C J Bibliotheek feestelijk geopend i y i uw i bi i m Folkloreprogramma op 7 juli van start Wasmachines l Voor Hemelvaartsdag „Lees wat je lekker vindt" SPORTSHOP ƒ595,- j Daalders Supermarkt aanzienlijk uitgebreid Bejaardentocht Den Burg Voorjaarscompetitie Belangrijke telefoonnummers Wielervereniging OPBLAASBOTEN ƒ25,— Elecfrohuls i Tweede laminerenmarkt SLAAPZAKKEN Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslaehtingen Kerkdiensten [ondememers-aktiviteiten DE KOOG Door het houden van een open dag heeft Daalders Supermarkt in De Koog dinsdag een officieel en fees telijk tintje gegeven aan de ingebruik neming van hel aanzienlijk vergrote winkelpand aan de Dorpsstraat. De op pervlakte van de supermarkt is toege nomen van 485 tot 830 m2. In de nieuwe uitbouw heeft het assortiment levens middelen en nonfoodprodukten een ro yale behuizing gekregen. In een aparte afdeling wordt over 14 dagen een slijte rij geopend. Met de verbouwing is ook voorzien in een ruim magazijn met koel ruimte. Belangrijk is de nieuwe ingang aan de achterzijde, dus aan de direkt aan het parkeerterrein grenzende Nika- del. De supermarkt biedt haar klanten overigens ook een eigen parkeerterrein- tje aan, plaatsbiedend aan ca 20 auto's. De situering van het bedrijf mag door een en ander welhaast ideaal worden genoemd. Daalders Supermarkt, 42 jaar geleden door de heer Reijer Daalder als een han del in onder meer radio's en fietsen ge sticht, is uitgegroeid tot een naar Texel se begrippen zeer grote onderneming. Het assortiment is zeer breed" frisdran ken, bier, delicatessen, reformartikelen, kaas, zuidvruchten, blikgroenten, verse groenten en fruit, bloemen, zuivelarti- <elen, tabaksartikelen, tijdschriften, boe ken, hengelsportartikelen, film en foto etc. De heer L. Daalder vertelde ons er trots op te zijn dat het prijsniveau van een en ander voor de consument nor maal tot aantrekkelijk is, in tegenstel ling tot veel andere op het toerisme in gestelde bedrijven langs de Nederlandse kust. Aardige onderdelen in de uitbrei ding zijn een boetiek voor kaas (allerlei, deels buitenlandse soorten) en vlees en een mogelijkheid om zelf wijn te tappen. De verbouwing werd naar een ont werp van architectenbureau Alkema uitgevoerd door de Fa Gebroeders Bruin. Verder werkten mee: Bruining Agter (elektra), Oele (dakbedekking en sanitair) en de Verenigde Schilders. BEHEERDER STAMT UIT ZEILVAARDERSGESLACHT Het scheepvaartmuseum in Den X Hoorn behalve zaterdags en zondags open van 13 30 tot 17.00 uur) wordt X beheerd door de heer Biern Lap. De heer Mant je verklaarde tijdens de ope- X ningsbijeenkomst dat een betere man X voor deze functie nauwelijks denkbaar is want hij is de kleinzoon van Sterke Biern"ook wel Biern Sik genoemd, de X laatste Hoornder die op de grote zeil- vaart voer. Hij zeilde 36 keer naar X Amerika. X Op 15 juni houden de bejaarden van Den Burg een bustocht naar Castricum en Haarzuilen. Men vertrekt om 8 uur 's morgens Later zal nog bekend ge maakt worden hoe de autobussen precies rijden om de deelnemers af te halen. Dé tocht gaat eerst naar Casticum waar een koffiepauze gehouden wordt. Ver volgens vertrekt men richting Haarzui len Men zal hier het middagmaal ge bruiken. In de namiddag bezoekt men kasteel „De Haar" waar nog al de pracht en praal van vroeger jaren te aanschou- men is. De terugweg voert langs Edam. Hier houdt men een koffiepauze waar broodjes genuttigd zullen worden Toekomstige deelnemers wordt ver zocht zich tijdig (vóór 30 mei) op te ge ven. Dit in 'verband met de verwachte belangstelling en het aantal beschikbare plaatsen in de bus De kosten zijn 35, per persoon. Het adres waar opgave dient te ge schieden is: J Wassenaar-Wilmink, W. van Beierenstraat 34, telefoon 2181. Politie (02220) 2641 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. De wielervereniging Texel hield zon dag haar vierde wedstrijd in het kader van de voorjaarscompetitie. Het weer werkte volop mee tijdens de wedstrijden op het YVczenland-parcours. Jeugd Bij de jeugd was het Albert Winter die een grandioze overwinning behaalde Hij ging er van start meteen vandoor en bouwde zo een voorsprong van één ronde op. Enkele ronden voor het ein de demarreerde hij opnieuw en legde beslag op de eerste plaats. De plaatsing was als volgt: 1. Albert Winter; 2 Edo Kooiman en Ronnie van Boven (ex- aequo) Nieuwkomers De nieuwelinpen en senioren verreden ook hun competitiewedstrijd. Er waren in totaal 18 deelnemers. Hier deden een paar nieuwkomers mee: Basje Huisman en Douwe Dros. Douwe Dros moest na een paar ronden lossen omdat zijn ach terwiel scheef kwam te zitten door de kracht die hij op de pedalen zette. Dirk Zuidewind en Simon Appel vlo gen een keer uit de bocht, maar wisten door moedig volhouden toch weer bij de kopgroep te komen. De uitslag was: nieuwelingen: 1 Dirk Zuidewind; 2. Basje Huisman; 3. André Smit. Senioren: 1 Gerard Koorn; 2. John van Halderen; 3. Simon Appel Ook dit zomerseizoen zal geduren de zeven woensdagen de klok een eeuw worden teruggezet. Er komt weer een folkloreprogramma, in grote trekken gelijk aan dat van vorige ja ren. Het heeft er even naar uitgezien dat de plannen door gebrek aan me dewerking niet konden worden uitge voerd, maar het bestuur heeft zich in middels van voldoende steun weten te verzekeren. Dat is op tamelijk harde wijze ge beurd Met een mondelinge toezegging om „in het pak" te gaan werd geen ge noegen genomen. De in aanmerking ko mende mensen zijn benaderd met een presentielijst waarop de belofte om in oud Texelse dracht op straat te verschij nen is vastgelegd. Daarom mag worden aangenomen dat op de zomerse woens dagen tenminste op ongeveer honderd personen in kostuum aktief zullen zijn, waaronder ongeveer veertig kinderen Een belangrijk aspect van het woens dagse oud-Texelse gebeuren wordt ge vormd door de vele stalletjes langs de straten van het dorpscentrum waarin voornamelijk oude ambachten worden vanaf SPORT SHOP weverstraat den burg goedkoop en goed Zanussi vanaf gedemonstreerd. Er komt deze keer ook medewerking van het vasteland" een mandenmaker, kaarsenmaakster en mis schien ook een leerbewerker. Oude spelletjes Om het ouderwetse straatbeeld nog nompleter te maken zullen kinderen (in ouderwets kostuum) allerlei spelletjes doen, zoals hinkelen, hoepelen, tollen, knikkeren en ander door het autover keer verdrongen vermaak. Het folklore- bestuur hoopt dat er spelletjes bij zullen zijn die vroeger alleen op Texel werden gespeeld. Aktiviteiten als „potteren" en „bikkelen" schijnen tot die categorie te behoren, maar voor tips in deze houdt men zich gaerne aanbevolen. Wie regels kent van oude cilandelijke kinderspelle tjes wordt verzocht contact op te nemen met mevrouw D. van Sambeek-Schrama. Franse dansgroep Centrum van het woensdagse gebeu ren is weer de Groeneplaats Op woens dag 7 juli kunnen de gasten hier het schapen scheren zien, zich laten wegen op de wolweegschaal, zich in het schand- blok laten slaan, de mandenmaker be zig zien en het optreden van de kinder dansgroep en de boerenkapel bewonde ren. Klapstuk is het inhalen van de Pinksterbruid om 19 30 uur, gevolgd door hetoptreden van de groep Oude Dansen waarna er vrij dansen is in ho tel „De Lindeboom-Texel". Volgens dit schema voltrekt zich ook het program ma van de andere woensdagen, telkens met andere hoogtepunten Eén van die hoogtepunten is het potreden van een Franse dansgroep op woensdag 4 augus tus. Er komt een draaiorgelconcours (18 augustus) en een ringsteekwedstrijd (28 juli) is eveneens in het programma op genomen. Voor woensdag 11 augustus is een boerenbruiloft gepland maar op dit moment weet men nog niet of een „echt" bruidspaar bereid is hieraan mee te wer ken. Mensen met trouwplannen die het leuk vinden om op genoemde datum te komen „aantekenen" met oud-Texelse entourage, worden verzocht met me vrouw Van Sambeek in contact te tre den. Er wordt ook nog gezocht naar twee schepenen die bereid zijn samen met de schout op een aantal woensdagen 's middags door Den Burg te wandelen. Het folkloreprogramma wordt afge sloten op woensdagavond 25 augustus met een drumbandshow; er is dan geen middagprogramma. Mevrouw A. C Koolhaas-Gijzelaar onthult het portret van wijlen haar echtgenoot en stelt hiermee de nieuwe bibliotheek in gebruik. Een aanmerkelijke hoeveelheid toespraken en daaraan gekop peld een groot aantal geschenken omlijstte de opening van de nieuwe openbare bibliotheek aan de Drijverstraat te Den Burg. De eigenlijke opening geschiedde door mevrouw A. C. Koolhaas-Gijze laar. Ze onthulde hiertoe een portret van wijlen haar echtgenote, die één van de grondleggers van de huidige bibliotheek is geweest. Het portret is vervaardigd door kunstschilder Toon de Haas en heeft een plaats gekregen in het portaal van het gebouw. Tijdens de aan de opening vooraf gaande officiële bijeenkomst in hotel 'De Lindeboom-Texel' voerde een tien tal mensen het woord. Achtereenvol gens beklommen o.a. de volgende per sonen het spreekgestoelte. De heer A. Welboren als waarnemend voorzitter, de heer H. Mozes namens de Provin ciale Bibliotheek Centrale, burgemees ter mr. W. H. Sprenger namens het gemeentebestuur, de heer P. Arens- man namens ziekenomroep ,,De Licht boei", de heer S. Kooi namens de Mij. tot Nut van het Algemeen, de heer W. Albers namens Cultureel Werk, wet houder J. Nauta namens de gezamen lijke boekhandelaren, mevrouw I. Rombout-van Schaik en de heer S. Dros. BIJZONDER VERGULD De teneur bij alle sprekers was dat iedereen bijzonder verguld is met de tot standgekomen nieuwe bibliotheek. De heer Welboren schetste de veranderin gen die er sinds zijn jeugd optraden in hetgeen de benaming bibliotheek omvat te en nu omvat. „Vroeger", aldus Welboren, „was een bibliotheek iets dat inherent was aan stofjassen, oude gebrilde heertjes die over muffe boeken gebogen zaten, ver plichte boekenlijstjes en bordjes met de aanduiding „STILTE". Onze nieuwe bieb' is gelukkig niet meer van derge lijke aard. Het is tot onze vreugde niet meer een tempel waar we alleen maar schuifelend en met ingehouden adem naar binnen mogen". SYMBOOL De heer Welboren zwaaide in het bij zonder lof toe aan bibliotheekleidster Joke de Vlas en de heer Wouter Stam die de administratie voert. Hij verwelkomde voorzitster mevrouw E. C van Wolferen-v. d. Worp, mevrouw A. C. Koolhaas-Gijzelaar en de vertegen woordigsters van Cultureel Werk en ge meentebestuur. De heer H. Mozes van de PBC over handigde de heer Welboren na afloop van zijn toespraak een tweetal vazen. „Als symbool voor het nieuwe, het opene, en datgene wat nog ingevuld dient te worden", voegde hij er aan toe. SLECHT WEER-VOORZIENING Burgemeester Sprenger bood de ge lukwensen van het gemeentebestuur aan en benadrukte in het bijzonder het grote nut van een bibliotheek voor zelfont plooiing van de bevolking der gemeen te. „Het zal voor iedereen een voldoe ning zijn, dat de bibliotheek dit nieuwe moderne onderkomen heeft gekregen". Hij memoreerde aan het eind van zijn toespraak ook het nuttige effect van de bibliotheek als slecht weer-voorziening. Met het toewensen van veel zon, veel wijsheid en veel voorzichtigheid over handigde hij de waarnemend voorzit ter een bijzonder origineel geschenk na melijk een paraplubak. GESCHENKEN De overige aangeboden geschenken waren een voorzittershamer, 'n planten bak, een klok en de in voorbereiding zijnde heruitgave van het boek „Texel" van J. A. van der Vlis. Tot slot van de bijeenkomst in hotel „De Lindeboom-Texel" kreeg de heer W. Stam een extra pluimpje. De heer S. Dros overhandigde hem voor al het werk dat hij aan de totstandkoming Donderdag, vrijdag en zaterdag ver toont het City theater de film „Les zozos" hetgeen ongeveer „de naïevelin gen" betekent. Het is het opvallend ple zierige speelfilmdebuut van de Frans man Pascal Thomas, een jonge regisseur, wiens tweede film „Huil niet met je mond vol" binnenkort eveneens op Texel zal worden vertoond. (Tenminste indien deze eersteling een redelijke be langstelling krijgt). Dat is zeer te hopen, want Thomas verdient een groot pu bliek. In „Les zozos" observeert de Fransman de naïeve capriolen van een aantal jonge mensen, opgroeiend op het Franse platteland, zo'n 16 jaar geleden. Twee jongens (Frederic en Francois) zitten op een internaat en hebben het hoofd en de mond vol van de meisjes die ze hebben versierd, of straks in de op handen zijnde vakantie nog zullen versieren. De twee gaan inderdaad naar Zweden om daar de grote toer te bou wen. Het valt hen daar echter allemaal bitter tegen. Het eten smaakt ze niet, het is er koud en ook de conversatie met een correspondentievriendin loopt min der soepel. In Zweden (in 1960 met Mek ka van de sex) is het al met al een koele en zakelijke bedoening. Terug op school weten ze met hun verhalen toch de no dige bewondering te wekken, vooral on der de klasgenoten. Er valt erg veel te lachen en te genieten, om de vele schit terende situaties, vooral omdat de regis seur de camera temidden van de men sen situeert Een fraaie en uitgebalan ceerde sfeerfilm met vele komische mo menten en een soort prettige weemoed, die wat doet denken aan Bogdanovich' „The last picture show". (Toegang 14 jaar). Op de gisteren gehouden tweede lam- merenmarkt werden 498 lammeren aan gevoerd die ƒ135,tot ƒ165,op brachten, bij een gemiddelde van ruim ƒ150,De handel was stug vanaf 35, heeft verricht een geschenkenbon en verraste mevrouw Stam met een enorme bos bloemen. PORTRET Vervolgens maakte men een wande ling van het oude bibliotheekgebouwtje aan de Burgwal naar het nieuwe aan de Drijverstraat. Hier was het dat onder grote belangstelling mevrouw A. C. Koolhaas-Gijzelaar het portret van haar overleden echtgenoot onthulde. Haar zoon, de heer R. B. Koolhaas jr. sprak nog een kort welkomswoord al vorens het gezelschap in de gelegenheid werd gesteld het moderne en gezellige ruime interieur te bezichtigen. Men kon hier aan den lijve ervaren wat één der sprekers als volgt onder woorden bracht „Een instelling voor en van de enthou siaste en dynamische mensen van Texel waar de gehele bevolking trots op kan zijn". Een unieke gelegenheid en plaats om „te lezen wat je lekker vindt". Hemelvaartsdag, donderdag 27 mei 1976 Uitsluitend voor spoedgevallen Dokter E. COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Zr. DE JAGER, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op Hemel vaartsdag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum m het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19 Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodalachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel (02220) 2182 (slachtplaats) of 2603 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Hemelsvaartsdag, 27 mei 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Douwes, Gemeenschapp. dienst in de Geref. Kerk. De Cocksdorp 10 uur ds. Kuitse Den Hoorn 9.00 uur ds. Hoekstra De Koog 10.30 uur ds. Hoekstra gezamenlijke dienst met De Waal. De Waal zie De Koog Oosterend 9.30 uur ds. De Gier gemeenschappelijke dienst met Oudeschild. Oudeschild zie Oosterend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. Douwes. Gemeenschappelijke dienst met Hervormde in Geref. kerk. Oosterend 9.45 uur ds. Zeeman, uit Birdaard. ROOMS-KATHOLIEKE KERK woensdag 26 en donderdag 27 mei: Den Burg woensdag 19.30 uur donderdag 10.45 uur De Koog donderdag 9.30 uur Oudeschild donderdag 10.45 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur Oosterend zondag 19.00 uur De Cocksdorp woensdag 19.30 uur

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2