(jroen ^wartrjexels in het Wel wijzigingen, geen uitstel Taxi rijdt in op militaire colonne: twee doden Hoornder boerenschuur door brand verwoest Bestemmingsplan buitengebied 14 juli ter visie Nu ook wedstrijdtocht Den Helder-Texel v.v. Over de kop Explosief TAXI (02220) Wagen tegen boom: total loss VRIJDAG 2 JULI 1976 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Petikaanweg 75, De Koeg, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. 89e JAARGANG No. 9088 8 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De ongelukstaxi. De slachtoffers kwamen terecht op cle motorkap, koplamp en voorruit. Twee militairen van de Koninklijke Marine kwamen in de nacht van dins dag op woensdag om het leven toen de colonne waarvan zij deel uitmaak ten door een taxi werd aangereden. De slachtoffers zijn de 26-jarige onge huwde luitenant ter zee H. W. Bree- vaart Bravenboer uit Numansdorp, die ter plaatse overleed. In -het ziekenhuis Parkzicht bezweek korte tijd later de gehuwde kok eerste klasse A. de Korte uit Noordwijk aan hersenletsel en zwa re inwendige verwondingen. Zwaarge- vond (hersenletsel en een gecompli ceerde beenbreuk) werd de ongehuw de dienstplichtige hofmeester derde klasse U. J. Blanke uit Drachten. Het afschuwelijke ongeluk gebeurde om 00.12 uur op de Pontweg ter hoogte van perceel 25, nabij het pompstation Witvliet. Het 16 man sterke detache ment kwam van het in Den Helder lig gende fregat Hr Ms Panter en welde op Texel een nachtmars uitvoeren als oefe ning voor de Nijmeegse vierdaagse De omgekomen officier had de leiding van de groep. Een dag tevoren had hij de po litie van de komst van het peloton op de hoogste gesteld voor het geval de ge- Ook deze zomer zullen weer zwem tochten over het Marsdiep worden ge organiseerd. Voor 24 juli staat een prestatietocht Den Helder-Texel op het programma; start om 11.00 uur bij de veerhaven van Den Helder. Voor het eerst zal hetzelfde trajekt (en terug!)' als wedstrijd worden gezwommen en wel op 25 juli start om 12.00 uur in Den Helder. Laatstgenoemde wedstrijdtocht geeft veel organisatorische rompslomp. Het wedstrijdkarakter brengt met zich mee dat de zwemmers spoedig ver uiteen liggen waardoor voor iedere deelnemer een volgboot nodig is. Het aantal deel nemers zal daarom niet hoger dan 10 k 15 kunnen zijn, terwijl aan de prestatie tocht op 24 juli wel 60 man kunnen mee doen. Overigens geldt ook hier dat bij méér volgboten ook grotere deelname verantwoord is. Botenbezitters die de zwemmers willen begeleiden kunnen zich opgeven bij de heer J. Noorda, tele foon (02230) 23825. De tocht naar de Razende Bol op 14 augustus (start om 11.30 uur in Den Helder) is weer een prestatietocht, waar bij de deelnemers de terugkeer per boot kunnen maken Deelnemers aan genoemde tochten moeten de zwemkunst uiteraard goed machtig zijn en minstens 14 jaar oud zijn Deelnemers beneden de 17 jaar moeten met een handtekening kunnen aantonen dat hun ouders akkoord gaan Wie wil meedoen kan zich nog opge ven bij de heer C. van Es, telefoon (05219) 1776. wapende militairen bij het publiek op zien zouden baren. Niet verlicht De groep voerde niet de voorgeschre ven veiligheidsverlichting. Inplaats daarvan had men zich willen laten vol gen door een auto met verlichting. Bij de organisatie daarvan is blijkbaar iets misgegaan. Feit is dat de groep zijn mars rigen keerden na behandeld te zijn met een militair LCA-vaartuig naar het vas teland terug. richting Den Burg begon voordat de volgauto zich had aangesloten. De taxi had juist passagiers bij het NIOZ afgeleverd en reed in noordelijke richting. De chauffeur (niet de eigenaar) zag de voor hem marcherende militairen pas op het allerlaatste moment omdat hun kleding onopvallend van kleur was en omdat een lantaarn bij een uitrit overstraaleffekt gaf De taxi reed in ver band met een tegenligger bovendien met gedimde lichten. Zonder te hebben kun nen remmen reed de wagen op de mili tairen in, waarbij drie man werden ge schept en meerderen werden geraakt. De zwaargewonden werden per extra boot naar Den Helder gebracht. De ove- Een toerist uit Rotterdam sloeg woens dagavond omstreeks half elf op de Oos- terenderweg met zijn Volkswagen (ke ver) meerdere malen over de kop. Dat was het gevolg van een abrupte stuur- manoeuvre. De wagen kwam uiteinde lijk in de sloot terecht en kan als onher stelbaar worden beschouwd De bestuur der kwam er zonder verwondingen af Ondanks het negatief advies van de commissie ruimtelijke ordening heb ben B. en W. definitief besloten het ontwerp bestemmingsplan voor het Texelse buitengebied op 14 juli ter vi sie te leggen. Een maand lang zal ie der in de gelegenheid worden gesteld het plan te bekijken en er desgewenst bezwaren tegen in te brengen. Uitstel van de tervisielegging vindt het colle ge, gezien de belangen die in hef spel zijn onverantwoord. Wel hebben B. en W. rekening gehouden met een aan tal op- en aanmerkingen die vanuit de commissie zijn gemaakt door in het plan enkele wijzigingen, deels van on dergeschikte aard, aan te brengen. Veel kritiek heeft het college echter naast zich neergelegd. Op de vraag van de commissie of een tweede woning permanent bewoond mag worden en wat dan de mogelijkheden tot uitbreiding zijn, antwoordt het colle ge dat er drie mogelijkheden tot uitbrei ding zijn. Een tweede woning kan met maximaal 20°/o worden vergroot tot ten hoogste 70 m2. Ook is een uitbreiding met 10% mogelijk tot boven 70 m2, maar na een planwijziging kan aan zo'n huis dezelfde uitbreidingsmogelijkheid wor den toegekend als aan een bestemde permanent bewoonde woning Bij uitbreiding met 10%, ook boven de 70 m2, mag het huis niet meer als twee de woning worden gebruikt Veel verschillen Op het verzoek om het hele agrarische produktiegebied één bestemming zonder beperkingen te geven wordt met inge gaan, waarbij verwezen wordt naar de toelichting in het plan. De indeling in gebieden met verschillende landschaps waarde vloeit bovendien voort uit het (Rijks)besluit op de ruimtelijke orde ning. Ook wordt de wens om de begrenzing van de drie agrarische bestemmingen te wijzigen niet ingewilligd. Hetzelfde geldt voor het vanuit de commissie ge uite verlangen om de bestemming .na tuurgebied" alleen te geven aan de ge bieden die in handen zijn van natuurbe- schermende instanties. „Het is gevaar lijk eigendomsplanologie te bedrijven", aldus het college. De bestemming kan niet afhankelijk zijn van eigendom maar alleen het gebruik en (landschappelijke, natuurhistorische of cultuurhistorische) waarde. De begrenzing van hel Rogslootgebied wordt derhalve gehandhaafd Bos Aan het verzoek om de bebossing in noordelijk Texel niet te situeren op hoogwaardige landbouwgrond, wordt voldaan De ten zuiden van de Krim ge plande bebossing wordt verplaatst naar de duinrand ten noorden ervan. Het systeem van aanlegvergunningen en vrijstellingen in het plan, kan de vrije agrarische bedrijfsuitoefening beperken, zo vrezen de boeren. B. en W zeggen dat het systeem wordt ingevoerd om tot goede belangenafweging te komen Bij tijdig overleg kunnen tijdsverliezen door procedures worden voorkomen. In het belang van het landschap wil len B. en W. de aanlegvergunning, om bepaalde stukken grasland op de Hoge- berg te scheuren, handhaven. Schade De praktijk zal moeten uitwijzen hoe veel schade moet worden vergoed aan degenen die door de bepalingen van het bestemmingsplan worden gedupeerd. Wel zal de raad bij de vaststelling van het bestemmingsplan een schadevergoe- (zie vervolg pagina 2) MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds EIERLAND Bij hoeve „Breda" aan de Postweg in Eierland werd een gra naat gevonden. De politie zorgde voor afvoer naar een veilige plaats. Een 19-jarige automobilist uit Wup- pertal verloor woensdag op de Randweg in de Dennen de macht over het stuur van zijn Opel, als gevolg van onbesuisd rijden. Hij slingerde enkele keren van de ene naar de andere kant van de smal le weg en botste uiteindelijk tegen een boom. De wagen werd vernield; de be stuurder had geluk; hij had slechts een schaafwond opgelopen Het pleit is beslecht. Hoewel dat op de foto niet is te zien (de zon geeft meer licht dan de vlammen) laait het vuur hoog op. Uiterst rechts is een deel te zien van het varkenshok dat de volgende nacht ook verbrandde Dc grote boerenschuur van de heer Dirk Bcumkes aan het Hoge Achterom in Den Hoorn is dinsdagmiddag bij een felle brand geheel verwoest. De oorzaak is onbekend. Het wordt niét mogelijk geacht dat een raam door de felle zon Voor de brand bestond grote belangstelling, zowel van Texelaars als toeristen. De foto werd gemaakt op het moment dat de vlammen naar builen kwamen en de dakpannen naar beneden begonnen te regenen. als brandglas heeft gewerkt, maar om dat de schuur door ieder vrij kon wor den betreden zijn andere oorzaken meer voor dc hand liggend. Toen de brand ontdekt werd, was het al veel te laat voor cffektieve bestrij ding. Toen de brandweer arriveerde stond de kap (pannen met riet eronder) in lich terlaaie en was er geen houden meer aan. Het spuiten had dan ook weinig zin. De wind stond in gunstige richting. Naburige gebouwen werden nat gehou den om te voorkomen dat deze door de hevige straling ook in brand zouden ra ken. Blijkbaar is dat niet goed genoeg gebeurd, want de volgende nacht om streeks één uur werd de brandweer op nieuw gealarmeerd omdat het varkens hok naast de inmiddels in een puinhoop veranderde schuur ook in vlammen stond. Van de inboedel van de schuur kon niets worden gered. Beumkes had er enkele fietsen, wol, hooi en allerlei boe- renbenodigdheden opgeslagen. Het grootste deel van de ruimte werd ech ter ingenomendoor de voorraad oud papier van de voetbalvereniging ZDH. Zowel dit papier als de papierpers gin gen verloren. Een deel van de papierop slag was later ondergebracht in het var kenshok, maar aangezien de rode haan ook over dit gebouwtje victorie kraaide, vervloog deze schrale troost. Het verdwijnen van de uit 1906 date rende en vlakbij de kerk staande schuur betekent een opvallende verandering in het dorpssilhouet van Den Hoorn. Het gebouw, voorzien van een zwaar grenen houten vierkant en inspringende wagen deuren, was van goede kwaliteit. De heer Beumkes was behoorlijk verzekerd maar herbouw in dezelfde stijl is voor hem weinig aantrekkelijk

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1