Cjroen ^imrL-Jexels in het harL, Speciale wet moet einde maken aan bestuurlijke wanorde in waddengebied Spaar Selektrekening Verzoek om gesprek met minister Tj. Westerterp nubypaewbank Texel wordt wat groter ^ert geheel vrije hoge rekening met eert zeer Tehte Actiecomité sprak met kamercommissie Bezwaren tegen ligging zandzuiger ÜH! „Dorp in de winter" in teken van creativiteit ----- Kleuter in Rogsloot verdronken Avond over muziek Ubetaalt slechts 1% van de bedingen die u opneemt l wa/t nadarianda DINSDAG 16 MAART 1976 89e JAARGANG No. 9059 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(j Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW -i Hel eind van de pijp, die dagelijks vijf lol tienduizend kubieke meter zand uitspuwt. Totaal is voor het te venwaren tracee 650.000 mi nodig. Mensen die met angst in het hart zien hoe aan de westkant van ons eiland tel kens weer grote stukken duin in zee verdwijnen kunnen zich troosten met de gedachte dat Texel aan de oostzijde thans wat groter wordt. Dat is mensen werk want het betreft de aanleg van de verzwaarde zeedijk tussen Oudeschild en Ceres. Er is inmiddels aan heel wat zand (met Grinza-schepen aangevoerd vanaf de ondiepte De Bollen) voor de bestaande dijk opgespoten. Per dag wordt vijf tot tienduizend kubieke me ter verwerkt. De in de havenmond liggende zand zuiger „Texel" van De Vries Van de Wiel heeft overigens wel protesten op geroepen van de zijde van de visserij. Door de zandzuiger en het ernaast lig gende schip blijft in de havenmond nl. maar slechts I6V2 meter over, wat de kottervissers tot behoedzaam manoevre- 1 dwingt. Bij Rijkswaterstaat voelt men er weinig voor een andere ligplaats te kiezen omdat dit (er moeten per week 80 zandschepen worden gelost) ongerief zou geven dat niet in verhouding staat met de last die de vissers eens per week ondervinden. Rijkswaterstaat waarschuwt ernstig legen het gevaar dat de opspuitwerk- zaamheden kan betekenen voor spelende kinderen. Bij de monding van de spuit- pijp (ook als deze niet in werking is) be vindt zich verraderlijk drijfzand. Het hier geplaatste waarschuwingsbordje moet serieus worden genomen. Het „drammen" van het aktiecomité dat streeft naar versnelde dijkverzwa ring is in volle gang. Vorige week is het dagelijks bestuur (de heren Th. van der Laan, J. C. Roeper, F. Schellinger, S. Plaatsman en E. Bais) naar Den Haag geweest om te praten met de vaste commissie van verkeer en wa terstaat. Ook het gemeentebestuur en het bestuur van het waterschap heb ben een ontmoeting met de vaste com missie gehad. De aktievoerders hebben aan de com missie zeven vragen voorgelegd met be trekking tot de dijkverzwaring. Slechts op één daarvan werd direkt antwoord verkregen en dat was de mededeling dat het dijkverzwaringsplan is „gepromo veerd" van fase C naar fase B, wat bete kent dat Texel bovenaan de lijst van uit te voeren werken staat. Het antwoord op de andere vragen werd nog niet ge geven omdat het technische kwesties betrof waarmee de kamercommissie zich niet bezig houdt. De vragen zijn daarom naar de minister gestuurd, tegelijk met het verzoek op korte termijn een ge sprek met hem te hebben. Tot hun vol doening kregen de aktievoerders te ho ren dat wat nu is bereikt vooral het ge volg is van de demonstratie in Den Haag. Het aktiebestuur toonde zich echter nog lang niet tevreden en bracht naar voren dat de dijkwerken niet in 1982 (zoals genoemd in de beantwoording van de door De Boer c.s. in de kamer gestel de vragen) maar in 1980 gereed zouden moeten zijn. Op financiële bezwaren zou dat niet kannen stuiten, althans dat is gesteld door de CDA-kamerleden die onlangs een bezoek aan Texel hebben gebracht. Ook puur technisch gezien kunnen de werken veel sneller worden uitgevoerd. De aktievoerders hebben in formatie ingewonnen bij een grote aan nemer die heeft meegedeeld dat de wer ken over maximaal twee jaar klaar zou den kunnen zijn; een middelgrote aan nemer verklaarde dat het niet langer dan maximaal drie jaar zou hoeven te duren. Verder heeft het aktiecomité er zijn bevreemding over uitgesproken dat er blijkbaar geld beschikbaar wordt ge steld voor het maken van een beveili- gingsdijk rond de Texelstroom-centrale. In komend weekend DE COCKSDORP Opnieuw zal in De Cocksdorp een manifestatie onder het motto „Dorp in de winter" worden gehouden, deze keer niet in de zaal van Kikkert maar in het Eicrlandsche Huis. Het evenement is in de eerste plaats een tentoonstelling van Texelse creativiteit, maar heeft toch een ander karakter dan in vorige jaren. De bezoekers zullen de ze keer voornamelijk worden geconfron teerd metresultaten van de door Cultu reel Werk georganiseerde creativiteits- cursussen. Zowel leerlingen als docen ten van diverse cursussen zullen het no dige laten zien, wat mogelijk de deelna me aan eventuele volgende cursussen zal stimuleren. Overigens zal de tentoonstelling geen star geheel zijn want de volksdansgroep onder leiding van de heer G Smeenk zal enkele keren optreden en het onder deel „Indisch koken" van mevrouw Soe- vvito zal daadwerkelijk worden gede monstreerd. Belangstellenden zijn wel kom in het Eierlandsche Huis op zater dagmiddag en -avond en op zondag middag. De exposanten zijn: de dames Kam- stra, Ambriola en Bakker (macramé door beginners en gevorderden); A. Kik kert (naaien); B. Moonen (spinnen); Ma rijke v. d. Meent (edelsmeden); Marja de Winter (boetseren); mevr. Soewito (In disch koken); K. Pettinga (wandkleden); N. Koorn-Kikkert (tekenen); C. de Vis ser (poppen maken) en J. Haag (fotogra fie). De mogelijkheid bestaat dat de ten toonstelling nog verder wordt uitge breid. Wie op een of andere manier wil meedoen wordt verzocht contact op te nemen met mevrouw E. Mast in Den Burg. Een shovel van De Vries Van de Wiel bezig met het schuiven van het zojuist opgespoten zand. Op de achtergrond de bestaande dijk waarover reeds de zandpijpleiding loopt die omstreeks 1 april zand naar het andere eind van het te verzwaren tracee zal transporteren. De in november 1974 door de Wad denvereniging in het leven geroepen commissie toekomstige structuur wad dengebied wil aan de bestuurlijke wanorde in het Waddengebied een einde maken door het creeëren van een speciale waddenwet. In deze wet moet in de eerste plaats de wadden doelstelling worden vastgelegd. Deze luidt: bescherming, behoud en herstel van de natuurlijke staat van het Wad dengebied. In de waddenwet dient de doelstelling naar de mening van de commissie verder geconcretiseerd te worden. De wet regelt verder de positie van een waddenraad, waddeninspectie en van een interdepartementale commis sie Waddengebied. De waddenraad is een adviserend en coördinerend or gaan dat voor bescherming en behoud van natuurwetenschappelijke-, land schappelijke en cultuurhistorische waarden als centraal orgaan gaat fun geren. De waddeninspectie moet toe zien op naleving van de waddenwet en de interdepartementale commissie zal een adviserend en coördinerend orgaan voor de ministerraad dienen te zijn. De commissie vindt het noodzakelijk dat in de wet ook regelingen worden op genomen voor schadevergoeding van de extra kosten voor overheden die kunnen ontstaan bij uitvoering van de wet. De waddenwet is een regeling op nationaal niveau die de mogelijkheid heeft in een later stadium te worden ingepast in een internationale regeling. De commissie vindt het Waddengebied namelijk pri mair een gebied van internationaal be lang, maar omwille van de praktijk („op internationale regeling kan voor het Ne derlandse deel van het gebied niet wor den gewacht") heeft zij zich beperkt tot de bestuurlijke problemen van het Ne derlandse Waddengebied. Algemeen bestuur kan in het Wad dengebied niet worden gemist, oordeelt de commissie, die onder voorzitterschap staat van Mr. A Staatsen. Daarom wil zij tot het dusver nog niet gemeentelijk en provinciaal ingedeelde gedeelte van de Waddenzee zo spoedig mogelijk in- Straks kan iedere boer of andere onder nemer zich wel gedwongen gaan voelen zijn kostbare bezit op een dergelijke wij ze te beschermen. Het aktiebestuur wijst dergelijke lapmiddelen van de hand en vindt het veel beter alles op alles te zet ten om de beveiliging van heel Texel snel te bereiken. Goed contact Tijdens het gesprek in Den Haag is nog eens duidelijk gesteld dat de in Na tuur en Milieu samenwerkende natuur beschermingsorganisaties geen vertra gende invloed kunnen hebben; het hangt uitsluitend af van de Rijkswater staat, die erdoor de aktievoerders van wordt verdacht de werkzaamheden toch zoveel mogelijk gespreid te willen hou den. Ook bij bevredigende reakties op de nu ingediende vragen en verlangens zal de voortgang van de plannen en de uitvoering ervan scherp in het oog wor den gehouden en zal zonodig herhaal delijk aan de bel worden getrokken. Het aktiebestuur vertelde ons dat het ge sprek in Den Haag in prettige sfeer is verlopen. Men heeft de indruk dat een goed en vruchtbaar contact ontstaat. DE COCKSDORP - Zonder dat ie mand er iets van merkte is de 4-jarige René de Weerd uit De Cocksdorp vrijdagmiddag met zijn autoped in de Rogsloot gevallen en verdronken. Het lijkje van het kind werd tegen half drie 's midags ontdekt door Piet Dral (17) uit De Cocksdorp en Hans Zijm (16) uit Oudeschild, toen zij bij het gemaal wilden gaan hengelen. Aanvan kelijk schonken ze aan het blauwe kle dingstuk dat ze zagen drijven en aan de in het water liggende step geen bijzon dere aandacht, maar toen ze deze arti kelen aan de kant wilden trekken werd op afschrikwekkende wijze duidelijk wat er was gebeurd. De gealarmeerde dokter Segers stelde vast dat de dood al geruime tijd geleden was ingetreden zo dat pogingen om de levensgeesten op te wekken zinloos werden geacht. De moe der heeft het kind om 13.15 uur voor het laatst gezien. Het verliet toen de wo ning om met een vriendje te gaan spe len. Blijkbaar heeft de kleuter zich in de buurt van het gemaal te dicht bij het water gewaagd en is van het talud ge vallen. De straffe wind heeft daarbij mogelijk een rol gespeeld. In het centrum 147 aan de Bernhard- laan 147 verzorgt Wim Sprenger dinsdag een avond over pop- en commerciële muziek. In samenwerking met de aan wezigen zal geprobeerd worden een pro visorische plaatopname te maken. Men wordt daarom verzocht muziekinstru menten mee te nemen. gedeeld zien. „Hierbij moet het aantal gemeenten tot het uiterste worden be perkt". Uit een overzicht in het rapport van de commissie Staaatsen blijkt dat een (zie vervolg pagina 2) Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS SPAARSPECIALISTEN SINDS 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1