Biseliman JACKS f 29.--f39.- ill ST BOETJE L^R T °PIuk deGDag Kleiduivenschietbaan op de korrel genomen Scherpe protesten op bezwarenzitting Jongens en meisjes imm. leren Avond-mavo gaat definitief door Bakker Timmer „Onzindelijk en onkies" maat 116 tot 164 v'h Langeveld de Rooij b.v. SPECIALE AANBIEDING! Miele bovenlader W 484 GEBR. SCH00RL B.V. De nieuwe RIJAM AGENDA 76-77 is er weer! :i *1 :i 1 LEDENVERGADERING Algemene Vergadering van Aandeelhouders afscheid van de „Robbedoes" 99 geslaagden bij R.S.G. Gravenstraat 13 en 10-Dan Burp gravenstraat den Inhoud 4Ve kg. droogwasgoed. Slechts 45 cm. breed. Met opzienbarend centrifuge-effect door 1000 toeren-trommel. 14 programma's. Met zeer lichte schade van 2150,- voor 1699,- Uw contant-voordeel 451,- Hollands mooiste schoolagenda. Popfiguren in stripavonturen. YRRAH cartoons, in fantasieband 4,25, in stevige platstic band 5,50. de nieuwe agenda 2,50 •fr Universeel schoolagenda 3,25 -fr Studieagenda 76-77 3,25 Wees „bij de tijd" met vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel I I 1 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIi I VVV TEXEL Buitengewone algemene op 24 juni 1976 in Hotel „De Lindeboom-Texel", 1 aanvang 20.00 uur. AGENDA 1 1. notulen van de ledenvergadering d.d. 18 1 1 februari 1976 (liggen ter inzage in het j| H kantoor Den Burg) j 2 mededelingen ingekomen stukken H 3. behandeling 2e herziene begroting 1975 I '76. H 4. wat verder ter tafel komt. j 5. rondvraag. llllllllllllllllllllllllllllllUIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÏÏi N.V. EXPLOITATIE- MAATSCHAPPIJ DE KRIM gevestigd te Texel. der N.V. Exploitatie-Maatschappij De Krim, gevestigd te Texel, te houden op vrijdag 25 juni 1976 in hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg. Aanvang 20.00 uur. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Verslag direktievoering boekjaar 1975. 4. Verslag van de Raad van Commissarissen boekjaar 1975. 5. Vaststelling Balans en Winst- en Verlies rekening met toelichting boekjaar 1975. 6. Vaststelling van het dividend en de ver eiste bestemming van de winst boekjaar 1975. 7. Het verlenen, op verzoek, van ontslag als direkteur van de vennootschap per 25 ok tober 1975 aan de heer J. C. Dros. 8. Benoeming van Commissarissen a. Aftredend volgens rooster de heer J. Japin. De heer Japin stelt zich herkies baar. Voorgedragen wordt de heer J. Japin. b. Aftredend op zijn verzoek: de heer M. Boon. Voordracht Raad van Commissarissen (alfabetisch) 1. J. G. H. Hennink 2, J. Venneman MEDEDELINGEN. RONDVRAAG. SLUITING. De te behandelen stukken liggen ter inzage op het kantoor van de EMK, Krim weg 13, De Cocksdorp, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Jaarverslagen zijn in beperkte mate bij de plaatselijke banken verkrijgbaar Aandeelhouders hebben toegang tot de verga dering 1. Op vertoon van het in hun bezit zijnde aandeel. 2. Op vertoon van een recent afgegeven ont vangstbewijs van hun bankier. De Raad van Commissarissen. Oosterend, juni 1976. Juffrouw Diertens (v.h. juffrouw Hette- ma) neemt Dankbaar voor de 8 jaren als hoofdleidster aan de Oosterender kleuterschool, biedt het bestuur haar een RECEPTIE aan op donder dag 24 juni van 20.30 tot 22.00 uur in de school aan de Mulderstraat. met brood van uw Echte Bakker, 's Ochtends, als je uit al die soorten levenswarme en geurige broden het jouwe kunt kiezen, besef je pas ten volle de waarde van een ambachtelijke bak ker in de razende rush van de dag Zo'n Echte Bakker is een rots van ouderwetse betrouwbaarheid. Met zijn brood kun je een hele dag góéd maken De Koog - Den Burg - Oudeschild Het waren bijzonder scherpe bewoordingen die werden gehoord tijdens de hoorzitting over het al dan niet toelaten van een kleiduivenschietbaan bij het militair oefenkamp De Mok. Het Pakt-raadslid Henk Beumkes dreigde zelfs een beroep te doen op de Kroon om „van dat ergerlijke geknal" af te komen. Ornitholoog Jan P. Strijbos stelde zich iets neutraler op. Volgens hem zijn het vooral eenden die bij het slobberen van voedsel de joden kogeltjes van de schietbaan binnen krijgen. Hij vond daarom de plaats van de schiet baan fout gekozen. Toen de leden van de Schietsportvereniging Texel daarop informeerden wat dan wèl een geschikte plaats zou zijn, had dat prompt tot gevolg dat Gerhard Cadée zich liet verleiden tot de uitspraak: „U zoekt aan de over kant maar een plaats waar al een hoop herrie is. Op Texel kunnen we der gelijke knallen overal volledig missen". Wethouder Jook Nauta suste tijdig door te verklaren dat het hier om een hoorzitting ging. Hij stelde dat het niet de bedoeling was er een welles-nietes debat van te maken. Voordat deze opmerking kwam, was al een gespannen sfeer ontstaan. Er wer den woorden gebruikt als onkies, ver loedering en onzindelijk om uiting te geven aan de verontrusting over de klei duivenschietbaan. Het was vooral Peter de Wilde van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee die zich van deze woorden bediende. Voorgeschiedenis Hoe kon een dergelijke situatie ont staan? Laten we de voorgeschiedenis nog even schetsen. Op zaterdag 10 mei van het vorige jaar begon de Schietsportvereniging Texel met het plaatsen van twee klei- duivenschietmachines bij het noordelij ke strandje van De Mok. Men dacht in eerste instantie dat het plaatsen van een dergelijke installatie geen bezwaar op zou leveren. Er worden hier immers ook militaire oefeningen gehouden, stelde men. Burgemeester Sprenger en de com mandant van het Amfibisch Oefenkamp Texel stelden vorig jaar de schietbaan officieel in gebruik. Mr. Sprenger drukte op een knop om het relais in werking te stellen van de afwerpinrichting voor kleiduiven. In- plaats van een keiduif (een soort scho teltje) kwam er een aantal luchtbalon- nen te voorschijn. Luitenant-kolonel Morie schoot de ba- lonnen met een welgemikt schot aan flarden. Toch, zo werd achteraf duidelijk, moest de schietsportvereniging een spe ciale hinderwetvergunning aanvragen. Aanvankelijk was de sluitingsdatum van de bezwarentermijn gesteld op 10 mei dit jaar, maar door een recente wij ziging van de hinderwet werd dit ver plaatst naar 4 juni. Dit, omdat de indie- ningstermijn voor schriftelijke bezwa ren oorspronkelk 10 dagen na bekend making van de gelegenheid was. Maar onlangs door de wetgever uitgebreid werd tot 30 dagen. Zorgen Aldus was de aanloop tot de hoorzit ting omtrent de kleiduivenschietbaan die afgelopen vrijdag gehouden werd. Een aantal personen c.q. instanties hadden reeds eerder schriftelijk bezwa ren ingediend, o.a de heren Beumkes en Strijbos. Op de hoorziting werden er een aantal mondeling aan toegevoegd Na mens de werkgroep Landschapszorg zei J W. de Blok dat hij het erg vreemd vond dat er nu al een jaar geschoten is. Terwijl er van een vergunning geen sprake was. „De tolerantie bij het bou wen van bijv. fabrieken die geluidshin der etc. veroorzaken is geheel anders", aldus De Blok. En: „Waar blijven we als deze schietbaan er komt. Men lokt met het eventueel toestaan hiervan bo vendien uit dat er ook zwaardere wa pens gebruikt gaan worden". Vooral de afstand waarop het knal len van geweren op de schietbaan te ho ren is, was een punt waar De Blok zich zorgen over maakte. Hij stelde dat er op Texel vaak sprake is van helder weer en dat daardoor mede door de vlakke struc tuur van het eiland het lawaai erg ver te horen is wegens het dan optredende galmeffekt. Vooral P. de Wilde onderschreef dit laatste In een lang betoog zei hij dat het lawaai hier naar verhouding te zwaar is. De hoorbaarheidsgrens loopt in ieder geval vanaf het Jan Ayeslag via Den Burg naar het Hogeberg-gebied De Wilde stelde letterlijk: „In een stad of bij een drukke verkeersweg geeft het niet veel, maar hier hebben we te ma ken met omringende natuurgebieden en kampeerterreinen waar men rust zoekt" Het feit dat zich op De Mok ook het militaire oefenkamp bevindt vond De Wilde niet ter zake doen. Hij sugge reerde dat ook het Amfibisch Oefen kamp hier niet thuishoort. Dat werd even later door een lid van de Schiet sportvereniging onder woorden gebracht toen deze geïrriteerd opmerkte: „Het gaat hen niet alleen om de schietvereni ging. Ze willen ook „De Mok" wegheb- ben". Bordeel De Wilde vond het feit dat op Texel zaken als karting, sportvliegerij en jacht een mate van populariteit hebben, rond uit „onzindelijk en onkies". Hij zei te be treuren dat bij deze hoorzitting geen vertegenwoordigers present waren van het Natuurrecreaticcentrum en de VVV. In principe noemde hij het moeten hou den van deze hoorzitting al betreurens waardig. Ter afronding vergeleek hij het eventueel toestaan van de schietbaan met het ter plaatse tolereren van een bordeel. Van Groenigen, die namens Staatsbos beheer op de hoorzitting verscheen, kwam met de mededeling dat de schiet vereniging met deze instantie had over legd omtrent de tijdstippen van schieten. Staatsbosbeheer had gevraagd het schie ten achterwege te laten gedurende half maart tot begin augustus wegens de aanwezigheid van diverse broedende vogels in het betreffende natuurgebied. Hij zei de bepalingen voor de schiet sportvereniging nogal onduidelijk te vinden. Geen elite J. K. Feikema die namens de schiet sportvereniging sprak zei zich in de eer ste plaats verontwaardigd te voelen om trent de vergelijking schietbaan - bor deel. In het algemeen verwijzend naar zijn ingezonden brief die op 15 juni in de Texelse Courant werd gepubliceerd zei hij dat men niet moet denken dat het hier gaat om een elitair groepje schutters. De schietsportvereniging heeft inmiddels al meer dan 60 leden en er is een wachtlijst. Hij voegde er aan toe. echt wel het alternatief te zien en te be grijpen dat op zondag schieten overlast kan veroorzaken. Er zou volgens hem wel geregeld kunnen worden dat er al leen door de week geschoten wordt. De heer Feikema herinnerde voorts aan een bezwaarschrift waaraan men in Den Hoorn had gewerkt, maar dat lang niet door iedereen gesteund was en der halve niet eens ingediend. Hij meende hieruit de gevolgtrekking te mogen ma ken dat het slechts enkelingen zijn die overlast van de schietbaan menen te ondervinden maar dat de meerderheid van de bevolking wel tolerant is. Op een feestelijke bijeenkomst werden vrijdagmiddag in de Burgemeester De Koninghal te Den Burg de diploma's uit gereikt aan de geslaagde leerlingen van de Rijksscholengemeenschap Texel. Voor de cursus Mavo-3 slaagden 13 kandidaten, voor Mavo-4 waren het er 36 in totaal De namen van de geslaagden zijn: Mavo-3; Annelies van Benthum, Hans de Beurs, Ineke Blok, Reina Bos, Kees Bostelaar, Eveline Breen, Kees Hin, John Huydink, Gonda Kiewiet, Ietje Trap, Henny Witte, Ineke Zijm en Mario Heerschap. Mavo-4: Yvonne Bakker, Klarina Combé, Piet Cornelisse, Astrid Dijt, Els Drijver, Paul van Heerwaarden, Peter Kikkert, Jaap Seepma, Paul Slijderink. Kees v. d. Veen, Elly Veldman, Roeland Verra, Gudi Witte, Anton Witte, Peter Witte, Karin Wolse, Lidy Bakker, Siets- ke Bakker, Ina Bruijn, Rudi Dros, Theo Eelman, Peter Hin, Leonie Hoogenbosch, Sjaak Koomen, Bert Koning, Coby Lan geveld, Henk de Lugt, Anneke Roeper, Peter Rozeboom, Henk Rump„ Margret Vermuë, Jeannette de Visser, Henk Vla ming, Tine Vonk, Annemane Pouw en Dia Dooren. Voor de cursus Havo-5 legden dit jaar 31 kandidaten het examen met succes af. Het waren- Ans Bakker, Rab Bak ker, Ron Bakker, Marchel Broekman, Nicolette Dapper, Joke Drijver, Joke Kuik, Piet Langeveld, Hans Oosterhof, Marleen Ran, Edo Rutten, Marianne Spanhaak, Wouter Timmer, Gerard Vee- ger, Erwin Witte, Jacqueline Zegel, Bet ty Bakker, Elly Commandeur, Bert Duin, Hette Feikema, Frieda Hoogen bosch, Heieen Jorna, Yvonne Kempe naar, Nancy Koorn, Jan de Lugt, Christi Neijens, Karin de Porto, Gerard Rump Annelies Schoo, Dorothea Slot en Loes Timmerman Uk De geslaagde leerlingen voor het Athe- ™neum-diploma 6Aa zijn: Ben Bakker, Jo ke Bakker, Vera Bakker, Ludie Bakker, Wilfried Bakker, Tonny Bakker, Hanny Boon, Frits Jan Maas, Jan Maasdam, Roelien Plaatsman, Lenie Tuinema en Hanneke Visser. Voor het diploma 6Ab slaagden: Coby Bremer, Peter Drijver, Jaap Eelman Renske Miedema, Sibo Oskam, Wil Stark en Ruud Wilner. Met deze 19 voor het Atheneum-diplo ma kwam het totaal aantal geslaagden op 99. Het staat thans definitief vast dat de Texelse avond-mavo half augustus van start gaat. Er heeft zich een verheugend groot aantal leerlingen opgegeven: meer dan vijftig. Dat is een royale eerste klas. Al direkt met een tweede klas beginnen is onmogelijk omdat zich hiervoor slechts vier personen hebben opgegeven. De leeftijd van de mensen die zich heb ben laten inschrijven ligt aussen de 17 en 72 jaar. Er is een vrij groot aantal moeders bij van kinderen die het voort gezet onderwijs (gaan) volgen. Zij wil len in staat zijn bij het huiswerk te hel pen. Een veel gehoord ander motief is dat men wel eens iets zinnigers wil doen dan alleen maar elke avond tv kijken. De kans is groot dat volgend jaar ook zal kunnen worden begonnen met een avond-havo, ook als dependance van een bestaande avondschool elders in het land. Op dit moment kunnen nog leerlingen voor de avond-mavo worden ingeschre ven en wel bij adjunct-directeur J. K. Feikema, Pontweg 224, De Koog, tele foon (02228) 271. De heer B. de Goederen heeft zijn „pioniersaktiviteit" voor de avondmavo aan de heer Feikema moeten overdragen omdat hij binnenkort we gens het aanvaarden van een werkkring elders het eiland gaat verlaten. Leerkrachten genoeg Het vinden van leerkrachten die het avondonderwijs willen geven is nauwe lijks een probleem geweest. Men heeft de zaak kunnen rondkrijgen met Texelse krachten die bij het onderwijs werkzaam zijn of zijn geweest. Over de preciese begindatum krijgen de leerlingen spoedig bericht. Tevens krijgen zij dan een lijst van boeken die zij moeten aanschaffen. Het zal slechts in zeer beperkte mate mogelijk zijn ge bruik te maken van boeken van scholen van de dagmavo omdat het lesmateriaal typisch op avondonderwijs is afgestemd. Per leerling zullen de leskosten ƒ200,— per jaar bedragen, inclusief boeken, te voldoen in de loop van het cursusjaar De lessen zullen worden gegeven in het gebouw van de rijksscholengemeenschap aan het Schilderend, waarschijnlijk op maandag-, dinsdag- en donderdagavond van half zeven tot ongeveer half elf.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 4