Hoofddirectielid ontkent vakbondsberichten .Eendracht gaat niet dicht' r Thijsseschocl vierde boomfeestdag 2000 iwr" 1 Wel studie over andere struktuur zuivelfabriek Moderne bedrijfshygtëne begint bij aandacht voor 'droge' informatie mmw. - *t. i it Burgerlijke stand TAXI (02220) Udi-uitvoering 27 maart Brand in kiem gesmoord Viering Koninginnedag in kader sportuitwisseling DE WAAL BLIKTE TEKIJG OP GESLAAGDE DORPSHUISBOUW Geslaagd VRIJDAG 19 MAART 1976 89e JAARGANG No. 9060 TF.XELSE'B'COU RANT Uitgave: BV v/h Langeveld 4 De Roo(| Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postbus 11 - Den Burg^ Texel - Telefoon 2741 Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw Redaktle: Harry de Graal, Pellkaanweg 75. De 4 I t mIT" t. 50 cent Incasso; los 40 cent. Koog, tel. (02228) 734, en Ron LodewIJks, Noord- f y'f'f) (7II -/ ///7 'Y' f 7 l/§ Pj [/l7^/ Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Vi/If' tV 4-*' X1 J V V O IA fUX/V f V Fr/ Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW „Er is geen sprake van een op han den zijnde sluiting van de zuivelfa briek De Eendracht op Texel. Verha len hierover zijn uit de duim gezo gen", aldus werd ons meegedeeld door de heer H. de Jong, lid van de hoofddirectie van de „CV Noordhol land", de combinatie waarvan „De Eendracht" deel uitmaakt. Het verhaal over de opheffing stond in het blad „Voeding", orgaan van de NVV-voe- dingsbond en heeft met name onder de 50 werknemers van „De Eendracht" nogal wat onrust verwekt. Volgens het artikel in „Voeding" heeft de directie van de CV Noordholland sluitingsplannen maar heeft de werk nemersvertegen woordigers daarover niet ingelicht. De CV Noordholland ziet zich geplaatst tegenover stijgende kos ten en verminderde afzet. Sluiting van de fabrieken op Texel. Heerhugowaard en Opmeer zou de beste oplossing zijn om te bereiken dat de boeren toch de gewenste prijs voor hun melk zullen krijgen. Hetgeen dan zou passen in de via de EEG gesubsidieerde schaalver grotingsplannen van de CV Noordhol land. De directie zou de ondernemings raadsleden wel over een en ander heb ben geïnformeerd, maar de bonden kre gen van de directie taal noch teken. „Is het dan nog vreemd als de bonden zich hard opstellen tegenover een bedrijf dat het plan heeft om drie van de zeven be drijven te sluiten?" Waarna wordt op geroepen om de voor 24 maart geplande vergadering van bond en ondernemings raadsleden bij de CV Noordholland te bezoeken. Op die bijeenkomst zal het tegen de onderneming in te nemen standpunt worden bepaald. Structuur Zoals gesteld ontkent de CV Noord holland-directie met klem dat er sprake is van sluitingsplannen. Wel is men al geruime tijd bezig met het bestuderen van de structuur van de onderneming Ster Super Service Verhuurbedrijf van bedrijfshygiémsche apparatuur Van de handdoek-automaat bijvoorbeeld Een bijzonder praktische en hygiënische droog kracht in sanitaire ruimten Ster Super Service b.v! Zonstraat 102 - Utrecht tel. 030-511018. Dealer voor Texel Fa. J. de Wit Wezenland 7 - Den Burg Telefoon: 02220-3346 om na te gaan of een efficiënter be drijfsvoering mogelijk is. De centrale ondernemingsraad is daar steeds nauw bij betrokken geweest. Op een voor 23 maart geplande vergadering met de on dernemingsraad komt het onderwerp opnieuw aan de orde. Aan het trekken van conclusies is men volgens de heer De Jong nog lang niet toe. Hij erkent wel dat bedrijfsslui ting niet bij voorbaat kan worden uit gesloten. In dat geval zal met alle be trokkenen zeer tijdig overleg worden ge pleegd. Een feit is dat de Texelse zuivel fabriek naar huidige economische maat staven gerekend te klein is. Er wordt per jaar 27 miljoen kg melk verwerkt terwijl de economisch gewenste schaal momenteel in de buurt van de 100 - 140 miljoen kg ligt, maar allerlei omstan digheden (waaronder de eilandpositie) zouden die situatie blijvend kunnen rechtvaardigen. Hoe is dan het verhaal over de voor genomen sluiting in de wereld geko men? De Jong: „In februari is bij een cursus in de Volkshogeschool van Ber gen een inleiding gehouden over het bedrijfsbeleid bij de CV Noordholland, waarbij de kwestie van de schaalver groting in algemene zin aan de orde is geweest. Ik veronderstel dat een onder nemingsraadslid de conclusie heeft ge trokken dat sommige fabrieken van de CV Noordholland te klein zijn en dus zouden moeten sluiten. Zonder dat ons ooit iets is gevraagd, heeft men dat be richt in het bondsblad gezet We hebben dinsdagavond een bijeenkomst van de ondernemingsraad in Den Helder gehad waar we de mensen hebben gerustge steld. Er is niets anders gebeurd dan dat waarvan men al op de hoogte was. We doen niets stiekum". Het had dan toch niet tactisch ge weest om de bonden rechtstreeks bij de structuurstudie te betrekken? Want uit eindelijk zouden daar toch voor de werknemers ingrijpende veranderingen uit kunnen voortvloeien. De Jong: „Door de gesprekken met de centrale onderne mingsraad zijn de mensen waarom het gaat op de hoogte van alle ontwikkelin gen. Als de bonden hun zin krijgen zou den we hen nog op de hoogte moeten stellen van wat wij 's nachts dromen. Dat heeft geen enkele zin" -.r - - - - xréd-M. v In het kader van boomfeestdag heb ben 34 leerlingen van de openbare lage re Jac. P. Thijsseschool uit Den Burg woensdagochtend bomen en heesters geplant bij de sporthal aan de Emma- laan. Geholpen door deskundigen van de gemeentelijke plantsoenendienst en in aanwezigheid van onderwijzend per soneel, wethouder Zuidewind, de di recteur van gemeentewerken en andere ambtenaren gingen 1200 boompjes de grond in. De elzen, iepen, lijsterbessen en Gelderse rozen vormen een brede laag die een afscheiding vormt tussen de sporthal en het in aanbouw zijnde complex van de Rijksscholengemeen schap. Vele handen maakten licht werk: in een half uur waren alle boompjes ge plant en kreeg ieder als beloning een sinaasappel. Afgezien van de wappe rende Texelse en Hollandse vlaggen kwam er deze keer geen bijzonder van 10 tot en met 16 maart 1976 Geboren- Nico Bernhard, zv Peter R. Boots en Ellie A. Jacobs; Maarten, zv. Hendrikus H. Elzinga Margatetha A M. Zeeman; Emiel Johannes, zv. Martinus T. Boom en Petronella M. Witte; Sylvia Jolanda, dv Johan van der Kwaak en Alida M. Kwakman; Remco, zv. Bern hard Moor en Ingrid Potma. Ondertrouwd. Martin S. Winkler en Fina E. Jansen. Overleden: Geert de Weerd, oud 3 jaar, wonende te De Cocksdorp; Corne lls Roeper, oud 43 jaar, wonende te De Waal; Pieter van Hoorn, oud 84 jaar, wonende te Den Burg. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds feestgedruis aan tepas. De bedoeling van boomfeestdag is de kinderen belangstelling bij te brengen voor bomen en heesters. Door henzelf bij het planten en eventueel later ook bij het onderhoud te betrekken wil men bereiken dat de bomen door de jeugd worden ontzien en gewaardeerd waar door een eind komt aan de vernieling waarvan het openbaar groen jarenlang slachtoffer is geweest. Het planten van bomen is overigens slechts een onder deel' van deze opvoedingscampagne. Les De kinderen van de zesde klas van de Thijsseschool hebben op school ook een speciale aan bomen bestede les op school gehad en zijn voorzien van aller lei interessant informatiemateriaal dat door de landelijke organisatie van de boomfeestdag is ontworpen. Maandag hebben de kinderen in het kader van het evenement een anderhalf uur duren de excursie naar de Dennen gemaakt onder leiding van de heer Dirk van der Vliet. Ook bij die gelegenheid werden op ontspannen wijze veel wetenswaar digheden opgedaan over het grote be- De UDI-uitvoering die op 13 maart zou worden gehouden kon door ziekte van medespeler Aris van Zeijlen niet doorgaan. De donateurs zijn hiervan te lefonisch op de hoogte gesteld, evenals degenen die losse kaarten hadden afge haald, voor zover dit althans bekend was. Dank zij de medewerking van ieder een was het mogelijk, een andere da tum vast te stellen. De uitvoering zal nu worden gehouden op zaterdag 27 maart a.s., 's avonds om 8 uur in hotel „De Lindeboom-Texel". UDI hoopt dat dit noodgedwongen uitstel geen afbreuk zal doen aan de be langstelling voor de uitvoering en dat het op 27 maart een gezellige avond zal worden. Losse kaarten zijn in beperkte mate nog verkrijgbaar in hotel „De Lin deboom-Texel". lang van bomen en bos in onze samen leving. Resultaat Over het effekt van de boomfeestda gen die in het verleden zijn gehouden is men bij de gemeente tevreden. Hoewel de mentalieitsverandering ook wel an dere oorzaken heeft, valt het de laatste jaren met vernielingen aan bomen en struiken erg mee. Sedert ongeveer twaalf jaar wordt op Texel aan de boomfeestdagen deelgenomen, maar af en toe wordt wel een jaar overgeslagen. Niet altijd is een geschikt plantobjekt beschikbaar De foto geeft een beeld van de plant- aktiviteit bij de sporthal. Door zelf met de tuinslang in aktie te komen kon de heer Wouter van der Werf in de nacht van dinsdag op woens dag brand in zijn woning op het bunga lowterrein Het Hooge Land in de kiem smoren. Het brandje ontstond even na midder nacht in de keuken van het gebouw, waar Van der Werf die avond bezig was geweest met het aanleggen van water leiding. Waarschijnlijk is daarbij de vlam van de soldeerlamp in aanraking gekomen met het zachtboard waarmee de muren waren betimmerd. Het vuur had zich makkelijk onge merkt kunnen uitbreiden omdat het echtpaar Van der Werf momenteel in een ander huis op het terrein verblijft. Wouter van der Werf merkte echter dat er iets mis was toen hij vlak voor het slapen gaan zijn hond nog even wilde uitlaten Er was hevige rookontwikke ling. De brandweer werd gebeld en di- rekt spoot Van der Werf met een bij de hand liggende tuinslang water op het brandende board. Dat had succes want de vlammen waren bijna gedoofd toen de snel gearriveerde brandweer het ter rein opreed. De smeulende boardresten werden verwijderd, evenals een "half weggebrand stuk van het (niet brand werende) plafond. De schade zal door de verzekering worden gedekt. De dorpscommissic van Den Burg heeft besloten de koninginnedagviering dit jaar anders dan gewoonlijk te laten verlopen. Zo is het programma enigs zins aangepast aan de sportuitwisseling met Winterswijk. In de avonduren zal een alternatieve Meierblis worden gehouden op de cam ping Dennenoord. Hieraan vooraf gaat 's mórgens een allegorische optocht, die in het kader zal staan van het kinder boek. 's Middags vinden er op de SVT- terreinen kinderspelen plaats met later atletiekwedstrijden voor de jeugd tot 16 jaar in sporthal „Ons Genoegen". Op het ingangsterrein van de SVT- velden zal bij voldoende belangstelling een feestmarkt worden georganiseerd. Deelname aan deze markt staat open voor verenigingen en groeperingen die met het aanbieden van hun waren en/of aktiviteiten de verenigingskas willen versterken. Commerciële aktiviteiten zijn niet toegestaan. Deelnemers aan deze markt kunnen zich tot en met 24 april aanmelden bij: Wolwinkel Lcm- stra. Weverstraat 45, Den Burg, tele foon (02220) 2056 - 3076. Op 1 mei worden de sportwedstrijden gehouden tussen Texel en Winterswijk in alle dorpen en op 2 mei wordt er een wandeltocht gehouden voor Texelaars en Winterswijkers. De start van deze wandeltocht is bij hotel „Bos en Duin". Ten bate van deze evenementen zal een kollekte gehouden worden in de week van 22 tot en met 26 maart. DE WAAL Met tevredenheid werd in de dinsdagavond gehouden jaarver gadering van de Stichting Dorpshuis De Wielewaal teruggeblikt op de bouw van het multifunctionele centrum waardoor het dorpshuis en de Redmer IJska-schooI onder een dak zijn ge bracht. Ook in financieel opzich is er geen vuiltje meer aan de lucht, zo bleek uit het financieel overzicht van pen- nigmeesteresse mevrouw Reij-Schoen- maker. Ze toonde zich wel teleurgesteld over opmerkingen in de gemeenteraads vergadering van vorige week over de overschrijding van de raming (van ƒ300.000,naar ƒ365.000,Zij wees erop dat het leeuwendeel van de over schrijding bestaat uit inventariskosten, waarbij zij aantekende dat een groot deel van de inventaris uit het oude dorpshuis kon worden overgenomen. Van de gemeente Texel werd aanvan kelijk ƒ75 000,subsidie ontvangen, waaraan later nog ƒ16.000,werd toe gevoegd. Van rijkswege (CRM) werd ƒ130.000,verstrekt, van de provincie kwam 30 000,en van andere instel lingen 29 000,Van de Stichting Cul tureel Werk werd ƒ50 000,geleend waardoor het totaal aan financierings middelen op ƒ330.000,kwam De bouwkosten, inclusief inventaris, belie pen ƒ365.431,48 zodat 10°/o oftewel ƒ35 000,voor rekening van de Waal der gemeenschap komt. Mede omdat een deel van dit bedrag in de vorm van inventaris uit het oude dorpshuis be schikbaar kwam, zag mevrouw Reij het niet somber in wat betreft de afbe taling van het restant. Het schoolgedeelte (ook eigendom van de Stichting) brengt jaarlijks ƒ18 000, huur op en ƒ7.000,komt uit het ge bruik van de zaal voor schoolgymnas- tiek. Met eigen krachten wordt het ge bouw geëxploiteerd waardoor op aan merkelijke besparingen kan worden ge rekend. De jaarvergadering werd geleid door de heer Niek Luiken omdat voorzitter Siem Plaatsman (een van zijn koeien moest kalven) verhinderd was. Hij gaf een korte schets van de gang van zaken in het afgelopen jaar. De af tredende secretarisse Els van Esschoten gaf een uitgebreide beschrijving van de verrichte werkzaamheden maar vertelde ook over de problemen die bij de bouw waren ondervonden. Alles kwam echter op zijn pootjes terecht. Opvolgster van mej. Van Esschoten werd mevrouw Th. M. Kager-Witte die met ruime meerder heid werd gekozen Els van Esschoten heeft bedankt in verband met haar ver huizing naar Oosterend. De heer Luiken dankte haar voor de bewezen ijver en werkzaamheden en gaf als geschenk een envelop met inhoud. Onze vroegere plaatsgenote mej. Imme Keijser Sd. slaagde aan de Rijksuniver siteit van Leiden voor het artsexamen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1