Polder't Noorden Geringe deelname allegorische optocht Oen Burg 100 JAAR Velen „vierden" afscheid van zuster Haasnoot 1876-1976 Drukbezochte receptie Pieter Kiosk Raadsvergadering Den Rurg - 'rt JLÈk afe De Koog Oosterend Welgeteld 62 gezinnen wonen in polder 't Noorden. Om precies te zijn 248 inwoners. Het is naar Nederlandse begrippen een ge ring aantal personen per vierkante kilometer. De Noorders hebben de ruimte. Hun polder meet ongeveer 700 hectare met in hoofd zaak landbouw- en weidegrond. Er is ook wat bloembollencultuur en er is een rijk natuurgebied „Drijvers Vogelweid De Bol". De molen van 't Noorden, aan de rand van de polder bij de Wad denzeedijk, ligt midden in het natuurgebied. De trots van tal van Texelse ansichtkaarten. Talloze vakantiegangers bewaren het beeld van de molen in hun herinnering. Maar niet alleen vreemde lingen op het eiland, ook de Texelaars en de oud-Texelaars is de molen dierbaar. voorzien van een kaartje met naam en adres. Er is een prijs voor de verst ko mende Bij voldoende animo onder de ouderen zullen na de kinderspelen wel licht ook volksspelen gehouden kunnen worden TEKENWEDSTRIJD Ook is in het kader van het feest een tekenwedstrijd voor de jeugd van de polder georganiseerd. Het onderwerp is (uiteraard): de molen van 't Noorden De mooiste tekeningen, beoordeeld naar leeftijdsgroep, zullen worden aangebo den aan de vereniging ,,De Hollandse Molen". Ze moeten daartoe wel voor de 12de mei ingele\erd worden om de jury de gelegenheid te geven een goed oordeel te kunnen vellen. Deze jury bestaat uit: Harry Ticlemans, VVim Keijser en Lenie van 't Noordende. De deelnemende kin deren moeten de tekeningen dus tijdig inleveren bij Riet Huitema, Schorren- weg 51. FOTOTENTOONSTELLING Gedurende de 21ste en 22ste mei zal er in .,De Bijenkorf" een tentoonstelling worden gehouden. Er zullen foto's en andere ducumentatie uit de geschiedenis van de polder te zien zijn. Deze twee da gen zal de tentoonstelling speciaal voor de bevolking van Oosterend en omge ving openstaan. De week van 24 tot en met 29 mei zal de expositie te zien zijn in de tentoonstellingsruimte van het raadhuis in Den Burg, om ook de overi ge Texelaars in de gelegenheid te stel len het te komen bezichtigen. Een fotoboek, waarin alle huidige boerderijen mei de bewoners een plaats krijgen wordt samengesteld. Dit, om la ter te dienen als herinnering aan deze honderdste verjaardag. VERLICHTING MOLEN Wat betreft de karakteristieke molen van 't Noorden heeft men het plan op gevat deze tijdens de feestdagen te ver lichten. Indien de mogelijkheid bestaat, wil men hiermee gedurende de zomer maanden doorgaan, maar dien aangaan de is de organisatie nog niet geheel rond. De molen zal, na een tiental jaren van stilstand en restauratie ook weer in oude glorie gaan draaien. Hij zal daartoe be mand worden door de heer Kees Dijker, die er gedurende de jaren 1928 tot 1945 de molenaar was. De polder is jarig. De dijk erom werd in 1876 gesloten. 100 |aar wordt ze dus en de bewoners gaan er wat aan doen om deze mijlpaal luister bij te zetten. Een comité werd gevormd, en er is voor de bewoners en oud-be woners een programma samengesteld dat borg staat voor twee (en wellicht meer) succesvolle dagen. PROGRAMMA Het geheel wordt geconcentreerd op de 21ste en 22ste mei, vrijdag en zater dag. Het schema van de festiviteiten is als volgt. Vrijdag 21 mei: Reünie van alle oud inwoners van de polder met genodigden. Plaats „De Bijenkorf", Oosterend. Aan vang 14.30 uur. Diezelfde avond wordt om 19.30 uur begonnen aan een feest avond voor alle inwoners van 't Noor den. Er zal een koud buffet zijn, er is een voordracht door enkele ingezetenen en er wordt muziek gemaakt Het duo Frans Pieterse heeft dit laatste op zich genomen. Zaterdag 22 mei is het programma speciaal gericht op de jeugd van de pol der. Op de camping bij het Prins Hen drik Hotel zullen vanaf 11.00 uur 's mor gens kinderspelen zijn. Mocht het rege nen dan worden deze verplaatst naar de grote schuur van boerderij Klein Zee land", aan de Stuifweg. Er wordt ook op deze dag voor muziek gezorgd (geluids wagen Jan Brouwer) en de kinderen krijgen een tractatie. Verder zullen ze gekleurde ballonnetjes oplaten. Deze zijn ■putoiih iiimiiii i» ui n—T—n—1 De receptie welke de heer Pieter Mosk donderdagmiddag in het Oosterender dorpshuis ,,De Bijenkorf" werd aange boden is erg succesvol verlopen. Onge veer 75 mensen hadden aan de uitnodi ging van het comité gevolg gegeven, en brachten de heer Mosk hulde bij zijn 50- jarig jubileum als veeverloskundige op Texel. De heer Th. Witte bood namens het comité een grote foto aan, voorstellende enkele schapen met lammeren van de heer Mosk. Eveneens werd de jubilaris in het bezit gesteld van een boek van Rien Poortvliet getiteld ,,Te hooi en te gras" omdat de heer Mosk bekend staat als een liefhebber van goede lektuur Mevrouw Mosk-Dekker deelde in de hulde. Zij kreeg een enorme plantenbak aangeboden. In zijn toespraak memoreerde de heer Witte nogmaals het altijd zonnige hu meur van Mosk en het feit dat hij vaak bij zijn schapen zwarte lammeren had. In navolging van de heer Witte werd Pieter Mosk toegesproken door de heer Cor Zijm (voorzitter van de Hollandsche Mij. van Landbouw), mevrouw Dros- Eelman en dierenarts L. F. den Houter. De receptie werd naast velen uit de klantenkring van Mosk ook bijgewoond door mevrouw Elise Noordijk de echtge note van dierenarts Noordijk die in de jaren twintig Pieter Mosk aanraadde het vak van veeverloskundige te kiezen De gemeenteraad vergadert dinsdag avond 11 mei in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Vervalt. 4. Vaststelling taxiverordening. 5. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit voor Den Burg. 6. Beslissing op het verzoek van de Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs om medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 voor een methode operatoir rekenen. 7. Beschikbaarstelling van een krediet tot realisering van de doorbraak Groe- neplaats-Warmoesstraat. 7a. Beschikbaarstelling van een sub sidie voor het verwezelijken van een verbeterde uitgave van de Texeltoerist. 8. Wijziging begroting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1975. 9 Wijziging begroting dienst gemeen tewerken voor 1975 10 Wijziging gemeentebegroting voor 1975. 11. Wijziging begroting dienst ge meente werken voor 1976 12. Wijziging begroting grondbedrijf voor 1976 13. Wijziging gemeentebegroting voor 1976. Velen hebben donderdag gebruik ge maakt van de gelegenheid om afscheid te nemen van zuster A. Haasnoot die we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd haar taak als maat schappelijk werkster in dienst van de gemeente Texel heeft neergelegd. Wij zend op het hartelijke, spontane en op gewekte karakter van zuster Haasnoot sprak de burgemeester tijdens het offi ciële gedeelte van de bijeenkomst in De Raadskelder van afscheid „vieren". Mr. Sprenger zei dat zuster Haasnoot haar moeilijke werk op uitstekende wijze heeft verricht. „U liet uw hart steken en stak anderen een hart onder de Zuster Haasnoot had in haar werk herhaaldelijk met problemen en mis standen te maken. Mr. Sprenger had uit gerekend dat hij in de afgelopen 16 jaar gemiddeld eens per zeven weken door haar werd opgezocht als openbare orde of veiligheid in het geding was. Zoals bekend zal zuster Haasnoot niet direkt door een gemeentelijke functiona ris worden opgevolgd maar door iemand die in dienst is van de Stichting Maat schappelijk Werk in de kop van Noord holland. Mr. Sprenger zei eraan te twij felen of dat een verbetering inhoudt. Hij overhandigde de gemeentelijke te vredenheidsbetuiging, de gebruikelijke gratificatie, een bijzondere dankbetui- '.v .-'ivT. :it- i Een persoonlijk geschenk „ven het hoofd van de plaatselijke politie" gaf burge meester Sprenger aan zuster Haasnoot. ging namens het college van B en W en een meer persoonlijke blijk van waar dering ,,van het hoofd van de plaatselij ke politie". Ongeschonden? Vervolgens werd het woord gevoerd door mevrouw Joustra namens de Stich ting Gezinszorg en Bejaardenhulp Texel; zij overhandigde een geschenk onder couvert. De heer M. L. Kempenaar, directeur van de Sociale Dienst gaf een overzicht van het indrukwekkende pakket van ta ken waarmee zuster Haasnoot in haar eentje was belast. „Door velen werd uw hulp als noodzakelijk en doeltreffend er varen. U laat een leegte achter". Kem penaar citeerde: „De dienaars gaan voorbij; de dienst blijft ongeschonden", maar sprak er zijn twijfel over uit of de sociale dienst in dit geval ongeschonden blijft. De heer Kempenaar bood als ge- Schenk een sieraad aan. Zuster Haasnoot heeft veel bemoeie nis gehad met het gezinsvervangend te huis De Reede, vooral bij het plaatsen van pupillen. Het hoofd van „De Reede", de heer G. Haikens, getuigde van de uit stekende contacten en zei te blijven re kenen op bezoek van zuster Haasnoot bij koffiedrinken, Sinterklaasviering en an dere festiviteiten in De Reede. Twee pu pillen van het huis overhandigden bloe men en een foto als herinnering. Gesproken werd ook door zuster Zwaanswijk van de Stichting Geestelij ke Volksgezondheid in Noordholland en mevrouw J. Koning-Bruin namens het college van Bijstand Laatstgenoemde gaf een grammofoonplaat en 17 rozen voor ieder Texels jaar. Ook gemeentelijke kracht Wethouder J. J. Westdorp liet weten dat de functie van Zuster Haasnoot wel iswaar wordt overgenomen door een functionaris van de Stichting Maat schappelijk Werk maar dat het toch de bedoeling is daarnaast ook nog een kracht in gemeentelijke dienst aan te trekken. De heer G Pansier tenslotte (namens de collega's van het raadhuis, roemde de scheidende maatschappelijk werkster om haar eerlijkheid, recht door zee-mentali- teit en gevoel voor humor. Van dat laat ste zei Pansier graag te willen profite ren. „Kom maar eens lachen om die ambtenaren die werken met een ernst alsof het hele wel en wee van Texel al leen van hen afhangt". Als geschenk van het personeel gaf Pansier een zonne scherm op voetstuk De traditionele allegorische optocht op koninginnedag had dit jaar niet zo'n grote deelname als voorgaande jaren. Het is onzeker waar dat nu aan lag. Het weer werkte volop mee en de belang stelling van het publiek was groot. Wat betreft de kwantiteit dus niet zo'n succes, de kwaliteit heeft er niet onder geleden. Allerminst, kunnen we er aan toevoegen. Het was een leuke optocht die door Den Burg trok, en naar de me ning van de redactie verdienden alle deelnemers een eerste prijs De jury heeft tenslotte toch het laat ste woord en zij kwamen tot de volgende ranglijst van toe te kennen prijzen Enkelingen' 1 Materiaal wagen sport- uitwisseling; 2. Roodkapje; 3 Wickie de Viking. Paren: 1 Niels Holgerssons wonder bare reis; 2 Bakkertje Deeg; 3. Jip en Janneke. Kleine groepen. 1. Boekenwurmen; 2. Pluk van de Petteflet; 3. Piggelmee Grote groepen: 1 De school van toen, de school van nu; 2. Afkes tiental. Extra prijzen: 1. Niels Holgersson, 2. Afkes tiental; 3. De kleine kapitein. Bijna 500 leerlingen van de lagere school en omstreeks 100 kleuters namen op koninginnedag deel aan de kinder spelen in Den Burg. De markt die op het sportcomplex van S.V. Texel werd gehouden ten bate van de verschil lende verenigingen werd druk bezocht. Er werden goede zaken gedaan. De prijzen gingen naar de volgende kinderen. Eerste klas jongens: 1 Arjan v. d Knaap; 2. Hans Kiljan; 3. Peter Keijser. SSÊÊ Bij de groepen was de eerste prijs voor ,,De school van toen, de school van nu" Meisjes: 1 Petra Roolvink; 2. Sabine de Groote; 3 Manëtte Aubertijn. Tweede klas: jongens: 1. Anne Pauptit; 2. Arno Smit; 3. Wilco Witte. Meisjes: 1. Thera Vonk; 2. Annemieke van IJs- seldijk; 3. Colinda Boon. Derde klas: jongens: 1. Paul Voebel; 2 Roelf-Henk Bruin; 3 Jacob Boekei. Meisjes: 1 Elsbeth de Lugt; 2. Monique Jansen; 3. Marjan Coevert. Vierde klas: jongens: 1. Mark Peter Graaf, 2. Frans Coevert; 3 Bartjan van Zon. Meisjes: 1. Diane de Wit; 2. Anita Witte; 3. Jitty Rienstra. Vijfde klas: jongens: 1 Erwin Klein- veld; 2 Arjan Witte; 3. Gert Coevert Meisjes: 1. Carin Schermer; 2. Jolanda Eelman; 3. Karin Bakker. Zesde klas' jongens: 1 Herman van Slooten; 2 Joop Kuitse; 3. Lucas Tijs- sen. Meisjes: 1. José Dijker; 2. Ingrid Grootelaar; 3. Eveline Post. Er was een goede deelname bij de op tocht van versierde fietsen welke in De Koog gehouden werd De organiserende doi'pscommissie van dit Noordzeedorp kan tevreden zijn over de deelname en hel animo van de kinderen. De uitslagen waren als volgt. Enkelingen: 1. Resia Verlooy; 2 Elisa Schuil; 3. Mirclla Drentje; 4 Ronald Knol. Paren. 1 Kinderen Stoffels; 2 Kinde ren Van der Vis; 3. Kinderen Witte; 4 Trees Veltman en Maurice Bakker. Groepen: 1. Fam. Agtc-r-Ipenburg; 2. Kinderen Stoor en Bruining; 3 Meisjes Paagman en Bakker Aansluitend aan de optocht was een puzzel tocht per fiets georganiseerd Om streeks 70 jongelui namen hier aan deel. 1. Jenny Bakker; 2. Cor en Sijvert de Boer; 3. Arian Kiltz. 's Morgens tekenwedstrijden voor de jeugd, op de straat voor De Bijenkorf. Allerkleinsten- 1. Anne Marie Boon; 2. Don Boot. Klas 1 tot en met 3: 1 Paulien v. d. Wetering; 2. Ineke Scholte. Klas 4 tot en met 6: 1. Astrid v. d. Wetering; 2. Linda Eelman. In de namiddag was er een rondgang van het muziekkorps Excelsior met de drumband. Men gaf een kort concert in de muzieknis. Hierna volgden de kinderspelen waar aan het onderwijzend personeel van de drie scholen enthousiaste medewerking verleende. De prijzen vielen als volgt: Kleuterschool: kleinsten: 1 Marit Speets; 2. Wobbe Visser. Middengroep: 1. Jan Kuiper; 2. Mar- tine Eelman Oudsten: 1. Joris Visser; 2. Arieke Kuiter. Grote school: meisjes 6 en 7 jaar: 1. Mary van Asperen; 2. Sandra van der Vis. Jonens 6 en 7 jaar: 1. Ger Vlaming; 2. Martij n Kuiter. Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Cindy Brokken; 2. Martine Brouwer. Jongens 8 en 9 jaar: 1. Hans Stark; 2 Arco van der Vis. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Tony Schol ten, 2. Jolien Bostelaar. Jongens 10 en 11 jaar: 1. Bien van Leeuwen; 2. Martin Trap Meisjes 12 jaar en ouder: 1 Corina v. d. Vis; 2. Margreet Drijver. Jongens 12 jaar en ouder: 1. Jorrit v. d. Wal; 2. Wim Eelman. Na de kinderspelen was er het grote opdrachtenspel met o.a. pannekoeken bakken, dorpscommissie uittekenen, touwtrekken, meierblis nabootsen met muziek, balschieten, hoepels doorkrui pen, zaklopen en onderbroeken aan de waslijn ophangen. Leiders van de „wit te" groep. Gebr Dros en D van Taten- hoven; leiders van de „oranje" groep. H Kuiter en KI. Eelman. De strijd is na veel spanning gewonnen door de Oranje groep met 236 punten De witten be haalden 228 punten. Er was een zeer goede deelname, en er werd vaak zeer fel gestreden. Zelden was het zulk mooi weer tij dens de koninginnedag, het was heerlijk vertoeven bij de muzieknis en er was dan ook geweldig veel publiek Ook voor Oosterend: een geslaagd feest.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2