KEFIR „Je kunt er oud mee worden" IHIRMIWhM Texelse Cocker-Spaniel werd wereldkampioen Kaukasische drank nu ook op Texel „WAT IK ZEGGEN WOU.." Zon, maan en hoog water Burgerlijke stand Geslaagd Bijeenkomst NVSH Puik stukje werk Aanvraag zaaluren 99 „Men neme een glazen pot, die stevig afgesloten kan worden, vervolgens warmt men een half litertje melk een beetje op. Als dit ongeveer 20 graden warm is, doet men de nu lauwe melk in de pot en voegt er de plantjes aan toe. Dan laat men het 24 uur staan, er gens op een niet te koude plaats. Dan is het grote moment daar Nee, nee, u behoeft geen moeilijke spreuken te prevelen. „We openen de pot, waarbij we zullen bemerken, dat er een hogere druk in is ontstaan. De vloeistof, die we eerst melk noem den, heeft een andere vorm gekregen. Het heeft iets van karnemelk en ook iets van slappe yoghurt. Het heet KEFIR". Het is niet iets nieuws, deze drank. In de Kaukasus kent men het al jaren. Misschien kunnen we beter stellen dat het er al eeuwenlang bekend is, èn met gevolgen. Er wordt zelfs gesuggereerd dat de werking van de kefir er een van de oorzaken van is dat de Kaukasiërs ge middeld zulke hoge leeftijden berei ken. Dat is echter geen bewijsbare zaak omdat in de gebieden waar dez^ superbejaarden (150 tot 175 jaar oud) wonen het bar slecht met de burger- jke stand en met de kalenders gesteld Maar toch, kefir heeft een heilzame werking op het gestel. Het vermijdt en kele ziektes. Dat staat wel vast en ver schillende medici hebben dat aange toond. Het is hier niet in de handel, dus mocht u enkele plantjes in uw bezit heb ben dan heeft u veel geluk gehad. Op Texel zijn inmiddels zo'n 25 van dergelijke geluksvogels geteld. De Dikke van Dale zegt op bladzijde 937 het volgende: Kefir (m) een zuurachtige mousseren de melkvvijn, die (oorspronkelijk uit de Kaukasus) uit koe-, geite- en schapemelk wordt verkregen, een aftreksel van melk op kefirkorrels. Kefirkorrels (m) bloemkoolachtige witte korrels die bestaan uit een symbiose van verschillende soorten bacteriën en gisten, die samen de omzetting van melk in kefir bewer ken Tartaren Er wordt gezegd dat kefir (ook wel kvppe) oorspronkelijk van de Tartaren afkomstig is. De werking schijnt onder hen spontaan ontdekt te zijn, eeuwen geleden. Men bereidde het in combinatie met alcoholische bestanddelen en kreeg een drank die zoetzuur van smaak was en is. De gisting van de melk die door de kefirkorrels wordt bewerkstelligd ont staat door erwtgrote klompjes die uit een splijtzwam (bacterium caucasium) en melkzuurbacteriën bestaan. Het rijpingsproces gebeurt, zoals ge zegd in een luchtdicht afgesloten fles. Men legt het kefirplantje er in en vult de fles met gekookte of opgewarmde melk die een temperatuur van circa 20 graden Celsius heeft. Temperaturen ho ger dan 30 graden Celsius treden ver nietigend op. De hals van de fles mag niet gevuld zijn met de melk, omdat an ders tijdens het rijpingsproces de fles uit elkaar ploft. Deze fles met het kefir plantje en de melk van 20 graden sluit men nu luchtdicht af en laat men 24 uur bij kamertemperatuur staan. Dan is de drank klaar. Men verwijdert dan het plantje uit de fles. De drank wordt goed geroerd en kan nu gedronken worden. Het plantje stopt men weer in de fles en het produktieproces kan van voren af aan beginnen. Na een dag of 14 zijn de plantjes zo gegroeid dat het gehalveerd moet wor den. Men kan nu een andere belang stellende er van voorzien, of kan een tweede fles installeren of zelf dubbel op telen. Door eigen teelt kan er dus door zorgvuldig met het kefirplantje om te gaan een steeds grotere produktie ont staan. Andere werkingen Andere geschirtfen geven aan dat de kefir bij het drinken, onmiddellijk in het bloed wordt opgenomen terwijl andere spijzen eerst verteerd moeten worden. Men kan de ke fir ook 36 of 48 uur laten rij pen. Door de verschillen in rijpheid ont staat er ook een andere werking. Het De pot met kefir kunt u desnoods kwijt op een hoekje van het aanrecht kan al naar gelang het gestaan heeft van laxerend tot verstoppend werken. Ook kan het exceem onderdrukken door de betreffende huid ermee in te smeren. De medische wereld is het er nog niet helemaal over eens wat men met de kefir aan moet. Er zijn stemmen contra gehoord. Over het algemeen is het niet aan te bevelen dat men iets als kefir als huismiddeltje overal voor gaat gebrui ken. Je kunt dan de situatie krijgen dat men het net als de vroeger erg in zwang zijnde „Haarlemmerolie" voor allerlei mogelijke kwaaltjes „de" uitkomst gaat vinden. Dat is natuurlijk niet de bedoe ling. Bij ziekte dient de dokter gewaar schuwd te worden. Toch zijn er dokto ren die er uiterst positief tegenover staan. De twijfel hieromtrent is dus aan de leek overgelaten. Levenswerk Omdat het de Russische professor Sa- niskow intrigeerde is hij aan het begin van deze eeuw eens op onderzoek uitge gaan in de Kaukasus waar de kefir het populairst is Hij heeft er zijn levens werk van gemaakt en kwam tot bijvoor beeld de conclusie dat in families waar de kefir reeds honderden jaren in zwang was geen kanker en tuberculose optrad. Nu zijn de conclusies van één enkele professor natuurlijk niet zaligmakend maar het wijst wel in een positieve rich ting In Duitsland was het ene dr. Dradek die de werking van kefir-voor de Twee de Wereldoorlog vaststelde. Hij wist met deze drank diverse ontstekingen binnen de perken te houden. Dat waren bijvoor beeld galaataandoeningen, leveraandoe ningen en blaasaandoeningen. Ook ver kalkingen zouden stopgezet kunnen worden, alhoewel dr. Dradek omtrent dit laatste geen exacte gegevens heeft geproduceerd. Niet overdrijven Bij onze oosterburen wordt kefir in winkels verkocht. Het is daar erg in zwang en wie daar een brochure over kefir in handen krijgt, kan nauwelijks geloven wat er staat geschreven. Het produkt zou werkzaam zijn tegen: ontstekingen aan luchtwegen, blaas, gal, nieren, lever, maag cn ingewanden, te gen allerlei bloedziektes, huidaandoe ningen en ziektes van het zenuwgestel. Kefir lijkt dus een wondermiddel te zijn met een ongekende geneeskrachtige werking. Het beste en het gezondste is het de werking maar niet te overdrijven. Het is leuk om te hebben en voor zover we hebben kunnen vaststellen; gevaarlijk is het niet. Laten we tot slot aanhalen wat een nuchtere Hollandse medicus over kefir opmerkte: „Inderdaad, je kunt er oud mee wor den, maar er zijn zó verschrikkelijk veel dingen waar je óók oud mee kunt wor den H BREVEN WN LEZERS-BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN OE REEWKT1E De Amerikaanse cocker spaniel, reu, „Silver Amigo van Texalmore" is op de wereldhondententoonstelling in Innsbrück wereldkampioen van zijn ras geworden. Nadat deze hond met Pinksteren zijn definitieve Nederlandse kampioenschap behaalde in Arnhem, werd hij een week later definitief internationaal kampioen in Osnabrück (Duitsland). Dit wordt men nadat de hond vier kampioenschappen behaald heeft in 3 verschillende landen onder tenminste 3 verschillende keur meesters en waarbij het laatste kam pioenschap na de leeftijd van 27 maan den is behaald. Migo" haalde zijn eerste titel in Brussel, vervolgens in Den Haag en Leeuwarden en nu, 2Vz jaar oud, de laat ste in Osnabrück. De laatste tentoonstelling van dit voor seizoen was de belangrijke wereldhon dententoonstelling in Innsbruck (Oosten rijk). Deze wordt eens in de twee jaar gehouden, gelijk met de grote vergade ring van gedelegeerden van de FCI. Dit is het wereldoverkoepelend orgaan, waarvan nu mensen uit 33 landen verte genwoordigd waren. De show duurde in totaal 4 dagen, waarbij 4460 honden de keurmeesters passeerden. Zaterdag was het de dag van de jachthonden, onder welke groep de Amerikaanse cocker spaniels vallen. De keurmeester was de heer Hinkeldeym uit West-Duitsland. Totaal waren 30 Amerikaanse cocker spaniels ingeschre ven, waaronder verschillende import Amerikanen. Na lang wikken en wegen bleven er bij de reuen uiteindelijk 6 honden over. Vier uit de kampioens klas en twee uit de openklas. Deze moes ten onderling tegen elkaar lopen, waar bij „Silver Amigo" uiteindelijk triom feerde Groot feest voor de 6 aanwezige Nederlanders. Het is bij dit ras dan ook de eerste keer dat een zelfgefokte hond wereldkampioen is geworden. Deze uit slag was de lange reis zeker waard. De zon komt 27 juni op om 4.21 uur en gaat onder om 21.04 uur; 30 juni op om 4.23 uur en onder om 21.03 uur Maan: 27 juni N.M.; 4 juli E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 25 juni 6.36 en 19.03 Zaterdag 26 juni 7.30 en 19.54 Zondag 27 juni 8.20 en 20.43 Maandag 28 juni 9.06 en 21 30 Dinsdag 29 juni 9 47 en 22.17 Woensdag 30 juni 10.28 en 23.00 Donderdag 1 juli 11.07 en 23.41 Vrijdag 2 juli 11.43 en Zaterdag 3 juli 0.20 en 12.19 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. van 16 tot en met 22 juni 1976 Geboren: Robert, zv. Harry Wit en Froukje Koning. Overleden: Hendrik Wessels, oud 47 jaar, wonende te Amsterdam; Theodora H Maas, wv. Bakker, oud 90 jaar, wo nende te Den Burg Aan de Frederik Muller-academie te Amsterdam deed Marijke Jonker uit Den Burg met gunstig gevolg examen voor het diploma Bibliothecaresse-docu- mentaliste. In het sinds kort weer in gebruik zijnde etablissement „De Oranjeboom" aan de Groeneplaats houdt de NVSII op woensdag 30 juni een ledenvergadering. De bedoeling is hierbij het program ma voor de komende winter te presen teren. Na de pauze zal kunstschilder Ad Blok van der Velden vertellen over zijn Ita liaanse werk. De avond begint om kwart over acht en een ieder wordt verzocht op tijd aan wezig te zijn. Hallo Niro. Vele luisteraars waaron der ook ik luisterden iedere zondag van half twaalf tot vier uur naar jullie po pulaire programma's. Dit was een puik stukje werk. Wij vinden het dan ook ontzettend jammer dat de Noordhollandse Illegale Radio Omroep de dood gevonden heeft door het optreden van de Radio Controle Dienst van de PTT Temeer omdat er niemand benadeeld werd, en zij velen alleen maar plezier bezorgden. Maar als je populair wordt, word je opgepakt want het blijft illegaal Alle luisteraars van de Niro wil ik hierbij oproepen om een sympatiebe- tuiging aan de Niro te sturen. Verder hoop ik dat er nog meer mensen het aan durven om een goed illegaal radiostation in de lucht te krijgen (ik vraag bijv. om medewerking van de ex-Niro medewer kers). Zij maakten programma's afge stemd op de luisteraars. En dat kom je bij andere radiostations niet gauw tegen. Ik als Niro-luisteraar nodig alle Niro- fans en medewerkers uit om een feest avond te organiseren bij voldoende be langstelling Vergeet dan niet adres of eventueel telefoonnummer erbij te ver melden plus het aantal personen. Dit kan men dan naar het Niro-correspon- dentie-adres sturen: K de Boer, Kerk straat 69 te Wognum. Vragen en reak- ties van dit ingezonden stuk kunt u daar ook kwijt. Alle ex-Niro medewerkers: Telstar, Apollo 813, Calypso en de Vrijbuiter wil ik (namens vele luisteraars) hartelijk danken. Jongens jullie hebben er wat moois van gemaakt. Nog veel sterkte bij de rechtzaak. Tot ziens, helaas niet tot wederhoren. A. Timmer, Wilhelminalaan 114, Den Burg u pro- i en 17 n tech- jdelen, MEDEDELINGEN Texelse Boys Zaterdagvoetbal senioren. Verschillen de leden hebben tekenen gegeven graag op zaterdag te willen voetballen. De groep is echter nog te klein om al aan dit verzoek te kunnen voldoen. Mochten r meer voetballiefhebbers zijn die bij de Boys op zaterdag willen gaan voet ballen dan direkt even opgeven bij de secretaris, telefoon 2988 of wedstrijd secretaris, telefoon 2918. Damesvoetbal. Bij de toernooien van Ie meisjes van het voortgezet onderwijs lebben we verschillende goede speel- ters aan het werk gezien Bij de Boys ^an je het hele jaar voetballen en goed frainen. We kunnen best wat aanvulling ïebruiken. Opgave bij mevrouw Bak- Jer-Zijm, telefoon 2113, Keesomlaan 20. Jeugd. Er gaat steeds meer jeugd voet- 'allen. Er zijn dan ook steeds meer cugdleiders nodig. Alleen de A-junio- en spelen op zondag. B- en C-junioren n alle pupillen op zaterdag. Er zijn vast '1 mensen die zich op dit gebied ver dienstelijk zouden willen maken. Meldt u aan bij de secretaris, telefoon 2988 die u graag weer doorgeeft aar de jeugd commissie. Training. De trainingsavonden zijn het komende seizoen op dinsdag en vrijdag De bedoeling is half juli te beginnen Waar en op welke tijden worden nog nader bekend gemaakt. A.W. De urenverdeling van de binnensport- akkommodaties heeft plaats gevonden. Een en ander heeft geresulteerd in een urenverdeling waarin nog enige ruimte voor verenigingen en groeperingen zit en wel op de volgende uren: Sporthal „Ons Genoegen": Maandag 16.00 - 16.50 uur (2/3 zaal) 16.50 - 18 00 uur dinsdag 16.00 - 18.00 uur woensdag 16.00 - 18.30 uur donderdag 16.00 - 17.30 uur 17.30 - 19.30 uur (2/3 zaal) vrijdag 16.00 - 19.00 uur 21.00 - 22.00 uur (2/3 zaal) 22 00 - 22.30 uur Burgemeester De Koninghal: maandag 18.00 - 19.30 uur Verenigingen en groeperingen die be langstelling hebben voor één of meer uren kunnen zich wenden tot de afdeling Culturele Zaken kamer 304 raadhuis, telefoon (02220) 3041. Vrijdag (23.30 uur) in de nachtvoor- stelling „Easy rider" geregisseerd door Dennis Hopper en geproduceerd door Peter Fonda, die ook de hoofdrollen voor hun rekening namen. Op hun wonderlijk opgetuigde motoren beginnen zij een tocht door de zuidelijke staten van de V S Ze worden goed ontvangen bij een half-Mexicaans boerengezin en het lijkt hun een mooi ding, zo met je gezin van je eigen grond en vee te kunnen leven. Bij een kolonie jonge mensen, waar ze wat later mee in aanraking komen, leeft dezelfde gedachte. Er wordt gezaaid om in eigen behoefte te kunnen voorzien. Tot zover gaat alles lekker. Dan echter leren ze het andere Amerika kennen. In een dorp krijgen ze te voelen dat de be volking niets moet hebben van „langha rig schorum" dat er toch maar op uit is hun dochters op de motoren mee te krij gen. In een cel leren zij een plaatselijk advocaat kennen, die daar zijn roes ligt uit te slapen. Deze erg toffe vogel (een rol waarvoor Jack Nicholson een oscar nominatie kreeg) ziet het vrije leven wel zitten „weetjewei" en stapt achterop bij de twee. Terloops geeft hij hun de ver klaring voor de haat van de doorsnee Amerikaan. Deze heeft de mond vol van de vrijheid van het individu, maar schrikt als er mensen opdagen, die zich werkelijk hebben vrijgemaakt van plich ten en taboes, die dingen doen welke zij zouden willen, maar niet durven. Het drietal wordt kort daarop in de nacht overvallen en de advocaat wordt daarbij doodgeslagen. Ook het einde van de film geeft een dergelijk staaltje te zien. Hoe wel de waarheid wel wat meer naar het midden ligt, dan Hopper en Fonda hier stellen, zij het hun graag vergeven. „Easy rider" toont schitterende beel den in een prima eenheid met de ge luidsband De zogenaamde „zwijgende meerderheid" komt wat karikaturaal op je af, evenals het taalgebruik van de hippe figuren. (Bijna alle zinnen begin nen met „hé man. en eindigen dan met „you know?".) De film ontving bij de vertoning in Cannes (1969) de prijs voor de beste film van een debuterende regisseur. Dat was echter voornamelijk te danken aan de man die het scenario schreef: Terry Southern. (Toegang 18 jaar). Zondagmiddag 3 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" Zondagmiddag 3 uur draait Walt Dis- neys „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen". Zonder twijfel de beste van alle tekenfilms die de meester vervaardigde Vier jaar lang werd er caan gewerkt, voordat ze in 1937 werd geboren. In 1944, 1952, 1958 en 1967 werd de film opnieuw uitgebracht en steeds kwamen er meer mensen naar kijken. Vierhon derd Disney-medewerkers, vervaardig den ruim een miljoen tekeningen, waar van er een kwart voor de film werden gebruikt. Bijzonder is vooral, dat in te genstelling tot zijn latere films, Disney van Sneeuwwitje een soort musical maakte. Ook de bij-figuren, zorgen voor verhalen apart. Na zoveel jaren, is de Nederlandse tekst (ingesproken door de voor-oorlogse hoorspelkern) wat braaf en sentimenteel, maar te verkiezen bo ven de originele versie, waarin voor het jonge publiek veel verloren zou gaan. Ook de geluidskwaliteit is de maatsta ven van onze verwende oren niet hele maal je dat. Het zijn echter allemaal kleinigheden, die de bewondering voor dit razendknappe stuk werk nauwelijks doet verminderen. Woensdagavond start van de alweer traditioneel wordende westerncyclus met de eerste grote succesfilm van Ser gio Leone „The good, the bad, the ugly". De man die later o.a. ,One upon a time in the West" zou maken, weet van het Westen meer dan menig Amerikaan Hij vertelt in een interview dat hij altijd hartelijk moet lachen, als hij iemand in een Amerikaanse Western, getroffen door een kogel uit een Colt 45 in elkaar zag zakken. „Iemand die door een 'slug' van een 45er wordt getroffen zakt niet in elkaar; hij vliegt achteruit zegt Leone grimmig. Behalve dit soort zaken, is er in „The good, the bad, the ugly" natuurlijk weer de typische Leonesfeer, door lange close ups van toegeknepen ogen (o.a. Clint Eastwood, Lee van Cleef en Eli Wallach) en de zeer speciale mu ziek van Ennio Morricone, (ditmaal met een occorino) die het hoofdthema speelt. „De goede, de slechte, de gemene" is een echte spaghettiwestern, maar dan wel een van het betere soort. (Toegang 18 jaar, aanvang 20.00 uur en de hoofdfilm begint al vroeg).

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 7