Tracé waddendijk definitief vastgesteld ISPORTSHOP ft Gestreepte sweaters Visserijschap akkoord met uitkoopfonds tong en schol Plattelandsvrouwen houden boottocht Zon, maan en hoog water Juniorentoernooi S.V. Cocksdorp J.K.M. voethal toernooi Wielerclub Texel Tevoko organiseert vijfde openluehtloernooi Juniorentoernooi S.V. Texel Zomeravondvoetbal 1 SLAAPZAKKEN Burgerlijke stand TEXEL Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 21 mei 1976 iNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiih met wijde driekwartmouw 1 49,50 iiiiiiiiniininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiii Vissers, die hun bedrijf staken kunnen vergoedingen krijgen uit een uitkoop fonds voor tong en schol. Het Visserijschap heeft zich in begin sel bereid verklaard dit fonds te gaan beheren. De vissers ontvangen bij bedrijfsbe ëindiging hieruit een bijdrage voor de vrijgekomen vangsttoewijzing voor tong en schol. Dit kan dan ten goede komen aan de collega's die blijven vissen. Het ligt in de bedoeling dat het visse rijbedrijfsleven, de rijksoverheid en de banken ieder een derde deel aan het fonds bijdragen. Het aandeel van het visserijbedrijfsleven kan worden ver kregen door een heffing van 1 procent op de aanvoer van tong en schol te leg gen Het rijk heeft ook al toezeggingen gedaan voor zijn 1/3 deel en zal ook de rente van eventuele leningen op zich ne men. Gehoopt wordt dat ook de banken hun derde deel willen bijdragen. Met deze regeling denkt men een ca paciteitsvermindering van de vloot met 60.000 pk te bereiken. De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen (afdeling Texel) organiseert op dinsdag 1 juni a,s. een boottocht met de TX 88. Afvaart is om 2 uur n.m. en om streeks half 5 hoopt men weer terug te zijn. De kosten van het geheel bedragen f5,—. Opgave voor deze trip moet gedaan worden bij het bestuur tot dinsdag 25 De zon komt 23 mei op om 4.35 uur en gaat onder om 20.39 uur; 26 mei op om 4.31 uur en onder om 20.43 uur. Maan: 29 mei N.M.; 5 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 mei 0.49 en 13.32 Zaterdag 22 mei 1.40 en 14.32 Zondag 23 mei 2.47 en 15.42 Maandag 24 mei 4.04 en 16.54 Dinsdag 25 mei 5.18 en 17.59 Woensdag 26 mei 6 21 en 18.50 Donderdag 27 mei 7.12 en 19.35 Vrijdag 28 mei 7 59 en 20.17 Zaterdag 29 mei 8.42 en 20 56 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6 15 uur na hoog water. MEDEDELINGEN Texelse Boys Junioren BI hebben een druk week end. Zaterdag spelen ze mee in het toer nooi van S.V. Cocksdorp en zondag in het toernooi van S.V. Texel. De opstel lingen voor beide dagen wijken van el kaar af. Junioren C speelt zaterdag in het toer nooi van S.V. Texel en de junioren A speelt daar zondag. De aanvangstijden zijn vermeld in het programmaoverzicht van dit toernooi elders in deze krant. De dames gaan naar Alkmaar voor een toernooi bij AFC '34. Vertrokken wordt met de boot van 10.30 uur v.m. Verzamelen op de Keesomlaan om 10.00 uur. Volgende week donderdag (Hemel vaartsdag) zijn het 2e en 3e uitgenodigd voor een toernooi bij S.V. Texel. De eer ste wedstrijd voor het 2e is om 10.00 uur, voor het 3e om 10 50 uur. Verkleden in de eigen kleedkamer op het Boys- veld. Succes allemaal. Vrijdagavond (heden) is de Boys avond die begint om 8 30 uur. Uiteraard zijn alle leden met echtgenote of andere connecties van harte welkom. Denkt u ook nog aan de copy voor de Boyskrant. A.W. Z.D.H. De junioren C van ZDH zullen zater dag deelnemen aan het S.V. Texel toer nooi. Het team speelt er de volgende wedstrijden: AW (11.05 uur), Texelse Boys (12.15 uur), Texel (13.35 uur) en Oosterend (14 35 uur). Zondag spelen de junioren A in het S.V. Texel-toernooi de volgende ont moetingen: AVV (1105 uur), Texelse Boys (12.15 uur), Texel (13.25 uur) en Oosterend (14.35 uur). Alle ZDH-deelnemers worden ver zocht op tijd aanwezig te zijn. De training van de senioren en junio ren A is vrijdagavond. Het is de laatste keer van het seizoen. Iedereen s.v.p. om 7 uur aanwezig op het veld. F.Z. S.V. Cocksdorp De training voor pupillen en junioren is vanaf heden beëindigd. J W.B. S.V. De Koog Het nieuwe C-juniorenelftal van De Koog doet zaterdag mee aan het toer nooi van de S.V. Texel. De Koog is in gedeeld bij Texel C2, C3 en C4 en Texel se Boys C2 De Koog speelt de eerste wedstrijd om 11.40 uur. Vertrek om 11.00 uur bij Capri Leider is Peter Novak, J.v.B. JUDONIEUYVS Wegens het niet beschikbaar zijn van de gebruikelijke akkommodatie in ,,De Bijenkorf" zal er zaterdag a s. geen judo zijn in Oosterend. A.s zaterdag organiseert de S.V. Cocks dorp nogmaals een toernooi Waren vorige week de pupillen aan de beurt, ditmaal is de beurt aan de B-junioren om te proberen de prijzen weg te sle pen. Het hele gebeuren gaat om half elf beginnen en eindigt rond de klok van 4 uur. De wedstrijden duren 2 x 15 mi nuten zonder rust Het programma ziet er als volgt uit: Poule A: HCSC B2, Oosterend BI en Wieringerwaard BI. Poule B: HCSC B3, Cocksdorp BI en Texelse Boys BI 10 30 uur: Cocksdorp Bl-Tex. Boys BI 11.05 uur: Oosterend Bl-HCSC B2 11 40 uur: HCSC B3-Tex. Boys BI 12 15 uur W.Waard BI- HCSC B2 12.50 - 13 30 uur pauze 13.30 uur: Cocksdorp Bl-HCSC B3 14.05 uur: W Waard Bl-Oosterend BI 14.40 uur: nr. 2 poule A en B 15.15 uur: nr. 1 poule A en B 16.00 uur: prijsuitreiking en sluiting. Vrijdag 21 mei organiseert de zaal- voetbalvereniging JKM een zaalvoetbal toernooi in de sporthal ,,Ons Genoegen". De deelnemende ploegen zijn Topido, Togozo, Oosterend, Badhotel, Cors Dub beldik en JKM. Men is onderverdeeld in 2 poules en de aanvangstijd is 19.00 uur, terwijl de winnaars van de 2 pou les in de finale (22.45 uur) zullen gaan uitmaken wie het toernooi, waar JKM een jaarlijks sportgebeuren van wil ma ken, zal gaan winnen. In het kader van de voorjaarscompe titie houdt de wielervereniging op zon dag 23 mei een wedstrijd op het parcours Wezenland. De jeugd start om 9 uur en de nieuwelingen en senioren om 9.30 uur. 91 teams schreven in Komend weekend, zaterdag 22 en zon dag 23 mei, organiseert de volleybalver eniging Tevoko haar vijfde openlucht- toernooi. Evenals bij de vorige gelegen heden zullen de wedstrijden gespeeld worden op de speelweide aan de Ploege- landerweg. Uit de inschrijvingen op het toernooi valt duidelijk af te lezen, dat het toer nooi bij veel verenigingen een gewaar deerd programmapunt is. Vaste kern Er is een vrij grote vaste kern van in- ïchijvers. Terwijl het aantal teams waar mee men per vereniging inschrijft ook regelmatig toeneemt. (US uit Amster dam spant dit jaar de.kroon, door met 9 teams te verschijnen). In ieder geval gaat het bereiken van het eerste lustrum gepaard met een record inschrijving van 31 teams. Een stijging van bijna 30 teams vergeleken met vorig jaar. Hieronder bevinden zich teams uit Venlo, Gronin gen, Delft, Drachten, enz. Goed volleybal Opvallend is de toename van het aan tal teams uit de hoogste klassen. Voor het eerst kan er zowel bij de dames als bij de heren een aparte poule gevormd worden voor teams die uitkomen in de derde divisie. Dit betekent dat er be slist van goed volleybal te genieten zal zijn. Er wordt dan ook veel publieke belangstelling verwacht. Bij slecht weer De aanvang van de wedstrijden is op zaterdag om 12.00 uur en op zondag om 10.30 uur. Bij slecht weer worden de wedstrijden gespeeld in de zalen van Den Burg en van De Cocksdorp Komend weekend, 22 en 23 mei, zal er op de velden van de S.V. Texel een ju niorentoernooi worden gehouden Op za terdag komen B- en C-junioren in het veld en op zondag A- en B-junioren. Alle wedstrijden zullen 2 maal 15 mi nuten duren zonder rust. De wedstrijden beginnen beide dagen om half elf 's morgens en omstreeks 4 uur 's middags zullen de winnaars be kend zijn. Hieronder volgen de programma's: Zaterdag 22 mei- Groep A. Texel Cl, Texelse Boys Cl, ZDH Cl, AVV Cl en Oosterend Cl. Groep B: Texel C2, Texel C3, Texel C4, Texelse Boys C2 en De Koog Cl. Veld A: 10.30 uur: Texel C2-Texel C3 11.05 uur: Texel Cl-Tex. Boys Cl 11.40 uur: Tex. Boys C2-De Koog Cl 12.15 uur: AVV Cl-Oosterend Cl 12.50 uur: Texel C2-Texel C4 13 25 uur: Texel Cl-ZDH Cl 14 00 uur: Texel C4-De Koog Cl 14.35 uur- ZDH Cl-Oosterend Cl 15.10 uur: Texel C3-Tex. Boys C2 15.45 uur. Tex. Boys Cl-AVV Cl Veld B: 10 30 uur: Texel C4-Tex. Boys C2 11 05 uur: ZDH Cl-AVV Cl 11.40 uur: Texel C3-Texel C4 12.15 uur- Tex. Boys Cl-ZDH Cl 12.50 uur: Texel C3-De Koog Cl 13.25 uur. Tex. Boys Cl-Oosterend Cl 14.00 uur: Texel C2-Tex. Boys C2 14.35 uur: Texel Cl-AVV Cl 15.10 uur: Texel C2-De Koog Cl 15.45 uur: Texel Cl-Oosterend Cl Zondag 23 mei: Groep A: Texel Al, Texelse Boys Al, ZDH Al, De Rijp Al en Succes Al. Groep B: Texel BI, Texelse Boys BI. De Rijp BI, Succes BI en AVV BI. Veld A 10.30 uur: De Rijp Bl-Succes BI 11.05 uur: Texel Al-Tex. Boys Al 11.40 uur: Tex Boys Bl-De Rijp BI 12.15 uur: De Rijp Al-Succes Al 12.50 uur: Texel Bl-Succes BI 13 25 uur: ZDH Al-Succes Al 14 00 uur. Texel Bl-AVV BI 14.35 uur. Tex. Boys Al-De Rijp Al 15.10 uur: Tex. Boys Bl-AVV BI 15.45 uur: Texel Al-ZDH Al Veld B: 10.30 uur: Texel Bl-Tex. Boys BI 11 05 uur. ZDH Al-De Rijp Al 11.40 uur: Succes Bl-AVV BI 12.15 uur Tex Boys Al-ZDH Al 12.50 uur. AVV Bl-De Rijp BI 13.25 uur. Texel Al-De Rijp Al 14.00 uur: Tex. Boys Bl-Succes BI 14.35 uur: Texel Al-Succes Al 15.10 uur. Texel Bl-De Rijp BI 15 45 uur. Tex. Boys Al-Succes Al Uitslagen: Casino-Jelleboog 23 CVI-RWS 4—2 Koffiebar-Memo 02 De Waal-De Zwaan 14 Casino 2-Reizenboetiek 21 Programma: Donderdag 20 mei: 18.45 uur. Gempo-Casino 2 19.50 uur: Jonge Agrariërs-De Waal Vrijdag 21 mei: 18.4^ uur. Reizenboetiek-Westerl. Maandag 24 mei: 18.45 uur: Memo-Casino 19 50 uur: Reizenboetiek-De Muy Dinsdag 25 mei: 18.45 uur. JKM-Koffiebar 19 50 uur: Gempo-Nioz Woensdag 26 mei: 18.45 uur. Casino 2-RWS 19.50 uur: De Waal-Jelleboog Vrijdag 28 mei: 18.45 uur. Westerlaken-CVI 19.50 uur: De Zwaan-J. Agrariërs Zaterdag 29 mei; 14 00 uur: De Zwaan-JKM De wedstrijd De Zwaan-JKM is van 21 mei verplaatst naar zaterdag 29 mei i.v.m de kampioensreceptie van Texelse Boys. vanaf 35, I SPORf (feS) SHOP n weverstraat den bur9 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiru vv<> 'SCA i'Oudê-schild voor de hand. De combinatie van de reeds aanwezige dijk wateren, de oude niet te vergraven zeedijk en de nieuwe enclave kan hier een belangwekkend natuurgebied opleveren; tijdige be scherming is dringend gewenst 5. Ten noorden van Krassekeet zal de nieuwe dijk aan de buitenzijde tegen de oude dijk aangevlijd worden De natuurgebieden bij de Bol blijven hierdoor volledig intact Op een mo gelijkheid om zout water in te laten wordt nog gestudeerd. 6 Verder noordwaarts zal de dijk in grote lijnen de oude dijk volgen, zo danig dat buitendijks bij de Schorren geen terreinverlies optreedt Voorts dient vermeld te worden dat in het tracé bij Oostkaap en Krassekeet een tweetal kleine buitendijkse „recrea tie-bolwerken" voor sportvissers opge nomen zullen worden. Zolang hier geen recreatiebevorderen- de voorzieningen worden aangelegd en zolang deze terreinen alleen door slagen en niet door een langsverbinding ontslo ten worden, is hier van natuurbescher mingszijde weinig bezwaar tegen ONDERHOUDSWEGEN Overeengekomen werd dat de onder- houdswegen bij oplevering een breedte van 3,5 meter zullen hebben De ge meente Texel is evenwel voorstander van 5 meter, en zelfs hier en daar van 6,5 meter brede wegen Dit laatste im pliceert dat bij openstelling voor motor rijtuigen een geheel nieuwe doorgaande langsverbinding verkregen zal worden Eén en ander zal nader in het „bestem mingsplan buitengebied" geregeld die nen te worden. Openbare dijkwegen, op plaatsen waar nu geen wegen liggen, zijn vanuit na tuurbeschermingsoogpunt volstrekt on aanvaardbaar. Vooral achter de schor ren weegt dit punt erg zwaar. De buitendijkse terreinen zouden hier door gedeeltelijk van de binnendijkse overtijingsplaatsen afgesneden worden, de onrust zou er aanzienlijk door toene men, terwijl de bewaking van de Schor ren erdoor verzwaard wordt. KAARTJE Het bijgevoegde kaartje van de Wad denzeekant van Texel tussen de buurt schap Oost en Oudeschild schetst de din gen die komen gaan. Zoals bekend heeft minister Tjerk Westenterp direkt na de Texelse manifestatie in Den Haag (27 april j.l.) bekendgemaakt dat het geheel in 1980 gereed dient te zijn. van 13 tot en met 18 mei 1976 Geboren: Janneke, dv. Arie J. Visser en Maartje Stark; Martijn Sebastiaan, zv. Sietse A. Visser en Petronella G. Fransen; Suzanne, dv Lieuwe de Vries en Mar ja Bouwman Ondertrouwd: Johan P. Hillen en Theodora A. C. Veeger; Richardus B. Bakker en Alida Huizinga. Overleden. Elisabeth Verplanke, wv. Vinke, oud 95 jaar, wonende te Den Burg; Reinardus J. Boom, oud 63 jaar, wonende te Den Burg; Engelbertha E. Haakman, ev. Boogaard, oud 76 jaar, wonende in Oosterend Zoals bekend gemaakt werd in het Waddenbulletin van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee, hebben alle betrokken partijen zich tenslotte (op enkele ondergeschikte details na) akkoord verklaard met het door Waterstaat aangeboden nieuwe tracé van de Waddenzeedijk. Het is een tracé geworden, waarin het belang van de natuur ruimschoots doorklinkt, zonder afbreuk te doen aan het eminente belang van een verhoogde dijk. Hiermee is een eind gekomen aan een periode van jarenlang zorgvuldig overleg tussen de betrokken instanties, maar ook aan een periode waarin bit tere verwijten en beschuldigingen ge richt werden aan het adres van de na tuurbeschermers, die het niet zo nauw zouden nemen met lijf, have en goed van de Texelaars. BEDENKELIJKE ZAAK Dat verschillende partijen bij herha ling getracht hebben politieke munt te slaan uit dit overleg, ook nadat onom stotelijk vastgesteld kon worden dat de Natuurbescherming in deze geen enkele blaam trof, is een bedenkelijke zaak. Waar tot voor twee jaar slechts sprake was van een 'meedogenloos' tracé, waar onder niet alleen praktisch de hele oude zeewering en vrijwel alle uiterst waar devolle dijkwateren en zilte „onlanden" (met uitzondering van die bij de Kleiput en de Zandkes) ten onder zouden gaan, maar waar ook tal van recreatieve voor zieningen en een vijf meter brede dijk weg aan opgehangen waren, kan nu van een tevredenstellend resultaat gespro ken worden. „MEEDOGENLOOS TRACÉ" Wat onder een „meedogenloos tracé" verstaan dient te worden laat zich nog het beste illustreren aan de reeks vol tooide kaarsrechte deltadijk in de Prins Hendrikpolder, waar ter hoogte van de vroegere „Sluis" een vergelijkbaar brak watergebied, zoals nu nog bij de Bol aan wezig is, geheel onnodig van de kaart geveegd werd en waarvoor slechts lut tele hectaren landbouwgrond van slechte kwaliteit in de plaats kwamen. Het is uiterst verheugend te consta teren dat bij Rijkswaterstaat de inzich ten thans zo gewijzigd zijn, dat het be houd van waardevolle natuurgebieden in de ontwerpen meespreken, ook wan neer dat met een zekere kostenverho ging gepaard gaat. ILLUSTRATIE Wat op Texel tot stand gekomen is laat zich het beste illustreren door het tracé vanaf Oudeschild in noordelijke richting te volgen. 1. Door de buitendijkse ligging van de nieuwe dijk direkt ten noorden van de elektriciteitscentrale en door ver graving van de oude dijkreep zullen de bestaande brakwaterplasjes en on landen bewaard blijven, terwijl het gebied aan de zeezijde met een onge veer even groot terrein uitgebreid kan worden. Vanaf de waterfabriek zal een toevoer aangelegd kunnen worden, waardoor zout water ingela ten kan worden. 2. De brede dijksloot ten noorden van „Nieuw Buitenheim" kan door een buitendijks tracé geheel behouden blijven. 3. Door constructie van een groene in- laagdijk blijven de beide brakwater putten „Kleiput" en „Zandkes" be waard en kunnen deze door aankoop van het tussenliggende gebied met elkaar verbonden worden De oude dijk blijft hier zijn functie als water kering behouden en moet als een dijk- monument gezien worden. 4 Vanaf Oostkaap tot aan Krassekeet is eveneens tot een buitendijks tracé besloten Hier werd overeengekomen dat Waterstaat het ingepolderde ge bied onaangeroerd zal laten Een soortgelijke ontwikkeling als nu in het Ceres-poldertje (sedert kort be schermd natuurmonument) ligt dan bsmffn dijk* f»"* bestal# ï»eri»jk vvayn delimit. ^§§55 wst ivkxkte blijft rïersjtie boWrX /WfSdrn/ttitien, 4%-A f Wqu we

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5