„Geen structuurbedrijf maar natuurbedrijf" I SPORT Voor het weekend programma Ben Daalder, leider landelijke visserijmanifestatie: Tweede woning Eierland: Gemeente in gelijk gesteld Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten NIOZ organiseert lieden voetbaltoernooi Afvaltoernooi Eilandcompetitie volleybal Gymkampioenschappen in Oudeschild Wielervereniging Texel bad succesvol weekend - - Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 7 mei 1976 „Goed beschouwd kunnen we nu stellen, dat het vrij laten en zelfs het ondersteunen van de investeringsdrift van de kotter- vissers onder voorgaande regeringen een fout is geweest. Daar plukken we nu de wrange vruchten van. De vissers hadden tegen zichzelf beschermd moeten worden. Het unieke is dat de bedrijfs vereniging van de vissers daar nota bene destijds zelf om gevraagd heeft. Nu er een vangstbeperking doorgevoerd moet worden, staan we met de rug tegen de muur. We zien zelf ook wel het nuttig effect van zo'n vangstbeperking in, allicht. We moeten echter nu duidelijk stellen, dat er betere maatregelen genomen dienen te worden. Er moet een sanering van overheidswege komen en een vereffenings fonds. We moeten nu door enkele moeilijke jaren heen geholpen worden via olie- en rentesubsidies". Ben Daalder trekt fel van leer tegen de regering. Het is hem nu menens en het gevolg van zijn ageren is geweest dat het aktiecomité van de Nederland se Vissersbond op de vergadering van 20 april hem benoemde tot aktieleider. Protestmars Maandag 10 mei wordt de grote dag. Er zullen dan in totaal ongeveer 75 kot ters met protesterende vissers in de ha ven van Scheveningen afmeren. De bemanningen verzamelen zich daar 's morgens bij de visafslag waar ook de demonstranten, die per bus arriveren, zich dan melden. Vanaf de visafslag in Scheveningen gaat men naar het Malieveld in Den Haag waar een protestmars wordt inge zet die zal voeren naar het Binnenhof Er zal daar aan de volksvertegenwoordi ging middels de heren A. Roels en A. Vondeling (resp voorzitter van de Vaste Visserijcommissie en voorzitter van de Tweede Kamer) een petitie worden over handigd waarin de bezwaren tegen de huidige beleidslijn zijn neergelegd Uniek Ben Daalder: „Een manifestatie zoals deze is voor de visserij uniek. De vis serman loopt (historisch gezien) niet zo gauw warm voor een dergelijk gebeu ren. Voordat je hem in Den Haag krijgt met spandoeken en toestanden moet er heel wat gebeuren. Er moet echt wel het een en ander aan vooraf gegaan zijn wil hij (op maandag nog wel) aan een der gelijke aktie gaan deelnemen". Minister Omdat wij ons slecht kunnen voor stellen dat minister Van der Stee van Visserij moedwillig tracht de Nederland se vissers beentje te lichten vragen wij Ben Daalder hoe hij de positie van de minister nu ziet. ,De minister is met de andere belang hebbende landen over vangstbeperking gaan praten omdat het tijd werd dat de visstapels in de Noordzee beschermd gaan worden. Deze landen die vergade ren in de Noordatlantische Visserij Con ventie hebben toen internationaal af spraken gemaakt welk land met zijn vloot welke hoeveelheden uit de Noord zee mag halen. Wij hebben als bedrijfs leven tegen minister Van der Stee ge zegd: Akkoord, wij hebben er begrip voor dat er iets afgesproken moet wor den. Nu er achteraf maar 9200 ton tong en 35 000 ton schol is uitgekomen be seffen we dat we hier aan toe moeten geven. We kunnen als vissers echter hiermee zonder aanvullende maatrege len niet verder. Het nu toegestane quotum van 9.200 ton tong betekent een daling van 40°/o in toegestane vangsten We waren namelijk nu op zo'n 20.000 ton ingesteld. Dat gaat gewoonweg niet, hoe veel begrip er onder de vissers ook voor is. De minister heeft natuurlijk nu een erg moeilijke positie maar dat neemt niet weg dat hij geen steunmaatregelen hoeft te nemen, of daar nu zo lang mee moet dralen". Sanering Daalder stelt dat de minister ook met nadruk gewezen moet worden op de ge dane uitspraak dat hij een warm voor stander is van warme sanering. Deze dient waargemaakt te worden en het huidige saneringsbeleid moet geconti nueerd worden door het in het leven roepen van een vereffeningsfonds. „We hebben tegen minister Van der Stee gezegd: Wij beseffen dat dat in ternationale contract is getekend en na gekomen moet worden. Wij zitten óók met contracten. Wij hebben verplich tingen met banken die we na moeten ko men. Als we het niet doen worden we aangepakt Dan wordt het krediet stop gezet en zijn we failliet. We willen best een stap terug want we zien ook wel in dat de vette jaren voorbij zijn. Het moet dan wel mogelijk gemaakt worden deze teruggang te overleven". Omschakelen Als we suggereren dat het toch altijd mogelijk is om over te schakelen op een andere bedrijfstak verklaart Ben Daal der dat daar inderdaad door sommige vissers over gedacht wordt Het grootste probleem is. en blijft volgens hem dat men met een zeer moderne vloot zit die rendabel moet blijven. De mogelijkheid moet natuurlijk ook bestaan om er uit te stappen. Hij rekent voor dat een moder ne kotter al heel gauw een waarde ver tegenwoordigt van 2 miljoen gulden. Dat moest dan in een tiental jaren afgeschre1 ven worden, voor de motor gold een tijdsbestek van 5 jaar. In de huidige tijd houdt men al reke ning met een afschrijving over 20 jaar. Ze worden nu wat soepeler gehanteerd. In de bedrijfsvoering moet echter ook ruimte gehouden worden voor de nood- SATERDAG 8 MEI 1976: unioren: Oosterend Bl-JVC BI. 13.30 uur Oosterend B2-WGW B4, 14.45 uur Texel C4-HRC C7, 13.30 uur O'end Cl-Sint Boys Cl, 13 30 uur lONDAG 9 MEI 1976: tfdeling Noordholland: leslissingswedstrijd: Texelse Boys-Sint Boys, 14.30 uur (terrein Watervogels Den Helder) ómpetitievvedstrijden: Oosterend-Zaanse Boys, 14 30 uur Koedijk-ZDH, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) HOSV-De Koog, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) Succes 6-De Koog 2, 14.30 uur 'AMEN REIZEN: ONDAG 9 MEI 1976: 'ertrek boot 12.05 uur van Texel: ZDH 1 en De Koog 1. 'ij afkeuring terrein bus afbestellen, te- foon (02240) 2421. MEDEDELINGEN Texelse Boys Zondag a.s. speelt Boys 1 de beslis- ngswedstrijd tegen Sint Boys voor pro- lotie naar de 2e klasse. In de competitie ibben we van St. Boys, als enige van ïze tegenstanders, niet kunnen winnen, oewel we in het veld, zo niet beter laar zeker niet de mindere waren, oesten we uit een kleine nederlaag in- sseren en werd het op eigen terrein een gelijk spel. Er wordt van alles aan gedaan om een optimale voorbereiding te bereiken Aan de spelers de taak het karwei goed af te ronden. We gaan met vertrouwen de wedstrijd tegemoet en verwachten van onze jongens dat ze naast hun technische kwaliteiten alle energie in de strijd zullen werpen, want dat zal nodig zijn. De wedstrijd wordt gespeeld op het veld van Watervogels aan de Hage- doornstraat in Nieuw Den Helder. Aan vang 14.30 uur. We verwachten vele supporters. Als u met de boot van 13.05 uur overgaat kunt u op tijd aanwezig zijn. Alle overige elftallen zijn vrij. Financiën. De penningmeester is he den (vnjdagavand) om 8 uur in de kan tine De jeugdleiders die nog reisgeld e d. te verrekenen hebben worden ver zocht dit dan te doen. A.W. Z.D.H. Het eerste van ZDH speelt zondag de laatste wedstrijd voor deze competitie. Het gaat op bezoek bij Koedijk dat reeds kampioen is. Ze zijn nog steeds ongesla gen. Het is toch een mooie gelegenheid om er vol tegenaan te gaan en de pun ten mee te nemen Er is vrijdagavond wel trainen, ver wacht worden junioren A en senioren. Maandag 10 mei en vrijdagavond 14 mei spelen twee ZDH combinaties tegen een team van het „Royal Edinburgh Hospital" uit de Schotse hoofdstad De ze ploeg logeert een week in de jeugd herberg Eyercoogh. De aanvang van bei de wedstrijden is 19.00 uur. Er wordt gerekend op een goede belangstelling, en het bestuur hoopt op leuke wedstrij den. F.Z. S.V. Cocksdorp A.s. vrijdag is de training voor de ju nioren C afgelast. De pupillentraining gaat gewoon door. J W B. De Helderse kantonrechter is van me ning dat de gemeentelijke gebruiksver- ordening geldig is en dat de heren Smit, Smit, De Dood en Leek uit Oudorp de woning Postweg 173 in Eierland ten on rechte als tweede woning in gebruik hebben genomen. Tijdens de dinsdag de mee te werken aan het nationale pro test van de vissers. Texel Ben Daalder: „Als je bedenkt dat er op Texel 32 kotters zijn kun je gevoeg lijk aannemen dat dit tesamen met de nevenbedrijven aan zo'n 250 mensen werk verschaft Als je verder doorre kent kun je stellen dat hier met families erbij zo'n 800 mensen direkt afhankelijk zijn van de visserij. En dan is er na tuurlijk de middenstand nog, die grote belangen heeft in het geheel. Ik moet echt een DRINGENDE OP ROEP doen op alle collega's mee te doen. Het is in het belang van henzelf. Het gaat om puur lijfsbehoud, zonder meer". gehouden rechtszitting werd ƒ150, boete geëist maar de rechter gaf daar aan geen gevolg en beperkte zich tot de uitspraak schuldig. Naar voren kwam dat de drie heren de woning voor niets aan een familielid ter beschikking hadden gesteld, maar dat maakte geen verschil. Het gebruik als tweede woning is strafbaar, ongeacht of daarvoor wordt betaald en of het familie van de eigenaar is. Zou het pand als tweede woning in gebruik blijven, dan kan opnieuw proces verbaal worden opgemaakt die dan waarschijnlijk wel tot een geldboete zal leiden. Mogelijk komt het zover niet om dat de eigenaars thans van mening zijn dat het geen zin heeft lang te twisten over de toelaatbaarheid van het gebruik als tweede woning en het huis doorver kopen voor permanent gebruik. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers heeft vakantie. Dokter Van Loon, woensdag 12 mei om 13.30 uur. zakelijke investeringen zoals surveys aan de motor Dit is een investering die persé nodig is voor een normale bedrijfsvoering Het moet allemaal inge calculeerd worden „Je kunt nu eenmaal niet zonder hulp de zaak aan de kant zetten. Het meren deel bestaat uit potentiële blijvers, zon der meer. Vrijwel de gehele vloot is ge moderniseerd. We zijn wat dat betreft de modernste van Europa". Vroeger en nu Ben Daalder komt er steeds weer op terug dat door een te grote tegenstelling in het regeringsbeleid van de regeringen vroeger en nu de vissers de dupe drei gen te worden. Het is nu eenmaal een bedrijfstak met een speciale economi sche basis die erg verschilt met vele an dere bedrijfstakken. Hij zegt: „We hebben hier niet te ma ken met een structuurbedrijf maar met een natuurbedrijf". Grote dag Maandag wordt de grote dag. Dan zul len eindelijk de vissers tesamen een ak tie ondernemen. Alle tot dusver gehou den incidentele akties zijn op niets uit gelopen Ben Daalder is er erg druk mee. In twee dagen tijd bezocht hij vis sers in Harhngen, Urk, Den Helder en Wieringen. Bovendien had hij bespre kingen met directeuren van de visafsla- gen in Den Helder, Urk en Harhngen Dit laatste om te regelen dat maandag 10 mei geen vis verkocht zal worden aan de Nederlandse visafslagen om zodoen- Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavonds 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. DE JAGER, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wiihelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 9 mei 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E Loerakker. Collecte voor algem. kerkewerk. Den Hoorn 11.00 uur ds. Hoekstra De Koog 9 30 uur ds. Hoekstra De Waal 19.30 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. P. Sierait, van Oegstgeest, Kindernevendaenst. Collecte Kerkeraadskas Oudeschdild 11.00 uur ds. P. Saerat Col'leöte Onderhoud Kerk GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Kindernewendienst voor de jon gere kinderen Tijdens de 'dienst is er orèdhe achter de kerk 19.00 uur ds. Douwes Oosterend 9 45 uur ds. Schaafsma, uit Utredht. 17.00 uur ds. Sdhaafsma GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Geziinsdienst. Opvoering spel: „De droom van Nebukadnezar". JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur: Lezing. „Het leven heeft veefl meer te bieden". 19.30 uur Wachttoren-studie „Wie 'is Jezus Christus, dat wij hem 'allemaal nodig hebben". ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 8 en 9 mei 1976 Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Den Hoorn zondag 19.00 uur De Cocksdorp zondag 9.15 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur UITZENDING „LICHTBOEI" Zaterdag 19.30 uur R.K. Kehk Zondag 10 00 uur Herv. kerk 19.00 uur Geref. Kerk S.V. De Koog Zondag komen beide seinorenelftallen weer eens in het veld Het tweede gaat uit naar Succes 6 te Hippolytushoef De eerste wedstrijd werd een 10 overwin ning voor Sucoes. Met een goede inzet is het tweede echt niet kansloos Aan vang 14.30 uur. Vertrek boot 13 05 uur. Het eerste speelt zondag de uitgestelde wedstrijd tegen HOSV te Hoogwoud. Dit wordt een zware opgave voor De Koog, dat de laatste competitiewedtsrijd speelt. Aanvang 14.00 uur. Vertrek boot 12.05 uur. J.v.B. Op vrijdag 7 mei (heden) wordt op de terreinen van de S.V. Texel het natio naal biologen tournooi gespeeld. Deel nemers zijn onder andere: RIVO (IJmui- den), RWH (Hoorn) en een aantal teams van verschillende faculteiten van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het tournooi begint om 11.00 uur. Omstreeks 17.00 uur zal de tournooiwinnaar bekend zijn. Van 18-20 mei organiseert de eiland- competitie een afvaltoumooi als afslui ting van het seizoen. Ieder team kan tot en met 11 mei inschrijven Kosten ƒ10,-. Dit kan op dinsdag in de sporthal. Er moet dan contant betaald worden. Tele fonisch aanmelden op de volgende num mers: Koffiebar QP tel. (02220) 3477 of P. Keijser, tel. (02220) 2867. Op de laatste dag (donderdag) is er na afloop een groot feest in Casino waar dan ook de prijsuitreiking zal plaatsvin den. Het tournooiprogramma komt nog in de krant. Zaterdag a.s. worden in 't Skiltje de jaarlijkse gymnastiekwedstrijden ge houden van de gymnastiekvereniging Oudeschild Begonnen wordt om 19.00 uur. Er treden drie ploegen in het veld. Dinsdag 11 mei komen de jongere leden aan bod, in het gymuur Voor de meis jes vanaf 7 jaar om 17 00 uur en voor de jongens om 18 00 uur. Als toeschou wers zijn familieleden hartelijk welkom. Ten eerste bij de wedstrijden die men had georganiseerd voor de sportuitwis- seling De wielervereniging De Stofwolk uit Winterswijk die al 22 jaar bestaat vond het een uitstekend gearganiseerde wedstrijd, alle lof aan de wielervereni ging Texel, Texelse Sportraad en ge meentewerken en ook aan de bewoners rond het parcours. De wedstrijden werden verreden in leeftijdsgroepen. Er werd een gewone wedstrijd verreden en een afvalrace. Bij de 8-jarigen in de gewone wedstrijd werd eerste Henk Grevink. Bij de 10- en 11-jarigen, lange af stand: 1. Albert Winter, 2. Benno Stok kink, 3 Ronald van Boven, 4. Edo Kooi man, 5. Herbert Krooshof, 6. Barry Al berts, 7. Edward ten Barge Lange afstand 12-jarigen: 1. Godfried ten Barge, 2. Erwin Middelhuis, 3. Ro bert ten Barge, 4. Rudie Hassink. Bij de 12-jarigen reden alleen leden van De Stofwolk mee, de wielervereniging Texel heeft geen 12-jarige leden 14, 15. 16 en 17 jaar, lange afstand: 1. Bart Hofsté, 2. Harrie Wilters, 3 Pe ter Caarls, 4. John Huydink, 5 R. te Lintelo, 6. André Smit, 7. Wim Geur- kink. De senioren reden alleen de lange af stand en leden van de wielervereniging Texel behaalden de ereplaatsen. L. van Elk kreeg nog een lekke band. 1 A. Huisman, 2. L. van Elk, 3. G. Doets, 4. D Steen, 5. B. Stokkink, 6. A. Terpstra, 7. G. Koorn, 8 H. Koorn, 9. J. Huydink, 10. D. Vinke, 11. Th. ten Barge. Uitslag afvalrace: 8, 10 en 11 jaar: 1 Albert Winter, 2. Edo Kooiman, 3 Benno Stokkink, 4. Ronald van Boven, 5 Her- bert Krooshof, 6. Edward ten Barge, 7. Barry Alberts, 8 Henk Grevink 12 jaar: 1 Godfried ten Barge, 2. Er- win Middelhuis, 3. Robert ten Barge, 4. Rudie Hassink. 14, 15, 16 en 17 jaar: 1. Peter Caarls, 2 Bert Hofsté, 3. Harrie Wolters, 4. John Huydink, 5 André Smit, 6. R te Lintelo, 7. Wim Geurdink. Voorjaarscompetitie De wielervereniging Texel heeft op koninginedag nog voor de voorjaars competitie gereden. Uitslag jeugd: 1. Al- bert Winter, 2. Ronald van Boven, 3. Edo Kooiman. Uitslag senioren: 1 Gerard Koorn, 2. Simon Appel, 3. André Smit. De wielervereniging Texel heeft zon dag 2 mei 1976 te Haarlem deelgenomen aan een districtstournooi, georganiseerd door de wielervereniging 'De Kampioen' te Haarlem Aan dit tournooi deden zo'n 400 renners mee. In de leeftijdsgroep van 10-jarigen reden de leden van Texel zich weer naar goede plaatsen. Albert^ Winter startte in de eerste groep en fi nishte als 3e. In de tweede groep start ten ook twee leden van Texel. Ronald van Boven werd in deze groep 9e en Edo Kooiman 10e. Zij plaatsten zich alle drie weer bij de eerste 10 om deel te kunnen nemen aan het kampioenschap van Noordholland. Zondag 9 mei 1976 rijden zij in Zaan dam bij DTS een jeugdtournooi.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5