(jroen Twartsjexels in het harL, Omroep NIRO door politie opgerold Jongeman gedood door ontploffende granaat Behandeling buitengebied-plan mag niet worden vertraagd Vandaag denken aan motsen y „College ontwijkt kernvraag" Strandfeestje werd tragedie Magische 15e juli nadert snel w v. /paarbank - Rioolzuivering officieel in gebruik DINSDAG 15 JUNI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9083 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koeg, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW ZA?Ji aSïita - V' 1 mm "sSj ■v," ■»jr s Mannen van de mjnoprturnings dienst van de marine zoeken met detectors het strand van Jan Ayes lag af. Öp de voorgrond de plaats van het ongeluk met de resten van het vuur. Inzet: de omgekomen Ton Veeger. sinds enkele jaren herhaaldelijk om heeft gevraagd, beschikt hij in zijn pa viljoen niet over telefoon. Een van de jongelui reed met de auto naar de dichtstbijzijnde telefoon, in hoeve „Hei- dehof". Óp het alarm waren dokter Bar nard en de ambulance spoedig ter plaat- De 24-jarige Ton Veeger uit Den Burg is vrijdagavond op het strand van Jan Ayeslag om het leven gekomen toen hij getroffen werd door de scherven van een ontploffende granaat uit de tv/eede wereldoorlog. Hij hoorde tot een groep van ongeveer twintig jongelui die op het strand een feestje had den bij een kampvuur. Iemand van de groep gooide een onbekend metalen voorwerp in de vlammen; enige tijd later deed zich een zware explosie voor met een verblindende steekvlam. De politie stelde vast dat het metalen voorwerp een granaat van een Houwit ser was geweest. Bij de explosie was de kop van het eigenlijke granaat uiteenge spat. De scherven troffen Ton Veeger die daarbij een onstelpbarc slagaderlijke bloeding aan de hals opliep en binnen zeer korte tijd moet zijn overleden. De 16-jarige Conny Bakker uit Den Hoorn kreeg scherven in een knie. Zij werd direkt naar Den Helder vervoerd, waar inmiddels is gebleken dat de verwon ding van ernstige aard is. COMMENTAAR TESO: „Het stelt ons teleur dat het college aan de feitelijke problematiek voorbij gaat bij haar standpuntbepaling", al dus het commentaar van TESO op het onlangs door B. en W. ingenomen standpunt over de toekomst van de veerverbinding. Zoals bekend sprak het college zich uit voor spoedige aan leg van extra fuiken in Den Helder en Texel en het in de vaart brengen van een derde boot van het huidige type. Dit standpunt werd door het college op 4 juni gepubliceerd; later volgde een gewijzigde formulering TESO zegt bij vergelijking van beide standpuntversies geen fundamenteel verschil te kunnen ontdekken. De beslissing over een derde boot is onverbrekelijk verbonden met beslissing over werkelijke capaciteits uitbreiding van de veerdienst maar vol gens TESO gaat het college daaraan voorbij. „Juist hierdoor verliest deze uitspraak alle waarde, die er oppervlak kig gezien aan zou kunnen worden toe gekend. Het college ontwijkt hiermee een beslissing over de feitelijke proble matiek". Dat de bouw van fuiken onderhevig is aan goedkeuring van de gemeenteraad is niet nieuw, want dat ligt reeds vast in het bestemmingsplan voor het Horntje. In de jongste formulering van het B. en VV. standpunt wordt ervan uitgegaan dat de gemeenteraad zich kan uitspre ken over het eventueel in de vaart bren gen van een nieuw type veerboot. „Hier in zullen wij het college moeten teleur stellen omdat die beslissing door TESO reeds is genomen. TESO is van mening dat niet „zo spoedig mogelijk" maar op zeer korte termijn duidelijkheid door de overheid moet worden verschaft. Aan het college de vraag: wanneer dan wel?" De scherven zitten er nog in; het bot is ernstig beschadigd en het is de vraag of volledige genezing mogelijk is. In de loop van deze week zal zij naar Leiden worden overgebracht. Meerdere jongens en meisjes hadden kleine scherfjes in gezicht en ledematen gekregen. Gert Jan Roos uit Den Hoorn kreeg ze in de ogen en moest zich in Den Helder laten behandelen. Het schrikwekkende gebeuren op het strand heeft diepe indruk gemaakt. Vrij wel het hele gezelschap bestond uit leer lingen van de scholengemeenschap (Ha vo 4). Ton Veeger, bevriend met een der meisjes van de school had zich met nog enkele anderen bij de groep gevoegd en had onder meer geholpen door met de auto dranken en versnaperingen naar het strand te brengen. Weggeslingerd De explosie, die op kilometers afstand is gehoord, veroorzaakte een drukgolf waardoor de rond het vuur zittende en liggende jongelui werden weggeslingerd en geruime tijd verdoofd en verblind waren Eén hunner, de 16-jarige Ries Maasdam, vertelde ons: „Het was een verschrikkelijke klap. Van het moment zelf en de eerste seconden erna herinner ik me niets meer. Mijn oren suisden. Ik zag dat iedereen achterover was geslin gerd; van het vuur was weinig meer over. Toen we het gekerm hoorden be seften we dat er iets erg was gebeurd; ik ben met enkele anderen weggehold naar het strandpaviljoen om hulp te ha len". Geen telefoon Exploitant H. Boks van het paviljoen was inmiddels op de klap afgekomen om poolshoogte te nemen. Hoewel hij daar Detectors Commandant W. Nijholt van de groep Texel van de Rijkspolitie schakelde on middellijk de mijnenopruimingsdienst van de Koninklijke Marine in om het strand op exentuele meerdere munitie te onderzoeken. De volgende dag is de plaats van het ongeluk en wijde omge ving met detectors afgezocht. Inderdaad werden wat verdachte metaalstukken gevonden die later, samen met elders op Texel gevonden oorlogstuig, werden op geblazen. Niet aanraken Van politiezijde wordt erop gewezen dat thans op tragische wijze is gebleken hoe buitengewoon gevaarlijk het is mu nitie, ook al 2iet deze er zwaar verroest uit, in een vuur te gooien. De jongelui Opsporingsambtenaren van de ra diocontroledienst van de PTT en de plaatselijke rijkspolitie hebben zon dagochtend de Noordhollandse Illega le Radio Omroep (NIRO) het zwijgen opgelegd de apparatuur in beslag ge nomen en proces verbaal opgemaakt. De NIRO heeft maandenlang wekelijks regelmatig radiouitzendingen ver zorgd op de middengolf op de 195 me ter en had zich een zekere kring van luisteraars verworven. De omroep werkte met vier zenders die op vier verschillende plaatsen in Noordholland waren opgesteld, de „Vrij buiter" in Oosterend, de Apollo 813" in polder Het Noorden, de „Telstar" in Ju- lianadorp en de „Calypso" op Wierin- gen. De zenders namen de uitzending telkens van elkaar over en waren daar door niet makkelijk te localiseren. Ten slotte slaagde de PTT daarin toch en had zondagochtend op Texel, in Julianadorp en op Wieringen op precies hetzelfde tijdstip om half drie 's middags een ak- tie plaats. Op dat moment was de zendef op Wie- ringen in de lucht zodat de etherpiraat •daar op heterdaad werd betrapt. Op zullen ongetwijfeld niet aan de moge lijkheid hebben gedacht dat het onbe kende metalen voorwerp dat zij opraap ten een granaat zou kunnen zijn. Vaak zijn projectielen door de langdurige in werking van zeewater zo zwaar verroest dat zij vormeloos zijn geworden en der halve alleen door experts herkenbaar. Het inwendige is vaak echter nog geheel intact. Het is daarom goede gewoonte om elk metalen voorwerp in de duinen of op het strand als verdacht te beschou wen. Er moet rekening mee worden ge houden dat als gevolg van verstuiving en afslag van duinen tot in lengte van jaren kleine en grote hoeveelheden mu nitie uit de oorlogsjaren aan de opper vlakte zullen komen. De afgelopen jaren heeft de politie zich over honderden pa tronen, granaten, handgranaten e d. ont fermd. Texel trof de politie de apparatuur aan in een schuurtje bij een boerderij aan de Waddendijk in Het Noorden en in een woning aan de Schoolstraat in Oos terend. De jeugdige piraten boden geen verzet en deden ook geen pogingen de apparatuur te verdonkeremanen. Sinds enige tijd geleden een wijziging van de radio- en telefoniewet van kracht is, is het in bezit of „onder zich" hebben van zendapparatuur strafbaar. Het daadwerkelijk gebruik ervan hoeft dus niet meer te worden bewezen. Zolang dat wel het geval was, was effektief op treden tegen illegale zenders bijzonder moeilijk. Eén van de in beslag genomen Texelse zenders was van eigen makelij en van tamelijk primitief ontwerp. De andere was uit de dump gekocht en van veel gecompliceerder uitvoering. De radiouit zendingen waren in een groot deel van het land te ontvangen. Het programma bestond uit praatjes en plaatjes volgens de stijl van radio Noordzee en andere „grote" etherpiraten, met uitzondering van nieuws en reklame. De vernieuwe rioolzuiveringsinstalla tie van Oudeschild alsmede het gemaal dat het afvalwater van de zuivelfabriek De Eendracht naar deze installatie perst, zal donderdag 24 juni officieel in ge bruik worden gesteld door burgemeester Sprenger. Dit gebeurt op feestelijke wij ze in het bijzijn van de heer L. J. Rui ter, dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Uitwaterende Sluizen en andere betrokken autoriteiten De plechtigheid begint om half twaalf 's morgens. Na af loop gaat het gezelschap naar hotel „Prinses Juliana" in De Koog voor het gebruiken van een apéritief en de lunch. LAMMERENMARKT Gisteren werden ongeveer 300 lam meren aangevoerd die ƒ135,tot ƒ180, opbrachten bij een gemiddelde van on geveer ƒ150,De handel was matig. Verder werden 9 oudere schapen aange voerd die elk 275,opbrachten. Vorige week beliepen de lammerenprijzen ƒ150,tot ƒ185,bij een aanvoer van 310 dieren. Zes leden van de commissie ruimte lijke ordening hebben getracht de be handeling van het ontwerp bestem mingsplan voor het buitengebied uit gesteld te krijgen met als argument dat zij onvoldoende gelegenheid heb ben gehad zich in het recentelijk ge wijzigde ontwerp te verdiepen. Het waren mevrouw Tine Vlas-van der Vlies, en de heren A. Rienstra, J. C. Dros, J. C. Stolk en J. van Asselt. Bij stemming hierover kwam Rienstra uit angst voor de konsekwenties die be handelingsuitstel oproept op zijn me ning terug maar de overigen vormden toch een meerderheid van 4-7. Bur gemeester Sprenger liet er geen twijfel over bestaan dat hen zich van dit ad vies om de zaak uit te stellen niets zou aantrekken. Op een afstand van meer dan tien meter van het vuur vond de politie het restant van de Houwitser-granaat. Duidelijk was te zien dat de kop die links op het ca vijf kg zware granaatlichaam had gezeten was ontploft. Als er vertraging komt kan het plan medio juli niet ter visie worden gelegd. Het betekent dat het thans lopende voorbereidingsbesluit zijn geldigheid verliest en dat houdt weer in dat aller lei niet in het nieuwe plan passende bouwaanvragen toch moeten worden in gewilligd. Stijlloos Bijna een uur werd over deze proce durekwestie gedebatteerd. Vooral J. C Dros liet zich daarbij in krasse termen uit en noemde het stijlloos van B. en W. dat zij zoveel haast betrachten in een periode dat met name de agrariërs hele maal geen tijd hebben om het gewij zigde ontwerpplan te bestuderen, ter wijl het vooral voor hen een zaak van levensbelang is. Dros dreigde te zullen weglopen als de commissie toch tot be handeling zou overgaan Na stemming besloot de burgemeester dat in deze ver gadering dan maar geen advisering zou plaatsvinden, maar slechts voorlichting. Aan het slot van de bijeenkomst zou dan opnieuw worden bekeken of de advise ring nu echt moest worden uitgesteld. Verdaagd Omdat al direkt een maximum tijds duur van de vergadering was vastgesteld (tot half twaalf) kwam het echter zo ver niet. De bijeenkomst werd daarom ver daagd naar vrijdag 18 juni. B en W. kunnen dan evengoed op de geplande datum (22 juni) hun standpunt bepalen waardoor de tijdige tervisielegging niet in gevaar komt Overigens is het niet persé noodzakelijk dat de commissie ruimtelijke ordening advies uitbrengt over het plan. Ook zonder advies kun nen B. en W. tot verdere behandeling en tervisielegging overgaan. De tegenstanders van direkte behan deling hadden om uitstel tot na de zo- (zie vervolg pagina 2) 'n Cioed spaarplan maakt wensen sneller bereikbaar. Dat kan bij de uj«/t nadadand - spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1