WIM TINHOLT UDI-BLIJSPEL MAAKTE TOT SUCCES Voor het weekend „WAT IK ZEGGEN WOU.." Texelse sportraad hield jaarvergadering Blijf zitten waar je zit Vakature voetbal blijft gehandhaafd Kledingverkoop wordt herhaald Nieuwe leden welkom hij tennisvereniging Deuee Pasen wordt druk Bejaanlensoos kampt met tekort aan leden Mitra maakt kans op titel Zuigelingenbureau Belangrijke telefoonnummers Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Burgerlijke stand Geslaagd Damclub Texel Stoppi en Derde blad Texelse Courant, vrijdag 2 april 1976 Dat UDI zijn toneelseizoen heeft af gesloten met een succes is te danken aan Wim Tinholt. Zelden hebben we iemand qua type en speltrant zo sterk zien beantwoorden aan de door de schryver bedachte hoofdfiguur. Tinholt moest een wat wereldvreemde, ver strooide en bijziende leraar uitbeelden die meer vertrouwd is met cijfers dan met vrouwen. Dat ging hem erg best af, zo best dat de prestaties van de andere medewerkenden (die toch echt wel tot het zwaardere geschut van UDI gerekend konden worden) erbij verbleekten. Tinholts creatie maakte het op zich zelf niet zo briljante stuk tot een voor stelling waaraan het publiek in hotel ..De Lindeboom-Texel" zaterdagavond kostelijk plezier beleefde. Het verhaal was veelbelevend en tijdens het eerste bedrijf uitgesproken spannend, maar in het tweede en laatste bedrijf werd dui delijk dat de schrijver stof en verwikke lingen tekort kwam voor een aanvullend stuk want het werd wat langdradig. Het verhaal gaat dus over leraar Hen ri Latour die bereid is zijn vriend de journalist Marcel Tennier een dienst te bewijzen Marcels meisje Yvonne Mo- reau is van haar hardvochtige vader weggelopen en moet een nachtje elders doorbrengen. Dat kan het beste even ge beuren bij de alleenwonende en vrouw- schuwe Henri. Yvonne zal het bed van Henri gebruiken en Henri kan zolang op de bank in de kamer slapen. Maar tante Christine, die absoluut niet mag weten dat Henri een meisje in huis heeft, ver schijnt onverwacht ten tonele. Zij kan niet meer thuiskomen en wil ook graag logies genieten Tante neemt genoegen met de bank als slaapplaats, wat wel betekent dat Henri de slaapkamer met zijn vriends vriendin moet delen De pogingen om door allerlei uitvluchten het geheim voor tante verborgen te hou den bepalen de gang van zaken in het stuk. Voor extra moeilijkheden zorgt Ju- lien Moreau die zijn dochter achterna gaat en een verschrikkelijke hekel aan journalisten heeft. Naast Wim Tinholt als Latour zagen we ook Aris van Zeijlen (als journalist Tennier) heel goed acteren Van Zeijlen was heel geloofwaardig als de enigszins frivole newsgetter. die in alle opzichten het tegenovergestelde is van zijn vriend. Greetje Koorn zag er wat te jong uit voor de haar toebedeelde rol van de an tieke en bedillerige tante Christine maar speelde zeer behoorlijk. Het was een vrij lange rol die alleszins acceptabel tot een eind werd gebracht Gert Pansier (se nior) manifesteerde zich als Juliën Mo reau, de hardvochtige oud-politicus die zijn dochter uit de klauwen van de jour nalist wil redden. Daarbij stuit hij op zijn oude liefde, tante Christine, die heel goed werd uitgebeeld door Ans Bonne. Bijzonder goed spel liet Bep Keijser zien als Yvonne Moreau. Hoewel zij in som mige passages iets meer vaart had kun nen brengen, beantwoordde ze wel aan het gewenste tvpe. Judith Brusselaars, die als werkster die op ongelegen mo menten de slaapkamer wil „doen" deed het ook prima. De kleinere rol van de concierge Postiau was in handen van Jan Post die hierin niet de gelegenheid had bijzonder op te vallen. Omdat Huib Dros door drukke werk zaamheden was gebonden, was de regie De verkoping van gebruikte kleding, afgelopen weekend in „De Schakel" is succesvol verlopen. Over het algemeen werden voor de kledingstukken zeer la ge bedragen gevraagd; de gemiddelde prijs lag rond ƒ1,50. Jurken gingen weg voor een rijksdaal der, truitjes voor een gulden, blouses voor ƒ2,jasjes voor ƒ5,herenkos tuums voor ƒ1,etc. Er was zelfs een hoekje met kleding die voor niets mocht worden meegenomen. Mensen die lappen e.d. nodig hadden maakten daar dank baar gebruik van. Veel mensen hebben er spijt van dat zij niet in de gelegenheid zijn geweest de verkoping te bezoeken Het evene ment zal daarom in het klein worden herhaald. Vrijdag kan van 10 00 - 11.00 uur ge bruikte kleding (liefst met hangers!) worden ingeleverd in „De Schakel". Verkoping daarvan wordt vrijdagmid dag gehouden van 14 00 - 16 30 uur en zaterdagochtend van 10.00 - 12.00 uur. Het bestuur van de tennisvereniging Deuce" deelt mee, dat een beperkt aan tal tennisliefhebbers zich nog kan aan melden als lid. Inlichtingen en/of aan melding kan geschieden bij een van de bestuursleden: P Bakker, Weverstraat 13, Den Burg, telefoon 3144 of de dames J. H. Boere, Thijsselaan 122, Den Burg, telefoon 3112 en J. M. C. Dros, Schilder end 58, telefoon 2843. Tennislessen wor den uitsluitend aan verenigingsleden ge geven. in handen gegeven van Greet Pater. Zij werd na afloop in de bloemetjes gezet door de heer Pansier die daarmee onder streepte dat deze eerste kennismaking goed was bevallen. Dat mevrouw Gerda Arensman uitstekend haar best had ge daan als souffleuse behoefde niet te worden gezegd want door de kennelijk niet zo geluiddichte constructie van het provisorische souffleurshok kon men haar tot halverwege de zaal volgen. Toneel Overigens begint het podium van ho tel „De Lindeboom-Texel" al aardig op een echt toneel te lijken. Dank zij de in spanningen van aannemer Koorn be schikte men nu zelfs over decors, maar het openen en sluiten van de vouwwand moest nog wel door enkele uit de zaal opmarcherende hulpkrachten gebeuren. Afbreuk aan het toneelgebeuren doet dit improviseren'bepaald niet; het geeft er zelfs een genoeglijk accent aan. UDI is erg gesteld op nieuwe leden. Er is vooral tekort aan mannelijke spe lers in diverse leeftijdsgroepen, waar door het kiezen van een stuk vaak erg moeilijk is. Het programmablaadje van zaterdagavond bevatte een oproep om zich aan te sluiten. „Hier wordt een hobby geboden die je veel voldoening kan geven". Het komend najaar bestaat UDI 70 jaar. Op bescheiden wijze zal aan dit feit aandacht worden besteed. De Paasdagen beloven voor Texel gro te toeristendruktc. In de hotels en pen sions is nu al geen ruimte meer beschik baar, zodat de VVV Texel een beroep doet op de logies en ontbijtverstrekken- de leden om direkt de nog beschikbare kamers door te geven. Ook van de nog beschikbare andere akkommodatievor- men wil men graag op de hoogte zijn. Donderdag 25 maart was er jaarver gadering van de Bejaardensoos in de Witte Burght Het werd er opnieuw dui delijk dat men erg om nieuwe leden ver legen zit. Gewezen werd op de grote hoeveel heid aktiviteiten die op touw worden ge zet. Met Sinterklaas doet men iets ex tra's en ieder jaar wordt er tijdens de kerstdagen een traditionele kerstmaal tijd gehouden. De overige weken van het jaar vertoont men op diverse avon den dia's en doet men aan kienen. Iedere middag wordt er gebiljart. Ook is er ie dere middag, behalve zaterdag, gelegen heid tot het leggen van een kaartje. Kosten zijn aan het lidmaatschap niet verbonden. Er wordt alleen 60 cent voor een consumptie berekend en men vraagt een kleinigheid voor het onderhoud van het biljart. Het eerste team van de volleybalver eniging Mitra maakt aanstaande zater dag grote kans op het kampioenschap. Gespeeld wordt om de titel van de 2de klasse district 12 (Den Helder) en tegen stander is WSOV uit Den Helder. Als Mitra kans ziet uit deze wedstrijd 1 punt mee naar huis te nemen is men kam pioen. Het curieuze is dat deze vereni ging nog maar één jaar in de competitie meedraait. Men speelde aanvankelijk in een gezamenlijke competitie met de der de klasse van district 12. Op de helft van het seizoen, toén de klasses opnieuw sa mengesteld werden, stond Mitra bij de bovenste zeven van de ranglijst. Het werd ingedeeld in klasse 2, waarvan het nu kampioen kan worden. De wedstrijd tegen WSOV wordt aanstaande zaterdag gespeeld in de sporthal ,Ons Génoegen". Aanvang half vier 's middags. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebenga, dinsdag 6 ajpril om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 7 april om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 7 april om 15.00 uur. Twee nieuwe verenigingen deden maandagavond hun intrede in de jaar vergadering van de Texelse Sportraad, gehouden in hotel „De Zwaan". Het wa ren de dam- en schaakclub Oosterend en de wandelsportvereniging ,,'t Gouwe Boltje". Zij werden door voorzitter F. Schellinger van harte welkom geheten. Een groot aantal mededelingen van huishoudelijke aard vormden de hoofd schotel van de bijeenkomst. Achtereen volgens werden de verslagen goedge keurd van de voorgaande vergaderin gen, het jaarverslag 1975 en het finan ciële overzicht van vorig jaar. Bestuursverkiezing De heren K v. d. Bijl en H. J. Kooi die aftredend waren in het bestuur werden met algemene stemmen herkozen. Ook bij acclamatie werden op voor dracht van de voorzitter de heren J. Vis- man en C. de Grave gekozen in de kas- commissie voor 1976 Alle heren namen hun herbenoeming respectievelijk be noeming aan. In de vakature in het bestuur van de Sportraad voor de afdeling voetbal werd niet voorzien. Voorzitter Schellinger, die nu deze post waarneemt was van mening dat de Texelse voetbalverenigin gen toch zélf voor een geschikte man dienen te zorgen. Er was echter geen animo voor de functie, bij geen van de aangesloten verenigingen, zodat men tenslotte besloot dit onderwerp aan te houden tot een later tijdstip. Doelstellingennota Penningmeester K. v. d. Bijl gaf infor matie over de toekomstige ontwikkelin gen van de Sportraad. Hij zei dat de raad er voorstander van is in het ver volg over een eigen begroting te kun nen beschikken. Van de gemeente is hierop positief gereageerd. Een doelstel- lingennota van de Sportraad zal voor 15 mei gelijk met een begroting voor het komende jaar worden ingediend. Be treurd werd dat de „Sportraad Texel" over het algemeen niet gezien wordt als de coördinerende factor van de vereni gingen. „Het is niet waar dat de Sport raad alleen dient om een jaarlijks eve nement op touw te zetten", aldus v. d. Bijl „Wij pretenderen veel meer maar moeten constateren dat hieromtrent weinig bekend is in sportkringen. Hij noemde een tiental voorbeelden: het stimuleren van de sportbeoefening, het organiseren van diverse sportmani festaties, realisatie van akkommodaties, contactbijeenkomsten van de dorpen or ganiseren, het stimuleren van kadervor ming, deelname aan landelijke sportak- ties, sportkeuringen organiseren en on der andere het bestuurlijk adviseren op diverse terreinen. Van der Bijl: „De Sportraad moet inhoud gaan krijgen en een overkoepelend orgaan van de ver enigingen zijn". Gehandicapten Bestuurslid Jan Moens verklaarde het van groot belang te achten dat vooral invaliden aan sportbeoefening kunnen doen. Hij deelde mee woensdag 31 maart een congres hierover in Heemstede te zullen bijwonen teneinde op dit terrein meer bekend te raken. Hij riep de ver gadering op vooral ook sportbeoefening van gehandicapten aan te moedigen, en via hun verenigingen met hen in contact te komen. Jan Moens zei in zijn plan te doelen op alle gehandicapten, dus zowel lichamelijk als geestelijk gehandicapt. Veel keus De vergadering vond het jammer dat op Texel geen atletiekclub is. Daarente gen heeft men hier keus uit een groot aantal sportverenigingen die men elders weer moet missen. Er is nu ook een sportduikclub. De parachuteclub doet het goed en vooral de zweefvliegclub mag zich verheugen in een steeds grote re populariteit. Onlangs werden 2 nieu we vliegtuigen overgenomen van de (Kon. Luchtmacht. Ook de boogschutters vereniging draait steeds beter. Fors program Aan het eind van de vergadering bleek dat er op sportgebied dit jaar zeer veel aan de hand is op Texel. Op Ko ninginnedag zal er de uitwisseling met Winterswijk zijn (ongeveer 600 deelne mers). De dam- en schaakclub Ooster end gaat op 15 mei naar Zwolle voor een uitwisselingstournooi De wielervereni ging Texel heeft een verzoek van de KNWU ontvangen om een district jeugd- tournooi te organiseren Men hoopt dit toumooi op 19 september te houden en verwacht ongeveer 40 deelnemers (8 tot 14 jaar) uit alle hoeken van de provincie Noordholland Aan het eind van het jaar zal de dam- en schaakclub Oosterend gastheer zijn bij een dan te organiseren vijfkamp. De juiste datum zal nog wor den vastgesteld. Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Uitsluitend voor spoedgevallen Van zaterdagmorgen tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. COUTTNHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. GROOTHUIS, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 3 april 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest m.m.v Dameskoor, o.l.v. de Jan Visser. Na de dienst koffie drinken. De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E. Loerakker. Den Hoorn 19.30u. ds. De Roest m.m.v. het gemengde koor „Advendo" uit De Koog De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra OoSterend 9.30 uur ds. De Gier Kindemevendienst. Oudesehild 19.00 uur Themadienst „De hand die mij vasthoudt". Pas tor Loos en Ds. De Gier, m.m.v. „The Messengers". Na afloop koffiedrinken in 't Skill t je. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. v.d. Leer, uit Driehuis. Nevendienst voor de jongere kinderen. Tijdens de dienst kindercrèche. Né de dienst koffiedrinken in „De Poort". 19.00 uur ds. v.d. Leer Oosteremd 9.45 uur ds. Van Galen, uit Bergen 17.00 uur ds. Van Galen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 u. Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn. Extra collecte. JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur: Lezing. „Grijp het eeuwige leven 9tevig vast". 19.30 uur Wachttoren-studie „Probeer te zijn zoals Hij". ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 3 en 4 april 1976 Den Burg zaterdag 19.30 uur en zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Den Hoorn zondag 19.00 uur Oudesehild zondag 10.45 uur 19.00 uur Themadienst in Herv. kerk. van 24 tot en met 30 maart 1976 Geboren: Judith-Catharina, dv. Dirk N. Witte en Martha C. de Kind; Shirly, dv. Cornelis W. J. Hoogenraad en Maria B. A Witte; Gerarda Adriana Henriëtte, dv. Anthonius M. van Zon en Petronella J. H. Vermeulen; Rob, zv. Klaas de Vries en Aaltje Beijert. Ondertrouwd: Pierre L. T. Persoon en Divera E. M. Bakker. Overleden: Antje Eelman, wv. Duin- ker, oud 100 jaar, wonende te Den Burg. Joke Tuinema slaagde 25 maart voor het diploma assistent zweminstructrice bij de KNZB. Zij legde het praktische gedeelte met goed resultaat af in zwem bad „Den Hommel" te Utrecht. 4. J. van Kranenburg 9 7 38,88°/o 5. W Smidt 6 2 16,66% 6. P. Krugers 2 0 0,00% Uitslagen: R. Dalmeijer-C. Groenhof 02 A. Vinke-J. van Heerwaarden 20 -J. Schoo-J. Vinke 02 P Kooiman-C. Meedendorp 02 C. Vinke-P. Bakelaar 20 J. v. Kranenburg-J. Rienstra 02 W. Wassenaar-W. Smidt 20 W. Smidt-F. Mosk 02 W. Wassenaar-J. van Kranenburg 02 De stand bij de jeugd is resp. gespeeld punten en gemiddelde: 1. J. Rienstra 9 15 83,33% 2. W. Wassenaar 7 11 78,72% 3. F. Mosk 8 7 43,75% BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Het verslag in de Texelse Courant van 23 maart over de voorlichtingsavond in zake het voorontwerp streekplan Kop van Noordholland en Texel eindigt met de opmerking van de heer S. de Waard „Laten we proberen het eiland leefbaar te houden". De verslaggever is daarbij echter niet volledig want ik heb er bij gezegd, dat ik daarbij dacht aan de eigen bevolking van Texel en dat het karakter en de charme van het eiland niet verder zou den worden aangetast. Met de vertegenwoordigers voor de provincie op wiens verzoek ik als voor zitter voor deze vergadering zou funge ren, was afgesproken dat ik deze bijeen komst zo objectief mogelijk zou leiden en mij niet in de discussie zou mengen. Vandaar dat ik dan ook alleen aan het slot bovenstaande opmerking heb ge maakt. Dat alle partijen met deze opmerking in principe eens konden zijn geloof ik wel, maar de uitspraken voor méér re creatie-slaapplaatsen zijn strijdig met dit principe. Immers meer toeristen geeft meer auto's, meer vervuiling, meer milieu verontreiniging, meer druk op de dui nen en overige natuurgebieden. Meer verkeer op wegen die daar niet op bere kend zijn, meer aanrijdingen, meer on gelukken en tast daardoor niet alleen de natuur, het karakter en de charme van het eiland aan, maar vermindert de leefbaarheid en het welzijn van de ruim 12 duizend inwoners die tot de eigen be volking behoren. Mij is overduidelijk op die avond ge bleken dat de aanwezige zakenmensen sterk eenzijdig denken. De heer Nauta o.a. verdedigde via de erg in trek zijnde werkgelegenheid de stelling dat uitbrei ding van verblijfsrecreatie-slaapplaatsen geboden is. De werkgroep en de mspraakgroep Verkeer en Toerisme heeft destijds reeds duidelijk gesteld dat men het niet met hem eens is. Immers elke uitbreiding van slaapplaatsen verhoogt de seizoen- top en verhoogt de seizoen-werkeloos heid. Met andere woorden, het betekent voor werknemers 3 maanden werken en 9 maanden ww. De verhoging van de topdrukte mag dan wel 3 maanden de kassa van de on dernemer extra doen rinkelen maar be tekent tevens dat de werknemers 9 maanden ten laste van de gemeenschap komen. Als men het motief werkgele genheid wil hanteren moet men het m.i. niet in verhoging van het aantal slaap plaatsen zoeken maar meer in verbre ding van het seizoen. Het verder opvoeren van de verblijfs- akkommodatie is m.i. ook economisch gezien een gevaarlijke aangelegenheid. Texel dankt zijn toerisme aan zijn aan trekkelijkheid door natuur, landschap en rust. Maakt men van Texel een stukje „randstad" dan heeft een verblijf op Texel zijn waarde verloren. Als het een maal zover is kan men niet meer terug. Het alternatief zou kunnen zijn een andersoortig toerisme waarbij Texel een min of meer kermisachtig vermaakcen- trum wordt. Zowel het een als het ander is te verwerpen. Zoals ik het zie, zal Texel wat het toe risme betreft nu moeten consolideren. Dus houden wat men nu heeft. Gaat men verder dan is men bezig de kip met de gouden eieren te slachten. Daarom kan ik volledig instemmen met het voorontwerp streekplan voor de Kop van Noordholland en Texel als GS zeggen dat de verblijfsrecreatie op Texel moet worden afgerond. Het wil mij voorkomen dat het wat de middenstanders betreft zo is: als bijv. de overheid een zg winkelstraat afsluit voor het autoverkeer. In eerste instantie staat de middenstander op z'n kop. La ter komt men tot de ontdekking dat het een zegen was. Zo is het m.i. ook met het toerisme op Texel. Het zal zowel voor de eigen be volking, voor de toerist en uiteindelijk ook voor de zakenmensen een zegen zijn als de uitbreiding van het toerisme thans een halt wordt toegeroepen. S. de Waard, Den Burg

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 9