt ingezet). De dijk komt feitelijk in zee; Texel wordt er dus een beetje groter door. De verzwaarde dijk wordt aan de basis on geveer 50 meter breed en krijgt een hoogte van 7.65 meter. Tijdens de fancy fair in de o.l.s. Oos terend zijn een aantal prijzen niet afge haald. De winnende nummers zijn: 95, 97, 226, 461, 685, 689, 693, 866, 1016, 1103, 1292, 1426, 1512, 1662, 1818, 1849. De prijzen kunnen deze week dagelijks worden afgehaald direkt na de school tijden. In februari werd door de Commissie Texel een bijeenkomst belegd ter voor bereiding van het komende zomeravond- voetbalseizoen. Het aantal aanwezige verenigingen was helaas teleurstellend. Door de KNVB in Alkmaar zijn leden lijsten aan alle verenigingen toegezon den. Deze formulieren moeten uiterlijk 15 maart a.s. aan de bond toegezonden worden. Verenigingen die zich uit het zomeravondvoetbal terugtrekken of dit seizoen niet meespelen, dienen dit even door te geven aan de competitieleider, C. Bonne, Den Burg, telefoon 3636. Eventuele nieuwe verenigingen kunnen zich uiteraard ook aanmelden. Aanvra gen voor overschrijving van de ene naar de andere Z.A.V.-vereniging dienen ui terlijk 15 maart te zijn ingestuurd. Het ligt in de bedoeling vanaf eind april te beginnen met één wedstrijd per avond met als aanvangstijd 19.00 uur. De con tactcommissie heeft weer de volledige medewerking van de Texelse scheids rechters. Er zal weer op het veld in De Waal worden gespeeld. BREVEN VAN LEZERS-BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID WN DE REDAKTIE Naar aanleiding van de steeds terug kerende vraag hoeveel overnachtingen kunnen we op Texel toestaan. En is een derde boot nodig of niet, wil ik het volgende opmerken. Wie zijn wij dat wij kunnen beslissen hoeveel mensen er van onze staatsbossen, staatsduinen en staatsstranden kunnen genieten? Als ik me niet vergis betekent staatseigendom eigenlijk: eigendom van het Nederland se volk. En dan vind ik het toch wel erg dat wij zeggen: zóveel mensen mogen er van Texel genieten en meer niet. Dit lijkt wel erg op: ikke, ikke, de rest kan in de stad stikke. J. Dijkshoorn, „Klein Zeeland", 't Noorden NASCHRIFT: De bedoeling van onze plannenmakers is de aantrekkelijkheid van Texel te be houden, onder andere in het belang van de recreant die bij onbelemmerde groei van het aantal recreatieve slaapplaatsen niet alleen in zijn stad maar ook op Texel zal stikken. Het stellen van een maximum is helaas onvermijdelijk. Wat niet wil zeggen dat men niet zou mogen discussieren over de vraag hoe groot dit maximum zou moeten zijn, al is dat wel rijkelijk laat want het maximum van 47.000 slaapplaatsen in 1985 is voorlo pig vastgesteld. Red. De dorpscommissie van De Koog hoopt dat woensdagavond de door haar beleg de vergadering in hotel „De Toekomst" goed zal worden bezocht. Zij doet een beroep op alle inwoners hierbij aanwe zig te zijn. De dorpscommissie vindt het niet juist dat zij de laatste jaren ver schillende zaken heeft behandeld. „Er zijn veel zaken die de gehele dorpsge meenschap aangaan en daarom ook ge zamenlijk besproken moeten worden. Zo zijn er in De Koog al jaren perkeer- en andere verkeersproblemen. Binnen kort wordt het bestemmingsplan Bui tengebied ter visie gelegd en moet be sproken worden", aldus de dorpscom missie die ook huis-aan-huis een beroep op de Koger bevolking heeft gedaan naar de vergadering te komen. ProdContract CtortmjuniCahons b v„ Four Cdorttó. tetterstfrvice b.v. S.O.S. De "Eendracht" is ons enige nationale zeilend zeeschip. In '74 te water gelaten om jonge Neder landers - onder leiding van een 5 koppige vaste bemanning - in teamverband met zeezeilen kennis te laten maken. Dat was 't doel. En dat is het nog steeds. Alleen is deze 36 m lange "gaffelschoener" enigszms in troebel vaarwater geraakt. Bij de aanschaf is er door enthousiaste sponsors 600.000 gulden bijeen gebracht. Toch kwamen we nog een aanzienlijk bedrag te kort, zodat ons mets restte dan een lening af te sluiten Helaas kunnen we de aflossing van die schuld met zelf opbrengen Het gaat namelijk om een bedrag van 1 miljoen gulden1 Natuurlijk zouden we onze taneven kunnen verhogen, met als gevolg dat een deel van onze jongeren buitengesloten zou worden. En dat willen we ten koste van alles vermijden. Daarom doen wij een beroep op u. Om te voorkomen dat de "Eendracht" op netelige finan ciële klippen zal stranden. En om ae "Eendracht" toch een kans te geven om straks in mei mee te varen in de grote race ter gelegenheid van het 2e eeuwfeest van ae VS. De race besiSat uit 5 etappes met New York als einddoel. Zeilschepen uit verschillende landen, die net zoals de "Eendracht" allemaal door jonge gezellen bemand worden, doen er aan mee. Wij vinden dat de "Eendracht" daarbij niet mag ontbreken. Al was het alleen maar als maritiem visite kaartje. Laten we daarom dat laatste restje zeevarende natie wat ons bindt boven water houden, door de "Eendracht" te redden van de ondergang. Een klem volk mag best 'ns groot zijn in kleine dingen, nietwaar? U kunt dat bijvoorbeeld doen door ons een tientje te schenken, waar voor u een Eendracht wimpel terugkrijgt. Lid worden van de stichting "Eendracht '76" kan ook. Voor partikulieren kost dat tenminste f 20,- en voor bednj ven f 50,-. (Maar meer is natuurlijk altijd welkom). Behalve 't lidmaatschap krijgt u dan 4 maal per jaar een tijdschrift thuis gestuurd met alle informatie omtrent de "Eendracht", plus uitvoerige reisschema's. Voor verdere inlich tingen kunt u bellen: Coördinatie Centrum Aktie Eendracht '76 te Soestdijk, teL 02155-10500. Bij onderhandse aanbesteding zijn de elektrische installatiewerken van het aan de Schumakersweg in aanbouw zijnde appartementenhotel (55 apparte menten en een restaurant) opgedragen aan Electrohuis Bakker B.V. te Den Burg. Ook de elektrische installatie van het appartementenhotel aan de Badweg in De Koog (21 appartementen plus res taurant) zal door Electrohuis worden aangelegd. OUDESCHILD Voor de afdeling Oudeschild van de bejaardenbond zal toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal zaterdagavond a.s. optreden. Her haald wordt het stuk „Tropenkolder" dat vrijdag j.l. met succes in het dorps huis van De Waal werd gebracht; aan vang 20.00 uur. Leden van andere afde lingen van de bejaardenbond zijn ook welkom. Vanwege het 100-jarig bestaan van de polder Het Noorden wordt een foto expositie georganiseerd. Gezocht wordt nog naar enkele foto's, o.m. van de oude Krassekeet, de weegbrug, „Landzicht", „Groningen". „Willemshoeve" en de Oostersluis. Wie deze foto's heeft en uit wil lenen wordt verzocht contact op te nemen met J. Dijkshoorn, Stuifweg 70, Het Noorden, telefoon (02223) 409. *et DINSDAG 9 MAART Voor de Ring van Hervormde vrouwen verenigingen houdt mevrouw Van Sluis een boekbespreking in de LTS- kantme; 20.00 uur. De gemeenteraad vergadert aanvang 19 30 uur. WOENSDAG 10 MAART In „De Toekomst" belegt de dorpscom missie van De Koog een vergadering over allerlei Koger problemen; 20.00 uur. DONDERDAG 11 MAART De N.H. kerk Den Hoorn houdt een ge meente-avond; 20.00 uur. Texelse merriehouders komen om 20.00 uur bijeen in hotel „De Lindeboom- Texel" om te praten over problemen rond de hengstenhouderij. VASTE DATA Iedere donderdagmiddag, aanvang 15.30 uur, wordt in het dorpshuis 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Elke dinsdagmiddag, 14.00 uur, trim men voor dames. Verzamelen op de parkeerplaats van het Turfveld. Hollewal in Den Burg. Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar. Elke woensdag van 14.00 - 15.00 uur is er in de muziekschool legpuzzetheek. Iedere dinsdagochtend van 9 30 - 10.30 uur en van 10.30 - 11.30 uur huisvrou- wengymnastiek in de sporthal „Ons Genoegen". Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NW van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bemhardlaan 112 tc Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorp. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Iedere maandagavond om 20.00 uui tekenclub onder leiding van Lenie van 't Noord end e in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bemhard laan. Deelname mogelijk voor 17-27- jarigen. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tj akker straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Iedere maandagavond bridgen in hotel „De Lindeboom-Texel" om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2