„Van het dorp naar de stad" Mercury, Parachutelanding op sigarettendoosje de betrouwbare Verdiende oyerwinning BKC-Texel (4-1) SSV-Texelse Boys (1—1) Oosterend verliest van Sint Boys (3—0) „WAT IK ZEGGEN WOU.." Damesvoetbaltournooi in Haastrecht Yeteranentournooi ..Helder" Schietoefeningen FEUILLETON iuw®rken „„Hum Duinket I VJalerspoilcenUWn Tweede blad Texelse Courant dinsdag 4 mei 1976 ZONDAG 2 MEI 1976: Afdeling Noordholland: BKC-Texcl 4—1 St. Boys-Oosterend 30 SSV-Tex. Boys 1—1 Tex. Boys 2-Oudesluis 2 44 Texel 4-Flevo 6 31 Texel moest met vier invallers de strijd aanbinden tegen een geladen BKC. Alleen bij een overwinning had dit team nog een kansje om degradatie te ontlo pen. Direkt na de aftrap nam BKC het initiatief en het Texel-doel kwam onder zware druk te staan. Al spoedig bleek, dat voor de invallers op het middenveld het tempo te hoog lag. Ze moesten zich alleen tot verdedigen bepalen en de voorhoede kwam er praktisch niet aan te pas Het duurde toch nog een half uur voordat invaller keeper Ipenburg een onhoudbaar schot moest laten gaan en BKC op 10 kwam. Het bleef een aan vallend BKC tegen een stug verdedigen de Texel-achterhoede. Vooral keeper Ipenburg viel op door zijn goede werk Nog voor de rust werd het 20 door een doelpunt van de rechter spits Na de rust hetzelfde spelbeeld. BKC kon uit lopen tot 40. Het laatste half uur viel BKC wat terug en kon Texel enige aan vallen opzetten. Meestal liepen deze via Louis Uriot en hij was het dan ook die met een pracht schot de stand op 41 bracht. Na afloop bleek dat BKC toch was gedegradeerd doordat CSV met een 10 overwinning uit de bus kwam te gen Purmerend. Wij wensen de BKC-ers een spoedige terugkeer naar de hoofd klasse toe. De Boys zijrt er tegen een vrijuit spe lend en fel van leer trekkend SSV niet in geslaagd de zo belangrijke winst bin nen te halen. SSV was er zichtbaar op uit de Boys het leven zo zuur mogelijk te maken. Vooral de voorhoede had geen goed antwoord op de stevige afweer van de SSV-ers. Een officiële waarschuwing wegens vasthouden aan een van de SSV- verdedigers had niet het beoogde effect tijdens de verdere wedstrijd. Ze gingen er ongestraft rustig mee door. Direkt na het beginsignaal kregen de Boys enkele redelijke kansen maar wis ten deze niet te benutten. De beste kans was voor R. v. d Stap die, alleen voor de keeper, de bal naast het doel schoof. Een lob van Herman van Sambeek be landde op de paal en G. Legierse was al te dicht bij het doel om de bal alsnog op te kunnen vangen. Ook SSV kwam hier na tot gevaarlijke aktics. Eenmaal redde P. Beerling door een hard schot te blok keren en even daarna moest keeper Wes- sels naar de bovenhoek om een doelpunt te voorkomen. In de tweede helft waren de Boys het meest in de aanval maar het verlossende doelpunt wilde maar niet komen. In de haast en misschien zenu wen werden goede kansen om zeep ge holpen. Een van de tegenstoten van SSV zette de Boys na 20 minuten zelfs op een 10 achterstand Uit een hoekschop kon een niet goed gedekt zijnde SSV-er fraai inkoppen. Dit zag er bedenkelijk uit doch H. van Sambeek zorgde er snel voor dat de stand weer in even wicht kwam Uit een uitstekend geno men vrije trap schoot hij de gelijkmaker in de touwen. De Boys bleven drukken doch de SSV-verdediging wist met kunst- en vliegwerk verder doelpunten te voorkomen. Het meest irriterende was het onnodig tijdrekken van SSV waarte gen de niet imponerende scheidsrechter onvoldoende optrad. Door dit resultaat en de winst van St. Boys op Oosterend is er een beslissings wedstrijd nodig om de kampioen aan te wijzen. Die zal haast zeker a.s. zondag gespeeld worden op een neutraal terrein. Waar is nog niet bekend. Nadat eerder deze competitie met 31 van Sint Boys was gewonnen moest Oosterend in de uitwedstrijd tegen de koploper met een 3—0 nederlaag genoe gen nemen. De score kwam voor de rust reeds tot stand Sint Boys maakte knap gebruik van het grote windvoordeel. Twee goals werden dan ook gescoord met afstandsschoten, die (ongrijpbaar voor keeper Koning) in het doel ver dwenen Al na 7 minuten spelen nam Sint Boys een voorsprong. Een afstands schot van aanvaller Meyer verdween onhoudbaar in de bovenhoek. Gesteund door dit vroege succes bleef de thuisclub enthousiast aanvallen Met knap opge zette aanvallen werd voortdurend ge vaar gesticht voor het Oosterend-doel. Al spoedig kwam Sint Boys dan ook op 20 toen de SVO-defensie diverse ma len achtereen mistastte. Het mooiste doelpunt werd vlak voor de rust ge scoord. Een overtreding van Plaatsman werd bestraft met een vrije trap, onge veer 10 meter buiten het strafschopge bied De rechtstreeks op doel geschoten bal verdween keihard in de bovenhoek. Na de rust heeft Oosterend nog wel ge probeerd de stand een beter aanzien te geven, maar ook defensief speelde Sint Boys een zeer degelijke partij, zodat ver der geen doelpunten meer gemaakt wer den. MEDEDELINGEN Texelse Boys Training. In verband met voetbal op de TV wordt er heden, dinsdagavond, getraind. Van 7 tot 8 uur de dames, daarna de senioren. Ook vrijdag 8 uur trainen de senioren. Supporters. Als de beslissingswed strijd buiten Den Helder wordt vastge steld zullen we weer bussen moeten charteren. Opgave zo veel mogelijk bij de secretaris, telefoon 2988 of 2918 of 2026 A.W. Vriendelijk verzoek Teneinde de sportverslagen iets lees baarder te maken en ook om vergissin gen uit te sluiten verzoeken wij onze correspondenten bij de verschillende verenigingen in het vervolg bij hun rap- partages voornamen van de sportlieden te vermelden. Bij voorbaat dank. Red BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE RE DAK TIE HULDE 30 april klonken weer de blijde helde re klanken van de toren. Een fijn begin van een blijde dag. Als kind riep vader ons toe: „Horen jullie het? Muziek op de toren!" Nu ik zoveel verder van de grote kerk woon en het veel jaren gemist heb, roep ik nu zelf: „Horen jullie het? Muziek op de toren!" en we kijken, vanuit een hoog raam over de daken naar de toren, de vlag en de donkere poppetjes met glin sterende instrumenten Hoe lang bestaat dit gebruik al? Wordt het in andere plaatsen ook ge daan? Laat dit blijven! Hartelijk dank! R. Bakker-Reij BOEIENDE UITLEG BIJ MUZIEK VAN MOUSSORGSKY Woensdag 28 april hielden de Platte landsvrouwen afdeling Texel de laatste avond in het winterseizoen. De avond werd verzorgd door mevrouw Van der Eijk-Bierens Ze gaf een duidelijke uit eenzetting over het leven en het werk van de Russische componist Moussorg- sky Zijn muziek, gemaakt bij de 10 schilderijen van Victor Hartman, werd later aangevuld door Ravel, zonder aan het oorspronkelijke werk afbreuk te doen. Bij het beluisteren van de muziek kon men zich de schilderijen levendig voorstellen, mede door de voortreffelij ke uitleg door mevrouw Van der Eijk gegeven. De muziek was afwisselend, boeiend en kleurrijk. Allen hebben er van genoten Voor het reisje van 7 mei naar het Gooi kan men zich nog steeds opgeven. BEKENDMAKING AAN DE SCHEEPVAART De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord holland te Haarlem maakt namens de minister van Verkeer en Waterstaat be kend, dat op het Zuiderhavenhoofd van de haven van Oudeschild op Texel een vast misthcht is aangebracht. In het nabij Gouda gelegen Haas trecht werd door de dames van Texelse Boys gedurende het weekend aan een tournooi deelgenomen. Er werd een eer ste prijs behaald. De eerste wedstrijd van het drietal dat gespeeld moest wor- 'den werd met 20 gewonnen. Tegen stander was vv Goal en de Texelse doel punten kwamen van J. Roedema en A. Terpstra. Ook de volgende ontmoeting werd met een 20 overwinning afge sloten VV Haastrecht werd met 20 in gepakt (Doelpunten van I. Veeger en J. Roedema). Het enige doelpunt geduren de de derde wedstrijd was van J. Roe dema die een erg produktief weekend had. Het resultaat van deze ontmoeting was helaas toch negatief. VV NSV won met 21. De laatste wedstrijd (tegen vv Lekkerkerk) leverde slechts één doelpunt op. Het was opnieuw van J. Roedema. De eindstand was en bleef 10 en de eerste prijs van het tournooi was hiermee voor het team van Texelse Boys een feit. Een team van ZDH-veteranen heeft afgelopen vrijdag deelgenomen aan het jaarlijkse tournooi, georganiseerd door de vereniging „Helder" uit Den Helder. Door allerlei omstandigheden is het voor ZDH het tournooi van de verhinderde spelers geworden. Van de normale spe lersgroep vielen er velen af vanwege al lerlei aktiviteiten en werkzaamheden. Het eind van het liedje was dat slechts 9 man naar Den Helder vertrok voor een zwaar tournooi waarvoor zeker 13 man nodig zijn. Natuurlijk maakte zoiets op de tournooileiding een vreemde indruk. Temeer daar men met „geleende" spe lers van andere clubs een elftal moest maken Hetgeen niet helemaal lukte, want 2 wedstrijden werden gespeeld met 10 man. Bestuurslid Dirk Drijver was erg gedeprimeerd door deze ontwikke ling. „Natuurlijk zal ieder der wegblij vers z'n redenen gehad hebben om weg te blijven. Toch zou ik kwijt willen dat we als veteranengroep alleen kunnen blijven spelen als iedereen indien enigs zins mogelijk meespeelt en er desnoods iets anders voor laat lopen. Als deze instelling er niet is kunnen we de tour- nooien verder wel vergeten" Over het tournooi kunnen we verder kort zijn. Alle vier wedstrijden gingen verloren waarvan die tegen HRC kans loos. De andere waren gelijkopgaande partijen. Speciale vermelding verdienen toch wel invaller-keeper Cees Hoograad en Kees Kok De eerste omdat hij het onder moeilijke omstandigheden goed deed en de tweede omdat hij „uiterst vermoeid" toch tot het einde van het tournooi goed bleef spelen. Ondanks al les bleef de stemming zeer goed en had men een prettige dag. Het volgende tournooi is op zondag 16 mei bij HRC. Om de communicatie wat te vergemakkelijken wordt het volgende meegedeeld: Spelers die belangstelling hebben kunnen zich opgeven bij D. J. Drijver, Mokweg 15, telefoon 02226-432 vóór zondag 9 mei. Bij te weinig opga ven geen tournooi. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 3 tot en met 31 mei 1976 zullen, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehou den met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. •e~v. S'.. Voor een roklamcfilmpjc voor een bekend sigarettenmerk moest een parachutesprong worden uitgevoerd op een sigarettendoosje. Daartoe werd het paracentrum Texel-Spa in de arm genomen. Een sterk vergroot siga rettendoosje (drie meter lang) werd neergelegd naast de Eierlandse vuur toren. Zodoende konden de opnamen van de sprong vanaf de vuurtoren worden gemaakt Van de vier para's die de sprong uitvoerden kwam er één op de doos terecht. Fotograaf Jan Haag maakte van een van de spron gen bovenstaande foto, ook vanuit de vuurtoren. Op de voorgrond de si garettendoos; op de achtergrond het parkeerterrein. 4. Ze kon precies binnenkijken bij de mensen aan de overkant, en was er zich hinderlijk van bewust, dat die dus ook bij haar konden binnenkijken, al had ze er zoveel mogelijk vitrage voorge spannen en gingen de gordijnen dicht, zodra het licht opging Geker waren hier hopen mensen, die daar helemaal niet om schenen te geven. Bij die lui aan de overkant kon je zien wat ze aten, kon je als je je bril opzette, 's avonds in de blauwe gloed kijken en zien wat er op de televisie was! Maartje wist wel, dat het uitzicht in het Kromstraatjë in Mollenbroek óók niet zo denderend was. Daar keek jè pre cies op de graanhandel van Jorritsma. Maar als je het Kromstraatjë uitliep, zag je achter de huizen de weiden met de zwart-witte koeien, zag je in de verte de watermolen de wind wegwieken en een statige reiger zeilen boven de sloot. Hier keek je tegen huizenblokken aan, en als je de straat uitliep, keek je tegen het flatgebouw aan, en als je de hoek omging keek je tegen nieuwe huizen blokken aan, en de kerk leek op een be tonnen bioscoop met een hoog betonnen geraamte ernaast, waarin de klok. En ze dacht aan het begroeide kerkje in Mollenbroek met het torentje en de rui- ter-te-paard, die wees waar de wind vandaan kwam, en aan de grafzerken met de namen van alle Trippen, die haar voorgegaan waren naar het kerkhof van Mollenbroek. Gisteren had ze hier een begrafenis gezien, schuin aan de overkant. Voor enkele ramen waren de gordijnen neer, wat nieuwsgierige kinderen dromden voor de deur, auto's kwamen aangere den, wat mensen stapten in, niet eens allemaal in het zwart, en wég waren ze. En ze dacht aan de manier waarop Mol lenbroek zijn doden begroef, de kist ge dragen op de schouders van stoere dorpsbewoners in 't zwart, de mensen die terzijde gingen staan en de pet afna men, de velen op het kerkhof. ja, daar was geméénschap, daar wist je dat je bij elkaar hoorde. Hier was het net als in de winkels Op aandrang van Chris was ze gaan kijken in de grote zelfbedieningszaak, een straat verder, maar ze was weer gauw gevlucht Alles al ingepakt, hoe wist je dat ze je niet maar wat in de maag stoppen? Geen juffrouw, waarmee je kon praten, zoals juffrouw Bielle uit de kruidenierswinkel, die je precies wist te vertellen hoe lang je bruine bonen in de week moest zetten en hoeveel kaneel stokken je nodig had voor bij de peer tjes. Maar ook in de andere winkels kreeg ze het gevoel, dat de mensen haar als een achterlijke dorpsjuffrouw be schouwden. „En u mevrouw?" vroeg dan zo'n kind met gek haar en dik geverfde lippen. Mevrouw! Niemand had in Mollenbroek ooit mevrouw tegen haar gezegd; juf frouw als ze het mooi wilden doen, maar meestal vrouw Hofman. En de goeie kennissen zeiden natuurlijk Maartje. en hoeveel waren dat er niet! Juffrouw Bielle sneed altijd een snip per kaas af, liet je proeven, en sneed dan het stukje precies zo af als je hebben wou. Ze wou altijd een driehoekje want Chris en de jongens wilden persé de korst aan de kaas proeven. Hier lag de kaas notabene al ingepakt en wel in een transparant papiertje! De bakker en de melkboer kwamen aan de deur, ze riep naar beneden wat ze hebben moest en haalde het in een mandje naar boven. Eens in de week kwamen ze om geld en geen haar op haar hoofd dacht er om, het jonge mens met de bakkebaarden te vragen of hij soms een kopje koffie wou, zoals ze bij koud weer steevast vroeg aan bakker Vreenegoor Er was geen bleekveldje om de was op te leggen, zelfs geen lijnen om die te drogen te hangen. ja, op een soort balkonnetje aan de achterkant! Vroeger op Mollenbroek was het altijd een sport, wie het eerst z'n was aan de lijn had, en stond ze te wringen en te boenen als een bezetene om toch maar te zorgen dat Trien Post haar niet vóór was, die voor dag en dauw opstond! Hier? Ja, de meesten wasten op maan dag, maar er waren er die het zelfs nog vrijdags deden. En de friemeldingen die je zag hangen, geen degelijk ondergoed, geen keper en zelfs nauwelijks dat grijs- grauwe jaeger in de winterdag! Alleen bij de groenteboer leek het nog een béétje op vroeger. Dia kwam met z'n kar, en dan dromde door de buurt zo'n beetje samen. Maar daar hield ze óók niet van. Want daar stond dan altijd 'dat mens' van Bremer, van beneden. Nou 't zou misschien een goed mens wezen, daar niet van. maar 't was Maartjes type niet. Stond altijd maar te lachen en te gekken met die groenteman, en probeer de altijd een praatje te maken „aan te pappen" zoals Maartje het noemde. Haar niet gezien. Voor je er erg in had, had je ze op de koffie! Ze zei goeiendag en goeienavond, en als „mevrouw" Bremer opmerkte dat het nog maar steeds niet goed wou zomeren, zei Maartje „zegt u dat" en zocht dan snel uit wat ze heb ben moest. En duur. geen eigen land je meer waar je even wortelen of boe renkool ging halen, nee, alles en letter lijk alles moest je kopen. En ze wisten hier van rekenen! „Hoe bevalt het u hier nou?" had de meneer die bij de woninginrichting had geassisteerd, haar gevraagd. „Man", zuchtte Maartje, „als 't an mij lag, was ik morgen weer terug". En dat meende ze van harte. Ze vroeg zich af of ze het been niet strakker had moeten houden. Want ze had het geweten, van de dag af, dat Chris en zij naar deze woning, die toen leeg stond, waren gaan kijken. Toen ze die iele kamertjes had gezien, toen ze had gehoord met hoe 'n klepper klapje de deuren dicht sloegen, alsof ze van karton waren inplaats van degelijk eikenhout zoals in Mollenbroek. Toen ze had gekeken door de ramen in hun me talen sponningen, en zich voorzichtig iad bewogen in het keukentje, met over al kastjes, reuze-praktisch, hadden ze gezegd, en een elektrisch comfoor in plaats van haar eigen vertrouwde pe troleumstellen (waarvan ze het grootste voor alle zekerheid toch maar had mee genomen). Hier was geen plaats voor haar ouderwetse fornuis met het nikke len middenstuk met de slang en het vo geltje boven de woorden „Godin Bre- veté" waarvan ze altijd dacht dat die slang 'n godin moest voorstellen. Toen had ze het al geweten: hier zal ik nooit aarden. Niet in dit huis, niet in deze stad Maar ja.... toen was ze met Chris meegegaan naar de drukkerij van Van Laer. O, zij kende het drukkerijtje van Grijper maar al te goed. en ze kende ide oude heer Grijper ook maar al te goed. En verder waren er Chris' verha len, en zijn moedeloze of opstandige buien, wanneer het weer „mis" was ge weest op de drukkerij. Hier zag ze een andere Chris, ze zag zijn ogen glinste ren toen hij haar de drukkerij, de zetterij en de binderij liet zien, en hoorde hem praten met de bedrijfsleider, vol ent housiasme en ze had gezien hoe mensen die hem pas van één keer ken den, hem al joviaal groetten en vroegen wanneer ie nou kwam. O, ze begreep: dit was voor hem kans en bevrijding beide. Kans om uit te leven, om wat in hem leefde naar buiten te brengenen bevrijding van het kleingeestige gedoe bij Grijper, bevrijding van de uitzicht loosheid en moedeloosheid die hem, thans op middelbare leeftijd, begon te bekruipen. (wordt vervolgd) Van 4 tot 175 pk. Zoek ruimte en rust op het wijde water. Een Mercury buitenboordmotor brengt U er rap Zonder mankeren! Want Mercury is veilig en betrouw baar. Maak Uw keus bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5