Cjroen ZwarL-Jexels in het harL, Economische recessie remde vervoersgroei niet af y 7Q Gouden eremedaille O.N. voor de heer Th. Graaf ^jdeMelkn^ JAARVERSLAG TESO: Spoedige beslissing nodig over capaciteitsuitbreiding 30 april: autopedrace SoociloopehdJMiet. Qefiokoplu m wbajik. /paarbank Karnemelk literfles van 89 Vast mistlicht in Oudeschild Onder invloed Overstekend kind aangereden Auto opengemaakt voor i ^1 ct. geldig t/m zaterdag I mei Meierblissen voortijdig verbrand Tarieven TESO ruim 4% omhoog DINSDAG 27 APRIL 1970 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9070 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. COURANT Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw Verschijnt dinsdags en vrijdags. De ongunstige economische ontwik keling heeft geen enkele invloed ge had op de groei van het door TESO te verwerken vervoer, zo blykt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de onderneming. Het aantal vervoerde eenheden bedroeg in 1975 610.938 wat een toename is van 7% het vervoer de aantal personen nam met 3,6% toe. Totaal werden 16.757 vaarten ge maakt met een gemiddelde bezetting in eenheden van 56%De wachttijden werden niet langer dan in 1974 maar kwamen wel gedurende een grotere periode van het jaar voor. De vervoersgroei heeft de kostenstij ging niet kunnen bijhouden. Vooral de loonkosten stegen sterk en de opbrengst van beleggingen daalde. Een tariefsver hoging was daarom noodzakelijk. AOT-aandelen tc koop De NV TESO heeft nog steeds een be lang van ƒ100.000,in de NV AOT. De onderneming wil wel van haar dochter af in het kader van het streven zich met niets anders dan de vecrverbinding be zig te houden. Het aandelenpakket is daarom aan de gemeente ter overname aangeboden. Tot een beslissing is het nog niet gekomen. De gemeente be schouwt het gezamenlijk belang in de autobusonderneming als een goede ont moetingsmogelijkheid, maar de TESO- directie vindt dat het contact ook wel op een andere wijze kan worden onderhou den. TESO heeft een boekwinst van twee ton kunnen maken door het voormalige kantoorgebouw aan de Elemert en de twee daarbij horende woningen te ver kopen aan resp. notaris Van Wijland, en de families Dogger en Zandstra. Ook een der woonhuizen in Oudeschild werd af gestoten Door de tariefsverhoging nam TESO's omzet met ruim een miljoen gulden toe. De balans vertoont een winstcijfer van 122.000,(het jaar ervoor ƒ154.000, Een administratief-technisch ingrijpen de beslising was voortaan op de schepen en het havengebouw te gaan afschrijven op aktuele waarde, wat inhoudt dat er belangrijk meer is afgeschreven. In het jaarverslag wordt verder de strijd van TESO gememoreerd tegen het bestemmingsplan voor 't Horntje. Zoals bekend wilde de onderneming eventuele uitbreidingen in het havengebied niet bemoeilijkt zien B en W. en de gemeen teraad kwamen aan de TESO-verlan- gens enigszins tegemoet door uitbrei dingsmogelijkheden van de veerhaven binnen de grenzen van het bestemmings plan op te nemen. Toch ging TESO tegen het plan bij GS in beroep omdat aan het meest essentiële verlangen het scheppen van mogelijkheden voor het afmeren van dubbeldekkers niet werd tegemoet gekomen. Den Helder Verwacht wordt dat eind 1976 de ver hoging van de zeewering in Den Helder zover zal zijn gevorderd, dat kan wor den begonnen met de aanleg van een af sluitbaar opstelterrein bij de haven. Er zal hier een nieuw verkoopkantoor wor den gebouwd Het voordeel is gelegen in het feit dat de kaartcontrole bij het oprijden van de boot overbodig wordt. De schepen kunnen sneller worden ge laden en gelost, wat een hogere omloop snelheid en dus een wat grotere ver voerscapaciteit geeft. Nieuw schip Directeur Th. Iloogerheide kondigt in zijn jaarverslag aan dat TESO een voor ontwerp voor een nieuw schip zal laten maken, zodra de overheid het sein voor uitbreiding van havenfaciliteiten op groen heeft gezet. Gesteld wordt dat een beslissing over deze belangrijke aange legenheid op korte termijn dringend ge wenst is. ,,De huidige bezettingsgraad van de schepen in relatie tot de noodzakelijke onderhoudsperioden zal in de nabije toekomst leiden tot een verdere kwali teitsvermindering van het vervoer, wat zich zal manifesteren in lange wachttij den gedurende een steeds grotere pe riode van het jaar. In dit verband zal niet zijn te ontkomen aan verdergaande beperkingen in de voorrangsregeling voor zowel het personenautovervoer als het economisch vervoer". Tegenover on ze redactie verklaarde Hoogerheide des gevraagd dat dit laatste geen loos drei gement is om een beslissing ten gunste van capaciteitsvergroting af te dwingen. (Een soortgelijke directiemededeling is in het recente verleden door het TESO- bestuur sterk afgezwakt Red.). Hoo gerheide: „Het is onmogelijk om het economisch vervoer in deze te blijven sparen". Hij zegt dat het probleem van ondercapaciteit met name in de afgelo pen winterperiode zich meer dan ooit heeft doen gelden. Sociaal jaarverslag Naast het hier geciteerde jaarverslag brengt TESO nog dit jaar voor het eerst ook een sociaal jaarverslag uit krach tens de wet op de ondernemingsraden. Het kan worden beschouwd als een ver antwoording van het personeelsbeleid. Het gewone jaarverslag is vanaf mor gen op alle bankkantoren in Den Burg gratis af te halen door serieuze belang stellenden, evenals de balans en verlies en winstrekening. Zoals bekend wordt het jaarverslag met meer tijdens de aan deelhoudersvergadering voorgelezen. De nieuwe regeling is praktischer: wie in de vergadering wil reageren heeft nu ruimschoots de tijd zich te voren voor te bereiden. De aandeelhoudersvergadering wordt gehouden op vrijdagavond 14 mei in hotel „De Lindeboom-Texel". De agenda vermeldt o a een bestuursver kiezing: commissaris Bob Bakker treedt volgens rooster af maar is herkiesbaar. Op het zuider havenhoofd van de ha ven van Oudeschild is een vast mistlicht geplaatst, zo heeft de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in Noordholland namens het ministerie be kend gemaakt. Op initiatief van de exploitanten van De Beerebar, Cors Dubbeldik en De Karseboom zal op de avond van koning innedag een autopedwedstrijd Oude- schild-Den Burg worden gehouden. Ge start wordt om 19.00 uur op het haven terrein van Oudeschild en er wordt ge reden in drie etappes: haven-zuivelfa briek, zuivelfabriek-,,Flevo" en „Flevo"- Karseboom. Het laatste deel van de route gaat dus door Den Burg en wel via de volgende straten: Schilderend, Wilhelminalaan, Witte Kruislaan, Kogerstraat, Binnen- burg, Vismarkt. Elk van de organiserende bedrijven heeft een team van zes man („Bestaande uit prominente Texelaars", zo werd ons verzekerd) op de been gebracht Er zullen dus totaal achttien renners in het strijdperk treden. Voor het evenement zijn speciale autopeds gekocht die de firma Zegel in onderhoud heeft geno men. Het is de bedoeling van de auto pedrace een jaarlijks weerkerend evene ment te maken, naar voorbeeld van an dere plaatsen. In Schagen wordt ieder jaar een race gehouden waaraan door bijna 200 man wordt deelgenomen Or ganisator Cor van Etten vertelde ons op deze wijze een bijdrage te willen leve ren aan de koninginnedagviering. „Er zou anders in Den Burg niets te beleven zijn". De horecamannen hebben nog meer pijlen op hun boog. Voor dit sei zoen staat ook weer een touwtrekwed strijd op het programma. uua/t nederlond Een 29-jarige Texelaar werd door de politie aangehouden wegens kennelijk rijden onder invloed. Na de blaasproef werd de bloedproef genomen. De 11-jange Lars van der Laan uit Brummen werd woensdagmiddag op de Waalderweg ter hoogte van Mennohoeve aangereden. Het liep goed af want de verwondingen van (de geestelijk gehan dicapte) Lars waren niet van ernstige aard Ter observatie liet dokter Barnard hem echter toch in het ziekenhuis opne men. De automobilist was C.W.V. (29) uit Oudeschild die het onverwacht over stekende kind niet meer kon ontwijken. DE KOOG Toerist R.H. uit Keulen ontdekte zaterdagochtend dat zijn op het parkeerterrein van de Vogelmient ach tergelaten Mercedes was opengebroken. Twee schapenvachten en een hoofdsteun waren verdwenen. ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PROOUKTEN Wederopbouw reeds begonnen De twee meierblissen van Den Burg (bij De Zwalkersburcht en aan de Aken- buurtsweg) zijn gisteren in vlammen op gegaan, na door onbekenden te zijn aan gestoken. De blis bij De Zwalkersburcht was in verband met de onmiddellijke nabijheid van huizen ongewenst. De gemeente was juist begonnen met opruimen. Mogelijk is dat voor iemand aanleiding geweest om de stapel (waarin zich een groot aan tal autobanden bevond) in brand te ste ken. De brandweer werd erbij geroepen. Deze greep niet in maar bleef met een wagen de wacht houden totdat de vlam men vrijwel waren gedoofd. Door de jeugd wordt het zeer betreurd dat Den Burg op 30 april van een meier- blis verstoken dreigt te zijn. De LTS-ers Herman Ploeger en Jaap van Kranen burg hebben namens hun klas 2B het initiatief genomen voor snelle wederop bouw van een blis. Die komt op een bouwterrein aan de Akenbuurtsweg, een plaats die samen met gemeentewer ken is bepaald. Van gemeentewege zal voor afrastering worden gezorgd om te Ingaand 1 mei verhoogt TESO zijn ta rieven met 4 tot 4Vè°/o. Oorzaak zijn de stijgende kosten die sedert enkele jaren door de vervoersgroei niet meer worden gecompenseerd. Het ministerie van eco nomische zaken gaat met deze verhoging akkoord. Een retourtje voor een persoon blijft /3,25 kosten maar een 10 retourskaart stijgt van ƒ22,50 naar 23,50. Een retour voor een personenauto kost straks ƒ15,— (was ƒ14,Voor een extra boot die op de dienstregeling aansluit moet per 1 mei ƒ425,worden betaald (was ƒ400,-). Een nachtvaart gaat ƒ1200,kosten (was ƒ1150,Het metertarief voor vrachtauto's stijgt van ƒ3,75 naar ƒ4, Het tarief voor Texelse vrachtauto's blijft ongewijzigd. Voor de overige ta rieven verwijzen wij naar de adverten tie elders in deze krant. voorkomen dat het brandbare materiaal alle kanten opwaait en daardoor de om geving vervuilt. De jongens kunnen het echter niet alleen. Derhalve wordt ieder opgeroepen brandbare afval naar ge noemd terrein te brengen. Bij zijn afscheid als directeur van de plaatselijke Rabobank is de heer Th. M. Graaf onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de or de van Oranje Nassau. Hij kreeg de ver sierselen vrijdagmiddag uit handen van burgemeester Sprenger tijdens een drukbezochte afscheidsreceptie in hotel Juliana in De Koog. Negen sprekers voerden bij die gelegenheid het woord en prezen de kwaliteiten van de schei dende directeur. „Zonder dat u aan de weg timmerde verwierf u een sleutelpositie in de Texelse economie", aldus de burgemees ter, die ook wees op de verdiensten van de heer Graaf als lid van het R.K. kerk bestuur, het bestuur van de Sint Jozef school, de gezinszorg en het stembureau. Mr. Sprenger noemde de betrouwbaar heid van Graaf spreekwoordelijk. „Er gingen vele penningen door uw handen maar nooit steekpenningen". Waarna het koninklijk besluit werd voorgelezen waarin melding werd gemaakt van de onderscheiding. Mevrouw R Graaf- Moerkamp mocht haar man de medaille opspelden. Televisie Rabobank-voorzitter H de Lugt schet ste de groei van de bank met behulp van cijfers, stelde vast dat („naast de infla tie") de heer Graaf voor een belangrijk deel de groei heeft veroorzaakt en sprak waarderend over de goede vestandhou- ding en openheid tussen directie en be stuur van de bank. Als geschenk bood hij een kleurentv met draadloze af standsbediening aan. J. F. J. Vreeswijk van de centrale Ra bobank in Utrecht noemde de heer Graaf de ideale combinatie van per soonlijke zakelijke eigenschappen. De Texelse Rabobank neemt thans een vooraanstaande plaats in en liep steeds voorop bij allerlei ontwikkelingen, zoals de automatisering van de administratie. De heer Vreeswijk overhandigde een gouden vulpen als geschenk. Verder werd het woord gevoerd door de heer C. Zijm namens de Texelse af delingen van de drie landbouworgani saties en bloembollencultuur Hij bood een fraai uitgevoerde melkbus met bloe men aan De heer A Dros namens de Aankoop centrale en de Coöperatieve Aardap pelbewaarplaats bood een Texels schil derij aan. Namens de kring Schagen van Rabo- banken gaf de heer Onderwater een drietal fraaie platenboeken van Natuur monumenten. Ook de heer J. J. de Jong (namens de vereniging van Rabodirecteuren) onder streepte zijn afscheidswoorden met een geschenk. Fiets Hans van Heerwaarden tenslotte voer de het woord namens de 30 personeels leden van de Texelse bank. „U was geen strenge directeur maar zette wel de puntjes op de i". Graaf en zijn vrouw werden daarop uitgenodigd de Rabovlag te hijsen waardoor het geschenk, een fiets, werd onthuld Mevrouw Graaf voorziet haar man van de gouden eremedaille

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1