Wachtmeester (27) pleegde fraude BESTUUR DE WALDHOORN NU OOK DORPSCOMMISSIE Voor het weekend f 7700,- verduisterd Geslaagd Weer inzameling afgedankte kleding Blijspel verschoven Damclub Texel Zon, maun en hoog water Koersen vreemde valuta AKTIE AMNESTY TEGEN MARTELINGEN IN URUGUAY Eilandcompetitie volleybal Belangrijke telefoonnummers Themadiensl in Oosterend Bijzondere dienst Zuigelingenbureau Veilig Verkeer zoekl bestuurskaiulidaten Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten De 27-jarige wachtmeester J. v. d. K. van de groep Texel van de Rijkspolitie heeft bekend een bedrag van totaal ƒ7.700,- te hebben verduisterd. Hij is inmiddels buiten functie gesteld; het onderzoek door het district Alk maar van de Rijkspolitie is nog gaan de. Het grootste deel van het geld (ƒ7.000,was afkomstig van Veilig Verkeer Nederland. Als .interim-pen ningmeester" van de opnieuw leven in te blazen afdeling Texel van Veilig Ver keer beschikte v.d.K. over een budget, dat hij in dc loop van ongeveer 15 maan den merendeels ten eigen bate aanwend de. Ook als penningmeester van de plaatselijke politie personeelsvereniging maakte v.d.K. misbruik van het in hem gestelde vertrouwen door zich een be drag van ongeveer ƒ700,toe te eige nen. Ontdekking Laatstgenoemd feit kwam op 3 maart j.l bij kascontrole aan het licht en leid de vervolgens tot de ontdekking van de veel grotere fraude ten koste van Vei lig Verkeer Nederland. Laatstgenoemde verduistering kon lang onopgemerkt blijven omdat de plaatselijke afdeling nog geen bestuur en dus ook geen kas controlecommissie had Pogingen om op Texel weer een aktieve veilig verkeer- afdeling van de grond te krijgen zijn tot dusver vruchteloos geweest. De contri butie van de afdelingsleden gaat in eer ste instantie naar de Stichting Veilig Verkeer in Den Haag. Van daaruit krij gen de afdelingen een portie waaruit zij hun aktiviteiten kunnen bekostigen. Ontdaan In de groep Texel van de Rijkspolitie is men zeer ontdaan over het geval. Het onderzoek is in handen van het district Ten bate van de Stichting Mensen In Nood zal ook dit voorjaar weer afge dankte kleding, schoeisel en brillen wor den ingezameld. Op 13 en 14 april komt de grote vrachtwagen van de stichting naar Texel. Nog nader zullen de inza melingsadressen in de verschillende dor pen worden bekend gemaakt alsmede de tijden waarop men daar de kleding kan bezorgen. In aanmerking komen alle soorten af gedankte kleding. Wassen of sorteren is niet nodig en er mogen ook vodden bij zijn. De stichting haalt vodden en on geschikte kleding eruit en bekostigt met de opbrengst daarvan het vervoer. Men wordt verzocht nu alvast zijn garderobe en zolder te controleren op kleding die niet meer wordt gedragen en deze ver pakt in plastic zakken klaar te zetten. De coördinatie van de aktie op Texel berust bij mevrouw M Brasser te Oos terend (telefoon (02223) 363) die desge vraagd nadere informatie geeft. Het blijspel „Alles over liefde" in de Helderse schouwburg is verplaatst van maandag 5 naar vrijdag 9 april. Men sen die al kaarten hebben maar niet in de gelegenheid zijn er op de nieuwe da tum gebruik van te maken, worden ver zocht de kaarten met spoed in te leve ren op de afdeling culturele zaken van het raadhuis, waar men anderen ermee kan helpen Wie nog geen kaarten heeft en de voorstelling wil bijwonen, kan eveneens een beroep op het bureau cul turele zaken doen Er zijn nog wat plaat sen beschikbaar Na afloop van de voor stelling vaart een extra boot terug naar Texel. Uitslagen 16 maart 1976 F. Mosk-J. van Kranenburg 02 J. Rienstra-W Wassenaar 11 J. Rienstra-F. Mosk 20 J. van Kranenburg-W Wassenaar 11 W. Smidt-J. Rienstra 02 P Bakelaar-P Kooiman 11 G Dros-C. Groenhof 11 C. Vinke-J. Schoo 1—1 A Vinke-J. Hooijberg 02 J van Heerwaarden-C Dalmeijer 02 J. P. Stam-J. Vinke 0—2 J. Vinke-C. Vinke 1—1 Met de sportuitwisseling in het ver schiet is de jeugd leuk aan het oefenen. Hopelijk behalen ze dan een wat beter resultaat dan in Winterswijk. P. Bakelaar en P. Kooiman maakten het elkaar erg moeilijk in een combina- tierijke partij. S Dalmeijer hield een schijf over aan een damslag en dit keer wist hij de voordelige stand tot een goed einde te brengen. J. van Heerwaarden is uit vorm. De langste zitting hadden C. Vinke en J. Schoo. Waarschijnlijk had C. Vinke een voordeliger afwikke ling kunnen kiezen. Alkmaar, waarbij een disciplinair en een justitieel onderzoek parallel lopen. De wachtmeester (die aan het onderzoek volledig medewerking geeft) is gehuwd en vader van drie kinderen. Hij was sinds 1971 bij de Rijkspolitie in dienst en is sinds juni 1972 op Texel. Verwacht mag worden dat de wachtmeester de po litie zal moeten verlaten. Daarnaast kan hij door de rechter worden veroordeeld. Een stafofficier van het district Alk maar deelde ons gisteren mee dat bij de fraude geen anderen zijn betrokken en dat niet het vermoeden bestaat dat er nog meer geld is verduisterd dan nu is toegegeven. Het verduisterde geld is op gebruikt, een terugbetalingsregeling lijkt niet eenvoudig. De stafofficier: „We zijn erg ongelukkig met dit geval, want het slaat terug op elke collega in het land". De dames G. Spikman-Everts, A. Westbroek-de Boer en M. Westerlaken- Kikkert uit Den Burg zijn geslaagd voor het praktijkdiploma machineschrijven VSLM tweede klas. Zij werden opgeleid door A. C. Peetoom. Drie Texelaars deden in Den Haag met gunstig gevolg examen voor het diploma stuurman zeevisvaart deel 3 (verre visserij). Het waren J. van der Vis, P. de Vries en Sjef Boom; zij wer den opgeleid aan de zeevaartschool te Den Helder. De zon komt 21 maart op om 6.40 uur en gaat onder om 18 54 uur; 24 maart op om 6.33 uur en onder om 19 00 uur. Maan: 22 maart L.K.; 30 maart N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 19 maart 11.00 en 23.15 Zaterdag 20 maart 11.28 en 23.44 Zondag 21 maart 11.57 en Maandag 22 maart 0 12 en 12.28 Dinsdag 23 maart 0.46 en 13.16 Woensdag 24 maart 1.42 en 14.30 Donderdag 25 maart 3.01 en 15.59 Vrijdag 26 maart 4.31 en 17.23 Zaterdag 27 maart 5.46 en 18.30 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Het bestuur van de Stichting Dorps-, huis De Waldhoorn zal contact opne men met de Stichting Cultureel Werk over mogelijke problemen die kunnen ontstaan nu het dorpshuisbestuur te vens dorpscommissie is. Tijdens de jaarvergadering van de stichting werd dinsdagavond door een handjevol aanwezigen over deze proble matiek een principiële discussie gevoerd, tijdens de behandeling van het concept- huishoudelijk reglement. Zo'n regle ment, dat noodzakelijk is voor het func tioneren van een dorpscommissie, ont brak tot dusver in Den Hoorn. Dc ge meente wil echter dat in ieder dorp een commissie is als spreekbuis van de be volking en zo langzamerhand heeft ie der dorp aan deze wens gehoor gege ven. In de discussie kwam het verschil naar voren tussen een dorpshuisbestuur en een dorpscommissie. Het stichtings bestuur van het dorpshuis De Wald hoorn houdt zich uitsluitend bezig met het dorpshuis Van de stichting kunnen verenigingen gratis als lid worden ge registreerd terwijl gezinshoofden 5 gul den contributie en de overige inwoners van Den Hoorn 2,50 gulden per jaar moeten betalen. De dorpscommissie dient de belangen van het dorp; iedere inwoner kan bij deze commissie aan kloppen, ongeacht of hij al dan niet lid is van het dorpshuis. Tijdens vergade ringen van het dorpshuis hebben alleen leden stemrecht. Zowel per individueel lid als per groepering mag één stem worden uitgebracht. Bij zaken die het hele dorp aangaan wordt in het huis houdelijk reglement aan dorpshuisbe stuur annex dorpscommissie overgela ten een vergadering bijeen te roepen waarop iedere inwoner van Den Hoorn zijn stem mag uitbrengen. Deze moge lijkheid is echter niet als verplichting verankerd in het reglement en noch het bestuur noch de rest van de aanwezigen wisten goed wat zij daarmee aanmoes ten. Enkelen wezen op een wat ondemo cratische tendens Besloten werd er nog eens met Cultureel Werk over te pra ten. Beheerdersechtpaar weg Nel en Ben Witte zullen met ingang van 1 januari 1977 stoppen met het dorpshuisbeheer Reden voor hun ver trek is dat het beheer te veel werk met zich meebrengt. Het echtpaar Witte is niet ontevreden over de financiële in komsten, hoewel er veel avonden wa ren waarop zij nauwelijks iets verdien den. Uit de zaal werd daarom gesugge reerd of het niet beter zou zijn in het vervolg een vast garantiebedrag voor beheer van het dorpshuis te geven. Het bestuur gaat op zoek naar kandidaten voor deze funktie. Dorp in de winter? Een uit vijf leden bestaande commis sie gaat bekijken of er animo is voor een manifestatie „Dorp in de winter", zoals in De Cocksdorp al enige jaren met suc ces wordt gehouden. Het dorpshuisbe stuur werd aangeraden met het organi seren van evenementen meer aandacht aan de winter te besteden, alsmede het jeugdwerk op touw te zetten. Dit werd opgemerkt door F. Zwanenburg naar aanleiding van de bespreking van het zomerprogramma. ,,'s Zomers is er al genoeg te doen", zei hij. De belangstelling voor de door het be stuur georganiseerde evenementen (op treden jeugdzanggroep en folkloredans- groep) waren vorig jaar zomer bedroe vend. Alleen de dia-avonden van vogel wachter Anne Boon waren een succes. Dit is dan ook het enige onderdeel dat komende zomer geprolongeerd wordt. Verder zal de fameuze sterrenkundige professor De Jager (directeur sterren wacht te Utrecht) een lezing houden. Hierbij blijft het voorlopig; het bestuur staat open voor suggesties voor uitbrei ding van het zomerprogramma. Nieuwe leden Het dorpshuisbestuur telt vanaf dins dagavond twee nieuwe gezichten: Karin Hopman-Kempenaar en Jaap Lap A.J.zn. Zij nemen de plaats van de af getreden bestuursleden Jos v. d. Berk en Jacob Bakker in. Laatstgenoemde heeft 16 jaar deel van het bestuur uitgemaakt. Bij de stemming bleven mevrouw Hop man en Jaap Lap respectievelijk Neel Goënga en Jan Hin voor. Financieel'ge zien staat de stichting er gunstig voor; er is een overschot van 5.100 gulden. De vooruitzichten zijn wat minder gunstig. Doordat de lagere school wordt uitge breid zal meester Drijver met zijn klas volgend schooljaar geen gebruik meer maken van de dorpskamer. Daarmee valt een belangrijk deel van de inkom sten van het dorpshuis weg. Voor het gebruik van de dorpskamer als leslokaal keerde de gemeente vorig jaar 6 mille uit. Het ziet er dan ook naar uit dat dc stichting De Waldhoorn komende jaren op zijn kapitaal zal interen. In de rondvraag werd gepleit voor een tweede telefooncel in Den Hoorn (gezien de lange rij wachtenden zomers) en een parkeerterrein aan de rand van het dorp. Verder vestigde mevrouw Goënga de aandacht op het door vuil ontsierende straatbeeld van Den Hoorn. Zij vond dat de vuilnisbakken zomers niet vaak genoeg geleegd worden. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Amerikaanse dollar Engelse pond 100 ƒ103,25 100 55,75 100 6,30 100 ƒ103, 1 2,65 1 5,07 Italiaanse lires De werkgroep Texel van Amnesty In ternational neemt aktief deel aan de ak tie tegen de martelingen in Uruguay. In dit Zuid Amerikaanse land waar vrede en democratie tot het eind van de jaren zestig normale zaken waren, vieren thans dictatuur en onderdrukking hoog tij. In juni 1973 was er een militaire staatsgreep die leidde tot ontbinding van het parlement en tot het verbod van alle politieke partijen links van het centrum. In haar streven elk spoor van „subversie" uit tc roeien zette het re giem duizenden mensen gevangen. Het land telt thans één politieke gevangene op elke 500 burgers. Het onderdruk kingsapparaat bedient zich van syste matische marteling. Uit door Amnesty ontvangen rapporten blijkt dat dc slachtoffers gewoonlijk worden afge ranseld, aan zware elektrische schokken blootgesteld, uren of zelfs dagenlang in dezelfde houding moeten staan e.d. Veel al leidt dat tot de dood van de gevange nen. Texelaars die tegen deze praktijken willen protesteren kunnen hun handte kening zetten op een lijst die vanaf he den klaarligt in de openbare biblio theek. Met deze handtekeningen zal de ambassadeur van Uruguay benaderd worden en zal worden gevraagd om een onderzoek naar de martelpraktijken. Voorts wordt op 12 april een informa tieavond over hetzelfde onderwerp ge geven in „De Schakel" te Den Burg. Daarbij zal tevens de film Al Paredon worden vertoond. Deze film geeft een beeld van de politieke situatie in een aantal Zuid Amerikaanse landen. Briefkaarten Verder kan worden geprotesteerd te gen de martelingen door het sturen van voorgedrukte kaarten naar de autoritei ten in Uruguay. De tekst op deze kaart luidt: „Middels deze kaart wil ik mijn verontwaardiging uitspreken over de systematische martelingen die in uw land plaatsvinden. Bij deze wil ik u ver zoeken bij uw regering aan te dringen een onafhankelijke internationale com missie toestemming te geven een onder zoek in te stellen naar de martelingen. Ik hoop dat u al uw krachten wilt inzet ten om een eind te maken aan deze schendingen van de rechten van de mens". Naast deze voorbedrukte aan de minister van Buitenlandse Zaken van Uruguay geadresseerde kaart (verkrijg baar op het adres Warmoesstraat 38, te lefoon (02220) 3065) kan men ook 'eigen' briefkaarten sturen naar de president van Uruguay (Don Juan Maria Borda- berry, Casa de Gobierno, Pza Indepen- dencia, Montevideo, Uruguay). De tekst van een briefkaart zou kun nen luiden: „Ondergetekende doet een beroep op president Juan Maria Borda- berry de martelingen in Uruguay te be ëindigen en amnestie aan alle politieke gevangenen te verlenen". Of in het Spaans- „El que suscribe apela al Presidente Juan Maria Borda- berry poner fin a les torturas en Uruguay y conceder amnistia a todos los presos politicos". Verdere informatie over de aktie is verkrijgbaar op het reeds genoemde adres van de Amnesty-afdeling in Den Burg. Programma dinsdag 23 maart 1976: Veld A: Heren le klasse A: 6.30 u.: Fam. Witte-Leraath B. Witte 7 10 u.: Koffiebar 1-Casino 1 H Witte 7.50 u.: 12 Balcken-Jelleboog 1 S. Dros Heren le klasse B: 8.30 u.: Koorn-RSG kl 5 F. J. Maas 9.10 u.: De Rog 1-RSG kl 6 F. de Haan 9.50 u.: Slagerij Kossen-Smash '68 1 D. Eelman Veld B Heren 2e klasse: 8.30 u.: Hongerpunt-Grooten Slock P. Kikkert 9.10 u.: LTS-Karseboom Thor 9.50 u.: Thor-Teso D. v. d. Geest Heren 3e klasse: 6.30 u.- Hongerpunt 2-De Rog 2 M Warnaar 7.10 u.: Drukkers-Smullies Bar C. Kossen 7.50 u.: Jelleboog 2-Werkwinkel P. Keizer Veld C Dames le klasse: 7.50 u.: Gyvo 3-De Rog 1 G. Kok 8.30 u.: WGD 1-Koffiebar 1 G. Rüngs 9 50 u.: WGD 2-Casino 1 C. van Velthuijzen Dames 2e klasse: 9.10 u.: Smash '68 2-Modehuis Beekman G. Rüngs Dames 3e klasse: 6.30 u.: Beerebar-Sportshop J. Momberg 7.10 u Tevoko B-Tevoko D G. Kok Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. OOSTEREND Zondagmiddag a.s. wordt om 5.00 uur een themadienst ge houden in de Gereformeerde kerk van Oosterend. Thema zal zijn: „Indien jul lie zwijgen, zullen de banken spreken". Deze dienst is voorbereid door een aan tal gemeenteleden. Voorganger zal zijn ds. Douwes uit Den Burg, terwijl orga nist P. Brouwer de gemeentezang zal begeleiden en verschillende gemeente leden in de dienst hun medewerking zullen verlenen. Voor deze dienst zullen liederenbladen aanwezig zijn. Ieder is welkom. Zondagavond 21 maart zal om 7 uur weer een zangdienst plaatsvinden in de Hervormde kerk te Den Burg Het inter kerkelijke koor o 1 v. Dyo Wassink ver leent zijn medewerking, terwijl de me ditatie verzorgd wordt door ds. De Roest. Iedereen is hartelijk welkom. De dienst wordt door „De Lichtboei" uitge zonden. Oostenrijkse schilling 100 14,48 10.000 29,50 De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt 23 maart geen bureau Dokter Coutinho, woensdag 24 maart, om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 24 maart, om 15.00 uur. Omdat de waarde van een goede voor lichting op het gebied van de verkeers veiligheid steeds duidelijker wordt heeft de Stichting Veilig Verkeer Nederland besloten de afdeling Texel nieuw leven in te blazen. De heer B N J. Heuer, regionaal con sulent van Veilig Verkeer, die wij hier over spraken deelde mee dat bij de ad ministratie 350 contribuanten op Texel ingeschreven staan. Dit is zonder meer een tegenvallend aantal. Niet alleen als men rekent dat de contributie slechts ƒ10,per jaar bedraagt maar vooral als men in ogenschouw neemt dat Texels inwonerstal inmiddels de 13.000 reeds is gepasseerd. Bovendien hebben we te doen met een groot aantal vakan tiegangers met daaruit voortvloeiende verkeersdrukte. Veilig Verkeer Nederland heeft zich ten doel gesteld informatie te verlenen aan het publiek over het verkeer. Het is zaak hiermee aan de basis te begin nen. Scholen en verenigingen komen in de eerste plaats voor informatie in aan merking. Op de vraag of er niet een ze kere overlapping van aktiviteiten ont staat door de politie, ANWB en Veilig Verkeer verklaarde de regionaal con sulent, dat de taak van de politie in de eerste plaats de handhaving van de orde is. De ANWB neemt vooral de tech nische kant voor haar rekening (plaat sen van borden enz.). Gegadigden kunnen zich wenden tot het adres: B. N. J. Heuer, Dorpsstraat 58, Bergen (NH) telefoon (02208) 5792. Op Texel zelf kan men zich ook in ver binding stellen met de heren Zijlstra of Nijholt op het politiebureau te Den Burg. Er zijn plannen om in de eerste helft van april een hernieuwde oprich tingsvergadering te houden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van zaterdagmorgen tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. MANNESSEN. Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 21 maart 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest Onderwerp: „Huwelijkstrouw". 19 00 uur Zangdienst. Uitgezon den door de „Lichtboei". De Cocksdorp 10 uur Eerw heer E. Loerakker. Maandcollecte. Den Hoorn 9 30 uur ds. Hoekstra gezmsdienst. De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra gezinsdienst. De Waall 19.30 uur ds. Loerakker Oosterend 9.30 uur Eenv. heer Veldlhuis, KindernevendienSt. Colleote Kerkeraadskas. Oudeschild 11.00 uur Eerw. heer Veldhuis Maandcollecte Kerk voogdij. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Bediening H. Doop Nevendiienst voor de jongere kinderen. Tij dens de dienst is er kinder crèche. 19 00 uur ds. Plaatsman, van Leeuwarden. Oosterend 9.45 uur ds Plaatsman 17.00 uur ds. Doujwes, Thema- dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16 00 u. Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn. Exitra colleote. JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur: Lezing. „De luisterrijke schepping ge tuigt van Gods wijsheid". 19.30 uur Wachttoren-studie „Ons zelf waardig tonen om Gods nieuwe ordening 'binnen te gaan". ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 20 en 21 maart 1976 Den Burg zaterdag 19.30 uur en zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Den Hoorn zondag 10.45 uur Oudesahild zondag 19 00 uur.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2