(jrocn 2[wartïjjexels in het harL, Q Ondernemers lopen storm tegen streekplan Texel Alternatief plan aangeboden 1 fyij r^0 /paarbank gort- en bloempap Gebroken been Vernieling en mishandeling Taptoe Texel geldig t/m zaterdag 26 ju DINSDAG 22 JUNI 1976 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. 89e JAARGANG No. 9085 6 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct, per mm excl. 4% BTW TWEEDE NUMMER TEXELTOERIST Zaterdag 3 juli komt het tweede nummer van Texeltoerist 1976 uit. Gegevens hiervoor moeten uiter lijk maandag 28 juni (liefst eerder) in ons bezit zijn. In meerdere ge vallen zal de aankondiging ge paard kunnen gaan met een wat uitgebreider artikel. In die geval- X kom. Redactie Texeltoerist Rapport te koop Voor belangstellenden is het zojuist uitgekomen 56 pagina's tellende onder nemersrapport „Texel tot 1985 - recrea tie en werkgelegenheid" voor ƒ10,te koop bij de Rabo-bank en de Midden- standsbank in Den Burg. l'w salaris, pensioen of A.O.W. komt binnen op een spaargirorekening, ook te gebruiken vooral uw betalingen (kosteloos). -uua/t nederlond spaarspecialisten sinds 1817 Een 5-jarige jongen uit Utrecht stak zaterdagmiddag plotseling de Krimweg over. Een Duitse automobilist kon hem niet meer ontwijken. Er volgde een aan rijding waarbij het jongetje een been brak en naar het ziekenhuis Parkzicht moest worden vervoerd. DE KOOG De politie heeft een drietal Duitsers uit Dortmund, allen om streeks 23 jaar, ingesloten wegens ver nieling en mishandeling. Ze zijn inmid dels van het eiland verwijderd. Op camping „Kogerstrand" hadden de drie zaterdagavond de tent van een landgenoot om onduidelijke redenen vernield. Toen een Duitse vrouw daarop een aanmerking maakte, kreeg zij een harde klap in het gezicht met een bloed uitstorting als gevolg en een trap in de buik, waarbij een spier scheurde. Het zag ernaar uit dat een en ander voornamelijk het werk was van één der knapen zodat deze in eerste instantie werd ingesloten. Later bleek het aan deel van zijn vrienden zodanig dat ook zij werden opgepakt om aan de tand te worden gevoeld Ook dit jaar zal er weer een Taptoe Texel worden gehouden. Het tijdstip dat hiervoor is vastgesteld is donderdag avond 24 juni a.s. De verenigingen die er aan deelnemen zijn: KTF-DEK, Excelsior, Margaretha Sinclairband en Drumband DEK. Er zul len verschillende marsroutes worden ge lopen. Gestart wordt omstreeks kwart voor acht vanaf het Fanfaregebouw (KTF-DEK), de Ulo, de Molenstraat en het raadhuis. De duur van de taptoe is gepland op ongeveer één uur. De leiding op de Groeneplaats, waar alle korpsen zullen samenkomen is in handen van Leny Bakker Wanneer het onverhoopt op 24 juni mocht regenen, wordt de taptoe auto matisch verschoven naar vrijdag de 25ste. ]an StoTk ('recJiïs) biedt de voorzitter van de statencommissie het ondernemersrapport.,Texel tot 1983" aan. ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN Langeveld zei voor natuurbescher ming te zijn, maar niet door de mensen van Texel weg te houden. Wanneer door een ruimtelijk sprcidingsbeleid ervoor wordt gezorgd dat de verblyfs- en recre atieterreinen bij elkaar worden gebracht zal de druk op de natuurgebieden sterk verminderen en neemt de behoefte om zich over het eiland te verplaatsen sterk af. zou tot gevolg hebben dat Texel als va kantieoord voorbehouden gaat worden voor de financieel sterke toerist. „Dat is anno 1976 absurd. Texel géén elitair va kantieoord". R. Hamer laat het ontwerp streekplan via de papiervernietiger in de vuilniszak ver dwijnen. slaapplaatsen aanvaard, maar de groeps grootte van de recreërende mensen is de laatste jaren aanzienlijk geslonken. Het komt vaak voor dat een bungalow met zes slaapplaatsen door een gezin van drie tot vier mensen wordt gebruikt. Men dient uit te gaan van een bezet tingsgraad van 80°/o en om 47.000 re creanten te kunnen ontvangen zijn dus 60.000 slaapplaatsen nodig. Een ander argument om de zaak in ieder geval niet terug te draaien is dat het bedrijfsleven zijn investeringen op die 47.000 recreanten heeft afgestemd. „Terugdraaien zou niet alleen onredelijk maar zelfs redeloos zijn". Beperking of afremming van de noodzakelijke groei peren bij de boer alsmede de motieven waardoor het college zich heeft laten leiden. De boeren hebben willen praten over een beschermde status voor het Hoge- berggebied. Hin verweet de planologen dat zij het Hogeberggebied als een olie vlek hebben laten groeien tot aan de Waddendijk en tot ver over de Pontweg. „Meneer de voorzitter, al in 1545 kocht Arie Hin, een van mijn voorvaderen land op de Hogeberg. Ze hebben enige generaties lang geboerd. Zij zijn het die de Hogeberg het silhouet hebben gege ven zoals het nu is. Zoals er door de eeuwen heen geboerd is op deze plaats (zie vervolg pagina 2) „De Texelaars laten niet meer over zich heen lopen; ze laten niet meer met zich sollen", aldus de zich steeds meer als aktieleider ontpoppende Jan C. Stolk tot de Commissie van onderzoek voor het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Deze commissie, bestaande uit de statencommissie voor ruimtelijke ordening aangevuld met enkele functionarissen uit de streek, was donderdag naar Texel gekomen voor een in hotel 'De Lindeboom-Texel' gehouden discussiebijeenkomst over het streekplan. Zoals bekend vertolkt dit streekplan de plannen die de provincie met Texel heeft. Het is belangrijk want alle gemeentelijke plannen zullen te zijner tijd aan dit plan worden ge toetst. In kringen van ondernemers op Texel heerst al geruime tijd veront rusting over het plan omdat men van mening is dat de economische toe komst van het eiland erdoor wordt geblokkeerd. Veel meer dan de gemeen telijke bestuurderen lijkt de provincie uit te zijn op afremming van de groei. Het verzet tegen de provincie kreeg donderdagavond massaal en luidruchtig maar ook positief gestalte. Strak georganiseerd werd door diver se sprekers (over toerisme-recreatie, agrarische bedrijvigheid, visserij, water sport, midden- en kleinbedrijf, verkeer en vervoer alsmede de veerverbinding) het woord gevoerd. Het ontwerp streek plan werd ten aanschouwe van de enigs zins onthutste provinciebestuurders in de papiervernietigingsmachine gestopt en er werd een fraai uitgevoerd alter natief rapport aangeboden: „Texel tot 1985 - werkgelegenheid en recreatie". Een stampvolle zaal vol strijdlustige geestverwanten begeleidde dit alles met herhaald en geestdriftig applaus. De discussieavond werd een ware happe ning van ondernemend Texel. Het moet een verontrustende omge ving zijn geweest voor iemand als Gijs Berger van de inspraakgroep „Recrea tie, verkeer, vervoer, natuur- en land schapsbescherming. Met fanfaremuziek op de achtergrond (de deelnemers van de avondvierdaagse werden juist feeste lijk ingehaald op de Groeneplaats) kwam hij vertellen dat zijn werkgroep vindt dat het aantal slaapplaatsen op Texel thans bevroren moet worden en dat de capaciteitsuitbreiding van de veerdienst onder andere daarom niet noodzakelijk is, zelfs niet als de gemeen te wel door zou gaan tot 47.000 slaap plaatsen. De bestaande capaciteit van de boten kan beter worden benut door 's avonds te blijven doorvaren, door een reserveringssysteem voor een van de twee boten en door spreiding van de verkeerspieken door andere wisselda- gen voor vakantiebungalows. Berger vertelde (tot hilariteit van zijn duidelijk anders ingestelde toehoorders) dat ex treem lange wachttijden slechts een paar maal per jaar voorkomen, dat capaci teitsuitbreiding meer dagjesmensen lokt, en dat door uitbreiding zoveel méér ver keer naar Texel komt dat de dorpscentra worden verstikt en dat allerlei maatre gelen nodig zijn zoals uitbreiding van parkeervoorzieningen, verbreding van wegen, aanpassing van kruisingen e d waardoor het Texelse landschap verder wordt aangetast. Verbinding veilig genoeg Berger zei de huidige verbinding vol doende veilig te vinden. Als een boot uitvalt is er altijd nog een tweede voor werkelijk noodzakelijk vervoer: zieken- vervoer, vracht- en woon-werk-verkeer. Ook aanleg van extra fuiken was vol gens Berger niet nodig. Als noodoplos sing zouden de schepen van zijladings- mogelijkheid voorzien moeten worden zodat aan- en afmeren aan getijdenka- den mogelijk is, net als op Terschelling. W. C. van Hagen pleitte in zijn com mentaar op het streekplan voor het we ren van lelijke randbouw waardoor fraaie dorpssilhouetten verloren gaan en bestreed vestiging van „bankgebouwen en raadhuizen" in dorpscentra. Hij wilde vrijheid van vestiging ook voor niet eco nomisch gebondenen en evenredige ver deling van bevolkingsgroei, ook over kleine centra. J. Beumkes constateerde dat het openbaar vervoer op Texel on voldoende is Beslissingen over de pro blemen moesten volgens hem de regeer ders nemen. „Wij dragen slechts de ste nen aan". S. de Waard verzette zich te gen uitbreiding van de recreatie op Texel, omdat elke uitbreiding piekver- hogend werkt. Het toerisme geeft werk gelegenheid (een derde van de bevol king heeft er direkt of indirekt een bo terham door) maar er komt naar ver houding ook veel seizoenwerkeloosheid uit voort. Van de 200 werklozen waren er 150 uit de recreatie afkomstig. De Waard voorspelde dat de 47.000 slaap plaatsen veel eerder dan in 1985 zal worden bereikt. Niettemin werkt het college van B. en W. mee aan vestiging van nieuwe kampeerterreinen, in ver band met toezeggingen die in het verle den zijn gedaan. Hij vond dit verwerpe lijk, ook al omdat de rekening van deze ontwikkeling aan de bevolking wordt gepresenteerd. Hij sprak van „een be grotingsramp" en zag het onlangs aan spreken van de toeristische reserve als een veeg teken. De Waard pleitte voor stoppen. „De cntische grens is bereikt. De leefbaarheid loopt gevaar" Ander geluid F. Langeveld uit De Koog was de eer ste van een reeks sprekers uit de onder- nemershoek die een heel ander geluid liet horen. Wijzende op de toegenomen vrije tijd en de daaruit voortvloeiende sterk gestegen behoefte aan recreatie mogelijkheden, stelde hij dat men de mens niet moet belemmeren naar het vakantieoord van zijn keus te gaan. „Het is absurd hierop te willen afdingen". Hij zei dat het van weinig werkelijkheidszin getuigt als men de huidige situatie op Texel zou willen bevriezen of zelfs te rugdringen zoals blijkt uit het streek plan van de provincie. „Een derde van de Texelse beroepsbevolking vindt in het toerisme bestaan en alleen al om deze reden is het dwaasheid de groei van het toerisme te beperken. Ja, erger dan dwaasheid, dit betekent regelrechte broodroof". 60.000 slaapplaatsen Langeveld pleitte voor groei naar 60.000 slaapplaatsen. Weliswaar heeft de gemeenteraad als uitgangspunt 47.000 Langeveld verweet de plannenmakers dat zij niet de belangen van de recreatie zoekende mens hebben willen dienen. „In hun ongebreidelde drift zoeken zij slechts naar een stuk ongerepte natuur met slechts een klein aantal parkwach ters en slechts per gratie enkele men sen die van dié rust kunnen genieten. Op Texel zou de rust van het museum, de rust van het kerkhof heersen. Maar Texelaars moeten ook leven; Texel mag niet ter dood worden gebracht". Lange veld zei dat helemaal niet is bewezen dat de opnamecapaciteit van de natuur op Texel zijn grenzen heeft bereikt. Agrariërs bedreigd Namens de landbouworganisaties, bloembollencultuur en de bond van agrarische loonbedrijven op Texel stelde C. Hin dat de Texelse agrariër zich van alle kanten bedreigd voelen De ieder jaar groter wordende aantallen rotgan zen die het kostbare grasland afgrazen, de slechte dijken etc. maar ook de stroom van rapporten die haast allen spreken van consolidatie. Zij vormen een bedreiging voor agrarische en loon bedrijven en voor de vervoersonderne mingen die zich niet kunnen permitte ren lang te wachten bij de boot. Hin kantte zich tegen de CRM-aankopen bij De Cocksdorp, het verdwijnen van bol- lengronden als gevolg van de aanwij zing tot nationaal park van de duinen en het verbod om op Texel kassen te bouwen Verder, aldus Hin, zijn de Texelse boeren vóór recreatie op het erf, in de eerste plaats omdat men graag gastvrijheid wil geven en de stedeling met het platteland wil laten kennisma ken, terwijl de extra verdiensten voor sommigen ook is meegenomen. Er blijk baar van uitgaande dat het kampeerbe- leid op Texel door de redactie van de Texelse Courant is uitgedacht, citeerde Hin met afkeer de krant waarin melding wordt gemaakt van het onlangs door B. en W. ingenomen standpunt over kam-

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1