Cjrocn 2warL- Jexels in het hart. Nieuwe bibliotheek: aanwinst voor waardevolle Texel Pol de Beer sprak op VVD-bijeenkomst iGaat vanzelf! y Vragen staat vrij aan de Mokweg 2000 Staatsbosbeheer start experiment Systeem-Sparen Zaterdag officiële opening /paarbank m Bijtende hond Botsing Vijftien reakties op oriënteringsnota veerverbinding Weer hoop voor behoud „De Oranjeboom" Schietoefeningen TAXI (02220) VRIJDAG 21 MEI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No, 9077 1 PAGINA'S Uitgave- BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734. en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW DE KOOG De met vakantie op Texel verblijvende mevrouw A. R. van Rooijen uit Vleuten werd door een bou vier in haar been gebeten toen zij met haar echtgenoot en ouders over de Pij- persdijk fietste. Enige wondjes en een vernielde lange broek waren het gevolg. Dc eigenaar van de hond is bekend, de politie stelt een onderzoek in. Het nieuwe onderkomen voor de open bare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg mag een belangrijke aanwinst voor het voorzieningenpcil van Texel worden genoemd. Het is een zeer royaal ingericht gebouw geworden waar bijna 18.000 boeken makkelijk een plaatsje hebben kunnen vinden. De inrichting is zodanig dat de bibliotheek een sociaal trefcentrum kan worden waar meer ge beurt dan het uitlenen van boeken. Zaterdagochtend zal de bibliotheek officieel in gebruik worden gesteld door mevrouw A. C. Koolhaas-Gijzelaar. Ter gelegenheid van de opening expo seert een aantal Texelse kunstenaars (Hohner, Niehof, Voskuil, Tielemans e.a.) gedurende ongeveer 3 weken werken in het gebouw. De uitleenruimte heeft een oppervlak te van 26 x 18 meter De boekenrekken staan een flink eind uit elkaar zodat de lezers elkaar niet voor de voeten lopen. Centraal staat het uitleencentrum. De wanden van deze en de andere ruimten in het gebouw zijn opgetrokken uit gro te schoongemetselde parisostenen die een sobere maar sfeervolle achtergrond vormen. Het gebouw, ontworpen door architec tenbureau Alkema, is opgetrokken vol gens het zg. split-level systeem. Het trap je naar de benedenverdieping voert naar de fonotheek. Te zijner tijd zullen hier grammofoonplaten worden uitgeleend. Het is tevens studioruimte voor omroep „De Lichtboei". Onder meer is een ge- luiddichte spreekcel aangebracht De bovenverdieping van het biblio theekgebouw is bereikbaar met een trapje maar ook met een lift, speciaal voor invaliden. Als konsekwentie is op de bovenverdieping naast administratie ruimte en gewoon sanitair ook een inva lidentoilet Leesgierig Dat de nieuwe bibliotheek in een be hoefte voorziet is niet 'overdreven ge steld. De Texelaars zijn de afgelopen ja ren zeer lees-minded geworden, blij kens het feit dat in het jaar dat de bi bliotheek begon te draaien (1966) 18.000 uitleningen plaatshadden; het afgelopen jaar werden 100 000 uitleningen geregi streerd. De ervaring elders heeft geleerd dat van de nieuwbouw een extra stimu lans in dit opzicht zal uitgaan. Met name Texelaars van de schooljeugdleeftijd zijn goede klanten van de bibliotheek. Van de Texelse bevolking is 26°/o lid van de bibliotheek wat in vergelijking met soortgelijke andere gemeenten een vrij hoge score is. Zoals bekend heeft de bibliotheek als dependance een uitleenpost in Ooster end. Verder zijn er in De Koog en De Cocksdorp zg. wmterkollekties die 's zo mers de toeristen ten dienste staan. In Den Hoorn, Oudeschild, Zuid- en Mid- den-Eierland wordt de leeshonger ge stild met de bibliotheekbus die eens per week komt. Verder zorgt de bibliotheek voor een telkens roulerende boekenkol- lektie in de bejaardenhuizen „Irene" en „Sint Jan" Jammer Het bestuur van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel zou de openingstijden (zie advertentie in de vorige krant) wel willen uitbreiden maar de daaruit voort vloeiende noodzaak tot uitbreiding van het personeelsbestand wordt door het rijk financieel nog niet mogelijk ge maakt, De huidige bezetting bestaat uit 2 1/3 kracht; men zou er graag van willen maken De leiding van de biblio theek berust bij mevrouw Joke de Vlas, in wisseldienst bijgestaan door de dames Van Hoorn, Witte, Wolters, Haak en Welboren. De bibliotheek is gebouwd door de Fa. C. H F. Duin. Verder werd meege werkt door Electrohuis Bakker, Oele (loodgieterswerk-sanitair), schilder Bre mer uit Oosterend, Schoo (cv) en Arké (stoffering) en de gemeente (plantsoen). Inclusief de inrichting heeft de biblio theek bijna ƒ600.000,gekost DEN HOORN Op de Naalrand te Den Hoorn kwam J. M. van S. uit De Waal met zijn Ford in botsing met de BMW van een Duitse vakantieganger. Van S. verliet achteruitrijdend een aan de Naalrand gelegen inrit en botste te gen de in de richting van de Stolpweg rijdende Duitser. Beide wagens werden beschadigd. Door vijftien organisaties en particu lieren is schriftelijk bij het gemeentebe stuur gereageerd op de door het bureau Hajema uitgebrachte oriënteringsnota veerverbinding Texel-Den Helder. B. en VV. zullen nu spoedig een standpunt in nemen en daarbij tegelijk het hele struc tuurplan voor Texel betrekken. De reacties zijn afkomstig van de Provinciale Waterstaat Noordholland, de hoofdingenieur-directeur van de landinrichting, TESO, de AOT, de Pro vinciale Planologische Dienst, Defensie, het gemeentebestuur van Den Helder, het Texels Verbond van Ondernemers, de Werkgroep Verkeer en Vervoer, de werkgroep Landschapszorg, directie Noordholland van Rijkswaterstaat, Ge deputeerde Staten van Noordholland en een drietal particulieren. Niet alle af zenders hebben ten aanzien van de nota een standpunt ingenomen. Gedeputeerde Staten bijvoorbeeld laten weten de kwestie zelf nog in studie te hebben. Ook het gemeentebestuur van Den Hel der heeft geen oordeel Horecaman wil drie maanden pachten Een Texelse horecaexploitant heeft zich bereid verklaard het hotel-café ge deelte van „De Oranjeboom" met ingang van 15 juni drie maanden lang te pach ten. Na afloop van deze periode zal worden beslist of het pachtcontract wordt verlengd maar het is mogelijk dat betrokkene het bedrijf in zijn geheel zal kopen. Er is dus enige hoop dat Den Burg het volgende winterseizoen weer over een toneelzaal zal beschikken. „De Oranjeboom" staat nu bijna een jaar leeg. Eigenaresse is de verzekerings maatschappij Vezeno in Zaandam Deze wil graag van het gebouw af maar ziet wel in dat door de langdurige leegstand de waarde hard achteruit gaat. Venezo heeft zich daarom in overleg met het Bureau Eelman bereid verklaard geld beschikbaar te stellen om het hotel-café gedeelte van een nieuw elektrische in stallatie en brandwering te voorzien, waardoor het weer kan worden geëxploi teerd. De pacht heeft een symbolisch karakter. B en W. hebben zich met een en ander akkoord verklaard. Heineken (eigenaar van de inventaris) is verzocht er akkoord mee te gaan dat de pachter de inventaris drie maanden in gebruik neemt. Op 25 mei uitwijkdatum 26 mei a.s. gaat H.M Tjerk Hiddes schieten van 13,00 tot 17 00 uur in sector 045 - 075 graden rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieu we Haven Veiligheidsschip aanwezig. Op 3 juni 1976 wordt geschoten Breezanddijk van 10.30 tot 18.00 u met 175 mm Houwitzer te Dat een enge specialisatie in het partijpolitieke leven tot lastige situ aties kan leiden ondervond het Twee de kamerlid Pol de Beer woensdag avond, bij een spreekbeurt in hotel De Lindeboom-Texel. Zo bracht hij op zijn (door de VVD- fractie toegewezen) terreinen heel be- hartenswaardige woorden te berde, maar op vragen over de visserij en het Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij! uu«/t ncdcrlond - Voor velen is Texel nog altijd het Vogeleiland. In vergelijking met andere gebieden komen hier veel vogels voor. Een deel van de bezoekers, met name de buitenlanders, komt dan ook speciaal op Texel om de vogels te zien. De excursies in de natuurgebieden (De Muy, De Schorren etc.) trekken veel belangstelling. In deze gebieden kan geen massaal bezoek worden toegelaten i.v.m. verstoring van de rust. Veel be langstellenden moeten dan ook worden teleurgesteld omdat dc excursies snel zijn volgeboekt. De laatste jaren worden steeds vaker excursies vroegtijdig gere serveerd om er zeker van te zijn dat een plaats beschikbaar is. Bij het Staatsbos beheer ontving men aan het begin van dit jaar al een reservering voor excur sies in 1977! De gedachte dat men aan een excur sie moet deelnemen om vogels te kun nen zien is overigens onjuist Texel biedt unieke mogelijkheden om vanaf vrij toegankelijke plaatsen vogels te zien; we hoeven maar te denken aan Waalenburg, De Petten en de uitkijkpost bij De Geul. We kunnen hier zonder de gebieden te betreden de vogels goed waarnemen zonder ze te storen. De vogels zijn er ook aan gewend; waar ze op andere plaatsen bij nadering opvliegen blijven ze hier rustig zitten. Ze hebben geleerd dat ze van al de belangstelling niets hebben te vrezen omdat de vogelliefheb bers de grenzen van deze gebieden niet overschrijden. Zelfs mag gesteld worden dat op deze manier de vogels beter in hun natuurlijke doen en laten kunnen worden waargenomen dan tijdens de ex cursies. Een belangrijk voordeel van het deel nemen aan een rondleiding is dat een deskundige gids meegaat die het een en ander vertelt en eventuele vragen kan beantwoorden. Een deel van het publiek dat niet aan excursies kan deelnemen, redt zichzelf door naar Waalenburg en de andere ge bieden te gaan, een ander deel heeft het moeilijker. Ze willen graag aan een ex cursie deelnemen omdat ze zelf nog zo weinig weten Van de bewaker kun je zoveel leren! Bij het Staatsbosbeheer probeert men voor deze bezoekers iets te doen door maandag a.s. 's middags in het gebied De Geul een bewaker langs de Mokweg te stationeren. Belangstellenden kunnen hem vragen stellen over de in dit gebied (Mokbaai, De Geul) voorkomende vogels en eventuele planten. Het is de bedoeling dit experiment in de toekomst regelmatig te herhalen, om zo een aantal aankomende „vogelaars" op weg te helpen. onderwijs moest hij verwijzen naar be ter geïnformeerde fractiegenoten in Den Haag. En dat is ver van Texel. De heer De Beer sprak op een door de VVD-afdeling Texel georganiseerde avond over het onderwerp- „Spreiding van macht, kennis en inkomen?" en antwoordde aansluitend op schriftelijke en mondelinge vragen. Er was een (voor Texel) heel redelijke opkomst van omstreeks vijftig belang stellende toehoorders Het oorspronkelijk op 20 30 uur ge plande begin van de spreekbeurt moest met omstreeks drie kwartier worden uitgesteld. Na door voorzitter Van der Kooi verwelkomd te zijn begon de heer Pol de Beer zijn toespraak met uit te leggen wat de aanleiding geweest was van het missen van de veerboot van half acht. Motie Roethof Laat in de middag was de Tweede Kamer voor een spoedinterpellatie bij eengeroepen voor een stemming i.v.m de onlangs gesloten Bloemenhove abor tuskliniek in Heemstede. De motie Roethof werd aangenomen met tegenstand van confessionele zijde. Ze behelsde het verzoek de zaak Bloe menhove op te schorten en aan de rech ter over te laten. Minister Van Agt legde evenwel de motie naast zich neer. Pol de Beer: „Het ziet er niet naar uit dat de PvdA de zaak op de spits zal drijven. Men zal het de KVP-justitiemi- nister waarschijnlijk niet zó moeilijk willen maken dat hij af moet treden. Opnieuw een voorbeeld dat men (PvdA) er op uit is het kabinet te blijven sparen om het maar in stand te kunnen hou den" Hij haalde hierbij aan dat het abortus-wetsontwerp qua inhoud vrij wel volledig overeenstemt met het door de VVD-fractie op tafel gelegde voor stel. De heer De Beer vond wel dat dit onderwerp (abortuswetgeving) niet in de partijpolitieke sfeer terecht mag ko men. Het is daarvoor te precair. Thema Komend op het thema van zijn spreek beurt (Spreiding van macht, kennis en inkomen?) gaf spreker een aantal zaken waar het huidige kabinet naar zijn me ning mee over de schreef gaat. Hij noemde onder meer de vermogensbelas- ting, de onderwijspolitiek, de energie nota, de huurpolitiek, de aantasting van de defensie en de (te dure) ontwikke lingshulp. Bij dit laatste refereerde de heer De Beer aan de interpellatie van het Tweede Kamerlid Waalkens over de medische hulp aan Cuba. Dit land zou hiervoor geen financiële middelen be schikbaar hebben omdat het te veel geld nodig heeft om guerrilla-aktiviteiten in Angola te bekostigen. „De bezuinigingsplannen van de re gering gaan ook hopeloos de mist in", vond Pol de Beer. „Aantjes en Andriessen doen mij den ken aan brullende leeuwen in een cir cus. Premier Den Uyl is de dompteur. Hij geeft pen knal met de zweep en er worden weer pootjes gegeven". Ook had de heer De Beer zijn beden- (zie vervolg pagina 2) MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1