Cjrocn 'Zwartsjexel s in het harL, Reserveringsbrochure eerlijk en objektief I in bibliotheek krijgt onderdak Eerste kievitsei is er '^PkaZj- 2 km 2000 „De enWé,i!'s?. erstoêit>m ft Naar voorbeeld van Zeeland nVar"kng naar meL2 f 5f s. en en m en verhr. Pik. van oe mtrj o"7aorp- ■box en si IO/4 - 10/ 19/6 - 28/ o 28/8 - 8 Herfst kerstvak. I8/12 en 375,^ 500- 350' tt f 375, Sis» TAXI (02220) VRIJDAG 2 APRIL 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No 9064 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog. tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Ten behoeve van zijn reserveringsdienst heeft de VVV een 40 pagina's tellen de brochure uitgegeven met behulp waarvan adspirant toeristen een vakantie verblijf op Texel kunnen reserveren. Belangrijk is dat de informatie over de verschillende aangeboden huisjes en appartementen onder verantwoordelijkheid van de VVV wordt gegeven en strikt objectief is. De brochure is samengesteld naar voorbeeld van een soortgelijke uitgave van de Zeeuwse VVV. In het boekje worden 94 akkommoda- ties (gerubriceerd naar dorp en streek) opgesomd. Omdat er veel appartementen bij zijn, is het aantal aangeboden eenhe den veel groter. Van elk verblijf wordt de ligging aangegeven waarna een zake lijke beschrijving volgt, waarbij ge tracht is elke overdrijving of misleiding te voorkomen. Een aanbeveling als „100 meter van het strand" (als een dijk- strandje aan de Waddenkust wordt be doeld) zal men in de brochure niet vin den. Wel wordt het formaat van de woonkamer aangegeven, het aantal slaapkamers met de resp jiantallen bed den, vaste wastafels, warm water als mede andere voorzieningen die voor de besluitvorming van de recreant van be lang zouden kunnen zijn. Foto Van elke akkommodatie is een foto afgedrukt waarbij er eveneens naar is gestreefd een geflatteerd beeld te voor komen. Wie het boekje doorbladert moet concluderen dat die fotootjes soms erg onthullend zijn, zowel in positieve als negatieve zin Het zou best eens een ex7 tra stimulans kunnen zijn om bij het bouwen van recreatie-eenheden extra te letten op sfeervolle en verantwoorde uitvoering, aantrekkelijke beplanting, ruime opzet e.d. Feit is nu eenmaal dat de adspirant gasten meer vertederd zijn door de aldus gewekte eerste indruk dan door het soort van kookgelegenheid of de aanwezigheid van televisie. Beeldtekens Overigens worden ook deze gegevens overvloedig geleverd met behulp van een schema waarmee wordt aangegeven of het betreffende verblijf is voorzien van: aparte keuken, open keuken of keu kenhoek, koelkast, geijser, boiler, gas- kookplaat, elektrische kookplaat, douche, ligbad, centrale verwarming, oliekachel, gaskachel, open haard, stof zuiger, kinderbed, kinderbox, kinder stoel, ligstoelen of tuinstoelen, privé- parkeerplaats, de opervlakte van de tuin in vierkante meters, terras, balkon, het al dan niet zijn toegestaan van huisdie ren, radio, tv en telefoon. Eerste en tweede keus Gewapend met deze gegevens kan de aanstaande Texelbezoeker zijn keus ma ken en het in het boekje zittende reser veringsformulier invullen Hij geeft ook een tweede keus aan voor het geval de eerstgewenste akkommodatie al is be sproken. Verder geeft hij aankomst- en vertrekdatum aan en noemt namen en leeftijd van hem en zijn medereizigers. Telefonisch reserveren is niet mogelijk. Men kan wel telefonisch vragen of een bepaalde akkommodatie al is vastge legd maar daarna moet het formulier toch worden ingezonden Als het gewen ste verblijf beschikbaar is wordt dit door de VVV direkt en voorlopig gere serveerd. Een huurcontract wordt daar op toegestuurd. Het ingevulde contract moet uiterlijk tien dagen later door de VVV zijn terugontvangen; anders ver valt de reservering, maar de bemidde- lingskosten moeten dan wel worden be taald. Die bemiddelingskbsten bedragen 15,ongeacht de duur van het ver blijf. In voor- en naseizoen worden geen bemiddelingskosten berekend. De reser veringsdienst heeft dan ook mede ten doel het toerisme in voor- en naseizoen te bevorderen. In dat kader past ook de reduktie die de gasten krijgen bij het bezoeken van diverse ontspanningsob jecten en bezienswaardigheden (musea, bowling, sauna, film, karting, rijwiel- huren, varen en vissen, kinderboerderij, rondvluchten, viswedstrijden, tennis, zwembad, etc.). De brochure omvat verder een korte beschrijving van Texel in het algemeen en de verschillende dorpen en streken waarin zich de genoemde akkommoda- ties bevinden in het bijzonder Elke ak kommodatie heeft in 't boekje een num mer gekregen dat de adspirant-reser- veerder op zijn formulier kan invullen. Hoog tijd Gesteld kan worden dat de (omstre den!) reserveringsdienst een zeer goede uitbreiding van het VW takenpakket is. Maar een feit is ook dat er rijkelijk laat mee is begonnen. Tot voor kort kon den toeristen hun verblijf alleen recht streeks bij de eigenaar reserveren, nadat een keus was gemaakt uit de lijst en de (veelal weinig objectieve) advertenties in de VVV-krant. Van de adspirant gast werd doorzetting verwacht, zodat hij opnieuw moest bellen of schrijven, want veelal moest hij vernemen dat het ge-» wenste huisje al was bezet of hij hoorde helemaal niets meer Een parti culiere reserveringsdienst die enkele ja ren geleden werd opgericht voorzag dan ook in een behoefte. De samenwerking tussen deze particuliere reserverings dienst (Vakantiebureau Texel van Jür- gen Kiltz in De Koog) en de VVV is ove rigens goed. Hotel-arrangementen De foto van een eenzame jutter op het Texelse strand siert de ook juist van (zie vervolg pagina 2) ■- '4k-* r-ji Jjj» De bouw van de bibliotheek op de boek Bern hard laan-Drijverstraat nadert zijn voltooiing. De aj werkingsfase gaat nu spoedig in. De nieuwe bibliotheek aan de Drij- verstraat-Bernhardlaan in Den Burg zal tevens onderdak bieden aan de bejaar- denomroep „De Lichtboei". In de fono- teekafdeling zullen ten koste van acht tot tienduizend gulden speciale voorzie ningen voor De Lichtboei-studio worden gemaakt. Dat heeft de goedkeuring van de inspectrice en ook van de autoriteiten die met de coördinatie van de aanvul lende werken zijn belast. Zoals bekend wordt de bibliotheek als# aanvullend werk-project uitgevoerd en de Lichtboei-studio wordt daar nu ook bij gerekend. Het «rechtstreeks contact tussen bibliotheek en de bejaardenoor den in Den Burg is een unieke situatie in het land. Het staat thans vast dat de fonotheek van de bibliotheek ook werkelijk ge ëxploiteerd zal worden. Naast boeken zal men in de bibliotheek dus ook gram mofoonplaten kunnen lenen. Oplevering Na een vertraging van een week of zes vordert de bouw van dc bibliotheek thans met rasse schreden. Op 4 mei zal aannemer Duin het gebouw opleveren De officiële opening door mevrouw A. C Koolhaas-Gijzelaar volgt op zaterdag 22 mei. Met de ingebruikneming van de nieu we behuizing zullen de lezers kunnen kiezen uit een ongekend grote hoeveel heid boeken. In verband met de verhui zing zal de oude bibliotheek twee tot drie weken worden gesloten. Een deel van de inventaris van het oude gebouw zal worden overgebracht. De boeken rekken gaan wel eerst naar de fabriek om in aangepaste kleur (bruin) te wor den overgespoten. Het timmerwerk van het uitleencen trum en de leesgelegenheid zal bijzonder fraai worden uitgevoerd door de heer Joh. Bakker uit Den Hoorn. De kleuter- hoek van de bibliotheek wordt „gemeu bileerd" met kubussen, vervaardigd in de centrale werkplaats De Bolder. Het overige meubilair zal worden geleverd door CAR uit Waddinxveen In de nieuwe bibliotheek zal een rook verbod gelden, zo is onlangs door het stichtingsbestuur beslist. De meeste per soneelsleden roken wel, maar zijn toch akkoord gegaan met deze principiële be paling. De mensen die de bibliotheek be zoeken verblijven daar slechts korte tijd en het is van hen daarom niet te veel gevraagd om de atmosfeer gezond en (zie vervolg pagina 2) -V,QQn ■."ï'tyi#:' Fragment uit de brochure. Er wordt een volledig en objektief beeld van de aangeboden akkommodatie gegeven, waarbij de voor de verschil lende perioden geldende prijzen niet zijn vergeten. Doedc de Vries uit Oudeschild heeft maandagavond in de Prins Hendrikpol der het eerste Texelse kievitsei gevon den. Het eitje lag op een perceel gras land aan de Ameliaweg. Hoe lang het eitje daar al lag en of het werkelijk het eerste door een kievit gelegde ei is, blijft natuurlijk de vraag. Het zoeken van kievitseieren is een sport die steeds meer in onbruik raakt. De klad is er vooral ingekomen sinds de koningin het eerste Nederlandse eitje niet meer accepteert, een voorbeeld dat onder andere is gevolgd door burge meester Sprenger die op het eerste in zijn gemeente gevonden ei ook geen prijs stelt. Strijdpunt Zoals bekend is over deze besluiten destijds veel te doen geweest. Met name in Friesland is men van mening dat het voor de kievitenstand niets uitmaakt of de vroeg gelegde eieren worden geraapt of niet. Gesteld wordt dat de jongen uit de eerste eieren vaak door kou of voed selgebrek omkomen, de levenskansen van de jongen uit het volgende legsel (dat de kievit onmiddellijk produceert nadat het eerste legsel is weggenomen) veel betere levenskansen hebben. Daar op is door vogelbeschermers gezegd dat de kwestie meer principieel moet wor den bekeken. Eieren rapen is over het algemeen uit den boze nu de vogelstand door allerlei (on)menselijkc aktiviteiten wordt bedreigd. Het feestelijk in ont- vangstnemen van een ei van een in heel wat landen reeds zeldzaam geworden weidevogel past niet in de nieuwe visie op het natuurgebeuren. Laat Het eerste Texelse eitje is aan de late kant. Het is normaal dat het weken la ter dan het Nederlandse eitje wordt ge vonden maar half maart wordt het toch wel tijd. Ongetwijfeld is het langdurig koude weer oorzaak van de vertraging. Daardoor kunnen de kieviten zich niet tegoed dden aan de diep in de grond zit tende wormen waardoor de vogels niet in „eierlegkonditie" komen. Bovendien heeft moeder natuur het zo geregeld dat de eieren pas mogen komen als bij voor baat vast staat dat er ten tijde van het uitkomen voedsel in overvloed is. Enfin, het eerste eitje is er in ieder geval en dat kan ons sterken in het geloof dat het ECHT voorjaar is geworden. Op de foto Doede de Vries met het eerste eitje. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1