Cjroen 'jjmrtsjJexeU in het harL, Slechts één tent op erven in het buitengebied Claus komt per helicopter i f1 Derde boot van huidige type a II 2000 Jan Hennink herstelt Strooppot" in oude luister m Ben W over „kamperen bij de boer Wel mogelijkheid voor boeren die bedrijf opheffen nu B en W over veerverbinding is- Geen krant na Pinksteren Andere Chevrolet iii^' f* Bar - discotheek i „De 7 Provinciën" H TAXI (02220) DISCOTHEEK VRIJDAG 4 JUNI 1976 89e JAARGANG No. 9081 10 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW B. en W. hebben eindelijk een besluit genomen over het kamperen op par ticuliere erven in het Texelse buitengebied, beter bekend als het vraagstuk „kamperen bij de boer". In het ontwerp bestemmingsplan voor het buiten gebied is thans bepaald dat het met (een jaarlijks aan te vragen) vergunning is toegestaan gedurende de zomer ten hoogste één tent op het erf te hebben, niet verder dan vijftig meter van het hoofdgebouw. Een toer- of stacaravan is verboden ongeacht of deze wordt gebruikt door gasten of familie. Als op het erf een zomerwoning staat, is zelfs het plaatsen van een tent niet toege staan. Het college wil de nieuwe regeling zolang het bestemmingsplan geen rechtskracht heeft, toepassen door wijziging van de kampeerverordening. Zoals bekend geldt thans de regeling dat men op het erf een tent of toercara- van mag hebben. Deze mag worden ge bruikt door het eigen gezin of famlilie- leden tot in de derde graad. Aangeno men mag worden dat deze regeling deze zomer nog van kracht zal blijven. De wijziging van de kampeerverordening evenals het bestemmingsplan is nog on derhevig aan goedkeuring door de ge meenteraad. Het is bekend dat meerdere raadsleden de mogelijkheden tot kam peren bij de boer juist uitgebreid willen Onverantwoord Tot voor kort bestond ook binnen het college nog wel hoop dat de regeling voor kamperen bij de boer wat zou kunnen worden verruimd, maar inmid dels is duidelijk geworden dat men hier door het maximum aantal toeristische slaapplaatsen op Texel (47.000 in 1985) zou kunnen overschrijden. Door de vrij stelling te verlenen voor één tent den ken B. en W. de tijdsduur van het re creatief gebruik van erven aardig te kunnen beperken (een caravan is minder weergevoelig) en leggen de nadruk op het solitaire karakter van deze vorm van verblijfsrecreatie In ieder geval wil men voorkomen dat iemand zijn caravan op een ander mans erf exploiteert. Dit komt thans vrij veel voor op Texel. De begrippen ,,tent" en zomersei zoen" zullen B. en W. nog nader om schrijven. Er moet niet op gerekend wor den dat men op zijn erf een grote leger tent of circustent mag neerzetten. De gedachten gaan uit naar slaapruimte voor een man of vijf Recreatieboerderijen In agrarische kring wordt zeer ver schillend gedacht over recreatie bij de boer. Het argument dat deze mogelijk heid moet worden verruimd om de boe ren een extraatje boven hun normale inkomen te bezorgen is vanuit dezelfde agrarische kring ontkracht door aan te tonen dat de boerenbedrijven op Texel over het algemeen goed functioneren, gezien de zeer hoge opbrengsten per hectare. De economische noodzaak van kamperen op de erven wordt daarom door B. en W. niet ingezien, maar zij erkennen wel dat er mogelijkheden moeten komen voor boeren die hun be drijf beëindigen. Deze mensen zullen na een procedure waaraan een agrarisch deskundige, landschapsdeskundige en de provincie te pas komen een zg. recreatie- boerderij mogen beginnen waarvoor het bestemmingsplan dan wordt gewijzigd. Tegen deze wijziging kunnen door het publiek bezwaren worden ingediend. Als de procedure voor de belanghebbende adspirant-recreatieboer gunstig verloopt mag hij maximaal tien recreatie-eenhe den stichten (elk niet groter dan 70 m2) die zowel in als buiten het bestaande gebouw mogen worden aangebracht. Voor de letterlijke weergave van de In verband met Pinksteren, (waardoor de maandag als werk dag uitvalt), zal de Texelse Cou rant van 8 juni niet verschijnen. door B. en W. vastgestelde regels ver wijzen wij naar de rubriek ,,Van het raadhuis" elders in deze krant. Spoedig ter visie Het ziet er naar uit dat het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied ter visie wordt gelegd, voordat het thans geldende voorbereidingsbesluit (op 14 juli) zijn geldigheid verliest. Als dat on verhoopt met zou lukken zullen B en W. tegen hun zin een aantal bouwaanvra- *en die met het nieuwe plan in strijd zijn moet inwilligen Woonbestemming Het thans ter tafel liggende ontwerp plan vertoont enkele belangrijke ver schillen met eerdere ontwerpen. Onder meer zijn positieve woonbestemmingen opgenomen en omschreven, wat meer rechtszekerheid biedt. Mogelijkheden om een bestaande woning te vergroten zijn niet meer aan een in de praktijk onbillijk werkend vast percentage ge bonden, maar er wordt gewerkt met verschillende categoriën waardoor te kleine woningen tot een redelijke opper vlakte of inhoud mogen worden uitge breid maar waardoor ruime woningen praktisch niet kunnen worden vergroot. Recreatie In het plan komt tot uitdrukking dat vrijwel geen uitbreiding aan de opper vlakte recreatieterrein wordt gegeven. In de noordkop zullen naast het Krim- projekt geen andere recreatieve ont wikkelingen gelijk toegestaan worden en elders op Texel is alleen nog uitbrei ding aan de Grensweg (plan v. d. Berg- Koorn-Pranger) en op zeer kleine schaal bij Oosterend en bij het Prins Hendrik hotel. Voorgenomen ontwikkeling aan de westkant van de Bosrandweg is ge schrapt; SVV krijgt ter compensatie een stuk aan de andere kant. In de vorige krant maakten we mel ding van een automobilist uit Den Burg die met zijn Chevrolet Impala in de be bouwde kom maar liefst 112 km had ge reden. De verdenking van het publiek blijkt nu te vallen op het taxibedrijf van J. N. de Boer-van Boven, dat ook ge bruik maakt van een Chevrolet Impala. Aan het verzoek om te vermelden dat het niet deze wagen is geweest die zo schandalig hard reed, voldoen wij bij deze. 99 De heer J. Hennink van het bunga lowpark „Eldorado" is dinsdag eige naar geworden van hoeve „De Stroop pot" aan de oude Kogerweg bij Den Burg. Hij is voornemens het gebouw eigenhandig in enkele jaren tijd te restaureren en er dan met zijn familie te gaan wonen. Tegen die tijd zal hij een beheerder of pachter aanwerven voor zijn bungalowpark. De Strooppot was eigendom van de heer Meijert Bakker die het gebouw in 1968 overnam van de heer U. Bousma. Daarvoor was de lëgendarische hoeve bezit van de familie Vrijdag-Keijser. Tot voor kort zou De Strooppot eigendom worden van de heer J. van Zon van het elektronisch-technisch bedrijf Mitra. Hij had al een restauratieplan laten ontwer pen dat na enkele wijzigingen de ge meentelijke goedkeuring had gekregen. Hij zag echter van zijn plannen af waar door de heer Hennink, die op den duur niet meer bij zijn bedrijf wil wonen, via bemiddeling door het bureau Eelman de koper werd. (zie vervolg pagina 2) Op verzoek van ZKH Prins Claus der Nederlanden is het tijdstip van de of ficiële opening van het Natuurrecrea- tiecentrum Texel op woensdag 9 juni a.s. naar de middag verplaatst. Het is het eerste officiële bezoek dat Prins Claus aan Texel brengt. Van gemeentelijke zijde deelde men mee dat de Prins per helicopter op het eiland zal arriveren. Hij landt om streeks 14.20 uur in de nabijheid van het NRC, aan de Ruyslaan nabij De Koog. CRM, de Provincie Noordholland en de gemeente Texel. Voorts zijn aanwezig vertegenwoordi gers van de vier partners die in het Texelse Natuurrecreatiecentrum samen werken. Deze vier partners zijn: de Stichting Texels Museum, Staatsbosbe heer, Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten en het Instituut voor Natuurbeschermingseducatic. Namens het ministerie van CRM woont de heer Prillewitz de opening bij, aanwezig zijn voorts de wnd. dir. van Staatsbosbeheer ir. Sikkel en het lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland drs. Van Dis. pil iÉ& m mtfo, wèSwNK LJit deze twee foto's blijkt dat de legendarische Strooppot in de afgelopen halve eeuw er in landschappelijk opzicht met op vooruit is gegaan. De bovenste opname dateert uit 1920; de tweede werd gisteren gemaakt vanuit hetzelfde standpunt. - vixdk §ks Het officiële gedeelte zal hierna plaatsvinden in het theehuis van het NRC. Na de openingsceremonie waar bij een aantal genodigden aanwezig zal zijn volgt een rondwandeling door het centrum. ZKH Prins Claus zal omstreeks half 5 zijn bezoek beëindigen en weer per helicopter vertrekken. Na het vertrek van de Prins is er re ceptie in het theehuis waarbij onder meer het bestuur van de Stichting Texels Museum aanwezig is. Genodigden Naast de plaatselijke overheid zal ook ?en aantal andere overheidsfunctionaris sen het bezoek bijwonen. Er komen vertegenwoordigers van de subsidiërende instanties die de nieuwe huisvesting van het NRC mogelijk heb ben gemaakt. Dit zijn het Ministerie van B. en W. zijn voor een derde veer boot van het huidige type (dus geen dubbeldekker) en achten ook de aan leg van reservefuiken in de veerhavens van Den Helder en Texel noodzakelijk. Een en ander moet met spoed tot stand worden gebracht. Later kan worden bekeken of de vervoerscapaciteit ver der moet worden uitgebreid, maar de op korte termijn te nemen beslissing moet een eventuele latere uitbreiding niet in de weg staan. De letterlijke formulering van het standpunt van B. en W. kan men vinden in de rubriek „Van het raadhuis" elders in deze krant. Uit deze formulering kan niet met ze kerheid worden afgeleid wat B. en W. met een „veerboot van het huidige type" bedoelen Letterlijk zou het kunnen be tekenen dat de derde boot volkomen identiek moet zijn aan de „Marsdiep" en „Texelstroom", maar uit de toevoeging dat de op korte termijn te nemen be slissing een eventuele capaciteitsvergro ting in de toekomst niet in de weg moet staan zou geconcludeerd kunnen wor den dat de derde boot aanmerkelijk lan ger mag zijn. Scheepsbouwtechnisch lijkt het nl. niet goed doenlijk een kort schip later te verlengen of van een ver dieping te voorzien. Bij TESO wilde men op de stellingname van B. en W. dan ook geen commentaar geven zolang deze niet nader is verduidelijkt. Directeur Th. Hoogerheide: „Als burgemeester en wet houders voorlopig niets anders willen dan een derde schip van gelijke grootte als de bestaande boten, dan hebben zij van de problematiek niets begrepen. Maar als blijkt dat een grotere derde boot wordt gewenst liggen de standpun ten heel wat dichter bij elkaar". Hoorzitting Die verduidelijking van het B. en W - standpunt komt mogelijk dinsdagavond als in het raadhuis een openbare hoor zitting komt over het voorontwerp structuurplan voor Texel waarbij de oriënteringsnota veerverbinding Texel- Den Helder aan de orde komt. Ook over de (andehe) uitgangspunten van het structuurplan voor Texel zal worden ge sproken alsmede over het kamperen in het buitengebied. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds Na enkele verbouwingen en tech- nische verbeteringen kunnen we 4 nu een totaal vernieuwde presenteren. Wc doen dit met een gezellige avond a.s. vrijdag op de dag van 4 het 8-jarig bestaan. 4 4

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1