Electrohuis Bakker bestond 40 jaar „Op Diek" en „Het Kompas in andere handen „Van het dorp naar de stad" Twee jongens kraakten het Sandershuus „Al piept 't en kraakt 't FEUILLETON: VERVÓLG V\N PAG.1 Krim en Slufter afgesloten Simavi - kollekte 5 tot en met 10 april Paspoorten duurder „Van het dorp naar de stad" VERVOLG VAN PAG.l VW-brochure Paard aangespoeld Op 1 april 1936 begon Martin Bakker aan de Burgwal (Hollebol) in Den Burg met een elektro installatiebedrijfje. De zaak was ondergebracht in een gehuurd pandje naast de toenmalige openbare school, op de plek waar nu de biblio theek staat. De jonge Martin Bakker was hier voor zichzelf begonnen nadat hij het als boerenknecht bij de gebroeders Brouwer niet meer zag zitten. Hij had de am bachtschool gevolgd en het installatie vak geleerd van A. de Wildt. Daarna was hij werkzaam als loodgieter bij Oele, als smidsknecht in Den Hoorn en als automonteur bij Reij. Noodgedwon gen door de economische malaise was hij op de boerderij verzeild geraakt. Eerste werk Het eerste installatiewerk werd uit gevoerd in de nieuwe woning van bus chauffeur Cor Dros aan. het Schilder end, ten koste van 42,wat nog een vrij hoog bedrag was want de gemiddel de kosten per elektrische installatie la gen in die dagen tussen ƒ30,en 35, De arbeidskosten bedroegen dan ook niet meer dan 35 uur en de mensen en controlerende autoriteiten namen des tijds met iets heel eenvoudigs genoegen. Eén stopkontakt en één lichtpunt per vertrek was meer dan voldoende en het vermogen dat werd afgenomen was niet indrukwekkend. Fietsen Al zeer spoedig werd de zaak uitge breid met een fietsenhandel en repara- tieafdeling. Ook ketellappen hoorde tot de aktiviteiten en uit die periode stamt de slagzin ,,A1 piept en kraakt het, Mar tin Bakker die maakt het". De zaken gingen goed Het van Zoete lief de wagemaker gehuurde pandje werd te klein en Martin Bakker trok in de oorlog naar de Gravenstraat waar hij een gebouw had gekocht van de heer A. de Wijn ,,Ik had geen geld maar wel crediet", aldus Martin Bakker, die zich in het begin van de vijftiger jaren op nieuw voor uitbreidingsnoodzaak ge plaatst zag. De rijwielafdeling was in middels verkocht aan Bram Bakelaar. Winkel en installatiebedrijf verhuisden naar de Weverstraat, waar het riante woonhuis van de familie Adolf Keijser was aangekocht Later volgden de aan grenzende panden van J. Stam en de wed. Room alsmede een bouwterrein van J. Reij. Acht keer verbouwd De aannemer was kind aan huis bij Martin Bakker. Er werd totaal acht keer verbouwd, een evengroot aantal uitbreidingen inhoudend. Het bedrijf be slaat nu 1300 m2, wat in het centrum van Den Burg aanzienlijk is. De naam Martin Bakker verdween en het werd Electrohuis, mede om verwarring met buurman Bakkers Ijzerhandel te voor komen. De zoons deden hun entree in de zaak. Adjunct-directeur Peter treedt op als koopman en elektrotechnisch MTS-er Paul zit in de praktijk van het installa tiewerk in nauw samenspel met onmis bare en trouwe medewerkers als Douwe de Vries. De ..Sportshop" is een recente- lijke uitbreiding van de zaak in een heel andere branche Zorgelijke toekomst Na veertig jaar ziet Electrohuis terug op een langdurige periode van expansie De toekomst biedt wat dat betreft min der perspectief. Martin Bakker is een der zakenmensen die het bewust afrem men van de toeristische ontwikkeling op Texel ziet als een regelrechte bedrei ging. De mogelijkheid om het bedrijf te. voorzien van een met auto's breikbare achteringang lijken op het ogenblik wat gunstiger Als het lukt, kan het ,,gat" tussen Ijzerhandel en Electrohuis met een rustiek winkelpand worden dichtge bouwd Nevenfuncties Naast zijn zakelijke beslommeringen had Martin Bakker tijd voor allerlei nevenfuncties kunnen vinden, bestuurs lid kamer van koophandel, voorzitter RST, directeur EMT, commissaris Lan- geveld De Rooij, voorzitter jagersver- eniging, diverse functies bij het bejaar- denwerk, lid van de gemeenteraad e.d. Het 40-jarig bestaan is op rustige wij ze samen met het personeel herdacht. Martin Bakker en zijn zoons hebben oog voor de moeilijkheden die het bedrijf nog staan te wachten maar zijn toch vol optimisme: ,.Voor een echte ondernemer is er altijd brood!" „De Lichtboei" fris te houden. Overigens wordt het ge bouw wel voorzien van een ventilatie systeem dat zelfs het karakter heeft van airconditioning. In de zomer kan de lucht worden gekoeld Dat laatste was mogelijk omdat de post centrale ver warming royaal binnen de raming bleef zodat de aanschaf van twee luchtkoelers mogelijk werd. Tevens is besloten dat in het gebouw geen drankenautomaat of koffieshop zal worden gemaakt. Wie wil lezen of boe ken lenen is van harte welkom in de bi bliotheek; voor koffie en andere dran ken zijn andere gelegenheden genoeg. Een verheugend bericht is dat de to tale kostenraming van de bibliotheek niet is overschreden. Alleen de meubels vielen duurder uit dan was voorzien, maar dit werd gecompenseerd door mee vallende rente. Rest nog te vermelden dat het gebouw voorzieningen krijgt ten behoeve van invaliden, waaronder een speciaal toilet en dat ook de beplanting rond de bibliotheek onder de subsidie regeling valt. Overigens is er nog alle gelegenheid om aanvullingen in inrichting en voor zieningen door te voeren. Wie ideëen heeft kan deze spuien via postbus 51 of bij de bibliothecaresse. Twee jongens uit Schagen, Henk Koo- men en Ronald Faber, zijn dinsdagavond 't Sandershuus op de Hogeberg binnen gedrongen en hebben hun intrek geno men. Het tweetal was voornemens het sinds bijna een jaar leegstaande gebouw als woning te beschouwen omdat zij via de legale weg geen huis op Texel toege wezen kregen. De kans dat dat ooit zou lukken is bovendien bijzonder klein want de twee hebben geen economische binding met het eiland, zijn zelfs geheel zonder werk maar trachten op Texel wel een baantje te vinden. Henk Koomen heeft een seizoen in de jeugdherberg gewerkt en wil iets derge lijks weer gaan doen. Ronald Faber zoekt het in het welzijns- of vormingswerk. Een verzoek aan de gemeente om woon ruimte was zonder resultaat gebleven. Huisvestingsambtenaar P Arensman voelde er weinig voor twee ongehuwde jongens zonder werk voorrang te geven boven gezinnen die woningzoekend zijn Binnendringen in het in tamelijk ver vallen staat verkerende doch monumen tale Sandershuus was erg eenvoudig. Er kwam geen braak aan te pas. Het ge bouw is eigendom van Staatsbosbeheer. Toen men daar van de kraakaktie hoor de is contact opgenomen met de rijkspo litie die het weinig zinvol vond om de jongens er direkt uit te zetten Ze zou den na het verdwijnen van de politie toch direkt weer naar binnen gaan. Gis terochtend werd de kwestie door dis trictsambtenaar M. Mantje en adjudant W. Nijholt besproken, waarna de jon gens het verzoek kregen het huis te ver laten. Als zij daaraan geen gevolg zou den geven zou een hardere lijn worden gevolgd. Hoe dat is afgelopen was bij het ter perse gaan van de krant nog niet bekend Restauratie 't Sandershuus werd het laatst be woond door de familie Ko Vmke, die 30 april vorig jaar verhuisde naar „Burger hout" in Den Burg. Enkele jaren eerder nam Staatsbosbeheer het gebouw over van het Algemeen Weeshuis Texel. Plan nen voor restauratie van het landschap pelijk zeer fraai gelegen gebouw zijn gereed; de bouw is inmiddels aanbe steed Bij de restauratie zal het schuine dakgedeelte aan de voorkant van de uit bouw worden vervangen door een recht houten voorschot. De heer Ger de Graaf, beheerder van de SBB-camping Het Woutershok, wordt de nieuwe huurder. Ingaand heden heeft Staatsbosbeheer het duingebied van De Krim en het noordelijk deel van de Slufter voor het publiek gesloten. De verbodsbordjes zijn inmidels geplaatst. De enige mogelijk heid om in de gebieden te komen is door deelname aan de dagelijkse excursies die 's morgens om 7.00 uur beginnen en waarvoor een afspraak moet worden ge maakt in het Natuurrecreatiecentrum bij De Koog. Het Krim-gebied heeft inmiddels een nieuwe, historisch meer verantwoorde naam gekregen: Eierlandse duinen De ze duinen vormden het grootste deel van het afzonderlijke eiland ,,'t Eijer- landt" dat in 1629 met het oude Texel werd verbonden door een zanddijk. De Eierlandse duinen zijn broedplaats voor allerlei (duin)vogels. In het bijzonder te beschermen soorten zijn de velduil waarvan vorig jaar 6 nesten werden ge vonden terwijl in het hele overige duin gebied van Texel niet meer dan 15 nes ten werden aangetroffen. In de Eier landse duinen broedden 11 paren eider- eenden. Het gebied is verder broedplaats voor diverse zangvogels, bergeenden en wulpen. Zuidelijkste broedplaats De Slufter is als eidereendenbroed- plaats nog belangrijker. Hier werden vorig jaar 3 nesten gevonden. De eider- eend is zeer storingsgevoelig. De Sluf ter is Nederlands meest zuidelijk gele gen broedplaats voor deze arctische een densoort. Op Vlieland komen ze in veel groteren getale voor. In de Slufter wer den vorig jaar verder 105 nesten van kieviten gevonden, 200 nesten van schol eksters en 41 van tureluurs Goud in de mond De excursies in Eierlands duinen star ten tegelijk om zeven uur. Dit tijdstip blijkt de deelnemers goed te bevallen. Men wil graag vroeg het bed uit om de bijzondere frisheid en rust van de mor genstond te ervaren. Een paar uur later wordt het in de gebieden al een stuk rumoeriger, onder andere door de oefe nende straaljagers. De Vereniging voor Directe Medische Hulp in de Tropen (SIMAVI) zal komen de week haar jaarlijksekollekte houden. Plan in Tanzania In een perscommuniqué deelt men o.a. het volgende mee: „SIMAVI stelt zich ten doel vooral de mensen op het „platteland" in de tropen te helpen „zichzelf te helpen". Er heer sen daar veelal nog onvoorstelbare mi- lieutoestanden, die hier al sinds de Mid deleeuwen ondenkbaar zijn. Het zijn haarden van ziekten waar de medische verzorging nog veel te wensen overlaat. In het oost-Afrikaanse Tanzania wil SIMAVI trachten in nauwe samenwer king met de olaatselijke regering de „Gezondheidszorg in Landelijke Gebie den" te bevorderen. Vertrouwensfiguur In ieder tropisch dorp(je) probeert men een vertrouwensman (of vrouw) te vinden. Deze zal in korte tijd zo dege lijk mogelijk opgeleid worden om de belangrijkste ziekten en gezinsproble men in eigen omgeving te kunnen her kennen. Hij of zij zal ook in staat wor den gesteld in deze gevallen handelend op te treden en (wat belangrijker is) de moeilijkheden trachten te voorkó men. Men zal hiertoe de beschikking krij gen over een koffertje met enkele ge nees-, verband- en andere hulpmidde len. Ernstige patiënten moet deze ver trouwensfiguur dan doorsturen naar het meest nabij gelegen ziekenhuis. Arm tot zeer arm Het is de bedoeling op deze manier een netwerk van gezondheidscentra op te zetten. Dit zal geen geringe opgave zijn. Het is echter wel het goedkoopst, en de arme tot zeer arme patiënt is hiermee het meest gediend. De strijd tegen honger, armoede, on kunde, onwetendheid, onhygiënische toe standen, verkeerde gewoonten en opvat tingen gaat door, mede door het werk van SIMAVI. Mocht aan uw deur geen kollektant verschijnen dan kunt u een bijdrage ook storten op postgiro 300100 t n.v. SIMAVI Haarlem. Hartelijk dank". Ingaand heden worden paspoorten aanmerkelijk duurder als gevolg van legesverhoging. De aanvraagkosten be dragen nu ƒ45,De boete (te betalen als een paspoort wegens zoekraken op nieuw moet worden aangevraagd) is met een tientje omhoog gegaan en bedraagt nu ƒ40,Een toeristenkaart kost nu 22,75. NIEUW FEUILLETON: De belevenissen van een jonge man die, geboren en getogen in een klein dorp, verhuist naar de grote stad vormen het onderwerp van ons nieuwe feuilleton. Het verhaal „Van het dorp naar de stad" is geschreven door Tom Lo- dewijk. We twijfelen er niet aan dat we vele van onze lezers een plezier doen met dit feuilleton. Recentelijk is weer eens gebleken dat een dergelijk vervolgverhaal, ook al voldoet het bepaald niet aan hoge literaire eisen, in een behoef te voorziet. Na het vorige verhaal hebben we geruime tijd gepau zeerd en werden in die tijd door diverse mensen benaderd met de vraag waar het nieuwe feuilleton bleefIn het bijzonder hen wensen wij veel plezier met het verhaal waarmee wij in deze krant een aanvang maken. Redactie. de pers gekomen brochures over de VVV hotelarrangementen. Aan de ar rangementen wordt dit jaar door een twintigtal bedrijven deelgenomen. Zij bieden voordelig onderkomen in de tijd buiten de vakantiepieken. Mogelijk zijn 3, 5 en 8-daagse arrangementen in vol ledig of half-pension. Bij de prijs is alles inbegrepen, dus ook het vervoer naar Texel, het busvervoer in Den Helder van de trein en de buskosten van de veerhaven naar het hotel. Enkele prij zen: een driedaags arrangement in vol- pension varieert van 62.tot ƒ114, Een 8-daags arrangement kost tussen de ƒ186,— en ƒ486—. Ook „apartementen met diner" (door „De Nieuwe Aanleg" in De Cocksdorp en „Opduin" in De Koog) worden in het arrangementsverband opgenomen. In de brochure is een foto met om schrijving opgenomen. Verder wordt ge wezen op de voordelen van een (korte) vakantie op Texel buiten het zomersei zoen en op de reduktiemogelijkheden bij recreatieobjecten en bezienswaardig heden. Woensdag werd op het strand bij paal 14 een aangespoeld dood paard gevon den. Het kadaver was nog gaaf en voor zien van een halster. De herkomst is on bekend Het kadaver is door de destruc tiedienst opgehaald en afgevoerd. 11 De heer Willem Ham (exploitant van de kantine van „Loodsmansduin") heeft café Het Kompas in de Herenstraat te Den Hoorn gekocht van de heer W. van Hintum. De heer Ham zal zelf de Loods mansduin-kantine blijven exploiteren en een pachter aanwerven voor Het Kompas. Café Het Kompas, precies drie jaar geleden gesticht, kwam beschikbaar om dat de heer Van Hintum eigenaar is ge worden van hotel-pension „Op Diek". Hij nam 't over van de heer Johan Hop- ster (eigenaar van „Bos en Duin") die slechts zeer korte tijd eigenaar is ge wecst. Groter Het echtpaar Van Hintum wil in de hotelsfeer de vleugels wat verder uit slaan. „We hebben het in Het Kompas erg leuk gehad, maar er waren geen uitbreidingsmogelijkheden. We willen wat meer want we zijn nog jong", aldus mevrouw Van Hintum. „Op Diek" voor ziet in die behoefte want het bedrijf om vat 20 kamers en een appartement. In hoeverre karakter en bedrijfsvoering zullen worden gewijzigd staat nog niet vast. Café Het Kompas zal onder de nieuwe eigenaar op dezelfde voet worden voort gezet. ex( oor an anc lim ke 1. NIEUW PERSPECTIEF HOOFDSTUK 1 Chris Hofman liep door Mollenbroek en bekeek het opeens met andere ogen Gek was dat, peinsde hij, nou kon je van je jeugd af aan in zo'n dorp wonen, alles was je vertrouwd en je wist niet beter of het hoorde zo. En dan opeens vielen je de schellen van de ogen, en zag je het voor wat het was. Het kwam natuurlijk allemaal door die excursies naar Amsterdam. Chris Hofman was drukkersgezel, zei den ze in Mollenbroek Typograaf, zeiden ze in Amsterdam. Het maakte natuurlijk eigenlijk geen verschilmaar Chris hoorde nu het verschil. In Mollenbroek was hij Chris Hofman, die werkte in de drukkerij van Grijper. En daarmee was meteen zijn positie bepaald. De ontzaglijke mogelijkheden van de typografie en de manier waarop een goed vakman die benutten kon, daarvan hadden ze hier geen weet. Wat viel er nou ook voor op die drukkerij van Grij per? 'n Briefpapiertje, rekeningen, de wekelijkse „Klaroen" met één (of een halve) pagina plat, met de predikbeur ten, aankondigingen van vergaderingen en verder de advertenties die de plaat selijke winkeliers soms inzonden op het laatste ogenblik, met potlood gekrab beld op de achterkant van een winkel zak. er viel niet veel van te maken En dan de ouwe Grijper zelf. Het scheen hem dagelijks te bezwa ren dat hij het zuurverdiende geld voor een deel moest afstaan aan zijn perso neel. Chris, die manusje-van-alles was in het bescheiden drukkerijtje met de éne vlakpers en waar al het zetwerk nog met de hand gebeurde, en Fedde, het jong maatje dat de illusie had hier het vak te zullen leren. Grijper was een verklaarde tegenstander van vakorganisaties en colectieve arbeidsovereenkomsten en vooral de hecht georganiseerde typogra fen met hun waterdicht systeem waren hem een doom in 't oog. Hij stond op 't. standpunt, dat hij en hij alléén kon uit maken hoeveel een man kon verdienen, omdat hij en hij alléén wist, hoeveel de zaak opbracht en als ze 't er niet voor wilden doen, nu dan moesten ze maar proberen wat anders te krijgen! Dat ging vroeger dan ook niet zo mak kelijk in Mollenbroek, zowat een uur lopen van het dichtstbijzijnde spoorsta tion; maar toen was de autobus gekomen die ieder uur door het dorp denderde en de radio en de telefoon en al die dingen die het isolement in Mollenbroek minder volkomen maakten En Chris' voorgan ger, Jan Leef lang, had er tabak van ge kregen en reisde nu iedere dag met de bus naar een andere plaats, waar hij in een grote drukkerij méér verdiende en minder last had met de baas. Ja, want lastig was Grijper ook. Hij was er van overtuigd dat het oog van de meester het paard vet maakt, en dat alle mensen er op uit waren hem te bezwendelen. Hij bemoeide zich overal mee. Telkens kwam hij, de bril op de neus, in de drukkerij azen onder een of ander voorwendsel, om te zien of Chris en Fedde hun tijd niet „verdeden" Wat er aan werk binnenkwam hield hij zo lang mogelijk onder zich „om te calcu leren" en dan was er opeens vliegende haast bij en zat hij z'n mensen achter de broek. Wanneer hij bij de correctie fou ten ontdekte, maakte hij een misbaar of de wereld verging. Wou Chris eens een uurtje eerder weg in de slappe tijd, dan keek de baas of dat hem kapitalen kosten ging en vergat de vele malen, dat Chris had moeten overwerken. Nee, erg prettig werken was het niet bij Grijper. Nooit een waarderend woord, 't was doodgewoon als je hard werkte, niet meer dan een staaltje van je plicht; en dat was al erg genoeg dat het de baas geld kostte. Hij trok een gezicht als een weldoener wanneer hij het weekloon uittelde en mocht dan graag zeggen „Je verdient het gemakkelijker dan ik" een grapje waar Chris maar niet op inging. Bovenal stak het hem, fel anti-organi- satieman, dat Chris wél aktief was in de vakbeweging, zelfs bestuurslid van de afdeling Middelstad, de centrale markt plaats waar Mollenbroek een kilometer of vijf, vandaan lag. Daar sprak hij de colega's en als hij wel eens wat liet ont vallen over zijn werk, (hoogst zelden, want hij vond dat je nooit spuwen moest in het bord waarvan je at) zeiden ze dat hij gek was en dat een kerel als hij toch wel tien bazen kon krijgen. Maar wat hem het meest dwars zat, was Grijpers volstrekte afkeer van iede re vernieuwing, een afkeer, zo zag Chris scherp, die uiteindelijk de zaak naar de kelder zou helpen. Want de mensen na men geen genoegen meer met de oude vormen. Hoe vaak al had hij aange drongen om eens een nieuwe, moderne letter te bestellen, en pas toen Grijper sarcastisch vroeg, of hij er soms provisie van kreeg, had hij met een klap zijn mond gesloten en er geen woord meer over gezegd. Wat hem dan in Mollenbroek deed bij ven? Ten eerste een zekere gemakzucht, een vrees voor verandering die wel eens géén verbetering kan blijken. Hij was nu ruim veertig en had altijd in Mollen broek gewoond, hij kende er ieder mens, ieder huis, en de gedachte zich te laten overplanten naar een gans andere ge meenschap, waar hij vreemd zou staan, was niet aanlokkelijk In Mollenbroek had hij een zeker aanzien, men wist dat hij „goed bij de tijd" was, en ze kwamen hem wel eens om advies vragen, al had hij het odium „rood" te zijn dat was bij de werkgevers (boeren en midden standers) in Mollenbroek trouwens ie der, die lid was van een vakbond. Maar de voornaamste oorzaak was Maartje. Chris was niet in Mollenbroek gebo ren, al had hij er bijna een mensenleven doorgebracht. Maar Maartje kon, van ouder op ou der, haar stamboom aanwijzen. Op het stille kerkhof rond de oude kerk, ston den de groen overwoekerde grafstenen: Reyer Trip, 17831859, Daniël Maarten Trip R zoon, 18171892, Reyer Daniëlse Trip, 18481919 en ze stonden met bruinverkleurde letters ingeschreven in het register van de burgerlijke stand, de Trippen en hun kinderen. En die kin deren waren allemaal vertrokken, som migen naar Canada, anderen naar dor pen en steden ver weg Maartjes moeder de weduwe Trip, had een eigen huisje in het Kromstraatje waar zij zelf nu nog'"a woonden, nadat ook moeder al vrij vroei was heengegaan Mocht Chris al tegen het nieuwe en onbekende opzien (behalve in zijn vak] bij Maartje was dat een regelrechte r>eti weerzin. Wanneer men haar had ge- ig vraagd, wat ze 't liefst wilde, was het: i.30 heel haar leven rustig in Mollenbroek igs blijven, om in goede ouderdom begra ven te worden naast degenen, die haar waren voorgegaan. Zij was samenge- spr groeid met het dorp en de dorpsge meenschap en wat zij niet wist, was ook de moeite van het weten niet waard. Zend. keek een beetje neer op de mensen als Fleur, de kruidenier, die uit Deventer kwam en „Levensmiddelenbedrijf" op het raam van zijn winkel had staan, et burgemeester Andringa was voor haar een stadse meneer, die alleen op dit dorp was neergestreken om vandaar me De ID I oer tus 82_ Ve Drte cge okk otte 3D Her ït-Z( vo Pl oen and per vrucht te kunnen solliciteren naar eer ure grotere gemeente. Ze kon zich verkneu teren, wanneer de gemeenteraad zonder^ veel discussie, maar met overgrote meerderheid, zijn moderne plannen kee n) op keer de nederlaag deed lijden zei ze dat niet tegen Chris, die juist al tijd een voorstander van zodanige plan c"rgc nen was. fcrhci 'n 84 - aan ;els ijze (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2