Gemeenteraad moet gat van half miljoen dichten Sarasani gaat weer draaien „Van het dorp naar de stad" Accent 10-jarig bestaan FEUILLETON: Zangdienst in Ooslerend Raadsvergadering Zon, maan en hoog water Eilandcom|jetitie volleybal Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 9 april 1976 Dinsdagavond 13 april, aanvang 19.30 In de gemeentebegroting van 1976 is een tekort ontstaan van bijna ƒ469.000,-. B. en W. hebben de ge meenteraad voorgesteld dit gat door middel van een aantal maatregelen te dichten. Het spectaculaire tekort ontstond in eerste instantie omdat Gedeputeerde Staten niet akkoord zijn gegaan met het beschikken over ƒ300.000,- van de saldi reserve voor het sluitend maken van de begroting. Op de provinciale griffie hebben B en W. een onderhoud gehad waarbij bleek dat de eerder ontvangen specificatie van de algemene uitkering uit het gemeente fonds onjuist was. Achter het geaccep teerde bedrag wegens kosten van sociale zorg stond (door een fout van de com puter of door een fout van degene die de computer heeft bediend) abusievelijk de code voor „definitief" vermeld. Het ging hier om de kosten (ƒ305.582,we gens betaling door de gemeente aan De Bolder wegens onderhoudswerkzaam heden aan plantsoenen, sportvelden en begraafplaatsen Net als bij de andere „sociale" kosten dacht de gemeente 80°/o van deze uitgaaf van het rijk te kunnen terugontvangen, wat dus niet het geval bleek. Ongedekte salarisverhoging Daar is nog wat bijgekomen. Bij het opstellen van de begroting gingen B. en W ervan uit dat de salarismaatregelen niet zouden afwijken van de compensa tie in de algemene uitkering. Tot dusver was de compensatie altijd voldoende ge weest om de stijging van de salarissen op te vangen. Het verschil tussen de voorschotuitkering en de budgettaire uitkering over 1976 (ƒ576.176,werd dan ook als reservepost in de uitgaven opgenomen, verminderd met ƒ479.679, wegens de in de begroting opgenomen 10% salarisstijging. Later bleek dat de salarisverging per 1 augustus niet vol ledig werd gecompenseerd; het tekort bedraagt uiteindelijk 99.327,Dat was voor B. en W aanleiding de ver wachte salarismaatregelen over 1976 te vergelijken met het daar tegenover staand voorschot (Over 1976 wordt re kening gehouden met een salarisverho ging van 9%). Ook deze verhoging, zo is berekend, zal een tekort opleveren en wel van 46.079,—. Uiteindelijk moet dekking worden gevonden voor fl 68.766,waardoor het begrotingste kort 468.766,beloopt. Dekkingsplan B. en W hebben een dekkingsplan voorgesteld dat het volgende omvat. De algemene uitkering zal worden aange past aan het werkelijke aantal inwoners (12 131) per 1 januari j.l. wat ƒ28.260, oplevert. Ook hebben G.S. er geen be zwaar tegen dat over een gering bedrag van de saldi reserve wordt beschikt: ƒ3.642,Verder krijgt de gemeente voor de sociale dienst een hogere ver goeding, maar omdat de dienst wat per soneelssterkte betreft, niet wordt uit gebreid kan dit geld voor de algemene dienst worden gebruikt- ƒ46.725,We gens compensatie van prijsstijgingen wordt de algemene uitkering verhoogd; dat levert op ƒ31.492, Ook de meeropbrengst van de door het voortgezet onderwijs gebruikte ge meentelijke sportvelden ƒ10 000,gaat in het begrotingsgat. Verder zal de ge meente wat meer geld terugontvangen van de Stichting Texels Museum (in verband met de door de gemeente voor gefinancierde nieuwbouw) wat ƒ5.883, oplevert. Bij nadere berekening blijkt dat de bijdrage van Texel in het exploi tatietekort van de Vleeskeuringskring Den Helder veel lager is dan oorspron kelijk werd geraamd waardoor ƒ4.845, overblijft. Ook is teveel gestort in de risicoreser ve van de Woningbouwvereniging Texel waardoor ƒ9.800,beschikbaar komt. Het opheffen van de school van Zuid- Eierland geeft een besparing in onder- houds-, verlichtings- en verwarmings- kosten van ƒ6.000,Omdat de school begeleidingsdienst pas per 1 augustus volledig gaat werken wordt ook hieraan minder geld uitgegeven en blijft een be drag van ƒ24.772,over De kapitaalslasten van reconstructie van de wegkruisingen Emmalaan-Ele- mert en Schilderend-Keesomlaan mogen ten laste van de reserves van het ge meentelijk grondbedrijf worden ge bracht waardoor deze last van ƒ9.538, eveneens kan worden gebruikt voor het dichten van het begrotingsgat. Voorts is besloten het salaris van twee ambtena ren die zich met de ruimtelijke ordening belasten voor 20% voor rekening var het grondbedrijf te laten komen die dezi kosten toerekent aan in de maak zijnd» en toekomstige bestemmingsplanner een voordeel van ƒ24.051, Toeristische reserve Een bedrag van bijna ƒ60.000,wil len B. en W. op tafel brengen door af ti zien van een voorgenomen terugstorting van geld in de toeristische reserve. Zoah bekend was in verband met de verho ging van de VVV-subsidie over ƒ83.500,- van die reserve beschikt, waarvan ƒ63.500,zo mogelijk zou worden te ruggestort. De VVV zal echter maar voor een klein deel (ƒ24.000,van de extra subsidie gebruik maken waar door de beschikking over de reserve voor toeristische uitgaven aanmerkelijk kan worden verlaagd. Verder zien B. en W. zich genoodzaakt de trendmatige aanpassing van toeristische uitgaven te rug te nemen, wat een bedrag van ƒ21.670,uitmaakt. Na overleg met de provinciale griffie is besloten een aantal boekwaarden af te schrijven waardoor de kapitaalslast daarvan (ƒ60.739,vervalt. Het gaat om de boekwaarden van de bestem mingsplannen 1962 tot en met 1966, de afkoopsom waterlevering, subsidie openbaar vervoer (is door het rijk over genomen), bijdrage aan de TEM voor aansluiting onrendabele gebieden en de kosten van het geschrapte recreatieplan Everstekoog-Gerritsland. Klinkers blijven Tenslotte sparen B. en W. een bedrag van ƒ124.000,uit door uitstel van het verder opbreken van de klinkerbestra ting van de Hoornderweg en het asfal teren daarvan. De raadscommissie voor financiën heeft in de laatstgehouden bijeenkomst genoemde maatregelen goedgekeurd. De ernst van de operatie werd door voor zitter Mr. Sprenger geschetst door te spreken van „een drama in drie bedrij ven". Iemand op de publieke tribune noemde het een voorspel tot de artikel 12-status Jan Witte onthield zich van een uitspraak over het voornemen van B. en W. om de voorgenomen terugstor ting in de toeristische reserve ongedaan te maken. Hij wilde het oordeel van de commissie recreatie en natuurbehoud af wachten. Nieuw lid Als nieuw lid is onlangs de heer J. C. Dros tot de commissie financiën toege treden, de konsekwentie van de regel dat alle frakties in de commissie zijn vertegenwoordigd. Jan Witte (die tegen de heer Dros op zichzelf geen bezwaar had) vind dit met erg bevredigend, „een beloning voor afscheiding". De burge meester zei er ook wel moeite mee te hebben, maar de gang van zaken is toch echt wel in overeenstemming met de verordening. De zon komt 11 april op om 5.52 uur en gaat onder om 19.31 uur; 14 april op om 5.46 uur en onder om 19.36 uur. Maan: 14 april V.M.; 21 april L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 9 april 2.02 en 14.32 Zaterdag 10 april 3 38 en 16.15 Zondag 11 april 5.17 en 17.46 Maandag 12 april 6.43 en 19 07 Dinsdag 13 april 7.51 en 20.09 Woensdag 14 anril 8 43 en 21.02 Donderdag 15 april 9.25 en 21.44 Vrijdag 16 april 10.00 en 22.21 Zaterdag 17 april 10.33 en 22.57 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. OOSTEREND Zondagavond a.s. aanvang 19.30 uur wordt in de Hervorm- de kerk van Oosterend een zangdienst uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: I. Notulen. 2 Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming van een tweetal tijdelij ke leden van het dagelijks bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel als mede van een tijdelijke voorzitter we gens ziekte van de heren C. J. Witte en J. D. Koning. 4 Benoeming van een gemachtigde en een plaatsvervangend gemachtigde in verband met de benoeming van leden in het bestuur van het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland. Aan bevolen als gemachtigde: de heer J. Zui- dewind; als plaatsvervangend gemach tigde: de heer J. C. M. Nauta, 5. Wijziging in de straatnaamgeving buitengebied 6 Vaststelling van een voorbereidings- besluit voor twee gedeelten van Den Burg. 7 Beslissing op een verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs op Texel om medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet voor de aanschaf van kleuter-gymnastiekmate- riaal ten behoeve van haar kleuterschool Maris Stella te Den Murg 8. Verlening van een garantie voor een door de Stichting Bejaardenzorg Texel aan te gane geldlening ad ƒ275 000, ten behoeve van de isolatie van wonin gen. 9. Goedkeuring van een besluit van de Stichting Cultureel Werk Texel tot het aangaan van een geldlening ad ƒ200 000,ten behoeve van de bouw van een sporthal. 10. Voorstellen tot het sluitend maken van de gemeentebegroting 1976. II. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1975. 12. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976. gehouden metmedewerking van D. Was- sink (orgel) en Betty Bakker (bugel) De meditatie wordt verzorgd door dominee De Gier. Programma dinsdag 13 april 1976: Veld A: Heren le klasse A: 6.30 u.: 12 Balcken-Fam. Witte G Pansier 7.10 u Gyvo 1-Molenkoog D. Eelman 7.50 u Koffiebar 1-Leraath F. de Haan Heren le klasse B: 8.30 u.. De Rog 1-Koorn J. Pijlman 9.10 u.: Gemeente-Smash '68 1 F. J. Maas 9.50 u.: RSG kl 6-Slagerij Kossen J Krotje Veld B: Heren 2e klasse: 6.30 u.: Tevoko-Rnkspolitie S Sietsma 7.10 u.- LTS-Aankoopcentrale G. v. Es Heren 3e klasse: 7 50 u Drukkers-Werkwinkel P. Kikkert 8.30 u.: Smullies Bar-Bakkers IJzerh. Drukkers 9.10 u.r Jelleboog 2-De Rog 2 P. Knol 9.50 u.: Casino 2-Pado J Driehuis Veld C: Dames le klasse: 7.50 u.: Gyvo 3-Casino 1 E. Commandeur 8.30 u WGD 1-WGD 2 J. Mets Dames 2e klasse: 6.30 u.: 5H Dros B - 4H Dros B. R. v. d. Kooi 7.10 u.: Jelleboog-Modehuis Beekman L. Bakker Dames 3e klasse: 9.10 u Beerebar-De Rog 1 T Rentenaar 9 50 u.: Tevoko B-Tevoko C T. Rentenaar Dit weekend werd bekend dat de pop-boerderij „Sarasani" ook deze zo mer weer zal gaan draaien. Het ligt in de bedoeling een veelzijdiger pro gramma te brengen dan tot dusver het geval was. Men wil zich ditmaal niet alleen richten tot het pop-minnende publiek maar een breder scala van eve nementen brengen. Zo probeert men dit jaar onder andere „Neerlands Hoop" (Bram Vermeu len en Freek de Jonge) naar Texel te krijgen. Organisator Bert Groote uit Apel doorn deelde ons mee dat men program ma's wil gaan brengen gedurende de pe riode 14 juni - 15 september. Omdat Sa rasani dit jaar 10 jaar bestaat heeft men het voornemen dit feit extra te accen tueren. Nadere mededelingen over deze accentueringen konden in dit stadium van organisatie nog niet gegeven wor den. Optimale sfeer Groote wil het dit jaar volledig an ders doen dan tot dusver het ge val was. Hij is de voormalige impres- sario van Peter Schaap („Adem mijn adem") en heeft zijn sporen in de mu ziekwereld al verdiend. Bert Groote: „We moeten het gewoon volledig anders aanpakken dan vorig jaar. Er waren toen te veel groepen geëngageerd. Je zag door de bomen het bos niet meer. We willen nu het aantal groepen aanmer kelijk terugbrengen (ongevepr 13 - 14) maar een aanzienlijk hogere kwaliteit gaan brengen". Andere leiding Op de vraag aan Bert Groote of hij connecties heeft met de Stichting die vorig jaar Sarasani exploiteerde en dit met een negatief saldo moest afsluiten antwoordde hij: „Nee, helemaal niet. Ik heb er wel veel over gehoord maar ik begin hier met frisse moed aan. Van de minder goede ervaringen in de voor gaande jaren heb ik in ieder geval wel geleerd". Coördinator Het team dat Bert Groote assisteert zal voor het begin van de evenementen op Texel nog tweemaal bijeen komen om alles nog eens uitvoerig te bespre ken en niets aan het toeval over te laten. Men heeft bovendien een coördinator van de Sociale Academie bij het geheel betrokken. De groep bestaat voorname lijk uit jongelui die uit het oosten van het land afkomstig zijn. Verbouw interieur Bij de firma A. van der Vis werden 100 blanke kubussen besteld van de af metingen 50 x 50 x 50 die als zitplaat sen zullen dienen en ook te gebruiken zijn als afscheiding. Het plan bestaat om de zaal door het gebruik van deze ku bussen in drieën te delen en hiermee een speels effect te verkrijgen. Programma Over het programma zei Bert Groote nog het volgende: „We willen vooral het accent leggen op het feit dat Sarasani nu 10 jaar bestaat als pop-boerderij. Om dat we nu nog in een erg vroeg stadium zijn hebben we nog geen definitieve con tracten af kunnen sluiten. De komst van „Neerlands Hoop" is zo goed als zeker Wat het overige betreft komt onder an dere ook de stijl aan bod zoals bijvoor beeld „Magna Carta" die brengt. In het programma zal ook een non-stop show van 2 dagen zitten met diverse artiesten. Daar zullen we in een later stadium nog mededelingen over doen". 2. En wanneer Chris dan al eens mop perde op Mollenbroek, op het conserva tisme dat daar heerste, op toestanden die om verbetering schreeuwden, en bo vendien op de oude Grijper, conservatief in het kwadraat (en nog een vervelende, harkerige vent op de koop toe) dan kon ze zo stilweg constateren dat ze hier toch maar goed zaten, en dat het ergens an ders óók niet alles was, dat een mens tevreden moest zijn met wat hij had en dan kon ze zo veelbetekenend citeren: „Ieder haakt hier naar verandering en betreurt ze dag aan dag hunkert naar het geen hij zien zal wenst terug 't geen hij eens zag Ja, en dan zweeg Chris maar, want daar viel niet tegen te redeneren. Hij wist niet hoe bezorgd Maartje soms voor zich uit kon zitten kijken wanneer ze merkte, hoe het leven van haar man verzuurd en vergald werd, hoe zijn opti misme en levensmoed werden onder mijnd door zijn omgeving en de omstan digheden waaronder het werk, waarvan hij met heel zijn hart hield, door hem moest worden verricht. Ze kende de oude Grijper en ze be greep ook waarom diens enige zoon Ben niet bij vader in de zaak had gewild. iets wat de oude heer nog verbitterder maakte. Aan al deze dingen dacht Chris Hof man, toen hij weer door Mollenbroek liep, nadat hij met moeite en pijn twee snipperdagen, waarop hij recht had, had losgewurmd van de oude baas. Hij had (en hij vond zichzelf een lafbek) met eens durven zeggen dat hij naar het congres van de bond in Amsterdam ging, want dan had je de poppen helemaal aan 't dansen gehad! Daar in Amsterdam was een nieuwe wereld voor hem opengegaan. Hij hoorde er van de positie der col lega's daar, en vergeleek hun onafhan kelijkheid en zelfstandigheid met zijn eigen positie bij Grijper. Maar het was maar niet alleen een praatcongres ge weest. Ze hadden een excursie gemaakt naar een befaamde drukkerij, en daar was Chris stil geworden, toen hij ont dekte wat je als typograaf allemaal kon doen met .je letters, je papier, je vlak verdeling. hij had daar collega's ont moet, die min of meer kunstenaars wa ren, en over wier werk ook buiten het bedrijf met ontzag en respect werd ge sproken. Zijn grote aandacht, zijn verslonden belangstelling was opgevallen aan een der directeuren van de drukkerij, me neer Van Laer. Die was gewoon op hem toegestapt, met uitgestoken hand, stelde zichzelf voor, als waren ze gelijken (ja, het ver schil met de ouwe Grijper was ook wel boekachtig groot geweest) en had, naar hij achteraf constateerde, hem, Chris, zo stilletjes-weg uitgehoord. Hij ontdekte in Chris een man, die zijn vak als zijn liefhebberij beschouwde, die fantasie en vakkennis voldoende bezat, maar dat talent iedere dag weer met pijn begroef in het duistere drukkerijtje van Grijper. Toen men naar de kantine ging om onder een kop koffie uit te blazen, had meneer Van Laer Chris apart genomen. Samen waren ze aan een tafeltje gaan zitten en iedereen had gemerkt, dat ver der gezelschap ongewenst was. En Chris, openbloeiend onder sym pathieke belangstelling, had z'n hart uitgestort en erkend, ronduit jaloers te zijn op de mogelijkheden die hier lagen. „Hoe oud bent u nu?" vroeg meneer Van Laer. „Eenenveertig", antwoordde Chris. „Mooie tijd om de volgende bladzij om te slaan", meende de ander. „Nog jong genoeg om idealen te hebben, oud ge noeg en met genoeg verantwoordelijk heidsbesef om niet voor teleurstellingen opzij te gaan. Hebt u kinderen?" „Drie. de oudste is achttien". „Wat doet die?" „In Middelstad op de hbs... wil in de handel". „En de ander?" „Een dochter van zeventien en nog een zoon van vijftien". „En zijn die van plan om heel hun leven in ehhoe heet het ook weer? Mollenbroek te blijven?" Chris schudde glimlachend het hoofd. „Dat zou 'k niet denken". „Waarom blijft u daar dan hangen?" „Tja..." Meneer Van Laer vroeg niet verder. Hij begreep het wel. „En uw vrouw?" „Die kan 't niet schelen, die is er ge boren en getogen en zou 't vreselijk vin den als ze weg moest". „Zou zij 't tegenhouden, als u.nou ja, als u het eens ergens anders wilde proberen?" „Tegenhouden niet.maar ze zou wel met tegenzin meegaan" ,,'t Zou haar misschien erg mééval- len". „Ach meneer als je heel je leven op een dorp gewoond hebt waar je ie dereen en alles kent dan is de over gang moeilijk, vooral naar een stad". „Goed, goed", antwoordde meneer Van Laer, „maar het is toch jammer dat een vakman als u, die daarenboven wijd open staat voor moderne opvattingen, daar notaatjes staat te zetten voor de slager en advertenties voor klompen en paardenhoeven. Chris schoot in de lach. Blijkbaar wist meneer Van Laer toch niet al te veel van het platteland af. „Nou ja", vergoelijkte die, zelf ook lachend, „ik wil maar zeggen, met een Arabische draver ga je geen schillen op halen". „Complimenteuze vergelijking", vond Chris, die met meneer Van Laer hele maal op zijn gemak kwam. ,,'t Is geen compliment", weerlegde de ander, „ik constateer een feit. U hebt plezier in het vak, u ziet de mogelijk heden. Uw handen jeuken als u dat prachtige materiaal ziet en wat we er hier mee doenzulke mensen komen er in dit vak altijd. Maar niet als ze. advertenties zetten voor paar denhoeven vulde Chris lachend aan. „Meneer Hofman", de heer Van Laer werd plots ernstig, „we hebben vandaag niet veel tijd. U gaat weer aan 't ver gaderen en daarna terug naar huis La ten we even heel serieus wezen. Wan neer u zin hebt, kunt u bij ons komen. Ik wil u graóg hebben. Zulke mensen als u, daar zitten we altijd om te sprin gen. We hebben hier een best troepje, allemaal prima vaklui, je leert van el kaar. De verhoudingen liggen goed tus sen directie en personeel, de salariëring is volgens de cao en die ligt hier ook hoog, we doen voor onze mensen wat we kunnen, want met onwillige honden is het kwaad hazen vangen. We zouden eventueel voor een woning kunnen zor gen". Hij zag hoe Chris' handen begonnen te beven. „Néé"vervolgde hij met een afwerend gebaar, „zeg niets terug Nu nog niet. U hebt alle tijd om het rustig te over denken. Als u er wat voor voelt, heie maar vrijblijvend hoor, schrijf me dan, aan de directie, en zet er bij „ter atten tie van de heer Van Laer", dan krijg ik het in handen en ik weet precies hoe 't zit.. Dan kunnen we een dag afspreken, u komt naar Amsterdam, u bekijkt het bedrijf, we praten met elkaar, en mis schien worden we 't eens Misschien niet, dat zou me spijten. Uw reis- en verblijfkosten krijgt u in ieder geval vergoed". „Ja maar", begon Chris aarzelend, „wat weet u van meik „Ik weet niets van u dan wat m'n eigen ogen zien en m'n eigen oren ho ren, en daarop vertrouw ik het meest". Er klonk een stem: „Mijne heren, ik wil u niet opjagen, maar als we om twaalf uur in Kras willen zijn, wordt het toch wel zo langzamerhand tijd (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5