Haaien aan de haak Zoetwatervis uit Waddenzee Zwembad Molenkoog reikte 2500ste diploma uit van het raadhuis Ims m Aanrijding Wijziging in betaling Waterschapsomslag Geslaagd Bromfietser door onbekende aangereden Ophalen achtergelaten goederen zwembad Portable radiootjes Electrohuis Wielervereniging Texel Tropenrooster VERVOLG VAN PAG. 1 Riolering Oudeschild Geweren ingeleverd Tentoonstelling Jelses Diefstal uit auto trnmi in de nabyheid van boei 13a in de Waddenzee ter hoogte van Oosterend zijn woensdagmiddag een tweetal haaien gevangen. Het was de heer A. Wessels uit De Koog die beide exem plaren aan de haak sloeg. Hij was hier totaal niet op bedacht omdat het aas wat gebruikt werd uit „wurmen" be stond. Het tweetal haaien (80 en 45 cm lang) werd in de loop van woensdagavond naar het Natuurrecreatiecentrum over gebracht Ze zullen waarschijnlijk vol gens de wens van de heer Wessels opge zet worden. Ruwe haaien De heer G. J de Haan van het NRC deelde ons mee dat het hier om een tweetal zg „Ruwe Haaien" gaat. Een exemplaar van deze grootte had hij hier nog niet eerder gezien. Deze dieren zijn in tegenstelling tot „toonhaaien" (knob- beltanden) voorzien van een zeer scherp gebit. Ruwe haaien komen vrij regelmatig voor. Ze worden gevonden in alle ocea nen (Atlantische-, Stille- en Indische Oceaan) en zijn in noordelijke streken zeldzamer. Ook in de Noordzee ziet men ze nog al eens terwijl ze in de Oostzee in het geheel niet worden aangetroffen. Inlandse soort In de haaienfamilie wordt de „ruwe haai" gekwalificeerd als: inlandse soort van middelmatige grootte De maximale lengte die ze kunnen bereiken is onge veer 2 meter. Op de Pontweg deed zich zaterdag middag een lichte aanrijding voor tussen een taxi van Kikkert en een personen auto van een Duitse toerist. De wagens raakten elkaar bij een inhaalmanoeuvre Volgens chauffeur P.I van de taxi zou de Duitser telkens gas hebben gegeven op het moment dat hij wou invoegen De Duitser daarentegen beticht de taxi van onverantwoorde pogingen om tus sen te dringen. Ondanks dit geschil werd de schade onderling geregeld. Het waterschapbestuur deelde ons me de, dat met ingang van het dienstjaar 1976 een geheel andere manier van be taling van de waterschapsomslag zal worden gevolgd. Doordat de tot nu gevolgde manier te kostbaar werd is men overgegaan op het computersysteem van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder- kartier. Genoemde instelling verzorgt de inning van de waterschapsomslag voor de gehele provincie Noordholland bo ven het IJ. Hierdoor kan goedkoper wor den gewerkt. Eerdaags vindt u bij uw omslagbiljet een acceptgirokaart bijgesloten. U wordt verzocht voor de betaling alleen en uit sluitend gebruik te maken van deze ac ceptgirokaart en de omslag vóór 1 ok tober 1976 in één termijn te willen vol doen. Betaling in meer dan één termijn is dus niet meer mogelijk. Ook kunnen betalingen aan het loket in het polder huis niet meer worden aangenomen. Voor inlichtingen over aanslag e.d. kunt u wel in het polderhuis terecht Aan de Sancte Mana-school te Zaan dam slaagde Petra van Benthum uit Den Burg voor het diploma coupeuse. Een niet alledaagse vangst bracht sportvisser Ernst von Hagen uit De Koog aan wal. Woensdag ving hij met de hengel vanuit een bootje een aantal vissen die helemaal niet in de Wadden zee maar in zoetwater thuishoren. Tot zijn stomme verbazing vulde hij zijn emmer met acht ruisvoorns, 12 kol- bleien en een forse snoekbaars waarbij hij een gevecht van zowat een kwartier leverde. De dieren waren springlevend maar hadden troebele ogen, waarschijnlijk het gevolg van het zoute water waaraan ze niet gewend zijn. De vissen zijn blijk baar bij het spuien van de sluizen van de Afsluitdijk vanuit het IJsselmeer in de Waddenzee terecht gekomen. Het gebeurt wel vaker dat zoetwatervis in de Waddenzee in netten wordt gevan gen maar het vangen van dergelijke die ren in een zo groot aantal met een hen gel is wel wat bijzonders De mensen van het Natuurrecreatie centrum waar Von Hagen zijn vangst liet zien, wilden het eerst met geloven en veronderstelden dat de vissen in wer kelijkheid uit de Rogsloot of het Eier- landse kanaal waren gehaald. De sportvisser kon echter bewijzen dat hij de waarheid sprak. Hij had het hele partijtje plus enkele gewone zeevissen zoals een paling en een harder gevan gen nabij de Vlakte van Kerken, ander half uur varen vanaf Oudeschild. Hij werkte met een verenpaternoster en pie ren. Op de foto Ernst von Hagen met Ger- rit de Haan (links) en W. Sietsma van 't NRC bij de uitgestalde zoetwaterkollek- tie. Sits MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Gemeentelijke vergaderingen Het raadslid de heer C. Koorn heeft de aandacht van burgemeester en wethou ders gevraagd voor het laat toezenden of uitreiken van stukken voor vergade ringen. Met name gaat hij in op een me dedeling van de heer Dros in een verga dering van de commissie voor ruimtelij ke ordening op 18 juni j.l., dat deze een bepaald stuk pas een uur vóór de ver- dering had ontvangen. Burgemeester en wethouders hebben de heer Koorn geantwoord, dat er naar gestreefd wordt, de stukken zo tijdig mogelijk aan de leden van de raad en/of commissies toe te zenden Door een veel heid van plannen en hiermee samen hangende vergaderingen kan het voor komen, dat op het laatste moment nog iets ter kennis van de leden moet wor den gebracht. De mededeling van de heer Dros is overigens, zo antwoordt het college, on juist. Een van de medewerkers van de huishoudelijke dienst heeft de bedoelde brief 's morgens te ongeveer 11,30 uur aan de heer Dros persoonlijk uitgereikt bij diens standplaats voor de verhuur van fietsen aan 't Horntje. Sluiting gemeentehuis In verband met de kermis geldt voor het personeel, werkzaam in het gemeen tehuis, evenals voorgaande jaren een af wijkende werktijdregeling Dat betekent, dat, behoudens enkele uitzonderingen, woensdag-, donderdag en vrijdagmiddag geen personeel in het gemeentehuis aanwezig is. De 36-jarige bromfietser H. P. van L uit 's-Heerenberg werd zaterdagavond om half twaalf op het kruispunt Schans- weg-Leemkuil aangereden door een on bekend gebleven automobilist. Volgens verklaring van Van L moest hij plotseling uitwijken voor een auto die met gedoofde lichten reed. Hij raakte daarbij van de weg, botste tegen een schrikhek De brommer werd flink be schadigd De berijder kwam met de schrik vrij. Tot 10 juli a.s. bestaat bij het zwem bad „Molenkoog" in Den Burg de moge lijkheid tot het afhalen van vergeten goederen. Er is in de loop der tijd van alles achtergelaten; van zwembroeken, jurken en schoenen tot brillen en snor kelapparaten. Een ieder die meent dat er iets van hem of haar bij is kan zich mel den bij de leiding van het zwembad. Alle niet afgehaalde spullen gaan op een later tijdstip naar een liefdadige instel ling of worden verkocht. 12,50 Bij temperaturen die opliepen tot 35 graden namen leden van de wielerver eniging dit weekend deel aan een wed strijd in Weesp. De plaatselijke vereni ging G.G.M.C. organiseerde deze wed strijd ten behoeve van de Hartstichting. Er was een deelnemersveld van in to taal 250 renners in de leeftijdsgroep van 8 tot 14 jaar. In de eerste serie startte Edo Kooi man. Ondanks het feit dat hij enige tijd ziek geweest is weerde hij zich kranig. Een achterstand van zo'n 40 meter wist hij gedurende de vier ronden durende rit vrijwel volledig goed te maken. In de eindsprint legde hij beslag op de zeven de plaats. Albert Winter startte in de tweede se rie. Van meet af aan nestelde hij zich in de voorste gelederen en bij deze eind sprint van deze groep wist hij zich als vierde te klasseren. Hij mocht een fraaie bokaal mee naar huis nemen Bij de 11-jarigen kwam Ronald van Boven aan de start. Ook hij weerde zich kranig in het warme weer en eindigde ook op de vierde plaats. Op de Basisscholen van Texel is met ingang van maandag het zogenaamde tropenrooster ingevoerd. Dit in verband met de relatief hoge temperaturen die hier momenteel heersen. Dc lesuren zijn nu van 8 uur 's morgens tot half een 's middags. In na volging heeft men ook op het raadhuis besloten een dergelijk rooster in te voe ren. Er wordt daar nu gewerkt van 7 uur 's morgens tot 2 uur 's middags. Be langhebbenden worden verzocht hier mee rekening te houden. Voor det toekomst heeft Uitwaterende Sluizen echter het plan het gezuiverde water op Texel te houden, wat in ieder geval zonder bezwaar is als aan het ef fluent ook nog het fosfaat wordt ont trokken. Het niet langer lozen van op zichzelf bruikbaar water zal een belang rijke verbetering van de waterhuishou ding op het als regel te droge Texel be tekenen. Het is een kostbaar plan. Het door de firma Drijver uitgevoerde bouwkundige gedeelte van de installatie plus het ge maal voor de Eendracht heeft 4,3 ton gevergd. Daarbij kwam de eveneens door Drijver aangelegde persleiding zui- velfabriek-Oudeschild ten koste van ƒ151.000,De mechanische en elektri sche vorzieningen vergden tenslotte ƒ264.000,—. Ingewikkeld en interessant Dijkgraaf L. de Ruiter van het Hoog heemraadschap noemde het in meerdere jaren uit te voeren zuiveringsplan voor Texel ingewikkeld en interessant. De dijkgraaf wilde blijkbaar een dikke streep zetten onder het verleden waarin de gemeente nogal wat bezwaar had te gen de door de provincie gewenste over name door Uitwaterende Sluizen van het kwaliteitsbeheer van het Texelse oppervlaktewater. Hij stelde dat Uitwa terende Sluizen, gemeente en water schap Texel inmiddels een voortreffelij ke samenwerking hebben opgebouwd en hij zwaaide het gemeentebestuur veel lof toe omdat op Texel in tegenstelling tot de meeste andere gebieden in het land al in een zeer vroeg stadium aan afvalwaterzuivering werd gedaan. Dijk graaf De Ruiter stelde vast dat een zui veringinstallatie een van de weinige voorbeelden is van techniek, die onom stotelijk volledig in dienst staat van het welzijn. Nu het Horntje De burgemeester antwoordde blij te zijn dat Uitwaterende Sluizen zijn toe zegging om de installatie van Oude schild vóór het zomerseizoen klaar te hebben, gestand had gedaan. Hij hoopte dat dit ook zou gelden voor de dringend noodzakelijke installatie voor Het Horn tje. Hij deed een beroep op de bevolking om de zuiveringsinstallatie niet zwaar der te belasten dan nodig is. „Zo weinig mogelijk weggooien, waardoor uitbrei dingen kunnen worden uitgesteld en energie en geld kan worden bespaard" De heer Piet Bakker uit Oosterend, belast met de dagelijkse zorg voor de rioolzuiveringsinstallatie op Texel, gaf aan de hand van een tekening een uit voerige uitleg van de werking van de installatie Oudeschild Dronk Tijdens de lunch in „Juliana" bracht dijkgraaf De Ruiter een dronk uit op het waterschap Texel en de gemeente Texel en bood de burgemeester als geschenk een fraaie oude kaart van Noordholland aan. Dank werd gebracht aan de firma Drijver voor het geleverde werk („Wij werken graag met Texelse bedrijven"). Drijver van zijn kant had de waardering voor de opdracht tot uitdrukking ge bracht door een klok cadeau te doen. Ook werd het woord gevoerd door dijk graaf Roeper. Hij toonde er zich vol daan over dat Uitwaterende Sluizen de bijzondere problematiek van Texel op waterhuishoudings- en zuiveringsge- bied heeft onderkend, en niet heeft ge schroomd de zaken ambitieus aan te pakken Een Texelse bollenboer bezorgde bij de politie een oud dubbelloops jachtge weer en een uit de oorlog afkomstig Mauser geweer dat afgezien van wat lichte roest in uitstekende staat verkeer de. Het geweer was afkomstig van Georgiërs die in de oorlog in zijn boer derij in Everstekoog ondergedoken wa ren geweest. Van de onlangs van rijks wege geboden gelegenheid om het wa pentuig in te leveren maakte betrokke ne graag gebruik omdat hij het toch wel een onveilig gevoel vond dat de gewe ren ooit eens in onjuiste handen zouden kunnen komen. In de winkel van Langeveld De Rooij aan de Parkstraat in Den Burg is van 12 - 24 juli een tentoonstelling, ge wijd aan het werk van tekenaar Corne lls Jetses. Jetses is de tekenaar van Ot en Sien en van tal van leerzame school platen. Onlangs verscheen een boek „De wereld van Cornelis Jetses" waarin hon derden illustraties van deze zeer pro- duktieve kunstenaar zijn opgenomen. De tentoonstelling omvat acht grote panelen met 48 tekeningen. Een toerist uit Groningen deed zon dag aangifte van diefstal Uit zijn ge parkeerde „eend" was een witte tas weg gehaald waarin zich een schetsblok en andere tekenbenodigdheden bevonden. Ook een windscherm was verdwenen. De gezamenlijke waarde bedraagt onge veer ƒ150, Vrijdagmiddag was er een feestelijk moment op het terrein van zwembad Molenkoog in Den Burg. Het 2500ste zwemdiploma in het bestaan van het zwembad werd uitgereikt. De gelukkige was de 7-jarige Frederik van der Kooi, die dan ook prompt in de bloemetjes werd gestoken, een presentje kreeg en voor de krant op de foto moest. Hij had zijn uitverkiezing overigens te danken aan Johan Rijkaart die als jongste van de groep zwemkandidaten het lootje trok Traditiegetrouw volgen hieronder de de namen van de jongste lichting gedi plomeerde zwemmers. Diploma A: Jan Bremer, Grada van de Wal, Sieme Jan Rijk, Piet de Wit, Wal ter van Beek, Dirk van Beek, Geertrui- da van Heerwaarden, Johan Stoer, Jan Rey, Christina Schraag, Patricia Ver hoef, Robert Lakeman, Petronella Oetel- man, Henriëtte Gort, Mirjam Bakker Anna Lap, Astrid Blom, Sijvert de Boer, Yvonne Zegers, Johannes Witte, Martin Witte, Marleen Terwmdt, Robert Witte, Elisabeth Stark, Corry van Wijngaar den, Bert Smit, Martin Voebel, Rins. Pieterse, Anna Witte, Bert Witte, Ange- lique Beekhuis, Winda Beijert, Robert Nagy, Edwin Dob, Alrieke Saalmink, Maarten Visser, Linda Hoogedijk, Trea Boogerd, Paul Voebel, Jan Agter, Jac queline Schoorl, Marcel Tielemans, Fre derik van de Kooi, Robert Graaf, Jolan- da Smit, Bartina van de Knaap, Lisette Halsema, Alexander van Heerwaarden, Daniëlle Bonne, Guido Banda, Arjen Boerhorst, Marjette van de Vis, Sijne van de Beek, Jan Hein Studulski, Marjo lein Reitsma, Edward Hopman, Linda Zijm, Marion Hoogcrheide. Olga Bruin, Saskia Geesbeek, Erica van Dijk, Marit de Porto, Betty Buren, Patrick Piersma, Dianna Dogger, Colinda Boon, Corrie Jellema, Jolanda Stolk, Annelies Gieles, Liana van Zon, Jan Jacob Zegel, Ewoud Rijkaart, Alexander Hin en Greta Bruin. Diploma B Ronald Kramer, Simone Wuis, Richard Vlaming, Arco de Graaf, Harry Langeveld, Martin van de Werve, Rieke Bakker, Sjaakje Seepma, Sabina Aarts, Olga Witte, Roland Hooijberg, Margreta de Veld, Emmy Bakker, Frank Studulski, Edwin Barhorst, Marjon de Grave, Ria Zijm, Peter de Porto, Caroli ne Ran, Ria Witte, Roel van de Heide, 3iska van Heerwa&rden, Eveline Bakker, Jeroen Hin, Monique Zegel, Andreas Monen, Annemiek Boon, Camilla Veld, Pieter Willem van Leeuwen, Inke Hin, Johnny Vos, Leonie Ran, Remco Veld, Marianne Bruin, Coen Schoonheden, Steven Bakker, Peter Eelman, Chantal Visser, Cindy Prins, Nadine Veenstra, Sigred Sikma, Ria Kamphorsl, Annette Keijser, Jeanette Witte, Gerrit Vlaming, Marcel Wijtten en Melanie Post. O, V'v- ^jlfiiÉÉaÊM 'VVrüïnt^lii) viipt fïrin

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2