Cjroen 2*'wgrLrJexelsin het karL, TX 97 krijgt nog geen vergunning voor pleziervaarten n B en W vragen om geld voor uitvoering doorbraak 2000 BenW vrezen te grote drukte op haventerrein Belangstelling voor Georgisch keteltje Systeem-Sparen /paarbank HAVENRESTAURANT TEXEL' van het raadhuis Geen rode wlag op raadhuis ..Prom-eoncert" ten bate van Rode Kruis Vier ooievaars op Texel „WAT IK ZEGGEN WOU..' Wantoestanden bij de TESO TAXI (02220) MOEDERDAG Burgerlijke stand VRIJDAG 7 MEI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9073 12 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De laatste jaren worden zowel door de TX 88 van de gebroeders Boom als de TX 27 van Schagen rondvaarten met toeristen op de Waddenzee ge maakt. Zij voorzien in een behoefte. Voor de ontspannende en tevens zeer leerzame tochten bestaat veel belang stelling. De heer A. Hutjes wil wel een graantje meepikken van deze nering en heeft B. en W. vergunning ge vraagd om ook pleziervaarten te mo gen houden met de voor dat doel ge kochte kotter TX 97. Het college besliste afwijzend hoewel zij in principe geen bezwaar hadden. Ze vonden het moment van de aanvraag echter ongelukkig in verband met de uitvoering van de dijkwerken waardoor er in de haven van Oudeschild veel scheepvaartverkeer is. „Om te voorko men dat door een nog groter aantal ple- ziervaartboten nog meer stagnatie wordt ondervonden in de haven hebben wij in overleg met Rijkswaterstaat besloten om zolang de werkzaamheden in volle gang zijn, geen nieuwe vergunningen meer te verlenenaldus schreef het col lege op 13 april j.l aan de heer Hutjes. „Beroep" Hoewel op een dergelijke beslissing van B. en W. geen beroep mogelijk is en de raad een dergelijke beslissing ook niet ongedaan kan maken, heeft de heer Hutjes toch een brief aan de gemeente raad geschreven waarin hij de argu menten van B. en W. aanvecht. Hij stelde dat het tekort aan kadcruimtc in de Oudeschilder haven mede wordt ver oorzaakt door buiten bedrijf gestelde schepen, die aan wal zijn gemeerd. Hij wees er ook op dat door de afwijzing anderen worden bevoorrecht en herin nerde eraan dat zijn overleden vader en grootvader sinds jaar en dag reeds ple- ziervaarttochten hebben gehouden. Een en ander was volgens hem voldoende reden om hem de vergunning voor dit seizoen alsnog te verlenen. In hun brief aan de raad zeggen B. en W. dat zij geen direkte zeggenschap hebben over buiten bedrijf gestelde schepen, die aan de kade liggen ge meerd. Anderen worden door de afwij zing inderdaad bevoordeeld: hoe min der exploitatie, hoe groter de kans op goede resultaten. Een reden voor afwij zing was dat echter niet. Dat vader en grootvader ook al pleziertochten hielden en dat het in de visserij slecht gaat, waardoor B en W. de plicht hebben mee te werken aan alternatieve bezig heden, onderschrijft het college ook, maar zij blijven bij hun afwijzing. Parkeerproblemen Zij lichten nader toe dat het niet al leen gaat om de drukte in de haven j-gin itiscl Van uw spuargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij! zelf, maar ook op de kade. ,,De plezier- vaarttochten brengen nl. nogal wat par keerproblemen met zich mee. Als men bedenkt dat de nieuwe TX 88 van de gebroeders Boom 96 personen per tocht mag vervoeren en dat tweemaal, in het hoogseizoen zelf driemaal per dag wordt gevaren, dan mag over dit probleem niet te licht worden gesproken Daarvan wordt door de vrachtauto's en grote ma chines op de kade terdege hinder onder vonden. Een uitbreiding van het aantal pleziervaarttochten zou ongetwijfeld flink wat publiek extra aantrekken, me de gezien de capaciteit van de TX 97 die op ongeveer 100 personen ligt; zulk een uitbreiding wordt momenteel ontoelaat baar geacht. Wanneer het zou gaan om een sportvissersvaartuig zouden de be zwaren lang zo groot niet zijn". Volgend jaar? Het college stelt tenslotte dat ver wacht mag worden dat het ruimtegebrek volgend jaar minder nijpend zal zijn om dat de werkzaamheden dan naar het noordelijke deel van de haven zullen zijn verplaatst. „Wij blijven van mening dat in dit geval het particuliere belang tijdelijk moet wijken voor het algemeen belang, dat een snelle dijkverhoging voorstaat". De raad wordt geadviseerd de brief van Hutjes voor kennisgeving aan te nemen. Ook dit jaar hebben op het raadhuis en andere gemeentelijke gebouwen ter gelegenheid van de eerste mei geen rode vlaggen gewapperd. B. en W. hebben het verzoek van de Federatie van jonge ren in de Partij van de Arbeid om dit wel te doen van de hand gewezen. Ook aan het verzoek van de Federatie om het gemeentepersoneel op 1 mei vrijaf te geven is met ingegaan. De gemeente raad is gevraagd deze gedragslijn te no- dersteunen. Met het doel een bredere bekendheid te geven aan het symphonieorkest orga niseert de stichting Promenade-concer ten Nederland, ook dit jaar weer een se rie „Prom-concerten", waaraan een aan tal bekende artiesten medewerking ver leent. De baten zullen ten goede komen aan het Nederlandse Rode Kruis. Er is een aantrekkelijk programma samengesteld met medewerking van o.a het Noordhollands Philharmomsch Or kest. Verder verlenen medewerking: het trio Louis van Dijk en het duo Gerard Cox en Frans Halsema. Vrijdag 4 juni zal het gezelschap op treden in de sporthal „De Brug" te Den Helder. De aanvang is 20.15 uur. Belangstellenden wordt aangeraden zich tijdig van kaarten te voozien want de animo zal ongetwijfeld zeer groot zijn. Binnenkort worden huis-aan-huis fol ders verspreid met alle bijzonderheden. Woensdagavond werden vier ooievaars waargenomen Ze waren omstreeks half zeven neergestreken in de buurt van „De Overtoom" bij de dijk van Het Noorden en hebben geruime tijd langs de slootkant gescharreld op zoek naar voedsel. GEBOORTEKAARTJES NIEUWE STIJL: uua/t nadcrlond DRIVEN WN LEZERS- OUTEN VERWTWOORDEUJKKElO VAN OE REDAKTIE Zondag 2 mei overkwam mij het vol gende: Om half twaalf op het Horntje aanwezig 80 aanwezigen) had ik als Texelaar geen voorrangskaart bij me. Je wordt dan gedwongen te wachten tot de boot van 13.05 uur. Inmiddels waren er 60 auto's bijgekomen. Veel toeristen wilden naar huis omdat het weer niet zo best was. Er was een drukte van be lang. Toen de auto's uitgeteld en bere kend waren konden we mee om 13.05 uur. De voorrangsrij liep ook vol, er stonden meer dan 20 wagens. Geen nood; er gaan er toch maar 20 mee. Zo zijn de regels. Maar wat gebeurde er. Om 10 voor één kwamen er 3 auto's aanrijden. Ze zagen dat de voorrangsrij vol stond en reden helemaal naar links. Er stapte een persoon uit. Hij liep naar de boot, discussieerde even en tot mijn stomme verbazing reden deze drie auto's de boot op, en ik kon niet mee. M'n bloed kookte. Wat bleek? De persoon die uitstapte was B. Bakker (commissa ris bij de TESO) met aanhang. Voor de ze streek zijn geen woorden voor te vin den! De regels zijn zo, als je meewilt moet je op tijd zijn. Er zijn 20 voorrangs auto's. Dan komen er ook 20 op; of niet soms? De zaak werd afgewacht tot half twee. Op dat moment stonden er zeker nog 120 auto's. Waarom de tweede boot niet eerder in de vaart kwam is een raadsel. Voor de sportuitwisseling met Winterswijk moest dat toch gebeuren Is service niet meer belangrijk voor toe rist en Texelaar? Indien mij dit als toe rist was overkomen was dit wel de eer ste en laatste keer dat ik Texel bezocht. W. v. d Gracht, Den Burg NASCHRIFT: Desgevraagd vertelde de heer Bak ker ons te willen erkennen dat hij bui ten zijn boekje is gegaan in zijn ijver om de voetballers van S.V Texel een dienst te bewijzen. „We moesten naar Anna Paulowna en dreigden te laat te te komen. Ik heb impulsief gehandeld maar we hebben het aantal auto's wel zo klein mogelijk gemaakt (twee) door zo veel mogelijk mensen bij elkaar in de wagen te zetten". De heer Bakker wil er graag bij vermeld zien dat hij van de betrokken TESO-employé op wiens lankmoedigheid hij een beroep deed géén toestemming heeft gehad om de boot op te rijden De gang van zaken druist ook in tegen het directiebeleid. Ook commissarissen van TESO dienen zich aan de regels te houden. Red JUDONIEUWS Omdat de doorgaans door de judover eniging Oosterend in dorpshuis De Bij enkorf gebruikte zaal zaterdag niet be schikbaar is zal er die dag geen judo zijn. bv/vn Langeveld en de Rooy parkstraat 10 den Burg-Tcxel lol 02220 2741 Hoewel de veelbesproken doorbraak Grocneplaats-Warmoesstraat in ieder geval deze zomer niet zal worden uit gevoerd hebben B. en W. de raad voor gesteld toch een bedrag van ƒ66.660, beschikbaar te stellen voor dit werk. Het college brengt in het pré-advies aan de gemeenteraad naar voren dat de doorbraak in feite onmisbaar is. Het is een schakel in het verkeerscirculatie plan want in de binnenkort van kracht wordende eerste fase van het plan blijft het mogelijk de kern van het dorp (Groeneplaats, Vismarkt, Binnenburg, Stenenplaats) binnen te dringen met auto's Als de doorbraak er wel komt, kan deze penetratie van het centrum worden gestopt en kan een groot aan eengesloten voetgangers- en fietsersdo mein worden geschapen: de Weverstraat vanaf de Parkstraat, de Stenenplaats, de Hogerstraat, de Binnenburg en het groot ste deel van de Burgwal. De doorbraak betekent dus een aanzienlijke uitbrei ding van mogelijkheden. Zoals bekend zijn tegen de doorbraak veel bezwaren ingediend. (Een der be zwaren was door 479 personen onderte kend). De commissie ruimtelijke orde ning heeft ten aanzien van de door braak geen eensluidend advies kunnen uitbrengen. Toch zijn B. en W. niet Groot was de belangstelling van Rus sische diplomaten voor een etcnsketeltje dat vorig jaar door de heer Koopman in de duinen van De Koog is gevonden en dat eigendom is geweest van een Geor giër. In het keteltje stonden in Georgi sche lettertekens de namen gegraveerd van Michael Dawitizotze en Bokozizwili alsmede de jaartallen 1913 - 1942. Aan de hand van een register van gesneu velde en overlevende Georgiërs zal me vrouw C. C. Boon-Verberg uit De Cocks- dorp uitzoeken of de twee nog in leven zijn. De kranslegging op de Georgische be graafplaats had dinsdag het gebruike lijke sobere karakter zonder toespraken. Als vanouds werden de Russische diplo maten (de echtparen Gontscharouk, MARTiEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds voornemens de artikel 19 procedure te staken. Wel hebben zij besloten de pro cedure niet te vervolgen zolang de ge meenteraad het voor de uitvoering van ie doorbraak benodigde crediet niet heeft beschikbaar gesteld. Om te kunnen be ginnen is bovendien goedkeuring van hel crediet nodig van Gedeputeerde Staten en GS zullen ook nog moeten beslissen of zij de „verklaring van geen bezwaar" zullen afgeven voor het projekt. Waaruit geconcludeerd kan worden dat het vooral van de dinsdagavond a.s. te nemen beslissing van de gemeente raad afhangt of de doorbraak er zal ko men of niet Boulokov, Ryndin, Smirnov alsmede luitenant-kolonel N. Tchernykov en het plaatsvervangend hoofd van de Russi sche handelsvertegenwoordiging L. V Orekov) met een politieboot vanuit Den Oever naar Oudeschild gebracht, een belachelijke vertoning die door Binnen landse Zaken blijkbaar nog steeds zin vol wordt geacht Wij koken en doen de afwas voor moeder. (02226) 310 Tafelreservering gewenst. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Plaatsing caravans etc. bij particulieren Helaas wordt nog steeds geconstateerd dat particulieren op hun erf een sta-, toercaravan of een zg. directiewagen of spoorwegwagon hebben geplaatst voor verhuur aan derden, of een deel van hun erf of land hiervoor ter beschikking heb ben gesteld. Krachtens de huidige kampeerveror- dening en de inhoud van de bestem mingsplannen is kamperen slechts toe gestaan op de hiervoor aangewezen ter reinen. Ter handhaving hiervan is in 1975 streng opgetreden en in enkele ge vallen tot verwijdering overgegaan De enige uitzondering is momenteel dat ier op het erf van een woning in een tent of een toercaravan (dus geen sta caravan) mag worden gekampeerd door de eigenaar van de woning of zijn bloed en/of aanverwanten tot en met de derde graad. Gebleken is dat van genoemde rege ling nog steeds misbruik wordt gemaakt en de eigenaars de caravans tóch voor recreatieve doeleinden aan derden ver huren of hun terreintjes/erven beschik baar stellen voor het plaatsen van een caravan of ander kampeermiddel. Mede ter bescherming van het land schap en uit een oogpunt van ruimtelij ke ordening en milieu is het onverant woord het niet naleven van de verorde ning te gedogen. Inmiddels is een verscherpte controle begonnen en zullen nieuwe overtreders worden aangeschreven tot het overbren gen van de illegaal geplaatste kampeer middelen naar de officiële kampeerter reinen. Bij het met voldoen aan de aan schrijving moet er rekening mee worden gehouden dat van gemeentewege tot ver wijdering zal worden overgegaan, ook al zijn er bepaalde afspraken of huur overeenkomsten aangegaan Tegen overtreders die voorgaande ja ren reeds zijn aangeschreven en thans opnieuw caravans, etc. hebben geplaatst c.q. doen plaatsen voor recreatief ge- bruik door derden, zal direkt even tueel met verwijdering worden opge treden. Voorts willen wij nog vermelden dat bij toegestaan gebruik van de caravans door familieleden, geen ontheffing meer zal worden verleend voor ander gebruik en bij overtreding ook hier direkt zal worden opgetreden. Tenslotte is het nuttig te weten dat: 1. stacaravans, gezien de afmetingen en constructie moeten worden be schouwd als een bouwwerk. 2 directiewagens, spoorwegwagons, etc. ook niet mogen worden geplaatst op legale kampeerterreinen. van 29 april tot en met 5 mei 1976 Geboren; Pieter Cornelis, zv. Jaonnes J. F Duin en Geertje M. Boekei; Saron Maria, dv. Johanes J. Ramaker en Trientje J. Tjadens; Martin, zv. Geert de Weerd en Anna J Gruppen Overleden: Hilberta G. Kooi, oud 27 jaar, wonende te Eierland, Naantje Trap oud 84 jaar, wonende te Oosterend.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1