Cjroen kwartsJexels in het harL, Ook BenW lezen provincie de les Blijde gebeurtenis in NRC Texelse hond wereldkampioen In Den Burg is het gezellig winkelen Bar „Onder de Toren" „Onder de Toren" Rest. Bezienswaardigheden in NRC aquarium ZATERDAG 26 JUNI VAKANTIE-OPRUIMING Winkeliersvereniging Den Burg VRIJDAG 25 JUNI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9086 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 76, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34. Oosterend, tel. (02223) 902. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Op minder ludieke wijze en in voor zichtiger termen dan de ondernemers hebben ook B. en W. duidelijk kritiek gespuid op het ontwerp streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in de raadszaal, in aanwezigheid van de sta tencommissie. „Ook Texel heeft kritiek op het woon kernen- en werkgelegenheidsbeleid zo als dat in het ontwerp naar voren komt", aldus burgemeester Sprenger. Ten onrechte is de nadruk gewekt dat men op Texel de groei gelijkelijk zou willen verdelen over centrum en buiten- dorpen. Wat Texel wil is echter dat de centrumfunctie van Den Burg wel dege lijk wordt gehandhaafd en verstrekt. Eilandpositie niet erkend Mr. Sprenger verweet de provincie dat in het plan de eilandpositie van Texel in feite niet wordt erkend als ver schijnsel en als motief voor uitzonderin gen op de regels. Texel heeft méér voor zieningen nodig omdat het een eiland is. De bootverbinding blijft een economi sche en culturele barrière. Verder wordt in het plan de recreatieve taak niet in verband gebracht met het woningbouw beleid. De buitendorpen kunnen de stroom van gasten niet opvangen als zij niet een zeker basispakket hebben, waarmee B en W bedoelen: a. 1000 tot 1500 bewoners als minimum per kern met omgeving; b. onderwijs, verenigingsleven en sport ter plaatse; c. een aparaat van winkels, ambacht en horeca alsmede culturele voorzienin gen en parkeergelegenheid die zowel geschikt moet zijn voor de eigen be woners als het veel grotere aantal toeristen. Werkgelegenheid Mr. Sprenger: ,,Ook met betrekking tot de werkgelegenheid wordt de eilandpo sitie veronachtzaamd in het ontwerp streekplan. Omdat de boot nu eenmaal een kostbare en tijdrovende rem is voor iemand die buiten Texel gaat werken moeten de eisen voor eigen werkgele genheid op Texel hoger worden gesteld dan in gebieden van ongeveer gelijke grootte, zoals de Haarlemmermeer Texel heeft geen uitwijkkans. „Daarom proberen we kleine, schone nijverheid hierheen te halen. Dat kost moeite maar het blijkt in de praktijk toch mogelijk. Het doet vreemd aan dat in het ontwerp streekplan wordt geconcludeerd: het gaat niet hard, dus maar niet stimule- Moreel Met medewerking van rijk en provin cie is op Texel de verblijfsrecreatie ge stimuleerd en in 1974 is op diezelfde re creatie met toestemming van rijk en provincie de rem gezet. De burgemeester vond het morele plicht van de provincie en njk dat wordt ingestemd met het aantrekken van vervangende werkgele genheid, bijvoorbeeld in Oudeschild. Agrariërs Wat betreft het agrarisch bedrijf is er vrij veel overeenstemming tussen ge meente en provincie (zo weinig mogelijk belemmeringen en anders duidelijke af spraken in de vorm van beheersover eenkomsten) maar onduidelijk blijft wat de provincie wil doen om het agrarisch bedrijf als zodanig te behouden en wat acht de provincie nodig in geval de agra rische bedrijfsvoering wordt belem merd? De burgemeester wilde beleids lijnen zien die gericht zijn tegen onder graving van de areaalgrootte en een omschrijving van de provinciale mede verantwoordelijkheid Er moet een re geling komen voor schadeloosstelling. In ieder geval zal het gemeentebestuur tegelijk met de vaststelling van het be stemmingsplan een verordening vast stellen die de financiële gevolgen voor betrokkenen regelt en daarbij de nodige credieten beschikbaar stellen. Dit is ac- cuut nu het CRM ministerie grond met aan agrarische bestemming aankoopt voor een niet-agrarisch nevendoel (rot- ganzenvoerplaats). Verder had de bur gemeester wat willen lezen over de pro blemen die zich voordoen bij sanering en over het landschapspark. De gemeente wil niet dat andere dan agrarische waarden in een agrarisch ge bied bij voorbaat overheersen. „Zolang verdedigers van het nationale land schapspark, ondanks duidelijke vragen, blijven weigeren duidelijke taal te spre ken, zal Texel zich blijven verzetten te gen dit soort onnodige ingrepen. En het verwacht dat de provincie hetzelfde zal doen!". Recreatie Ondanks dat G.S. vorig jaar het re creatiebasisplan van de gemeente met gunstig advies heeft doorgegeven aan het CRM ministerie wordt in het struc tuurplan de indruk gewekt dat de pro vincie de recreatie als een soort onver mijdelijk kwaad beschouwt, waarvan zo veel mogelijk moet worden afgeknab- belt. „De gemeente verzet zich daarte gen. Recreatie is iets positiefs, een wel daad voor honderdduizenden die in hun omgeving tekort komen wat wij hier te over hebben: ruimte, rust, natuur en frisse lucht. Er wordt veel gepraat en geschreven over alles wat wij hier „te veel" hebben: auto's, lawaaihinder, ver ontreiniging en onrust. Er mag niets meer bij". De burgemeester vroeg zich af wie eigenlijk bepaalt wat „te veel" is. Zou misschien het aanvaardbare be reikt kunnen worden zonder verminde ring van het aantal recreanten? Als het onrustig is in De Koog, zegt dat dan iets over de rest van Texel waar je geen kip tegenkomt? Men kan zo gemakkelijk overdrijven". De burgemeester zei dat voor de toe komst rekening moet worden gehouden met een vermindering van de bezet tingsgraad als gevolg van gezinsverdun ning. De bezetting per eenheid zal lager worden dan hij nu is. Dat kan enige ver groting van de capaciteit rechtvaardi gen". Nader onderzoek Mr. Sprenger wees verder op de niet waterdichte uitkomsten van de onder zoekingen naar de kwetsbare gebieden en de toelaatbare aantallen bezoekers, maar achtte voorzichtigheid geboden in afwachting voor nader onderzoek. Dus toch wel de rem hanteren en geen din gen doen waar je later misschien spijt van hebt. Wijzende op de vele aktivitei- ten om de „porceleinkast Texel" te be schermen zei Mr. Sprenger dat die akti- viteiten resultaat hebben. „Maar als stuurman aan de wal kun je er gemak kelijk de ogen voor sluiten". En tenslotte- „Monumenten, landschap en natuur worden hier positief gewaar deerd. De nieuwe gegevens op het ter rein van ecologie, kringloop en milieu hebben we bewust in onze overwegin gen opgenomen en naar aanleiding daar van de koers gewijzigd. Maar wie Texel alleen maar tot een soort museum of ecologisch openlucht demonstratiepark wil maken, die miskent het feit dat hier levende, werkende mensen wonen, die hier willen blijven leven en werken" NIEUW NIEUW Seopend De Cocksdorp. NIEUW NIEUW In het Natuurrecreatiecentrum is de zeehondenstand weer op oude sterkte. De rob Betsy heeft het leven geschon ken aan een welgeschapen baby die de bezoekers van het NRC met teder heid vervult. Betsy draagt de naam van de helicopter waarmee zij enkele jaren geleden als moederloos zee hondje van Ameland naar Texel werd overgebracht. De jonge rob, nog naamloos, is kerngezond. Prettig voor de bezoekers is dat het moederdier niet agressief of schuw is. Ze heeft er geen enkel bezwaar tegen dat vele mensen van korte afstand toekijken Afbouw Wethouder Nauta toonde in een be schouwing over de recreatie aan dat de gemeente bepaald niet afkerig is van te rugdraaien in het belang van natuur, milieu en de recreatie zelf. Hij herinner de aan de 47.000 slaapplaatsen (geen streefgetal maar een absoluut maxi mum!), het schrappen van het 9.000 slaapplaatsen tellende recreatieplan Everstekoog-Gerntsland etc. „De recre- atiegroei wordt afgebouwd. Uitsluitend (ook door G S goedgekeurde plannen worden nog uitgevoerd Vrijwel al het andere is gekapt. Verder wees Nauta op het zeer stringente tweede woning-be- leid, (uniek in Nederland) en het plan buitengebied dat geen zomerwoningen toestaat en de recreatie bij de boer vrij wel onmogelijk maakt en de verder gaande, scherpere controle op kampeer- verordening en kampeerexploitatiever- gunningen. „Het is dan ook volstrekt onduidelijk waarom de gemeente steeds weer op allerlei niveaus met argwaan wordt bejegend". Nauta verwees tenslot te naar het ambitieuze fietspadenplan en naar andere kwaliteitsverbeterende za ken zoals de bosaanleg bij De Cocksdorp en de restauratie van tuinwallen en schapenboeten. hoe zij haar jong zoogt of ermee in het water speelt. Het is de eerste geslaagde geboorte dit jaar. Vorige week werden twee zee hondjes doodgeboren. Op dit ogenblik zwemmen nog drie hoogzwangere zee honden rond in de bassins. De volgende blijde gebeurtenissen worden binnen een week verwacht. De zeehondenstand van het NRC bedraagt nu 27 dieren. Het is de bedoeling in de loop van dit jaar een aantal robben in de Waddenzee los te laten. Het is nog onzeker of de dieren in staat zijn de overgang van het makke lijke leventje (de robben hebben in feite nooit geleerd levende vis te vangen) naar de vrije natuur te verdragen. Tot dusver zijn in vrijheid gestelde robben nooit dood teruggevonden. Op de foto ziet men hoe Betsy haar kind zoogt. Sinds 14 dagen bevindt zich in een der aquaria van het Natuurrecreatie centrum een pijlstaartrog. Het dier is van indrukwekkend formaat: ruim een halve meter doorsnee. De rog werd aan getroffen in de netten van het NIOZ. In het verleden heeft het Texels Mu seum wel meer pijlstaartroggen gehad maar die waren veel kleiner. Pijlstaart- roggen zijn bijzonder gevaarlijk. In de stekel die zich halverwege de zweep- achtige staat bevindt, zit een dodelijk gif. Als het dier wordt gevangen slaat het met de staart omhoog en wie dan geen afstand houdt heeft al gauw een klap en daarmee een steek te pakken. Dit kan met zo'n kracht gebeuren dat het rubber of het leer van een laars wordt doorboord. Vissers werken zo'n rog meestal gauw over boord of hakken de staart af. Roggen van deze soort wer den vooral vroeger wel bewaard omdat uit de lever „pielrogolie" werd bereid, dat een probaat middel tegen vele kwa len heette te zijn. van 9.00 - 12.00 uur en van 13.30 - 16.00 uur van diverse partijtjes WANDTEGELS - VLOERTEGELS - PLAVUIZEN - KEUKENKASTJES - STENEN enz. Monsters tegels en stenen GRATIS of tegen kleine vergoeding. ER IS VAST WEL IETS VOOR U BIJ Uitsluitend contant en afgehaald Komt dat zien Komt dat halen bij J. C. RAB B.V. Heemskerkstraat 22, OUDESCHILD Vanaf 28 juni ook 's avonds van 19.30 tot 21.00 uur. Alleen zaterdags tot 17.00 uur. De Amerikaanse cocker spaniel „Silver Amigo van Texalmore" van Jenny Lagerveld-Ellen uit Den Burg is tot wereldkampioen van zijn ras uitgeroepen. Op de foto de trotse Migo met de minstens even trotse eigenaresse. Zie ver der het artikel op het tweede blad.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1