Cjrom ^warLrJexeU in het harL, Belgen ontwerpen aktieplan Verkeerssituatie moet veranderen tGaat B vanzelf! y 1.09 Volgens Texels model Ellen attendeert BenW: Systeem-Sparen eU /paarbank ct. Th. R. Hin schreef boekje over kerkgeschiedenis van Oudesehild Enorme afvoerdrukte Loos alarm 112 km in de bebouwde kom T Geen krant na Pinksteren Sarasani komt met fris programma Geparkeerde auto beschadigd Caravan door brand zwaar beschadigd fles vanillevla hele liter van 1.40 voor geldig van donderdag 3jum t/m zaterdag 5 juni vyw DINSDAG 1 JUNI 1976 Uitgave- BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. 89e JAARGANG No. 9080 6 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Alfons de Ri/cke, Max Collard en Jozef Weijns uit België kwamen op Texel de aktie- kunst afkijken. „Wij wonen ook in een gebied dat ernstig door het water wordt bedreigd en we willen weten wat men op Texel heeft gedaan om aan die toestand een eind te maken", aldus Max Col lard, een zakenman'uit Mechelen die met twee stadgenoten enkele dagen op Texel is geweest in verband met een aktie om de Belgische autoriteiten te dwingen wat»te doen aan de ge vaarlijke toestand in het laaggelegen gebied langs de Schelde. Hij had van een zakenrelatie gehoord dat een der gelijke aktie op Texel succes had ge had en hij wilde nagaan of de Mechel- se aktie volgens een soortgelijk model zou kunnen worden gevoerd. Net als Texel ontsnapte Mechelen op 3 januari een ramp, maar in de na burige gemeente Ruisbroek stond het water drie meter hoog in de straten om dat de dijken van de rivier de Dyle wa ren gebroken. Het water was dan ook gestegen tot 7.40 meter^boven normaal In het Belgische Schelaebekken wordt er rekening mee gehouden dat iets der gelijks elke dag weer kan gebeuren. Collard; ,,De verontrusting is bijzonder groot. Het is opgevallen dat abnormaal hoge springtijen tegenwoordig veel va ker voorkomen dan vroeger. Onze over heid weet dat ook en er zijn plannen voor hogere dijken, maar de uitvoering laat op zich wachten. Zelfs een behoor lijke schaderegeling voor de mensen die slachtoffer zijn geworden van de over stroming van 3 januari laat op zich wachten. De inwoners van Ruisbroek hebben zondag een mars naar Brussel gemaakt om daartegen te protesteren. Wij zijn erg bang dat de gevaarlijke si tuatie in Mechelen nog jaren zal voort duren als wij onze mond houden. Daar om hebben wij een aktiecomité gevormd en zijn nu op Texel om te horen hoe men het hier heeft aangepakt". Vriendelijke ontvangst Collard en zijn stadgenoten Alfons de Rijcke en Jozef Weijns hebben gespro ken met het gemeentebestuur en het Wa terschap waar zij vriendelijk werden ontvangen en van alle informatie voor zien. Met gemeentesecretaris P. Beem- sterboer maakten ze een ritje over het eiland en bekeken de dijken en dijkver- zwaringswerken. Een probleem is dat de zaken hier bestuurlijk iets anders in el kaar zitten dan in België. Een lichaam als het waterschap kent men daar in een heel andere vorm. De Belgische bezoe kers kwamen tot de conclusie: „Hier is een degelijk waterbeleid; bij ons niet" Tot een gesprek met het aktiecomité dat de geruchtmakende tocht naar Den Haag organiseerde, is het nog niet gekomen want de tijd drong Te verwachten is echter dat spoedig nadere contacten zullen worden gelegd De Rijcke, Col lard en Weijns zouden zelfs een blijven de band Texel-Mechelen willen nastre ven. Stem van het volk Ze leggen er de nadruk op „gewone burgers" te zijn die hun aktie uit eigen middelen moeten bekostigen. Ze willen wat doen omdat ze vinden dat het con tact tussen de officiële overheid en de volksmassa lang niet ideaal is en voelen zich daarom geroepen de stem van die volksmassa eens krachtig te laten horen. Hogere dijken zijn van levensbelang maar het is nu eenmaal zo dat de onge veer een miljoen bewoners van het eco nomisch belangrijke Scheldebekken daarvan meer doordrongen zijn dan de mensen uit de Ardennen. Zodat er poli tiek toch niet zo erg veel eer mee te be halen is. Er is daarom aktie nodig en publiciteit De drie Belgische bezoekers zeggen niet te behoren tot degenen die vinden dat de Nederlanders schuldig zijn aan de overstroming in Belgic. Het mag waar zijn dat de waterstand in het Scheldegebied hoger is dan vroeger om dat de Nederlanders de meeste zeegaten inmiddels hebben gedicht, maar de Bel gische regering had daarop moeten rea geren door geiijktijdig ook maatregelen te nemen". De Belgen verzochten ons met klem vooral te noteren dat zij zeer onder de indruk waren door de ontvangst die hen overal op Texel ten deel viel Het viel hen blijkbaar mee dat de Hollanders hen aardig bejegenden en er ruim schoots de tijd voor namen om op al hun vragen te antwoorden. Op hun Texel- expeditie hadden ze maar één onaange name ervaring opgedaan: ze hadden in Den Helder vier uur op de boot moeten wachten. Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor n opzij! uue/t ncdarlond In een brief aan het college van Burgemeester en Wethouders vestigt het Pakt-raadslid Cor Ellen de aan dacht op een gevaarlijke verkeerssi tuatie in de De Ruyterstraat te Oude- schild. Het betreft de driesprong De Ruyter- straat-Loodssingel nabij de groente winkel van de heer R. Goudsblom. De heer Ellen deelt in zijn brief mede dat vanwege de ongelukkige plaat sing van de verkeersborden aldaar menig automobilist komend uit de rich ting van de haven rechtdoor pleegt te rijden. Omdat juist op dit punt de uitgang van de op nummer 27 gevestigde groentewinkel is levert dit erg gevaar lijke toestanden op De heer Goudsblom pleegt hiertoe als het hem te gortig wordt een aantal kis ten op het wegdek op te stellen om de automobilisten te beletten rechtdoor te rijden en zodoende de verplichte rijrich ting via Loodssingel naar de De Hout manstraat te volgen. Geen reaktie Ellen maakt in zijn brief voorts mel ding van het gevaar dat de betrokken situatie voor de andere bewoners van de De Ruyterstraat oplevert. HINDERNISWEDSTRIJDEN IN „MOLENKOOG" Dinsdagochtend 8 juni zullen in het zwembad „Molenkoog" te Den Burg hin derniswedstrijden worden gehouden voor iedereen. Deelname is gratis Een zwemdiploma is geen vereiste. Opgave bij het zwembad, telefoon (02220) 3373. Goudsblom heeft zich reeds meerdere malen tot de bevoegde instanties gewend maar het enige reageren bestond uit het vastzetten van het gewraakte bord voor zijn pand. Dat dit niet de bedoeling was heeft hij toen aan de betreffende amb tenaar bekend gemaakt. Er is evenwel van officiële zijde niet meer gereageerd. Gevaar afwenden Cor Ellen besluit zijn brief met op te merken dat de heer Goudsblom door zijn handelswijze (de kisten plaatsen) ge vaar probeert af te wenden maar hier door toch reeds minder prettig contact met de Rijkspolitie heeft gehad. Hij ver zoekt het college een en ander te bezien om zonodig over te gaan tot een afdoen de afsluitende maatregel. Oud-wethouder Th. R. Hin, Oudesehild heeft in eigen beheer een boekje uitge geven waarin de geschiedenis staat be schreven van de Parochie van de Heilige Martinus die in 1968 als zelfstandige eenheid werd opgeheven en werd sa mengevoegd bij de R.K. parochie Texel. De heer Hin, als kerkmeester jarenlang nauw betrokken bij het parochiegebcu- ren in zijn woonplaats betrokken, heeft als uitgangspunt een bestaand boekje ge bruikt dat geschreven werd door pas toor L. Stolk die van 1896 tot 1899 in Oudesehild was geplaatst en uit liefheb berij de oprichtingsgeschiedenis en an dere feiten te boek stelde. Van dit boek je waren nog maar enkele exemplaren over. Hin heeft het laten herdrukken en de beschreven kerkgeschiedenis zelf aangevuld tot 1968. Aldus produceerde hij een interessant document van onge twijfeld geschiedkundige waarde. Niet alleen grote maar ook kleine tot zeer kleine gebeurtenissen passeren de revue wat het lezen tot een genoegen maakt. Bij het beschrijven van het pa rochie wel en wee is Hin niet bijzonder selectief tewerk gegaan en ook de schrijfstijl is bepaald anders dan die in „echte" geschiedenisboeken Een en an der geeft het 70 pagina's tellende boekje echter een zeer specifiek en oorspron kelijk karakter. Het uitgeven van een boekje is een kostbare zaak, temeer daar het niet verantwoord was een zeer grote oplaag te maken. Tegen kostprijs (ƒ19, kunnen liefhebbers een exemplaar afha len bij de heer Hin (Heemskerckstraat) of bij boekhandel Het Open Boek in de Binnenburg. Een zo groot aantal toeristen keerde zaterdagmiddag terug naar het vaste land dat de rij wachtende auto's op de Pontweg tot hoeve „Katwijk" reikte. Reeds 's morgens om 10.00 uur was het haventerrein te klein om de wachtende auto's te bergen en moest men zich op de Pontweg opstellen. Deze situatie duurde voort tot negen uur 's avonds. Al die tijd was de politie aanwezig om de druk te in goede banen te leiden. DE KOOG Vrijdagmiddag werd een duinbrand gemeld bij de Badweg ter hoogte van De Kaap bij De Koog. Acht minuten later volgde de mededeling dat de brand uit was, maar de brandweer was toen al opweg. Waarschijnlijk is het een misplaatste grap geweest want op de opgegeven plaats werd nergens een spoor van brand ontdekt. Een automobilist uit Den Burg werd vrijdag op het Schilderend aangehouden omdat hij aanmerkelijk harder had ge reden dan de toegestane vijftig kilome ter per uur. De politie stelde een snel heid vast van maar liefst 112 km, wat de hoogste snelheid is waartegen de po litie in de bebouwde kom ooit optrad. Dc man, rijdend in een Amerikaanse Chevrolet Impala voerde als verweer aan dat zijn wagen met een mijlenteller was uitgerust Hij was niet de enige automobilist die bij de vrijdag gehouden snelheidscon troles door de mand viel: nog zes ande ren werden op de Bernhardlaan en het Schilderend aangehouden. Bij een con trole 's middags op de Pontweg en in De Koog werden 14 automobilisten om dezelfde reden bekeurd. In verband met Pinksteren, (waardoor dc maandag als werk dag uitvalt), zal de Texelse Cou rant van 8 juni niet verschijnen. Zoals reeds eerder in deze krant werd vermeld zal ook deze zomer de pop boerderij Sarasani opnieuw haar poor ten openen. De grote dag is 4 juni wan neer men begint met een serie films. De eerste hiervan (die vrijdag gedraaid wordt) is een griezelfilm en heet „The night of the living death". Organisator Bert Groote heeft voor de komende week ook een popfilm op het programma staan. Dinsdagavond 8 juni draait men „Glastonbury fair", waarin de groepen „Traffic" en „Fairport Con vention" optreden. Zaterdag, maandag en donderdag zijn er afleveringen van de drive-in shows waaraan bekende radio disc-jockeys meewerken. Op 5 juni komt de Vara-drive-in. Ook treden dan de groepen „Kasimir Lux" en „Kayak" op. Op 7 juni is de Avro drive-in te gast in Sarasani. Donderdag 12 juni treedt de groep „Knack" op en is de Vara drive-in op nieuw op Texel. Het verdere programma ziet er als volgt uit: zondag 6 juni de groep „Li mousine", woensdag 9 juni de science fiction thriller „The lost word" en vrij dag 13 juni een optreden van de „Para- diso House-band". Sarasani is iedere dag geopend van 2 uur 's middags tot 24 uur 's avonds. Zaterdag ontdekte de heer R. Mattner dat zijn bij de Golfslag in Den Burg ge parkeerde auto was beschadigd. Onder meer waren spiegels verbogen of verwij derd. De schade beloopt ongeveer 200,-. De veronderstelling van de familie Matt ner dat de schade door hun „Auto-plus" verzekering zou worden gedekt werd niet bewaarheid. Beschadiging van een op een parkeerplaats stilstaande auto werd door de betreffende verzekering niet vergoed. DEN HOORN De op de camping „Loodsmansduin" staande sta-caravan van de heer K Kremer uit Groningen werd zaterdagavond door brand zwaar beschadigd. De oorzaak moet een man kement aan de op gas werkende koelkast zijn geweest Het apparaat was juist door de eigenaar geïnstalleerd. Toen de man even afwezig was, moet brand zijn ontstaan die echter uit zichzelf doofde omdat de caravan totaal was afgesloten. De hitte was echter zo groot geweest dat tal van artikelen (waaronder een te levisietoestel) waren verschroeid of ge smolten Ook de caravan zelf werd van binnen zodanig geblakerd dat het de vraag is of herstel zinvol is. De brand weer werd nog gealarmeerd, maar hoef de niet te blussen ALLEEN VOOR MELK UNIE OF (r HORNAPRODUKTEN Het betreffende punt; De Ruyterstraat 21Oudesehild

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1