„TEXELtoerist" in nieuw jasje O K'.r- Kleurig kunstwerk voor Jozefschool ..Versier je leven" Kindercrèche in de zomer Paul Kikkert won eerste kampioenrit M.A.B. Koninginnedag in De Cocksdorp Belangrijke telefoonnummers „WAT IKZEGGEN WOU." Nieuwe uitgave „Wie Wat Waar" Kollekte Astma Fonds Sommige meierblissen gevaarlijk voor omgeving Munitie gevonden Verzoek om inlichtingen KRUISWOORDPUZZEL p'i-j- S'C~:rt^~ v: Tegen verschillende muurgedeelten van de Sint Jozefschool is in de paas vakantie een kunstwerk aangebracht van Wilma Bakker-Mantje uit Schar dam. Het is een kleurig, uit vier delen bestaand reliëf waardoor de tot dusver nogal grauwe totaalindruk van het schoolplein aanzienlijk is verbeterd. Het reliëf op de hoofdmuur bij het hek stelt een meeuwachtige vogel voor. De kin deren kunnen de vleugels als zitplaats gebruiken en zelfs op de snavel klim men. De constructie is uitgevoerd in zeer dik polyester met een stalen geraamte waardoor het ook tegen zeer ruw ge bruik bestand is. Het tweede deel stelt twee paddestoelen voor, ook als zitplaats te gebruiken. Het derde deel is een boom met bloemen waarbij enkele bloemen als zitjes dienen. Het „vierluik" wordt afgesloten door bankjes met bloemen. De muren waartegen de werken zijn aangebracht zijn van een kleurige schil dering voorzien. Het werk heeft ƒ7.500,gekost, wat voor een dergelijk project erg weinig is. Het maximum bedrag stond bij voorbaat vast omdat de zg. l°/o-regeling werd toe gepast. (Van de totale verbouwkosten van de Sint Jozefschool mocht 1% aan kunst worden uitgegeven). Wilma Mant- je kon het er voor doen omdat ze vrij wel het hele werk eigenhandig uitvoer de. Het contact met de kunstenaresse ontstond via de Culturele Raad Noord- holland. Nauw overleg had plaats met de commissie Kunstopdrachten en in het bijzonder de heer J. Driehuis. Alvorens aan het werk te gaan bezocht Wilma Bakker de Sint Jozefschool om daar de sfeer te proeven om aldus tot de meest pasende decoratie te komen. Het ont werp in maquettevorm was een schot in de roos De commissie Kunstopdrachten was enthousiast. Al voor de winter was het werk klaar, maar om de verf te kun nen verwerken was een temperatuur van minstens 5 graden Celsius nodig, zodat het voorjaar werd afgewacht In het kader van de serie „Versier je leven" zal in Centrum 147 aan de Bern- hardlaan op donderdag 29 april Piet van der Hoeven praten over stedebouw. De aanvang is om 20 00 uur en de entree bedraagt ƒ2,50. Speciaal ten behoeve van Texelse kleuters waarvan de ouders in het sei zoen werkzaam zijn, exploiteert peuter speelzaal 't Kwetternest gedurende de zomervakantie een kindercrèche in kleuterschool De Woelige Hoek. Het initiatief wordt gesteund door de Stich ting Cultureel Werk en het arbeidsbu reau. Bij Cultureel Werk ziet men het als sociale noodzaak dat jonge kinderen die in het seizoen weinig aan hun ouders hebben toch verantwoord worden bezig gehouden en het arbeidsbureau ziet de crèche als een mogelijkheid moeders in de gelegenheid te stellen te gaan wer ken. De crèche is dus speciaal bedoeld voor Texelse kinderen, maar als er on voldoende belangstelling is zullen op Texel vakantie houdende kinderen van elders ook kunnen worden toegelaten. De kosten zijn gesteld op ƒ3,per och tend Opgave van kinderen is mogelijk bij mevrouw H. Boekel-Kooijman, Thijs- selaan 31, Den Burg, telefoon 3412. De wenselijkheid om in de zomerva kantie een kindercrèche te hebben is ook besproken met de andere peuter speelzalen van Texel. Dat van die zijde nog geen initiatieven zijn ontplooid wordt betreurd. Met name in De Koog zou men in de zomervakantie graag een kindercrèche hebben omdat het seizoen probleem zich daar het sterkst manifes teert. nSÈRSsShk AFZUIGKAP IGNIS 139,— ELECTROHUIS De toeristenkrant „Texeltoerist" ver schijnt dit seizoen in een nieuwe uitvoe ring. Overgestapt is naar een handza mer, kleiner formaat, het zg. magazine formaat. De omslag zal in vier kleuren worden uitgevoerd. Verder zal ervoor worden gezorgd dat in elk nummer een aantal artikelen en berichten in het Duits wordt opgenomen, zodat het blad ook voor Duitse toeristen (die soms meer dan de helft van het totaal aantal gasten vormen) interessant wordt. Deze opzet is aanzienlijk kostbaarder. Ook bij de nu geldende verkoopprijs (ƒ1,is een sluitende exploitatie niet mogelijk, mede omdat men terwille van de kwali teit van het geheel de advertenties bin nen redelijke perken wil houden. B. en W. hebben zich daarom inmid dels bereid verklaard de exploitatie met een bijdrage uit de toeristische reserve te steunen. De inhoud van Texeltoerist zal in nauwe samenspraak met B. en W. en met de adviescommissie voor het zo- merrecreatiewerk worden vastgesteld. Het is de bedoeling de toerist te voor zien van alle informatie die hij op Texel nodig heeft of nodig zou kunnen hebben. Naast een vast gedeelte, dat in de nieu we Texeltoerist rijker geïllustreerd en aantrekkelijker zal worden opgediend komt er een wisselend gedeelte met in formatie over aan tijd gebonden eve nementen en bezienswaardigheden. Be langrijk onderdeel daarvan is de evene mentenagenda. De Texeltoerist nieuwe stijl krijgt 64 pagina's Met de redactio nele en druktechnische werkzaamheden is inmiddels een begin gemaakt. Tips Met de samenstelling is de redactie van de Texelse Courant belast, onder an dere in samenwerking met het Natuur- recreatiecentrum Om tot een werkelijk goede en volledige voorlichting te ko men is hulp van het publiek onmisbaar. Gaarne houdt de redactie zich aanbevo len voor tips met betrekking tot de toe ristische informatie. In het algemeen kan worden gezegd dat ieder die toeris ten iets heeft mee te delen, dit in de Texeltoerist op een of andere manier kwijtkan. Een uitgesproken commer ciële aktiviteit komt in de eerste plaats in aanmerking voor de advertentieko lommen, maar in veel gevallen is ook een (gratis) redactionele mededeling ge wenst. Het spreekt vanzelf dat ook dankbaar gebruik wordt gemaakt van Paul Kikkert uit Den Burg won de zon dag gehouden eerste kampioenspuzzelrit van de MAB-club Texel. In de categorie auto's was hij eerste met 2 strafpunten. Tweede werd Anne de Vries (3 strafpun ten); derde Ed Moojen (4); vierde Theo Dogger (5) en vijfde Jelle Westdorp (5). Er werd door 28 automobilisten meege daan. Er waren zes motorrijders. In deze categorie werd Joost Smit (1 straf punt) eerste en Kees Keijzer tweede met 5 strafpunten. Er was slechts één brom fietser, deze werd als eerste geklasseerd. Het was een uitgestelde rit. De oor spronkelijke datum (Pasen) stuitte op gemeentelijke bezwaren Men achtte een puzzelrit op de toch al drukke Texelse wegen ongewenst. Het nadeel van de uitgestelde datum was dat moest worden „geconcurreerd" met een voetbalwed strijd op de televisie, waardoor het to taal aantal deelnemers niet hoger dan 35 was. De rit was uitgezet door Henk Gieze, Peter Daalder en Jan Breman. In het begin ontstonden moeilijkheden omdat een vernielzuchtige onbekende nabij het voormalige museum het ver keersbord „doodlopende weg" had ver nield. tips voor berichten en artikelen van meer verstrooiende aard Wintertoerist Besloten is over te gaan tot uitgave van enkele edities van Texeltoerist, spe ciaal voor de periode buiten het zomer seizoen. Na de zomer zullen respectie velijk een herfst-, winter- en lentenum mer verschijnen, in een bescheiden op laag en omvang. Benevens aktiviteiten die ter gelegen heid van koninginnedag in het kader van de sportuitwisseling met Winters wijk ontplooid worden, heeft men in De Cocksdorp kinderspelen georganiseerd Alle deelnemende kinderen worden van 10 00 - 12.00 uur verwacht op het SVC- terrein. Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. BH£VCN LEZERS -8UTEN VEnANTWOOROEUJKHElO WN DE RLOAKTIE Het gidsje „Wie wat waar op Texel" is verouderd. De Stichting Cultureel Werk Texel is daarom van plan een nieuw boekje uit te geven zodat nieuw komers op het eiland en anderen die op de'hoogte willen zijn van de verenigin gen, bestuurs- en andere instanties van de laatste bijgewerkte gegevens kunnen worden voorzien. Om deze gegevens te krijgen is naar allerlei organisaties een enquêteformu lier gestuurd dat voor 30 april moet wor den geretourneerd. Het is denkbaar dat er instellingen of organisaties zijn die ook graag in het boekje opgenomen wil len worden. Als zij contact opnemen met het bureau culturele zaken van het raadhuis, krijgen zij een enquêteformu lier. Aan de publicatie zijn geen kosten verbonden. Teneinde de astma effektief als volks ziekte te kunnen bestrijden houdt het Nederlands Astma Fonds een landelijke kollekte van 26 april tot en met 2 mei. Dat is nodig' omdat die kollekte nog steeds de voornaamste bron van inkom sten is. Het Fonds wil trachten zijn in spanningen in de komende 5 jaar te ver dubbelen. Dit is noodzakelijk omdat van elke 10 Nederlanders er één astma heeft of last heeft van een andere daaraan verwante aandoening van de luchtwe gen. Bij mannen boven de 40 jaar is dat zelfs 1 op elke 3. Deze volksziekte is oor zaak van 20°/o van alle ziekteverzuim en 13% van alle invaliditeit in ons land. Tevens neemt astma in de rij van doodsr oorzaken helaas de derde plaats in. Bij aanhouden huidige weertype Als de droogte aanhoudt en de wind in de oostelijke of noordelijke hoek blijft zitten, is de kans groot dat het ont steken van sommige meierblissen op Texel door de brandweer moet worden voorkomen. Sommige blissen, zoals die van Den Hoorn en Zuid-Eierland, staan in een zeer brandgevaarlijke omgeving Bij harde wind komen vonken en zelfs brandende stukken materiaal tot op honderden meters afstand in de begroei ing terecht en kunnen het begin vormen van een haast onblusbare terreinbrand. Voor het geval de omstandigheden ongunstig blijven wordt een beroep ge daan op het verantwoordelijkheidsge voel. Het zal moeilijk zijn de jeugd ertoe te brengen met het aansteken een paar dagen te v/achten. Op dorpscommissies en anderen die dat tot hun taak zouden kunnen rekenen wordt het beroep ge daan uiterste voorzichtigheid te stimu leren Als de blissen toch in brand gaan, moet in de w.ijde omgeving vooral in de windrichting scherp worden uitgekeken en moeten voldoende mensen aanwezig blijven om een eventuele terreinbrand te doven. In de buurt van het Schilderend wordt de laatste tijd herhaaldelijk munitie ge vonden door kinderen die in het zand spelen. De afgelopen week heeft de po litie een hoeveelheid in beslag genomen. De Explosieven Opruimings Dienst zal er zich over ontfermen en mogelijk de vindplaats afzoeken naar nog ander oor logstuig. In de zevende druk van mijn boekje „Tragedie op Texel", bladzijde 112, ver tel ik over een Duitse soldaat, Max Hut- ter genaamd, die de zijde van de Geor- giërs had gekozen. Hij werd gepakt en door de Duitsers gefusilleerd De avond voor het uitbreken van de opstand, dus op 5 april 1945, was hij op bezoek bij de familie Kooy, wonend op de hoeve Sonja. Bij dit bezoek schonk hij me vrouw Kooy zijn horloge uit dankbaar heid voor alle hem verleende hulp. Uit Duitsland ontving ik een brief van Fritz Taraschewski gericht aan Cor Kooy in De Westen, waarin naar het adres van Max Hütter wordt gevraagd. Deze brief kwam via Sonja Witte bij mij terecht. Ik zou het op prijs stellen inlichtingen te ontvangen van Texelaars die Hütter heb ben gekend. Voorts kreeg ik een paar dagen gele den bezoek van Theo Pieper Ten tijde van de opstand was hij vlootaalmoeze- nier in Den Helder, waar hij woonde in het Paleis. Met de protestantse vlootpre- dikant E. Haake was hij naar Texel ge gaan om daar de Duitse soldaten te be zoeken. Haake en Pieper logeerden met nog vijf andere officieren in het voorma lige hotel „De Lindeboom", waar zij door de opstand van de Georgiërs wer den verrast. In de vroege morgen van 6 april 1945 verliet Theo Pieper „De Lin deboom" aan de zijde van de Warmoes- straat. Hij werd gegrepen, naar Texla gebracht en daar met een paar andere Duitse gevangenen in een bunker opge sloten. Toen de Georgiërs tegen de avond Texla moesten ontruimen troffen de Duitsers daar Pieper en zijn mede gevangenen aan. (Tragedie blz. 37-38). De heer Pieper, nu een man van in de zestig, vertelde dat hij bij De Koog door een schot in de schouder werd getroffen, dat de militaire arts Brüning hem ope reerde en dat ook die de opstand over leefde. Als huisarts is laatsgenoemde nu in een Duits stadje werkzaam. In de loop van de jaren heb ik her haaldelijk getracht van Duitse zijde in lichtingen over de opstand te krijgen, maar veel resultaat leverde dit niet op. Het bezoek van de heer Pieper was mij daarom bijzonder welkom. Te gelegener tijd hoop ik zijn inlichtingen in mijn tekst alsnog te kunnen verwerken. Alle op waarheid berustende gegevens blij ven mij welkom, vooral ook van Duit sers, die de opstand meemaakten. J. A. van der Vlis, Rotondeweg 7, Blaricum Horizontaal: 1. bouwmateriaal 4. sprakeloos 7. rangtelwoord 13 vlaktemaat 14. strijdmacht 16 naar beneden gaan 17. vogel 19. mening 21. bod (lat.) 22. tot en met (afk.) 23. deel van een huis 25. pers. voornaamwoord 26. Franse ondergrondse (afk.) 28. kreet 30. slede 32. voeg voord 33. bloedwraak 36. de onbekende (afk.) 37. slecht, misdadig 39. persbureau 40. deel van een huis 42 displaced person (afk.) 43. water in Brabant 45. in aanzien houden 46. nobele 48. vaartuig 50. gewicht (afk.) 51. massa ongeordende dingen 52. selenium (afk 54. deel v. e. Franse ontkenning 55. tot nader order (afk.) 57. nieuw (lat.) 60. spil 62. afbeelding 64. maanstand (afk 65. strik 67. beschadiging 69. vertaler 71. soort drank 73. gast 74. lyrisch gedicht 75. vrucht 76. voorzetsel 77. deel van de voet Verticaal: 1. verpakkingsmateriaal 2. geur 3. watering 4. mondvoorraad 5. breedvoerig 6. fout 8. plaats in Gelderland 9. rondhout 10. teug 11. voorzetsel 12. reus 15. voegwoord 18. gewicht (afk.) 20. dierengeluid 24. landbouwwerktuig 25. meisjesnaam 27. klinkdicht 29. gesloten auto 30. meisjesnaam 31. roofdier 33. van onderen (afk 34. sarren 35. voorzetsel 36. na verloop van tijd 38. baby-sitter 40. jongensnaam 41. luister 44. beroep 47. plaats in Gelderland 49. voorzetsel 53. voet van een standbeeld 55. langzame 56. Frans onbep. vnw. 58. Nederlands vliegtuig 59. plaats in Overijssel 60. levenslucht 61. in casu (afk.) 62. samengeknepen bal papier 63. bekende motorraces (afk.) 66. soort onderwijs (afk.) 67. plaats in België 68. inhoudsmaat (afk.) 70. schaap 72. familielid

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2