Diamanten huwelijk CPZMM^ in Jan Dirkszoord UIMA Bestrijding van meeldauw en afrijpingsziekten Exclusief handwerk in „Bagatel' r e LAND BOUW „De Mareis" speelden toernooi in Wieringerwerf Sport vissersnieuws Texelse avondvierdaagse 14 -17 juni Geslaagd Dam- en schaakclub Oosterend nam revanche op Zwolle Seniorentoernooi S.V. Texel Zaalvoetbal Zaalvoetbalprogramma Schietoefeningen Morgen is het echtpaar Eelman-Rie- mens, wonend in Jan Dirkszoord 7 in Den Burg, zestig jaar getrouwd. Het dia manten feest wordt zaterdag gevierd. Pieter Eelman (86) en Cornelia Rie- mens (80) genieten een geestelijke en li chamelijke gezondheid waar heel wat jongere mensen jaloers op kunnen zijn. De heer Eelman is geboren op „Vierhui zen" in Oost en was tot zijn 32e jaar vis serman op Wadden- en Noordzee. „Van armoed" moest hij ermee ophouden. De vangsten waren klein en de prijzen laag. Het gebeurde menigmaal dat Pieter met een rijksdaalder of vijf gulden per week thuis kwam. En als er geen wind was werd er helemaal niets gevangen. Eel man ging toen de wal op en verdiende bij het dorsmachien 18,wat hij „een hoop geld" vond. Nadien heeft hij nog allerlei andere agrarische werkzaamhe den uitgevoerd en redde zich daarmee uitstekend. Mevrouw Eelman werd geboren in het Zeeuwse Terneuzen en kwam als 16-ja rige naar Texel. Haar vader verdiende als landarbeider in Zeeland te weinig en kwam met vele andere provinciegenoten naar Eierland op Texel omdat het leven daar meer perspectief bood. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. een kwartje Het meisjes en jongensadspiranten- team van basketballvereniging „De Mareis", een afdeling van de Meer- sportenvereniging Texel, hebben za terdag 29 mei j.l. deelgenomen aan een basketballtoernooi van de S.V. Advendo te Wieringerwerf. Vorig jaar is de vereniging in oktober gestart met trainen onder leiding van de heer H. de Kleijn. Tijdens dit toernooi kon men techniek en spelinzicht uitpro beren Zowel de jongens als de meisjes speelden aantrekkelijke wedstrijden te gen o a teams uit Den Helder, Aalsmeer en Wieringerwerf. Het tekort aan wed strijdervaring was duidelijk te constate ren, maar het enthousiasme was groot. Hierdoor wonnen de jongens één wed strijd. Het meisjesteam gaat het komen de winterseizoen meedoen in de compe titie te Den Helder De teams bestonden uit de volgende spelers-sters: jongens: Bert Wit, Jan Wiering, Simon du Porto, Peter Kikkert, Ada Nooy, Joke Zijm. Meisjes: Carla Brozius, Jacqueline Hoogewoning, Nien- ke Feikema, Irma Witte. Karin Zijm en Bea de Boer. De wedstrijd van 6 juni is uitgesteld. Hij is verschoven naar 13 juni. Plaats is Zevenhuizen, de aanvangstijd is 8.00 uur. Op vrijdag 11 juni houdt de sport vissersclub een ledenvergadering in hotel De Zwaan, aanvang 20.00 uur. De wedstrijd aan de Afsluitdijk van donderdhg j.l. werd bezocht door 210 deelnemers, waarvan 4 Texelaars. Ze brachten het er goed van af. De draag bare TV ging met 165 cm evenwel naar Zaandam. Prijzen De Texelaars die in de prijzen vielen waren: H. Martens, 9e (153 cm) en 13e P. Verhagen (148 cm). De zevende wedstrijd om het kam pioenschap van Texel werd gehouden aan de dijk bij Zevenhuizen met een to taal van 14 deelnemers die na twee uur vissen 1108 cm vis hadden gevangen 1. S. J. Feenstra 182 cm; 2. E Bos 138 cm, 3. M. v. d. Zwaag 129 cm. Klassement De stand aan de kop van het klasse ment is (eerst cm dan punten): 1. P. Ver hagen 471 - 62; 2. A. Banda 447 - 69; 3 S. J. Feenstra 410 - 62; 4. M. v. d. Zwaag 354 - 46; 5. E. Bos 329 - 52; 6. J. Visser 326 - 53; 7 C. J. Huisman 308 - 49%; 8. H Martens 254 - 43%; 9. F. Bos 244 - 52%; 10. W. Verhagen 240 - 45 11. G. van Kranenburg 218 - 41%; 12. A. Huisman 124 - 18. méér per dag met vrij wonen, gratis melk en gratis gebruik van het land. De jubilerende echtelieden hebben drie getrouwde dochters. Grietje woont in Oost, Janneke in Den Burg en Henny in Den Haag Zij en ook de zes klein kinderen zullen zaterdag zeker van de partij zijn. De receptie wordt gehouden van 19.00 - 20.30 uur. De jaarlijkse NWB-Avondvierdaagsc op Texel heeft ditmaal plaats van 14 - 17 juni (maandag tot en met donderdag). Er zal gestart kunnen worden bij de LTS aan de Emmalaan te Den Burg, van half 6 tot half 7 's avonds. Voor zover mogelijk worden de deel nemers verzocht zich van te voren te doen inschrijven Dit vermijdt eventuele problemen bij de start omdat 't dan wel eens erg druk zou kunnen worden. Men bespaart ook de organisatie veel werk omdat deze voorinschrijvingen admini stratief eenvoudiger kunnen worden verwerkt. De inschrijfgelden zijn als volgt: tot en met 13 jaar 2,75, oudere deelnemers betalen 3,75. Leden van de Texelse wandelsport- vereniging en leden van wandelbonden aan de overkant krijgen kortingen van 0,50 resp. /0,75. Deze bedragen zijn van toepassing bij voorinschrijving. Er kan uiteraard ook ingeschreven worden op de startdag bij de LTS. Alle bedragen zijn dan echter met ƒ0,50 verhoogd. Voorinschrijving Adressen waar men zich voor de voor inschrijving (tot vrijdag 11 juni) tot kan richten zijn de volgende: Fam Druif, Kikkertstraat 54, De Cocks- dorp (na Pinksteren) Fam. Klip, Brink 10, De Koog Fam. Van Heerwaarden, Loodssingel 33, Oudcschild. Mevrouw A Bakker, Diek 21, Den Hoorn. C J. Ellen, Oesterstraat 5, Oosterend. In hotel „De Zwaan, Zwaanstraat, Den Burg kan men zich laten inschrijven op zaterdag 5 en 12 juni 's middags van 2.00 tot 4.00 uur. Inschrijfformulieren voor groepen zijn verkrijgbaar op alle inschrijf adressen. Bij H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg kan men terecht voor verdere in lichtingen. Iedere adspirant deelnemer wordt verzocht bij aanmelding op te ge ven hoeveel maal er reeds deelgenomen werd en wat zijn of haar geboortedatum Het lijkt korter, maar toch is het al weer anderhalf jaar geleden, dat het City theater „The sting" op het pro gramma had. Komende speelweek (don derdag tot en met dinsdag dagelijks 20.00 uur) kan nog eens worden gezien hoe knap regisseur George Roy Hill en scenarioschrijver David S Ward dit schitterende verhaal uitwerkten tot een prima stuk bioscoopamusement. Hoofd rollen van Paul Newman en Robert Red- ford, bijgestaan door een al even fraaie Robert Shaw (de visser uit Jaws). De toe gang is 14 jaar en in verband met de grote lengte van de hoofdfilm is het ver standig om acht uur aanwezig te zijn. Het begin is te belangrijk om te missen. De dam- en schaakclub Oosterend is er in geslaagd een zwaar bevochten overwinning te behalen op het sterke Zwolle. De Texelaars wisten te winnen met 14 punten terwijl Zwolle op 12 eindigde. Er was een fraaie beker te winnen, die door de dam- en schaakclub Ooster end beschikbaar werd gesteld. De Oosterenders werden op voortref felijke wijze ontvangen in het dorpshuis waar voorzitter Corporaal de Ooster enders een consumptie aanbood. Tulpen Om 2 uur ging het dammen en scha ken van start. Voordat met de wedstrij den werd begonnen overhandigde Oos terend hun tegenstanders ieder een bos tulpen. 12 dammers en 2 schakers kon den toen hun kunnen tonen tegen de in de eerste klas van de Nederlandse Dam- bond spelende Zwolse club. Zeer grote klasse De schakers H. Tuinema en S. Waaier hadden hun partij al binnen een half uur in winst omgezet. De bekende 83-jarige G. Zomerdijk liet bij het dammen zien dat hij nog van zeer grote klasse is. G. Brouwer heeft dan ook wel wat van deze nog kwieke man geleerd. R Brouwer speelde een zeer sterke partij. Zijn tegenstander had geen schijn van kans. L van Leeuwen die het vol gend seizoen in het eerste tiental uit komt won zijn partij tegen P. v. d. Berg. J. Trap speelde een fraaie partij tegen S. Bakker. Bakker maakte halverwege een fatale vergissing wat hem 2 schij ven kostte en daarna de partij. H. v. d. Wetering verloor van Veluwenkamp omdat hij naliet een dam te halen. Het had hem dan schijfwinst opgeleverd, maar hij was te nonchalant. Eerste beker Met deze overwinning op Zwolle heeft Oosterend zijn eerste beker in de prij- zenkast. Het was een geslaagde dag waarvan iedereen veel genoten heeft. Het is ze ker voor herhaling vatbaar. De damclub Zwolle zal in de toekomst een tegenbe zoek brengen aan Oosterend De uitslagen waren: Dammen: J. Visman-E. Corporaal 11 J. Trap-S. Bakker 20 H. v. d. Wetering-A. Veluwenkamp 02 S Trap-J Visser 11 W. Timmer-A. Munnik 02 J van Loo-Th v Dijk 20 B Medema-H Smit 11 R. Brouwer-A H. Algra 20 R. Kamstra-E. vanEssen 02 K. Bostelaar-F. de Groot 11 G. Brouwer-G. Zomerdijk 02 L. van Leeuwen-P. v d. Berg 20 Schaken: H. Tuinema-J Burgman 10 S. Waaier-P. v. d Berg 10 Van het op Hemelvaartsdag, 27 mei, en afgelopen zondag, 30 mei, door de S.V. Texel georganiseerde toernooi voor seniorenelftallen waren de uitslagen als volgt: Hemelvaartsdag: Groep A: Texel 3-Oosterend Z 1—0 Texel 3-ZDH 2 3—0 Oosterend Z-ZDH 2 2—0 Eindstand: 1. Texel 3 2 4 4—0 2. Oosterend Z 2 2 2—1 3. ZDH 2 2 0 0—5 Groep B Tex. Boyè 2-WGW 5 1—3 Tex. Boys 2-De Koog 1 0—0 WGW 5-De Koog 1 1—1 Eindstand: 1 WGW 5 2 3 4—2 2. De Koog 1 2 2 1—1 3. Tex. Boys 2 2 1 1—3 Finale: WGW 5-Texel 3 0—1 3e en 4e plaats: Oosterend Z-De Koog 1 3—1 Groep C' Texel 4-WGW 6 1—1 Texel 4-ZDH 3 0—0 WGW 6-ZDH 3 1—2 Eindstand: 1. ZDH 3 2 3 2—1 2. Texel 4 2 2 1—1 3. WGW 6 2 1 2—3 Groep D: Tex. Boys 3-Oosterend 3 1—2 Tex. Boys 3-SVC 2 3—0 Oosterend 3-SVC 2 0—2 Eindstand: 1. Tex. Boys 3 2 2 4—2 2. SVC 2 2 2 2—3 3. Oosterend 3 2 2 2—3 Finale: ZDH 3-Tex. Boys 3 0—1 3e en 4e plaats: Texel 4-SVC 2 2—0 ZAP 2-Onze Gezellen 2 2—2 Eindstand: 1. Onze Gezellen 2 2 3 4—3 2. ZAP 2 2 9 2—2 3. Texel 2 2 1 1—2 Groep D: DTS 2-Wilhelmina V. 2 0—0 DTS 2-FC Knudde 1—1 Wilhelmina V. 2-FC Knudde 0—2 Eindstand: 1. FC Knudde 2 3 3—1 2. DTS 2 2 2 1—1 3 Wilhelmina V. 2 2 1 0—2 Finale: Onze Gezellen 2-FC Knudde 2—1 Zondag 30 mei 1976: Groep A: Texel 1-ZAP 1 Texel 1-Onze Gezellen ZAP 1-Onze Gezellen Eindstand: 1. Texel 1 '2 3 2. Onze Gezellen 2 2 3. ZAP 1 2 1 Groep B: DTS 1-Wilhelmina V. 1 DTS 1-Tex Boys 1 Wilhelmina V 1-Tex. Boys 1 Eindstand: 1. Wilhelmina V. 1 2 4 DTS 1 2 2 3. Tex. Boys 1 2 0 Finale: Texel 1-Wilhelmina V. 1 Groep C: Texel 2-ZAP 2 Texel 2-Onze Gezellen 2 1—1 2—0 1—2 3—1 2—3 2—3 0—1 4—0 3—0 4—0 4—1 0—7 4—3 0—0 1—2 JUNIORENZAALVOETBAL- VERGADERING Donderdag 3 juni zal in hotel De Zwaan een vergadering voor het junio renzaalvoetbal worden gehouden. Aan- van 19.30 uur. Als belangrijkste punt staat op de agenda de opzetting van een officiële juniorenzaalvoetbalcompetitie voor het seizoen 1976-'77. Alle bestaan de veld- en zaalvoetbalverenigingen zul len een uitnodiging voor deze vergade ring ontvangen, overige belangstellen den kunnen zich voor een uitnodiging, agenda en bijbehorende agendastukken wenden tot de heer H. J Pennings, Tjakkerstraat 19, Den Burg, telefoon (02220) 3926 Woensdag 2 juni, 20.00 uur: Cors Dubbeldik-Texelse Boys 1 DINSDAG 1 JUNI De Koog Open huis „Schuilhut", Par- nassiastraat vanaf 20.00 uur. DONDERDAG 3 JUNI Bezoek aan Texel van Prov. Commissie Land- en Tuinbouw, 10.30 uur, raad huis. VASTE DATA Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Den Burg. Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardlaan 112 tt Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorp. Alhoewel het allang algemeen bekend is dat de bestrijding van meeldauw en afrijpingsziekten een rendabele zaak is, kan het toch goed zijn om per graange was nog even aan te geven wanneer en welke schimmels daarin bestreden kun nen worden. Gerst Verschillende gerstgewassen bezitten een goede resistentie tegen meeldauw. Daar het echter nogal eens gebeurt dat zo'n resistentie wordt doorbroken, blijft opletten gewenst. Een bespuiting wordt geadviseerd wanneer het 3e blad van boven voor 10 - 15 pet. door meeldauw iff ondernemers-aktiviteitenl Geslaagd voor machineschnjven: ba sisdiploma: Obbejan Bakker, Rita Bak ker, Wilma Bakker, .Hans Boersma, Pe ter Bergman, Kees Jongedijk, John Kleinveld, Roelf Kuitse, Dick de Lugt, Marcel Siemeling, Meino van Slooten, Henk van der Star, Emelie Veeger, Els van de Werve, Ron Westdorp, José van de Wetering, Jan Wiering, Jan Witte en Hanneke Zegel, allen leerlingen van de RSG (afgewezen 1 candidaat). Praktijkdiploma tweede klas: Arjan Barhorst, Joost Brouwer, Piet Cornelis- se, Ria Kamstra, Hanneke Kamstra, No- re Steen en Cora Hoogenbosch. (Her examen 1 candidaat). Praktijkdiploma eerste klas: Robert van Boven. De examens werden ditmaal op Texel gehouden, onder auspiciën van de VSLM; alle candidaten zijn opgeleid door het instituut Typotex van de heer A. C. Peetoom. „Het woord bagatel heeft het Engelse woord „bag" in zich, wat tas betekent. Bagatel zelf betekent kleinigheid of on benulligheid. Kortom in een winkeltje dat je die naam hebt gegeven kan men tassen en zo kopen voor onbenullige prijzen". Evert van der Have (24 jaar) ziet het wel zitten met zijn nieuwe winkeltje dat sinds kort gevestigd is op het adres Weverstraat 40 in Den Burg. De pui van deze lederwarennering heeft een blauw verfje gekregen. Er lig gen blankgeschuurde klompen in een grote bak voor de deur, ook te koop. Evert: „Ach ja, naast al de lederwa ren die ik veelal zelf maak verhandelen we hier ook andere spullen". Die andere spullen bestaan uit een as sortiment leuke dingen waarvan we ver der nog kunnen noemen: halsterjurken, hesjes, broekrokken, spijkerjacks, spij- kerbikinies, broekrokken, shirts, jeans, enveloptassen en klompschoenen. Indruk Exploitant Evert meldt verder nog dat er nog meer waar in bestelling is maar nog niet is gearriveerd. Maar: „er moet nog veel materiaal uit Rotterdam ko men in de loop van de volgende week, intussen is de winkel toch open, dan kunnen de mensen alvast een indruk krijgen van wat er hier te bieden is". In Rotterdam woont een broer van Evert van der Have die de meeste lede ren koopwaar maakt. Evert zelf fabri ceert in zijn winkeltje hier in de We verstraat op bestelling: leren polsband jes, riemen etc. alles met sierlijke vorm pjes er in gegraveerd. Hij heeft hiertoe in de winkel een speciale oude kassatafel geïnstalleerd waarop men kan zien hoe alles in z'n werk gaat. Hij kondigt aan met de fol klore zijn ambacht op straat te zullen gaan uitoefenen teneinde meer aandacht te verkrijgen van het winkelende en be langstellende publiek Geen tussenhandel Evert: „Door Bagatel kan de verhan delde waar allemaal nog goedkoper dan in andere winkels van deze aard gele verd worden omdat wij de tussenhandel missen. Veel maak ik dus zelf en het overige komt uit Rotterdam rechtstreeks van het fabriekje van mijn broer Daan. En hij vervolgt: „Ik tracht de winkel te specialiseren in kleding en aanver wante voorwerpen voor jeugdigen en voor hen die zich jeugdig voelen, zo ex clusief mogelijk, maar betaalbaar". De winkel (21 m2) is naar geheel ei gen idee alternatief ingericht. Het pand wordt gepacht van de heer K. Oostra. (Er was eertijds de Drankenexpresse ge vestigd). Gezellige muziek completeert de sfeer. Openingstijden weekdagen 9.00 - 17.30 uur en gesloten van 12 30 - 13.30 uur. In het seizoen open tot 21.00 uur. is aangetast (dus met schimmelpluis is bedekt) Dat kan gebeuren met Calixin 0,75 1/ha, Milgo E 1.0 I/ha of Asepta Fun- ginex 1,0 1/ha. Haver Uit onderzoek is gebleken dat meel- dauwbestrijding in een vatbaar ha verras zoals o.a Selma, een opbrengstverhoging kan geven van 10-12 pet Als tijdstip voor een bespuiting geldt hetzelfde als onder gerst is vermeld. De haverrassen moeten dus ook goed in de gaten worden gehouden en zonodig worden bespoten met één van de onder gerst genoemde middelen. Tarwe Dit gewas kan o.a. worden belaagd door roest, meeldauw en de zg. afrij pingsziekten. a. Gele roest. Vooral het wintertarwe- ras Clement kan ernstig worden aange tast door deze schimmel Alhoewel er voor een absolute bestrijding nog geen middel op de markt is, verdient het aan beveling, zodra gele roest in een tarwe- ras wordt waargenomen, een bespui ting uit te voeren met 3/< 1 Calixin Maneb/ha. De aantasting wordt echter alleen afgeremd. b. Meeldauw. Een bestrijding kan zinvol zijn wanneer er veel meeldauw wordt waargenomen. Het beste tijdstip is dan zodra 't topblad zichtbaar wordt (Feekes- scaal 8 - 9). Een bespuiting kan geschie den met vele middelen. c. Afrijpingsziekten. Onder deze naarr. zijn een aantal zeer schadelijke schim mels samengevoegd. Al enkele jaren wordt geadviseerd alle tarwe te bespui ten met een syntemisch fungicide. Het is gebleken dat dit een rendabele zaak is Een bespuiting moet niet eerder plaats vinden dan wanneer het gewas in de aar staat. Dat is dus vlak voor de bloei Ook voor dit doel zijn vele middeler toegelaten. Op 9 juni a s. van 13 00 tot 17.00 uur uitwijkdatum 10 juni van 9.00 tot 16.01 uur gaat HM Amsterdam schieten in sec tor 045 - 075 graden rechtwijzend me een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheids schip aanwezig

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2