Nauta„Kwaliteitsverbetering en basisverbreding belangrijker" Aanpak toerisme Scho op Texel ongewenst Forum: „Enorme druk uit Randstad" i A Br m 1 üf A k -mm 3» :■■■"■- Zie vervolg binnenzijde tweede blad Westerschouwen-Texel Veel vergelijkingspunten -kt-*<5 Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 2 april 1976 3ISIfS;A-3si „Hoe kan een gebied even groot als Texel, een dubbel aantal recreanten herbergen en waarom komen er zoveel meer mensen op vakantie?" Het was een vraag die vooral de Texelse ondernemers bezig hield bij het begin van een tweedaags bezoek aan Schouwen-Duiveland. „Er wringt iets", meende voorzitter C. N. de Wit van het Texels Verbond van Ondernemers. „We hebben deze trip georganiseerd om er achter te komen of dit kan en hoe dit kan zonder dat overlast er het gevolg van is". Schouwen-Duiveland, dat ook omstreeks 18.000 ha meet, heeft een inwo nertal van 24.000. Texel heeft er omstreeks 13.000. In tegenstelling tot ons eiland evenwel ontving men op dit meest noordelijke van de Zeeuwse eilan den in 1975 naar schatting 100.000 bezoekers. Schouwen-Duiveland is een voormalig eiland. Het werd in 1965 door middel van de Grevelingendam met Zuidhol land verbonden en was daarmee eiland af. Het Deltaplan begon hiermee ook voor dit gebied bewaarheid te worden. Op dit moment vormen de Brouwers- dam (1972) en de Zeelandbrug (1965) de andere vaste verkeersverbinding. De dam over de Oosterschelde volgt nog. Kenmerkend voor de eilandencombine Schouwen en Duiveland zijn de uitge strekte bos- en duingebieden in het wes telijke gedeelte. Hier liggen de breedste stranden en bossen van Zeeland. De do- maniale bossen en duinen hebben een oppervlakte van ruim 1100 ha en het gehele gebied is over het algemeen vrij toegankelijk. Andere bosgebieden lig gen rond de kreken van Ouwerkerk en Serooskerke. Een folder over dit gebied: ,.Het zijn herinneringen aan de ramp van 1953, toen op deze plaatsen de zeedijken be zweken onder het natuurgeweld. Meer oostelijk liggen landbouw- en weide gronden, doorsneden door dijken Dia gonaal loopt de Delingsdijk van Brou wershaven tot Serooskerke. Vanaf deze binnendijken heeft men een schitterend uitzicht over de uitgestrektheid van het polderland, dat na herstel van de ramp gemoderniseerd is met strakke kavels en rechte wegen". Het betekent over het algemeen een nogal vlak landschap. Hier en daar is een boerderij en voor Texelaars is dit gebied te vergelijken met een enorme vergroting van de polders Eierland en 't Noorden Burgemeester H. Everwijn: „In onze gemeente zijn drie hotels. Eén ervan is in gebruik als- gemeentehuis en de an dere twee staan te koop. Een bezetting van 40% wordt niet gehaald. Ik zou hieromtrent graag_een onderzoek willen Persoonlijk heb ik het idee dat de ge middelde hotelbezoeker het goedkoper vindt om hier maar een tweede woning te nemen". Reëel zijn Als we het aantal overnachtingen (2,9 miljoen) vergelijken met Texel zien we niet eens zo'n groot verschil. Ons eiland heeft namelijk 2,5 miljoen overnachtin gen per jaar. Het topaantal tegelijker tijd aanwezige bezoekers wordt bij ons op even meer dan 40.000 geschat. Wethouder Jook Nauta hierover: „Je ontkomt niet aan de indruk dat er een duidelijk voor Texel positief kwaliteits verschil bestaat met Schouwen-Duive land. Voor een inwoner van Texel is het van belang dat de leefbaarheid boven aan staat. Dit geldt ook voor de vakan tieganger. Je hebt, simpel gesteld, veel meer aan tien bezoekers die per persoon ƒ100,per dag uitgeven dan aan hon derd die ƒ10,uitgeven. We moeten ons dus als Texelaars niet blind staren op 't aantal toeristen dat hier komt. Laten we reëel zijn en aan kwaliteitsverbetering en basisverbreding doen". De avond van het bezoek van de Texelse ondernemers aan Schouwen- Duiveland stond in het teken van een forum, gehouden in hotel „Mondragon" te Zierikzee. Van Zeeuwse zijde werd eraan deelgenomen door enkele bestuur- deren van Zierikzee, afgevaardigden van de plaatselijke VVV's en de heer A. L. van Geesbergen, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het was een zeer informatieve bijeen komst waarin verder werd ingegaan op diverse aspecten van het toerisme en in het bijzonder de verschillen met Texel. Gedeputeerde Van Geesbergen deelde in eerste insantie mee dat hij Texel di verse malen bezocht. Hij complimenteer de de delegatie met hun eiland ,,U be schikt over een flinke hoeveelheid na tuurschoon en prachtige stranden. Eén ding moet me echter van het hart. Als verwoed zeiler is me de haven van Ou- deschild enigszins tegengevallen Indien ik lid zou zijn van GS van Noordholland zou ik me sterk beijveren daarin voor de watersport verbetering te brengen". Optimale samenwerking Jan Stolk (tesamen met Joop van der Meer organisator van deze reis) wilde graag weten hoe de relatie is tussen het plaatselijk en het provinciaal béstuur van Zeeland. Meegedeeld werd dat er een werk groep is voor de voorbereiding van ad viezen aan de Provinciale Raad voor Re creatie. Er is een plenaire raad met de diverse belanghebbenden en viermaal per jaar worden besprekingen gehouden in verband met onderlinge geschillen. Hiervan uitgaande vond men de relatie in Zeeland (en op Schouwen-Duiveland in het bijzonder) positief en optimaal werkend Een vraag van Martin Bakker over de VVV op Schouwen-Duiveland bracht niet veel duidelijkheid omtrent de aan pak. In tegenstelling tot Texel (één VVV) bleek men hier (in 6 gemeentes) over maar liefst 7 verschillende WV's te beschikken! Er is één coördinator, de heer J. M. Holm van het streek-VVV Schouwen-Duiveland die de versplinte ring in de hand tracht te houden. De bijdrage van de gemeentebesturen is variabel Zo ontvangt de VVV in de Westhoek (het duinengebied) 25% van de ontvangen contributies. Op Duiveland is dit weer 100%. In Zierikzee heeft men een bijdrage toegewezen gekregen op grond van het aantal inwoners. Dit be- WINKELSLUITINGSTIJDEN t RUIMER 1 Vooral de winkeliers in het gezel schap waren benieuwd naar de bedrij ven van hun collega's op Schouwen- Duiveland. Alen vond dat Texel ook hier positief bij afstak. Opgemerkt werd dat de collega's van dit gebied, bij een bezoek aan Texel in september hun ogen zullen uitkijken. In Zierikzee sluiten alle winkels om 6 uur en zijn ze zondags de gehele dag gesloten. Koopavond is op donderdag. Dan is de sluitingstijd om 21 00 uur. In Zierikzee zijn de winkels, die kunnen aantonen dat souvenirsverkoop 75% van hun omzet uitmaakt, ook zondags open van 12.00 tot 16.00 uur. In de Westhoek (gemeente Wester se hou wen) zijn de winkels iedere avond van het seizoen tot 10 00 uur open. Ook hier heeft men moeilijkheden bij het werven van personeel. Texelse ondernemers discussierend en verge lijkend temidden van de dicht opeen gebouw de bungalows van het park „Burghstede". dj-ag komt neer op ongeveer ƒ12.000, per jaar. Directeur Jaap Dekker van de Texelse VVV vroeg zich af welke slecht weervoorzieningen er zijn voor het enor me aantal (84%) kampeerders. Het bleek niet veel te zijn. Voor het aantal tent- kampeerders in de Westhoek eigenlijk nihil „In Bruinisse", aldus de heer Van Geesbergen, „is een plan in uitvoering voor een zwembad, een manege en een crèche". Structuuronderzoek Wethouder Jan Zuidewind stelde de vraag of er een structuuronderzoek plaatsvindt in verband met de samen werking van de plaatselijke midden stand. Hij kreeg ten antwoord dat, hoe wel er een structuuronderzoek is ge weest, dit geen concrete resultaten op geleverd had en men het dit jaar op nieuw zou proberen. Er bleek een onge breidelde concurrentie te bestaan. Al leen in Zierikzee is een overkoepelende middenstandsbond maar eilandelijk is er geen samenwerking. Enorme druk uit Randstad Toen ter sprake kwam dat men het aantal recreanten in de Westhoek wil trachten terug te brengen tot 58.000 wil de wethouder Jook Nauta graag weten of deze beperking het gevolg van milieu aangelegenheden is. Hij kreeg hierop een bevestigend antwoord. Men wil de na tuur wat meer gaan beschermen maar de recreatie in de landbouwgebieden van het eiland bevorderen. Hiermee toonde het forum zich toch niet geheel tevreden met de huidige si tuatie die een enorme druk betekent. Men zit evenwel zeer dicht bij de Rand stad en een slagboom zetten is onmoge lijk. Texel is wat dat betreft ook erg be voordeeld met zijn .remmende" veer boot. Tussen twee vuren De heer Van Geesbergen in een nade re beschouwing die het forum afsloot: „We zitten hier eigenlijk tussen twee vuren. Enerzijds is het van eminent be lang de toeristenstroom op te vangen omdat het een grote economische factor is gaan betekenen. Aan de andere kant zou je willen dat het wat meer geleide lijk gaat. Ik wil hier nogmaals bena drukken dat ik het niet eens ben met In een toelichting op de recreatiepro- blematiek in zijn gemeente zei burge meester H. Everwijn veel vergelijkings punten te zien tussen Texel en Wcster- schouwen. Op de, in slot Moermond te Renesse plaats hebbende, bijeenkomst gaf hij en kele cijfers. De eilandcombinatie Schou wen en Duiveland bestond oorspronke lijk uit 18 zelfstandige gemeentes die met ingang van 1 januari 1961 werden gesaneerd tot 6 Westerschouwen (gele gen op de zg. Westhoek van net eiland) had destijds 4.009 inwoners terwijl dat getal nu 4.560 bedraagt. Verdere cijfers: grondoppervlak 6.280 ha, waarvan 300 ha bos en 100 ha duin, 17 kilometer strand. In 1961 waren er 32.000 verblijfs- toeristen en in 1976 verwacht men ér 200.000. Gedurende de topweken van het seizoen heeft de gemeente ongeveer 49.000 officiële slaapplaatsen. Officieus ligt dit getal zeer waarschijnlijk tegen de 60.000. Koud op dak De heer Everwijn moest bekennen dat het toerisme de gemeente koud op het dak is gekomen. Zo was het pas onlangs mogelijk een rioleringssysteem aan te leggen bij de grote kampeerterreinen ten noordwesten van Haamstede. De kosten hiervan bedroegen 20 mil joen gulden. Aan rijkssubsidie kwam 50% van dit bedrag op tafel terwijl var he ministerie van Economische Zaken 1 miljoen gulden ontvangen werd. Het restant zal de gemeente zelf moeten bij passen. Westerschouwen beschikt sinds kort over een strandreddingsbrigade. Er zijn 3 posten en in totaal 3 patrouillevletten Voorts beschikt men over 2 snelle boten. De gehele brigade werkt op vrijwillige basis. De financiële basis van de ge meente is dus in hoofdzaak het toeris me. Men heeft een florerende midden stand. Verwacht wordt aan toeristenbe lasting in 1976 ƒ63.000,te ontvangen. Woonforenzenbelasting zal 27 000, opbrengen. Een kermis die zonder het toerisme geen mogelijkheid van bestaan op Westerschouwen zou hebben brengt gemiddeld ƒ30.000,op. De heer verwijn wees op het rapport Tideman bij het nader bezien van de toeristische cijfers. Lakoniek verklaarde hij dat dit rapport een dagbesteding van de Nederlandse verblijfsrecreant had geconstateerd van ongeveer ƒ19,75 Bij buitenlanders bleek dit ƒ45,per dag te zijn Voor dagrecreanten kwam dit verschil nog scherper naar voren, res pectievelijk ƒ6,en ƒ17,80. Oorzaken Burgemeester Everwijn stelde zichzelf de vraag wat de oorzaak zou zijn van het zeer grote percentage kampeerders (84%). Hij zei dit te wijten aan een tè snelle verovering van het gebied door de toeristen. Er is door het ministerie (CRM) een concept structuurplan opgesteld, maar de gemeente wil daar niet aan Er staat een toeristenaantal in gegeven van 95.000. De burgerij vindt het bij 61.500 wel genoeg Ook de provincie is die me ning toegedaan. In haar plannen wordt een getal van 58.000 aanbevolen. Men is momenteel in het hearingsta dium maar de bevolking kan zich volle dig vinden in de plannen van de plaat selijke overheid. Op een vraag van één van zijn toehoorders antwoordde burge meester Everwijn dat men in 1971 strandtellingen had gehouden. Strandtellingen Om aan een duidelijk getal te komen voor het aantal toeristen dat zich in de gemeente ophield is men op een dag in de zomer van 1971 op diverse duintop pen gaan staan en heeft het aantal strandbezoekers geteld. Het waren er 37.000 en aangezien gemiddeld 65% van de toeristen het strand opzoekt meende men hiermee een goede indicatie te heb ben van het aantal toeristen. Op een vraag hoe het stond met de parkeergelegenheid antwoordde de heer Everwijn: „Wij hebben eigenlijk altijd te kort Toch doen we het rustig aan bij het scheppen van nieuwe parkeergele- genheden. De natuur willen we er niet door verpesten. We hebben al zoveel minder dan u op Texel, dus we moeten er zuinig op zijn". Hudje-mudje De heer Martin Bakker vond het toe risme erg geconcentreerd in het duinge bied van Schouwen „Het eiland is agra risch ingesteld en het valt mij vooral op dat de bordjes logies met ontbijt zoals bij ons, ontbreken. Kenmerkend voor de bungalowparken die we hier zien is dat de huisjes hudje-mudje bij elkaar staan. Bij Brouwershaven is zo'n park en ook zag ik er een bij Scharen- dijke. Verder heeft men het voordeel van ligging aan het „zoete" Grevelin- genmeer goed uitgebuit door overal wa tersporthaventjes aan te leggen. Dit trekt natuurlijk een type toeristen aan dat we op Texel niet kunnen ontvangen. Zeezeilen eist meer vaardigheid en de boten zijn naturlijk ook duurder". Cijfers Het zijn voo:ral de bewoners uit de naburige Randstad Holland die hier hun recreatie zoeken. Meestal slechts voor korte tijd. De cijfers van het adviesbu reau Tideman spreken hierover duide lijke taal. Het zijn cijfers uit 1974 die vorig jaar naar aanleiding van het 40- jarig bestaan van de provinciale VVV in Zeeland werden gepubliceerd. Het aantal overnachtingen bedraagt 2,9 miljoen per jaar; hiervan is 15% buitenlands. Bij het onderzoek naar de logiesvorm lezen we dat 84% van de, mensen hun vakantie op kampeerterrei nen doorbrengt. In de gemeente Wester schouwen bijvoorbeeld zijn 42 campings.! Er zijn ongeveer 1700 zomer- en tweede Woningen. A Dagtoerisme vormt de hoofdmoot van de recreatie op SchouwenDuiveland. Er is voor dit type toerist ook veel te zien in dat opzicht. De dinsdag wordt door de VW van Zierikzee in het zomersei zoen gepropageerd als folkloredag. Vooral geschiedkundig is het een inte ressante stad. Er zijn een groot aantal historische gebouwen die een gezellige sfeer brengen. Wat dat aangaat zijn de Zeeuwen be voorrecht boven Texelaars. Zij hebben een rijke geschiedenis. Plaatsen waar dit duidelijk waarneembaar is, zijn onder andere: Zierikzee, Serooskerke, Haam stede en Renesse. Ook Brouwershaven is zo'n antiek stadje. Hier is een jacht haven die tot ver in de stad doorloopt. Oude huisjes aan de voet van de eeu wenoude korenmolen „De Haan" spie gelen zich in het water. Het is de ge boorteplaats van Jacob Cats. Schrijver van (u weet wel): „Wie peert of wijf soeckt sonder gebreecken die magh het werek wel laten steecken en dencken dat hy huis en stal voor eeuwigh leedigh houden sal". De Deltawerken zijn en blijven inte ressant doelwit voor dagrecreanten. Aan de Oostererscheldezijde van Schouwen- Duiveland bij Burghsluis is een afvaart voor boottochten naar de Deltawerken. Men krijgt er uitleg van Ir. Bijl van de Deltadienst van Rijkswaterstaat. WESSEL B. POST - Het gezelschap op de dijk die er de belangrijkste oorzaak van is dat Schouwen-Duiveland door de recreatie is overrompeld.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5