(jroen <2wartsjexels in het harL, Zeehond Robbie kreeg vrijheid terug ZKH prins Claus opende woensdag zonovergoten NRC Neemt uzelf het róiko? ^ijdeMelk^ /paarbank De menselijke vrijheid wordt vaak beperkt" Ir. Prillevitz: Recreatieve druk moet worden magers yoghurt hele liter tijdelijk verminderd Mr. Sprenger: Pfit DE GEHELE DINSDAG GEOPEND. geldig t/m zaterdag 12juni VRIJDAG 11 JUNI 1970 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9082 10 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Het ogenblik dat op woensdag 9 juni 's middags om tien minuten voor drie op het NRC de telefoon overging om prins Claus mee te delen, dat de zeehond Robbie de vrijheid had herkregen, was in feite het eigenlijke moment van de officiële ingebruikstelling van het nieuwe Texelse Natuurrecreatiecentrum. „Een bijzonder origineel idee", zei de prins in zijn openingswoord, „Ik stel uw vindingrijkheid erg op prijs". „Dit is de eerste maal dat ik een ope ning verricht door een zeehond de vrij heid te hergeven", vervolgde prins Claus. Hij voegde er aan toe, dat hij het door knippen van linten en dergelijke nu goed onder de knie heeft, maar dat een zee hond toch wel enige moeilijkheden bij het concentreren op een openingswoord tot gevolg heeft. Robbie, de zeehond, die zeven maan den in het bassin van het Centrum door bracht, werd vlak voordat de prins zijn openingswoord begon, in een open kooitje het theehuis van het NRC binnen gereden. Vrijheid hergeven Prins Claus stelde aan het eind van zijn toespraak de zeehond op transport naar de kust, waar het dier de vrijheid werd hergeven. De plaats die hiervoor was uitgezocht was het Eierlandse Gat en het transport Telefonisch verneemt prins Claus, dat de zeehond Robbie terug is in zijn element f 10.000,-? f 20.000.-? f 100.000,-? of meer? \oorkoni dal u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede \erzekering voor uw gezin, uw huis, mi auto enz. Een goed adv ies: geschiedde met de luchtmachthelicopter waarmee de prins en zijn partikulier se cretaris vanuit Soesterberg naar Texel waren gekomen. Volgens draaiboek Vrijwel exact volgens het draaiboek arriveerde prins Claus in gezelschap van zijn particulier secretaris mr. J. van Ebbenhorst Tengbergen om 14.25 uur bij het Natuurrecreatiecentrum aan de Ruyslaan nabij De Koog Direkl na de landing van de helicop ter, die bestuurd werd door sgt.-majoor Keizer, werd de prins begroet door drs. J. van Dis (wnd. Comm. der Koningin in de prov. Noord-Holland) en burge meester Sprenger. In de hal van het NRC werden daarop een aantal perso nen aan prins Claus voorgesteld. Hieronder bevond zich ir. F. C. Prille- vitz (namens het ministerie van CRM), het gemeentebestuur van Texel, de be stuursleden van de Stichting Texels Museum., de heer M. Mantje (Staatsbos beheer), ir Sikkel (wnd. direkteur Staatsbosbeheer), mevr. drs. B. van Leeuwen (Natuurmonumenten), ir. J Vegter (architect), de heer H. Wals (Inst. voor Natuurbeschermingseducatie), dr. J. Vosjan (Texelse Museum Vereniging) en de heer G J. de Haan (direkteur van het Natuurrecreatiecentrum). Telefoontje In het theehuis van het NRC volgden hierna een aantal toespraken, die onder broken werden door het telefoontje van sgt-majoor Keizer aan prins Claus, waarin werd meegedeeld dat het dier de vrijheid had herkregen Robbie was bij het reddingboothuis in het water gezet door Marius Eelman en Jaap Kreeft Volgens het oorspronke lijke plan had Robbenwachter Koos Boon dat moeten doen, maar deze had een dag tevoren een hartaanval gehad en lag in vrij ernstige toestand in het ziekenhuis. liet gesprek van de prins, dat via de opgestelde luidsprekers door de aanwe zigen te volgen was, eindigde met do vraag of Robbie nog te zien was. Toen het antwoord bevestigend luidde, ver zocht prins Claus de zeehond die zijn element had hervonden, nog even in het oog te houden en hem te waarschuwen 99 als er zich voordoen. bijzonderheden mochten Oorkonde uue/t nedcrlond spaarspecialisten sinds 1817 In aansluiting op het op transport stel- leny van de zeehond Robbie door prins Claus voerde burgemeester mr. W. H Sprenger het woord. Hij dankte Zijne Ko ninklijke Hoogheid voor het geven van het „startschot" en voegde er aan toe: „Van de toekomst van Robbie valt weinig concreets te zggen. Het komt wat dat be treft overeen met de toekomst van het NRC." Burgemeester Sprenger wenste zowel de zeehond als het officieel geopende Natuurreceratiecentrum veel gezond heid toe „De menselijke vrijheid wordt vaak beperkt, zowel te land, ter zee als in de lucht", aldus de burgemeester. Hij hoop te dat met de ingebruikstelling van het NRC voor de toekomst het groene licht zal zijn ontstoken. Mr. Sprenger dankte ter afronding van zijn speech alle instanties, die fi nanciële steun hebben gegeven en zei tenslotte dat er nog steeds problemen zijn, maar er niet aan te twijfelen dat deze opgelost zullen worden met samen werking en goed nabuurschap. Citaten De overige genodigden, die tijdens de bijeenkomst in het theehuis van het NRC het woord voerden, waren de he ren: S Bakker (voorz. Stichting Texels Museum), ir. J. J. M. Vegter (architect), ir. D. Sikkel en dr. J. H. Vosjan, (na- (zie vervolg pagina 2) aiaiigiHffi» Woensdag 9 juni, 14 25 uur ZK.H. prins Claus is op Texelse bodem geland. V.l.n.r prins Claus, drs J. van Dis en mr J. van Ebbenhorst Tengbergen. ALLEEN VOOR MELK UNIE OF Duidelijke taal Betreffende de rede van de heer Pril levitz, zei de burgemeester, dat er nog een aanmerkelijk aantal hindernissen is te nemen. Mij refereerde aan de inge stelde contactraad en stelde in algemene zin dat in eerste instantie gezamenlijk overleg tussen gemeente, provincie en rijk gewenst is. Burgemeester Sprenger zette een vraagteken bij het idee of het instellen van een Landschapspark Texel de juiste oplossing is. Hierbij verwees hij naar het recratiebasisplan en vroeg om duidelijke taal aangaande meefdere aspecten van het beleid van CRM. Mevr. De Haan toont prins Claus het zeehondenbassin van het Natuurrecreatie centrum. I Onze zaken zijn vanaf 15 juni t WINKELIERSVERENIGING DEN BURG Na afloop van het officiële gedeelte, waarbij de prins een, ter gelegenheid van deze opening vervaardigde oorkon de kreeg aangeboden dooi de heer S. Bakker (voorz. Stichting Texels Mu seum) volgde een rondleiding door het NRC. Prins Claus werd hierbij vergezeld door de heer G. J. de Haan en mevrouw De Haan, die hierbij als gids optraden. De prins toonde bijzonder veel belang stelling voor de tentoonstelling die be staat uit een overzicht van de geschie denis van Texel sinds de ijstijd tot aan de huidige dag. Aan het einde van de rondwandeling werden de in het bassin aanwezige zeehonden gevoederd. Hierop aansluitend werd in de restau ratiezaal een aperitief gebruikt, waarbij burgemeester Sprenger de medewerkers van het NRC aan de prins voorstelde. Zonovergoten eiland Oms.treeks 5 uur vertrok ZKH prins Claus van Texel, waarna hij nog een rondvlucht over 't zonovergoten eiland maakte, alvorens naar de luchtmacht basis Soesterberg terug te keren. 95. Uit de toespraken van de vertegen woordigers van Rijk en Provincie viel duidelijk te herkennen, dat men van over heidswege een punt wil zetten achter het zich steeds verder uitbreidende toe risme op Texel. Ir. F. C. Prillevitz (dir. van de afd. Natuurbehoud en Openluchtrecreatie van het ministerie van CRM) betoogde onder meer het volgende. Uitbreiding kan niet doorgaan „Wij vragen ons af of de recreatie op Texel nog verder moet groeien. Deze uitbreiding kan eigenlijk niet verder gaan. Het gaat ten koste van de natuur monumenten. Daarom moet de recrea tieve druk worden verminderd op dit eiland. Het ministerie (CRM) is van me ning dat daarvoor diepgaand overleg met het gemeentebestuur van Texel een eerste vereiste is". Ook drs. J. van Dis (wnd. Comm. der ^oningin van Noord-Holland) uitte zich in deze trant. Hij meende dat: „er een dam moet worden opgeworpen tegen verdere druk. De toeristische druk heeft de grenzen benaderd" en tenslotte stelde hij: „Texel is waard om bewaard te worden". Nationaal park Texel De heer Van Dis vond het idee van het instellen van een „Nationaal park Texel" het overwegen waard, en: „Het Natuurrecreatiecentrum heeft een grote taak bij de voorlichting van de recreant, die zonder goede voorlichting maar al te gauw geneigd is veel natuurschoon (al dan niet moedwillig) te vernielen." De burgemeester van Texel, mr. W. H. Sprenger reageerde op de opmerkingen van de heer Van Dis door te zeggen, dat hij de beantwoording moest uitstel len in verband met het overleg omtrent het Streekplan, dat ter tafel ligt.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1