Cjroen kwartsJexels in het harL, Rentree J.C.Dros in raad Ruim 500 Winterswijkers eind april naar Texel Pakt tegen appartementen bij bedrijfshaven Oudeschild RZI 't Horntjevoor zomer 7 7 klaar VREES WEIJDT VOOR SPECULATIE DREBO BESTEMMINGSPLAN GOEDGEKEURD Elektriciteit op De Krim Stichting Wielewaal houdt jaarvergadering Diavoorstelling over Indonesië WELBOREN WAARNEMER IN VVV Weijdt; Bevolking krijgt spijt van afwijzen verkeersdoorbraak VRIJDAG 12 MAART 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9058 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewljks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW „Ik kan niet zeggen da» u het ons gemakkelijk heeft gemaakt door uw benoeming te aanvaarden", aldus bur gemeester W. H. Sprenger tot de heer J. C. Dros nadat deze dinsdagavond als lid van de gemeenteraad was ge ïnstalleerd en dus opnieuw zijn intrede had gedaan in de eilandelijke politiek. De burgemeester voegde er echter aan toe dat dit geen bezwaar hoeft te zijn en hoopte op goede samenwer king. Dros legde direkt daarop een verklaring af waarin hij duidelijk maakte waarom hij in 1974 had be dankt als lid van de gemeenteraad maar nu zijn benoeming weer had aanvaard. Hij herinnerde aan de laatstgehouden gemeenteraadsverkiezingen en de kan didaatstelling van de wethouders. Door Texels Belang was de heer Dros als kan didaat voorgesteld. ,,Maar de heer Van den Heerik heeft dit op alle mogelijke en onmogelijke manieren trachten te doorbreken door zich ook kandidaat te stellen met medewerking van andere grote fracties". Dros stelde dat het ach teraf gezien maar gelukkig is geweest dat het bestuur van Texels Belang voet bij stuk heeft gehouden, want anders was de ontgoocheling na de fraude-af faire nog groter geweest. „Bij geruchte was mij meer bekend van de handelin gen van deze man, maar bewijzen is al tijd zeer moeilijk. In de besprekingen over het kandidaatschap als wethouder is voor mij zijn mentaliteit goed naar voren gekomen en het heeft mij doen besluiten niet met deze persoon samen te werken". Eenmansfractie? Dros vertelde destijds overwogen te •hebben uit Texels Belang-fractie te stappen en «als zelfstandige éénmans- fractie in de raad te blijven, gerecht vaardigd door het grote aantal stemmen dat bij de verkiezingen op hem was uit gebracht. De statuten van Texels Belang stonden dat echter niet toe; een lid van Texels Belang dat in de gemeenteraad zit kan niet voor een andere dan de Texels Belang-fractie aktief zijn. Be danken als lid kan alleen vóór 1 oktober zodat Dros te laat was en dus tot 31 de cember 1975 lid moest blijven. Dat ge beurde; Dros zei zich tot uiteindelijk be danken gedwongen te voelen omdat raadsleden van Texels Belang verplicht zijn twee maal per maand fractieverga dering te houden, hetgeen voor hem gezien zijn aversie jegens Van den Heer- ik onmogelijk was. Sindsdien verwater de het contact met het bestuur van Texels Belang. Toen in de herfst van 1975 de fraude aan het licht kwam, wilde Dros zijn lidmaatschap van Texels Belang („een groepering die mij nog al tijd sympathiek is") alsnog handhaven, hoewel hij niet wist af hij zou worden gevraagd als raadslid terug te keren als Van den Heerik zou bedanken. Liever niet Om voor Dros onverklaarbare rede nen werd het verzoek van Dros om als lid aan te blijven door het Texels Be- lang-bestuur van de hand gewezen. Maar als gevolg van de in de kieswet neergelegde reglementen was Dros in middels wel benoembaar verklaard als raadslid. De meerderheid van de Texels Belang-raadsfractie stond daar volgens Dros wel achter, maar het bestuur van Texels Belang wilde Dros niet als lid terug zodat hij dus ook niet als Texels Belang-raadslid kon terugkeren. Dros besloot daarom als éénmansfraktie in de raad terug te keren. „De druk van vele kiezers die op mij is uitgeoefend, de verplichtingen jegens de stemmers en de tijd die ik er in de toekomst vermoe delijk wel aan kan geven, heeft mij doen besluiten om het raadslidmaatschap weer te aanvaarden". De heer L. J. Weijdt van Texels Be lang reageerde op de verklaring van Dros met de mededeling dat vooral hij tegenstander is geweest van hernieuwde samenwerking met de heer Dros. „Want het niveau van de besprekingen was het zelfde als deze verklaring van de heer Dros". Fratsen Niet alle brieven en andere ingeko men stukken die voor de gemeenteraad zijn bestemd worden ook werkelijk ver menigvuldigd en aan alle raadsleden en andere op de raadsstukken geabonneer- den toegezonden. B. en W. maken een sedectie en volstaan verder met het noe men van het betreffende stuk en een korte schets van de inhoud. Wie kennis wil nemen van de volledige inhoud kan zich op het raadhuis vervoegen en even tueel zelfs een fotokopie afhalen. Daan Schilling van Texels Belang zei dit be zwaarlijk te vinden voor mensen met een normale dagtaak. Hij dacht dat het weinig moeite zou zijn om de raadsleden de complete stukken toe te sturen. Jan Witte van de SCF dacht er ook zo over, maar Cor Ellen van het Pakt meende dat de raadsleden de moeite van de gang naar het raadhuis er maar voor over moeten hebben, daarbij verwijzend naar de op handen zijnde betere finan ciële vergoedingen aan raadsleden. Overtrokken Burgemeester Sprenger sprak van een overtrokken voorstelling van zaken. Het was volgens hem te gek om de papier lawine die nu al regelmatig over de raadsleden wordt uitgestort nog groter te maken. „Laat het aan B. en W. over om uit te maken wat de moeite waard is om doorgestuurd te worden. Van de andere stukken kunt u een fotokopie krijgen" Waarbij werd opgemerkt dat totaal 90 mensen op de raadsstukken zijn geabonneerd, zodat met vermenig vuldiging van alle ingekomen stukken erg veel tijd en geld gemoeid zijn. On derscheid tussen raadsleden en andere geabonneerden wilde de burgemeester niet maken en ook het voorstel van Witte om alle stukken alleen aan de fractievoorzitters te sturen vond geen genade. Mr Sprenger werd duidelijk boos toen Schilling bleef drammen en vroeg: „Waarom haalt u zulke fratsen uit om het ons moeilijk te maken?" Sprenger: „Niks fratsen We zijn niet van plan raadsleden nog ipeer in de watten te leggen door hen allerlei on belangrijke rommel toe te sturen. Ik voel er niets voor". Forcnsenbelasting Mevrouw R. S. de Block-Dam uit Gouda heeft een caravan staan op cam ping „De Robbenjager" bij de vuurto ren. Het ding liep bij de storm van 3 januari onder water, met grote schade als gevolg. Mevrouw De Block had nu bezwaar gemaakt tegen de aanslag woon forensenbelasting die de gemeente haar had toegestuurd met als argument dat de camping feitelijk in open verbin ding staat mef de zee waardoor de cara van-eigenaars groot risico lopen. B. en W hadden dit van de hand gewezen want het gaat hier om een normale cam ping. Met risico's die voortvloeien uit het 's winters laten staan van een cara van heeft men niets te maken Desge vraagd kreeg Cor Ellen te horen dat de camping waterstaatstechnisch gezien wel in „prijsgegeven" gebied ligt, maar het hoort niettemin tot het beheersge bied van de gemeente Texel zodat de gemeentelijke verordeningen er ook nor maal van toepassing zijn. Ellen gaf de gemeente in overweging een dam aan te leggen om opnieuw instromen van het poldertje te voorkomen, verwijzend naar de enige agrariër in dit gebied, die zelf op provisorische wijze ook voor wat veiligheid heeft gezorgd. Overmacht Het ingenieursbureau voor Project ontwikkeling en Bouwservice B.V. (IPB) is niet tevreden over de handelswijze van B en W met betrekking tot een deel van het bestemmingsplan De Koog, het zg. uitwerkingsgebied voor recrea tieve en centrale voorzieningen. IPB had voor dit gebied wel een plan willen ontwikkelen, maar heeft geen kansen meer omdat B en W. voorkeur geven aan Drebo. Dat is het gevolg van de ge beurtenissen rond de Drebo-plannen aan de Bosrandweg. Zoals bekend wil Drebo op deze landschappelijk gevoeli ge plaats van zijn plannen afzien en in- plaats daarvan bouwen in De Koog. B en W. ontkennen niet het morele recht van IPB om dezelfde kansen te krijgen als andere maatschappijen, maar zij be roepen zich op een overmachtssituatie. Bovendien zou een andere dan de nu ge volgde handelswijze waarschijnlijk niet door GS worden geduld omdat bij het onmogelijk maken van de Drebo-plan nen grote schadevergoedingsbedragen zouden moeten worden uitgekeerd Speculatie? Het geval was dinsdagavond voor de heer L. J. Weijdt aanleiding om nog eens te wijzen op de speculatiemogelijk heden die Drebo nu mogelijk in De Koog krijgt. Weijdt vreesde dat Drebo wel de appartementen zal bouwen maar niet de door de gemeente gewenste centrale voorzieningen omdat de maatschappij daar geen enkel belang bij heeft. Het gaat immers om verkoop van de appar tementen. Sprenger en Nauta brachten echter naar voren geen reden tot bijzon der wantrouwen te hebben. IPB is voor het college niet beter of slechter dan Drebo. Uitgangspunt is dat de centrale voorzieningen tegelijk met de apparte menten worden gerealiseerd. Drebo mag helemaal niet bouwen als die centrale voorzieningen niet zijn gegarandeerd. Zelfs de verkoop van grond zal niet plaatsvinden voordat hierover zekerheid bestaat. Op vragen van Schilling en Dros zei wethouder Nauta niet uit te sluiten dat de centrale voorzieningen door de gemeente worden gefinancierd maar de kosten daarvan zullen tot uit drukking komen in de grondprijs, zo als dat ook gebeurt met de kosten van beplanting, lichtmasten, riolering e.d. in andere bestemmingsplannen. Veerdienst De oriënteringsnota veerverbinding kwam niet ter sprake. De nota werd uit sluitend ter kennisname aan de raad ge stuurd. Op 16 maart zal er een besloten voorlichtingsbijeenkomst over worden gehouden in aanwezigheid van het col lege, de stedebouwkundige adviseurs, de gemeenteraad, de commissie ruimte lijke ordening, de commissie recreatie en natuurbehoud en de verkeerscommissie. Daarna zal de nota worden ingepast in de inspraakprocedure voor het struc tuurplan van Texel, zodat ook de bevol king en de plaatselijke instanties hun mening kenbaar kunnen maken Ook de officiële instanties die de nota toege stuurd hebben gekregen kunnen reage ren; als uiterste datum is 15 april a s. gesteld. Direkt daarop zal door de com missie ruimtelijke ordening advies wor den uitgebracht, waarna de nota zal worden ingepast in het aan de raad ter vaststelling aan te bieden ontwerp structuurplan. (zie vervolg pagina 2) De firma Bruining Agter uit De Koog gaat op camping „De Krim" elek triciteit aanleggen De firma was met ƒ102.152,(exclusief btw) de laagste inschrijver bij de onlangs gehouden aan besteding De andere Texelse inschrij vers waren Electrohuis Bakker (ƒ104.874,—); VEM (ƒ104.170,—) en Ag ter uit Den Burg (ƒ109.116, Dinsdagavond 16 maart houdt de Stichting Dorpshuis „De Wielewaal" jaarvergadering in het dorpshuis, aan vang 20.00 uur Bij de bestuursverkie zing zal een vervanger moeten worden benoemd voor mej. R. van Esschoten die zich niet herkiesbaar heeft gesteld. O Maandagmiddag 15 maart, aanvang 14.30 uur vertoont de heer C. van Ros- sum uit Den Burg dia's in „De Schakel" voor de oudere leden van de N.H. ge meente Den Burg. De heer Van Rossum is in Indonesië geweest en heeft daar een fraaie dia-reportage gemaakt. Daan Welboren is dinsdagavond door de raad benoemd als waar nemer bij de VVV. Daarmee volgt het Pakt-raadslid T. v. d. Heerik op. Voor de verkiezing van Wel boren waren drie stemmingen no dig. Na twee ronden had wethou der J. Nauta de beste papieren. Mevrouw Vlas die als kandidaat in de plaats van Schiling was ge komen (Schilling had zijn kandi datuur afgewezen omdat hij bang was deze funktie door tijdgebrek niet naar behoren te kunnen ver vullen) was met vier stemmen de laagste en viel af. Drie van de op haar uitgebrachte stemmen gingen in de derde ronde naar Welboren en slechts één naar Nauta, die met zeven stemmen er één op Welbo ren achterbleef. Met de benoeming van Welboren hield de meerder heid van de raad vast aan haar standpunt dat de VW-waarnemer uit de raadsleden die geen wethou der zijn moet worden aangewe zen. Daarmee werd het minder heidsstandpunt van Westdorp in B. en W gesteund. Ongeveer 560 Winterwijkse sportlie den in 43 groepen komen 30 april, 1 en 2 mei naar Texel in het kader van de sportuitwisseling. Dat is aanzienlijk meer dan de 429 Texelaars die vorig jaar naar Winterswijk gingen. De Win terswijkers worden in de diverse Texel se dorpen ondergebracht. Het sportge beuren zal ook gedecentralicecrd plaats hebben. Hel gezelschap wordt vrijdagmiddag om 16.15 uur ontvangen in de sporthal. Dezelfde avond is er een alternatieve meierblis rond 9 uur bij de camping Dennenoord, waarbij folkloristische dan sen en muziek een rol spelen. Zaterdag 1 mei wordt van 10.00 tot 18.00 uur het sportgebeuren gehouden. Zaterdag is in elk dorp een feestavond. Zondag 2 mei kunnen Texelaars en Winterswijkers deelnemen aan een wandeltocht over het eiland. De organisatie is in handen van de sportraad die met de diverse verenigin gen in de dorpen al besprekingen over de gang van zaken heeft gevoerd. Het gemeentebestuur van Winterswijk wordt vertegenwoordigd door burge meester De Vries en twee wethouders. De KNVB afdeling Noordholland heeft toegezegd tijdens de sportuitwisseling geen voetbalwedstrijden op Texel te or ganiseren. De sporten waarin Texelaars en Winterswijkers elkaar zullen bekam pen zijn: badminton, basketball, bridge, dammen, schaken, judo, klaverjassen, modelvliegen, gymnastiek, veldvoetbal, volleybal, boogschieten, geweerschieten, tafeltennis, tennis, wandelen, wielren nen en zaalvoetbal. Met uitzondering van wethouder Jaap Westdorp heeft het Pakt zich dins dagavond uitgesproken tegen de mogelijkheid in het bestemmingsplan Ou deschild voor de bouw van 12 appartementen in de bedrijfshaven. Woord voerder Fried Blanken zei dat zijn fraktie zich principieel keert tegen iedere vorm van recreatieve uitbreiding als uitvloeisel van haar stellingname tegen de 47 duizend slaapplaatsen die volgens het recreatiebasisplan in 1985 maximaal mogen zijn bereikt. Wethouder Jook Nauta vond de stellingname van Pakt onbegrijpelijk. Hij zei dat het college duidelijk bezig is met de afbouw van logiesakkommo- datie en dat deze appartementen een restant zijn van een veel omvangrij kere ontwikkeling van de oostkust. „Er zijn nu nog 50 van de 500 geplande slaapplaatsen over. Dat noem ik een evenwichtig en verregaand afbouw- beleid". A Rienstra liet weten de 12 appartementen duidelijk als compen satie te beschouwen voor het wegval len van een eerder gepland kampeer terrein nabij de haven. Dit terrein was bestemd voor het bieden van slaap plaatsen aan bezoekers van de jacht haven. Weijdt maakte duidelijk dat als zelfs 12 appartementen niet meer ge realiseerd mogen worden ook beter gestopt kan worden met het ontvan gen van pleziervaartuigen. Uit de stel lingname van de andere fracties was wel duidelijk dat het Pakt geen mede standers in de raad voor haar stand punt zou vilden. Planwijziging Verder werd het bestemmingsplan Oudeschild zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In het algemeen was de raad van mening dat B. en W. de demo cratie goed tot zijn recht hadden laten komen door de geplande doorbraak bij 't Buurtje uit het plan te schrappen. Dit gebeurde nadat de bevolking van Oude schild zich en bloc tegen deze doorbraak had uitgesproken. L. J. Weijdt en A. Rienstra deelden echter wel mee niet achter de argumentatie van de bevol king te staan. Weijdt ging zelfs zo ver te voorspellen dat Oudeschild spijt van haar stellingname tegen de doorbraak zal krijgen en hij vroeg B. en W. wat voor mogelijkheden het bestemmings plan biedt om toch een doorbraak te realiseren. Burgemeester W. II. Spren ger antwoordde dat dan een planwijzi ging noodzakelijk zal zijn. De behoefte aan een doorbraak zou kunnen blijken uit een veelomvattend verkeersonder- zoek dat B. en W. willen houden. Ove rigens zei de burgemeester niet het ge voel te hebben dat veranderingen in het bestemmingsplan Oudeschild nog nood zakelijk zullen zijn. Hij verwachte eer der een wijziging in het bestemmings plan Buitengebied. Over de argumenten van de Oudeschilders tegen de verkeers doorbraak zei hij: „B. en W. zijn er van overtuigd dat een doorbraak tussen Bol werk en de De Ruyterstraat niet juist Tegen uitbreiding Rienstra verklaarde dat zijn fractie gelukkig is met het besluit van B. en W. een stuk industrieterrein ten oosten van de Laagwaalderweg uit het plan te schrappen. „Wij zijn tegen industriële uitbreiding zolang er geen verkeerscir culatieplan voor Oudeschild en omge ving is. Uitbreiding betekent namelijk ook een toename van zwaar verkeer". Weijdt zei zich verwonderd te hebben over de bezwaren tegen de aanleg van groenvoorzieningen nabij de N.H. kerk in de Trompstraat. „In het verleden is in Oudeschild veel groen verloren ge gaan. Het dorp vraagt om groen", aldus Weijdt. De burgemeester verklaarde dat het met de bedoeling is een aaneengeslo ten hoeveelheid groen aan te brengen zoals afgeleid kon worden uit een tij dens de hoorzitting getoonde plankaart. Inmiddels zijn deze egale groene vlak ken weggepoetst en vervangen door los van elkaar geprojecteerde plukjes groen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1