Cjroen c^wartsJ'exeh in het harL> „U snapt van visserij niet zoveel, meneer de minister" Beumkes protesteert tegen kleiduivenwerpmachine Raadsreisje voerde naar landschapspark E TO ^jJeMdk,^ BEN DAALDER IN TV-DEBAT: e n-z wart fles Hallvolle melk Hele Irter van 92 Lust zonder last. Oud-raadslid M. Bakker overleden Handgemeen bij veerboot Naaktfotograaf opnieuw aktief Cursus volksdansen Slecht argument Jaarvergadering Ver. Vrienden van het Paard voor ct. geldig t/m zaterdag 15 mei DINSDAG 11 MEI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9074 6 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Ondanks een aantal demonstrerende vissers dat de 2500 passeerde is het nog maar de vraag of minister Van der Stee van Visserij hen zoveel te gemoet zal komen als de vissers wel willen. Men belegde in de visafslag van Scheveningen gisteren een protestver gadering. Hierop volgde een demon stratieve tocht vanaf het Haagse Ma lieveld naar het Binnenhof waar een petitie overhandigd werd aan de voor zitter van de Tweede Kamer. Minister Fons van der Stee leek er niet erg van onder de indruk. Hij vond in een debat met aktieleider Ben Daalder dat de vissers het met een Tong- en Schol fonds (dat in de maak is) zullen moeten doen Over dit fonds zal in de komende da gen in de vergaderingen van de Com missie voor Visserij gedebatteerd wor den. Van de beslissing ervan zal mede af hangen of de toekomst voor het meren deel van de vissers nog dreigender zal worden dan deze thans al is De felle reaktie van Ben Daalder op deze uit spraak van de voor de visserijbelangen verantwoordelijke minister loog er niet om: „Ik vind dat u als minister niet zo veel van de visserij snapt". Triest Het is triest voor de demonstrerende vissers dat een dergelijke uitspraak moest worden gedaan. Het geeft eens te meer duidelijk aan hoe ontevreden men is met het huidige beleid. Ook op de leden van de vaste Twee de Kamercommissie voor de Visserij maakte het maandag weinig indruk. Er werd namelijk nauwelijks over gerept tijdens de erop volgende commissiever gadering. EEG-zee Tijdens dit debat werd wel duidelijk hoe de situatie door de commissie wordt gezien. Men nam het jaar 1973 als voor beeld voor de huidige beleidslijn. Ruim 60 pet van de Nederlandse zeevisserij kwam dat jaar uit de 200-mijls zone van andere EEG-landen. Het betekent (stelde Hedenochtend heeft de begrafenis plaatsgehad van de heer Michiel Bakker Pzn.; hij overleed vrijdagochtend plot seling op 68-jarige leeftijd. De-heer Bakker had van 1970 tot 1974 zitting in de gemeenteraad voor Texels Belang Hij was een vooraanstaand bol- lenkweker die resp. secretaris en voor zitter in het bestuur heeft gezeten van de afdeling Texel van Bloembollencul tuur. Ook was hij bestuurslid van de landelijke overkoepelende organisatie „De Narcis". men) dat als Nederland afhankelijk zou zijn van een eigen 200-mijls zone de visvangst met 60 pet zou moeten worden verminderd. Nederland is daarom voor stander van een EEG-visserij beleid waarbij de visgebieden van de lidstaten als een grote EEG-zee worden samen gevoegd. Het zou de meest waardevolle oplossing zijn voor de overblijvende vis sers van Nederland Dertig miljoen Dezfe mening heeft echter wel tot ge volg dat het grootste deel van de Ne derlandse vloot gesaneerd zal moeten worden. Minister Fons van der Stee is van mening dat de 30 miljoen gulden die daarvoor in een ontwikkelings- en sane ringsfonds zijn gestoken voldoende moe ten worden geacht Hij zei: „Er is niet voldoende vis en we kunnen niet tolereren dat op de lan ge duur alle vissers zonder uitzondering naar de bliksem gaan". Ben Daalder vond dat de minister in zijn meningsvorming om de feitelijke dingen heen draaide. Geen twijfel De Texelse aktieleider stelde in een rede die hij uitsprak op de visafslag te Scheveningen het volgende: „Het sobere perspectief van verval van de trotse vloot brengt hen in het nauw. Het is een verval van een vloot die de modernste van Europa is. Het betekent het verlies van vele arbeids plaatsen in de visserij en de hieraan verbonden sectoren Het is een verval dat voor velen betekent: het wegvallen van een toekomst waaraan zo hard was gewerkt. Wij worden zo onderhand het praten moe. Velen van de aanwezige bedrijfsgenoten liepen met zo warm voor een manifestatie als deze. Zij had den hardere akties gewild. Gelukkig is het zover nog niet gekomen. Maar laat er bij u geen twijfel over bestaan Mocht er mets ten goede van de visserij gedaan worden dan zullen er zeker harde akties volgen. Daarbij gaan de vissers uit van de redenering: als we dan toch kapot moeten gaan zullen we onze huid zo duur mogelijk verkopen". Sluitend oordeel Gisteren vonden de vissers ook (als men de commentaren mag geloven) toch niet erg veel oor voor hun redenering dat er meer hulp van de regering ver eist is, en wel op korte termijn. De komende dagen zullen het moeten leren, als de vergaderingen van de Twee de Kamercommissie voortduren Daarna zal de minister met een sluitend oordeel moeten komen dat in overeenstemming is met het merendeel van deze commis sie. Doet hij dit niet, of heeft de com missie een oordeel dat afwijkt van dat van de vissers en de minister volgt dat dan zal de toekomst moeten leren wat de reaktie van de vissers hierop is Rare dingen Ben Daalder zei in zijn debat niet mi nister Van der Stee: „Wanneer u, me neer de minister het huidige beleid op korte termijn niet wijzigt dan voorzie ik hele, hele rare dingen". De Amsterdamse automobilist C. heeft bij de politie een klacht wegens mishan deling ingediend, nadat hij zondagavond op de veerhaven van 't Horntje betrok ken was geraakt bij een ruzie. Er was verschil van mening over al of niet mogen oprijden van de boot. De Amsterdammer zou zijn zin hebben wil len doorzetten, waarna TESO-employé v.d.S. op de motorkap was gesprongen omdat hij bang was anders te worden overreden. Dit was aanleiding tot een kort handgemeen. De politie heeft de toedracht van het geval in onderzoek. De politie kijkt uit naar een naar schatting 30-jarige man met donker lang haar, rijdend in een blauwe of groene auto van sportief model. Zaterdagmid dag j.l benaderde hij in de duinen bij paal 17 een meisje met het verzoek voor een folo naakt te willen poseren. Hij bood 150,en was zeer opdringerig Het meisje ging er niet op in De vader (een vakantieganger die verblijf hield op De Turkse Tent) stelde de politie op de hoogte. Het gaat waarschijnlijk om dezelfde man die op 20 april op de Mokweg een 15-jarig meisje uit Den Hoorn een soort gelijk verzoek deed. Ook in dit geval had hij geen succes en werd de politie op de hoogte gesteld. Hoewel niet van een overtreding of misdrijf sprake is, houdt de politie er rekening mee dat het de man tc doen is om wat anders dan alleen maar een foto De praktijk elders heeft geleerd dat een dergelijk smoesje soms inleiding is voor een zedenmisdrijf. In Centrum 147 wordt donderdag 13 mei a s begonnen met volksdansen voor beginners. Belangstellenden (ouder dan 17 jaar en jonger dan 27 jaar) kunnen inlichtingen krijgen onder telefoonnum mer (02220) 3368 of 3468. Het is de be doeling dat de toekomstige groep het samen „maakt". Bart Blanken en Jea- nette Klaver zijn aanwezig om leiding te geven. Graag voor donderdag opge- ven. Onlangs is een wijziging van kracht geworden van de hinderwet, waardoor de termijn waarin (na aankondiging) bezwaren kunnen worden ingediend te gen een mogelijk hinder veroorzakende situatie, is verlengd van tien tot dertig dagen. Bij de gemeente heeft men zich dat niet gerealiseerd toen de bezwaren procedure voor de kleiduivenwerpma chine op De Mok werd aangekondigd. Na hierop attent te zijn gemaakt door de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee is besloten de termijn (die volgens aankondiging gisteren zou aflopen) te verlengen tot en met 4 juni. De volgens de brochure voorgeschre ven hinderwetzitting zal op 18 juni in het raadhuis worden gehouden. Hier kunnen degenen die schriftelijk bezwaar hebben ingediend mondeling toelichting geven maar er kunnen ook nieuwe be zwaren mondeling worden ingebracht. Tot dusver is tegen de (reeds geruime tijd in werking zijnde) kleiduivenwerp- machines één bezwaar binnengekomen, van de heer H. A. Beumkes uit 't Horn tje. Als raadslid protesteerde hij een jaar geleden al tegen deze installatie. „De korte harde knallen die de jachtgeweren voortbrengen geven geluidshinder tot ver in de omtrek, vele klachten hebben mij bereikt van inwoners van de Dage raad in 't Horntje, het zuidwesten van Den Hoorn en de PH-polder. Het is on voorstelbaar als de kerkklok van Den Hoorn de kerkgangers oproept ter kerke te komen, de kleiduivenschietverem- ging doorgaat tot diep in de zondagmid dag met knallen Ook ervaren wij op onze haven hinder. Indien mogelijk eis ik onmiddellijke stopzetting. Er is toch geen hinderwetvergunning?" Gestaakt Aan dat laatste verlangen van Beum kes is inmiddels op initiatief van de schietvereniging voldaan, niet wegens de hinder voor omwonenden maar in verband met het broedseizoen. Op korte afstand van de schietbaan bevindt zich een kolonie dwergsterns Bij de inge bruikneming van de baan werd al van cle zijde van Staatsbosbeheer het verlan gen geuit de baan tijdens het broedsei zoen niet te gebruiken Tegen de kleiduivenwerpmachine zal ook bezwaar worden ingediend door de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Werkgroep Land- schapszorg Texel. Het is echter de vraag of de milieuargumenten die zij zullen aanvoeren gegrond zullen worden ver klaard. De wet wil paal en perk stellen aan hinder voor mensen en niet in de eerste plaats aan bedreiging van het natuurlijk milieu. Wij hebben vrij veel reaktie (zowel pro als contra) gehad op ons bericht waarin we het traditionele overbrengen van Rus sische diplomaten per politieboot naar Texel een belachelijke vertoning noem den. De mensen die vonden dat wij ons van dergelijke oordelen moeten onthou den omdat ze niet thuishoren m het objec tieve nieuws maar in een commentaarru briek. hebben gelijk Dat geldt echter niet voor de lezers die onze mening bestreden met het argument dat Nederlandse diplo maten in de Sowjet-Unie een soortgelijke behandeling ten deel valt als zij van de ene plaats naar de andere willen reizen Dat weten wij uiteraard ook wel maar het getuigt van een onvolwassen mentaliteit om hetzelfde terug te (blijven) doen. Het argument ..hij doet het ook" klinkt op de speelplaats van een kleuterschool nog wel overtuigend maar een regering die zegt te streven naar betere verhoudingen in de wereld moet wijzer handelen. Het zou het gemeentebestuur van Texel (dat ieder jaar betrokken is bij de plechtigheid op de Georgische begraafplaats) sieren als het een initiatief zou nemen tot het doen schrappen van deze toch echt wel bela chelijke vertoning. Als de Russen op hun reisjes door Nederland in de gaten gehou den moeten worden, kan dat ook wel op een andere manier. Het jaarlijkse reisje van de gemeente raad (donderdag en vrijdag j.l.) voerde deze keer naar de sedert kort bestaande gemeente Brcderwiede (hoofdplaats Vollenhoven) waar zich een van de ge bieden bevindt die door het CRM-mini- sterie als potentieel landschapspark zijn aangewezen. Het is een waterrijk gebied met vele eilandjes en houtwallen, die natuurhistorisch en cultuurhistorisch waardevol zijn. Rendabele agrarische bedrijfsvoering is er zeer moeilijk. De boeren moeten hun trekker vaak per boot van het ene eiland naar het andere vervoeren en op dezelfde wijze moeten de agrarische produkten worden afge voerd. Bij de gedachtenwisseling, donder dagmiddag in het gemeentehuis te Vol lenhoven, kwam naar voren dat aan de aanwijzing tot park geen enkel overleg met de plaatselijke bestuurders is vooraf gegaan. Men vernam de CRM-beslissing uit de krant en moest toen de bekende groene nota's in allerijl in Den Haag be stellen om erachter te komen wat de plannen inhielden. Thans wordt tegen spel geleverd in commissies waarin veel boeren zijn opgenomen. Nog geen dui delijkheid bestond over de financiële vergoedingen die Den Haag tegenover de beperkingen stelt De vergelijking van dit gebied met Texel was overigens moeilijk. Het belangrijkste situatiever- schil is dat op Texel sprake is van een hooggekwalificeerde landbouw De raadsleden ondergingen de informatie nogal verschillend. Iemand als L. J. Weijdt staat sinds het reisje heel wat minder negatief tegenover het park- idee dan tot dusver maar zijn fractiege noot Jan van Asselt is nog even onge rust. Nuttig en aangenaam Zoals gebruikelijk werden in het raadsreisje (waaraan werd deelgenomen door vrijwel alle raadsleden, burgemees ter, secretaris en de resp. echtgenotes) het nuttige met het aangename gecombi neerd. Per bus ging het via Lemmer en Kuinre naar Ossenzijl. Een wandeling werd gefnaakt in het 3.000 ha grote na tuurgebied De Weerribben dat beheerd wordt door Staatsbosbeheer. In het be zoekerscentrum kreeg het gezelschap o.a. door een diavertoning de nodige in formatie. In de omgeving speelt de re creatie een belangrijke rol. Er zijn veel tweede woningen, veelal aan het water gelegen. Verder ging het naar Giethoorn. Een boottocht werd gemaakt op de Beulaker- wijde, gevolgd door een dia-toelichting over dit gebied. De nacht bracht men door in hotel Beulakerwiede" en de volgende dag werd via Hoenderloo verder gereisd naar Otterlo waar men het Kröller-Müller museum bezichtigde. Almcre Een interessante ervaring was ook het bezoek aan Almere in zuidelijk Fle voland, dat moet uitgroeien tot een stad van 250 000 inwoners, overloopgebied voor Amsterdam Ook hier had een voorlichtingsbijeenkomst plaats, waarbij men een goede indruk kreeg van de grootse plannen die in dit nu nog woes tijnlege gebied zullen worden uitge voerd. De tocht huiswaarts werd onder an dere onderbroken door een bezoek aan de Maxis supermarkt in Muiden, een grootwinkelbedrijf dat onder meer door zijn zeer lage prijzen indruk maakte. Castreren en steriliseren van huisdie ren om ongewenst nakomelingschap tc voorkomen is algemeen gebruikelijk. Bij katten is het zelfs de enige afdoende methode, wil men althans verlost zijn van het herhaaldelijk moeten doden van jongen of het moeten geven van pillen en/of spuitjes. Dierenliefhebbers voelen echter toch wel enige weerstand tegen castreren, mogelijk met het spreekwoord „Wat gij niet wilt dat u geschiedtin het achterhoofd. Een van hen is de 22-jarige Alex Verburg uit Den Burg, eigenaar van Pallas, een mannetjeshond van on duidelijk ras. Alex vindt het best dat Pallas af en toe op vrijersvoeten gaat maar acht het onverantwoord andere hondenbezitters in de buurt met de ge volgen daarvan op te schepen. Hij liet zijn hond daarom niet castreren maar steriliseren en zorgde daarmee voor een Texels unicum. Voor wie het verschil tussen beide in grepen niet weet: bij castratie worden de teelballen verwijderd waardoor het dier niet meer wil en kan paren en er veranderingen in de hormoonsitualie ontstaan met uiteenlopende gevolgen. Sterilisatie is veel minder ingrijpend want hierbij worden alleen de zaadlei ders onderbroken. Het dier blijft zijn geslachtsdrift houden, kan normaal pa ren maar gevolgen blijven uit want in het sperma bevinden zich geen zaadcel len meer. Dierenarts J. Beekman die de ingreep uitvoerde vertelde ons wel een voor stander te zijn van sterilisatie inplaats van castratie. Voor het dier is het waar schijnlijk beter en wat de kosten betreft maakt het weinig uit. De operatie wordt uitgevoerd onder plaatselijke verdoving en duurt ongeveer 20 minuten. Op de foto Pallas (links) met zijn eigenaar. De jaarvergadering van de Vereniging Vrienden van het Paard, is vastgesteld op vrijdag 21 mei a.s Spreker op deze avond zal zijn dr. W van Leeuwen. Hij zal spreken over zijn reisindrukken uit Amerika. Aanvang van de avond is om streeks 20.00 uur. ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNAPRODUKTEN T i v-v'

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1