Z.D.H. „Sportief en Eensgezind" 45 jaar Den Hoorn viert feest JUTTERSAKTIE OP TEXEL mmm. as* Als je in Den Hoorn iemand zoekt., die je iets over ZDH kan ver tellen, is er maar één huis waar je het best kunt aankloppen. Het adres is Naalrand 9. Hier woont Ferry Zwanenburg. Wiens bestaan is meer verweven met ZDH dan dat van hem Hij is alweer druk bezig met de komende festiviteiten „Straks nog even naar het veld Morgen vergaderen somt hij op. „O ja, nu nog even bellen Ferry snel naar de telefoon. Hij wil antwoord op de vraag wie er dit jaar aan het artiestenvoetbal meedoen. ZDH en Ferry Zwanenburg. Ze staan onder één noemerDen Hoorn, 't Is maar een klein dorp. Zo'n 800 inwoners heeft het. Bekend is het wel: het pittoreske kerkje, het duingebied, de wei landen en ZDH. We vroegen Ferry hoe de vereniging begon, zo'n 45 jaar geleden. Onderwijl snuffelden we in een oude schoenen doos met vergeelde foto's en lazen in het oudste bewaard ge bleven notulenboek. Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 2 juli 1976 bb—mm— De pas gevormde voetbalafdeling van ZDH poseeit samen met het korfbalteam voor de foto (1942). JAARVERSLAG 1946 ..Op 25 Febr hadden wij een fuif voor de leden Op 26 en 27 April gaven wij 2 zeer geslaagde uitvoeringen, en op 20 Juli vier den wij het 15 jaar bestaan met medewerking van het fanfarecorps en speelden wij een jubileumwedstrijd tegen Oosterend, die wij met 20 wonnen. Besloten werd met een gezellig bal. De competitie '45-'46 eindigde het lste op de 5de plaats, met 17 8 2 7 18 43-30. 18 Aug. speelde het lste een ongelukkige wedstrijd in Den Burg tegen de Boys 1 waarin Jan v d. Star zijn been brak. In Sept werd deel genomen aan het Oos terend tournooi. Heden hielden wij een ledenvergadering waarin Meester Alderlieste bedankte als Secr. wegens drukke werkzaamheden, tot Secr. werd gekozen F Zwanenburg. Onder leiding van G. Witvliet werd in de zomermaanden getraand. Oe opkomst was matig, uitgezonderd de adsp. De comp '46-47 startten wij met 2 elf talen in de bond. Het 2de eftal moest reeds na 3 wedstrijden worden teruggetrokken, wegens te dure reiskosten en spelersgebrek. Op 17 Nov. brak Aartje Slegh zijn pols na afloop van de wedstrijd Succes 3-ZDH 1 te Wi erin gen. Op 21 Dec werd het protest van Wiron toegekend" Landingsboot De toenmalige secretaris diept een fo tootje op uit de schoenendoos. We tellen. Er staan 31 mensen op, een fiets met een tas aan het stuur en een reddingboei aan iedere kant. Boven het gezelschap uit wappert de rood-wit-blauwe vlag „O ja, dat is die landingsboot nog. zegt Ferry Zwanenburg verrast. Hij her kent een aantal mensen. De foto heeft waarschijnlijk jaren onaangeroerd op een vergeten plekje van de zolder gele gen. ,,Kijk 's Hij pakt de foto en toont hem zijn vrouw, die tegenover ons zit. „Dat is die landingsboot waarmee we in de winter van 1945-'46 naar Den Hel der gingen". Hij reikt het kleinood over de tafel aan. „Wc speelden toen de laatste korfbal- wedstrijd. Er was daarna te weinig be langstelling voor. In Noordholland ook. De club waar wc toen tegen gingen spe len was HKV uit Den Helder, die is la ter gefuseerd met een ander En ZDH is toen een voetbalvereniging ge worden". Korfbalvereniging richt als korfbalvereniging. De naam was toen „Korfbalvereniging De Zwa luw" en voorzitter werd oprichter J. Beumkes Gedurende de crisisjaren werd er uitsluitend gekorfbald maar (wat daar dan ook de oorzaak van mag zijn) het animo werd steeds geringer. In 1940 werd het korfballen vrijwel stilgezet. Het jaar daarop werd in de schuur van J. Lap een vergadering belegd waarbij besloten werd de vereniging nieuw le ven in te blazen. Er werd een voetbal afdeling aan toegevoegd die in de com petitie zou gaan meedraaien. Van de KNVB waar men toen aanklopte werd vernomen dat de naam „De Zwaluw" al bestond en daarom werd de vereniging herdoopt in ZDH, wat een afkorting is van Zwaluw Den Hoorn. Na de oorlog werd nog één keer een korfbalwedstrijd gespeeld Op Texel kon dat niet meer omdat de andere korf balverenigingen ter ziele waren gegaan ZDH trok toen per landingsboot naar Den Helder Daarmee was het korfbal tijdperk voorgoed afgesloten. Geruime tijd heeft ZDH ook een hand balafdeling gehad maar om dezelfde re den als bij het korfbal werd ook daar een punt achter gezet. De Hoornders gingen het uitsluitend voetballend proberen. Krantenknipsel We halen een oud krantenknipsel voor de dag uit een bundel die Ferry Zwa nenburg heeft aangelegd. Het is er één uit 1971 toen ZDH 40 jaar bestond. Er staat: „Drie keer slaagde ZDH er in de twee de klasse te bereiken, maar telkens keer de men terug naar de derde en ZDH voelt zich daarin goed thuis. Voorzitter F. Zwanenburg is er evenwel stellig van overtuigd dat „zijn" club de moge lijkheid heeft om zich van een blijvende plaats in de tweede klasse te verzeke ren. Het verschil is overbrugbaar want jarenlang zat ZDH in het topje van de tweede klasse". En nu? „Middenmoot derde klas", zegt de voorzitter. „We hebben dit seizoen met het eerste team 18 punten behaald uit 20 wedstrijden. Toch wel een redelijk re sultaat". Het tweede ZDH team eindigde in de competitie 1975-'76 op de derde plaats in de res. 4e klasse A Het derde team bleek dit seizoen goed voor een zevende plaats in de res. 4e klasse C. De juniorenteams ZDH Al en ZDH Cl hebben het ook goed gedaan in de competitie. ZDH Cl miste op een haar na het kampioenschap. „Er moet iets te wensen blijven", zegt Ferry Zwanenburg. „Ieder jaar een stap je hoger. Dat geeft steeds de moed om er aan het begin van ieder seizoen weer flink tegenaan te gaan". Hij meent dat een kampioenschap na tuurlijk wel leuk is en reden tot een ge weldig feest. Het uiteindelijke doel van een sportvereniging behoort toch te zijn het in beweging zijn, het oefenen van je lichaam en het aanleren (voor zover niet aanwezig) van sportiviteit. Wie zou het daarmee oneens kunnen zijn? Vlak na de oorlog Achterin het oude notulenboek dat begint op de jaarvergadering van sep tember 1946 vinden we een briefje van nog eerdere datum. Het is gedateerd 17 juli 1945 en links boven staat aangegeven: S.V. „De Zwaluw" - Den Hoorn opgericht 1 juni 1931 Geachte heer, In antwoord op Uw rondschrijven van Mei 1945 de volgende toelichting. Tenge volge van den oorlog hebben wij een lid ver loren n.l. P. Lap penningm. Ons terrein bevindt zich in een tamelijk bespeelbare staat. Alhoewel netten en hoek- vlaggen enz. in slechte toestand zijn. Wat het ballenmateriaal betreft dit is een ernstig probleem. We beschikken nog wel over 2 buitenbaden maar onze binnenbollen ontbreken, we hebben nog slechts een slechte binnenbol die eigenlijk te klein is. De toestand van de voetbalschoenen en shirts is bij de leden zeer slecht. De meeste spelers beschikken over geen of zeer slechte schoenen. De shirts die nog aanwezig zijn zijn zo goed als versleten. Ondanks deze moeilijkheden zouden we toch wel aan een eventuele noodcompetitie willen deelnemen" Er bij staan de namen: J. Beumkes, voorz. en A Alderlieste, secr. Hemelsbreed verschil Het is een hemelsbreed verschil met een verslag van 15 januari 1971 dat er als volgt uitziet. „ZDH is ook in financieel opzicht een kerngezonde vereniging. Daarom levert de financiering van het kantineproject geen ernstige moeilijkheden op, hoewel het merendeel van het bedrag niet uit eigen zak kan worden betaald. Een be drag van ƒ5.000,zal door een rente loze lening worden gefinancierd. Die fi nanciële gezondheid is overigens voor een belangrijk deel te danken aan de, zelfwerkzaamheid van ZDH. Men houdt zich onder andere bezig met het verza melen van oud papier dat alweer voor niets mag worden opgeslagen in de schuur van Dirk Beumkes". „De Spil" Het is weer vijf jaar later. We schrij ven nu 1976 en ZDH bestaat 45 jaar. Ferry Zwanenburg is al jaren voor zitter en hij vertelt over de kantine die sinds januari 1971 het ZDH-veld siert. Men heeft als naam „De Spil" gekozen en het is inderdaad gebleken het punt van samenkomst te zijn waar omheen de gehele vereniging draait. Ferry Zwanenburg: „Vorig jaar is de kantine helemaal verbouwd. We hebben hem destijds voor ƒ4.000,kunnen ko pen maar er moest nogal wat aan opge knapt worden toen hij zo'n 5 jaar in ge bruik was geweest. De wanden waren niet meer dicht en daardoor was het verwarmen eigenlijk niet meer mogelijk. We hebben toen besloten een stenen bui tenmantel rond het gebouw te maken. Toen de clubleden eenmaal goed bezig waren kwam van het een het ander. Er werd besloten om het gebouwtje groter te maken. Er kwam toen zo'n 65 vier kante meter bij en we kregen de beschikking over een bar, een keuken, twee opberghokken (die we ook als noodkleedkamers kunnen gebruiken) en een bestuurskamer. We kregen ook een centrale verwarming en een warmwa tervoorziening". Als we er later een kijkje gaan nemen is het niet voor te stellen dat het gehele bouwwerk voor in totaal ƒ25.000,is veranderd. „Tja", vervolgt de ZDII-voorzitter op gewekt en trots. „We hebben uitgere kend dat de leden in totaal 1800 uur hebben besteed om „De Spil" te verbou wen. Allemaal in de vrije tijd en alle maal pro deo voor de club". Sportief en eensgezind Het is momenteel een heel ander beeld In navolging van Callantsoog (2 juli) en Kijkduin (3 juli) zal ook dit jaar een landelijke jutters-aktie op Texel worden - gehouden door Seven Up. Men komt op 6 juli aan het Hoornder- slag (paal 9) en op 21 juli op het Koger- strand (paal 21). Op beide dagen is de aanvangstijd 14.00 uur. De aktie wordt één dag tevoren inge luid met de komst van de zg. jutter-eend die een rondrit zal maken over het ei land. Bij die gelegenheid zullen kleuren- stickers worden uitgedeeld. Er zal ook dan wat we voorgeschoteld kregen op een oude foto van het ZDH-terrein waar de huidige boomsingels, de tuunwal, en 't mooie clubhuis nog niet aanwezig zijn. Wat we wel op die oude foto zien zijn clubleden van ZDH die sportief en eens gezind een balletje trappen. Dat zijn de gevleugelde woorden bij „Zwaluwen Den Hoorn" Sportiviteit en Eensgezindheid De vereniging bestaat nu 45 jaar. Er zijn grootse plannen om het te vieren en om meteen van de gelegenheid ge bruik te maken geld in te zamelen voor de nieuwe verlichtingsinstalatie die er onlangs bij is gekomen. Het zal ze wel lukken bij ZDH, zoals altijd want: Ook aan Den Hoorn rolt de bal, over het groene veld. Hoe de competitie lopen zal de Zwaluw wordt geteld. Ons elftal speelt gelijk een leeuw eens komt het aan de kop Dan roepen wij met luid geschreeuw: ,,Hup zwaluw, zet hem op!" Het ging niet altijd even goed al met ons voedbalspel. Maar 't elftal hield steeds goede moed het gaf zijn krachten wel. Supporters, die langs 't lijntje staan die maken veel lawaai. Toe jongens, pak nog even aan. Hup Zwaluw, hou je taai. Maar eens komt ook voor ons de tijd waar wij ons best voor doen. De Zwaluw wmt dan elke strijd en wordt dan kampioen. Dan juichen wij van vreugde luid en elk juicht met ons mee. Kom mensen, steek de vlaggen uit Hup Zwaluw, 't is okee. door middel van affiches worden be kendgemaakt op welk stuk strand de jeugd zich dient te verzamelen De Seven Up-organisatoren deelden ons mee dat men met de aktie wil trachten de strandbezoekers zelf te laten bijdra gen om de vervuiling tot een minimum te beperken. Men hoopt met de jutter- aktie te bereiken, dat de badgasten het goede voorbeeld van de jeugd zullen vol gen en in de toekomst de stranden na hun bezoek schoon zullen achterlaten. Zoals bekend volgt na het verzamelen van het vuil een schatgraafwedstrijd met mooie prijzen. Het huidige ZDH werd in 1931 opge- Ja, uog dit jaar rij en blij in uw nieuwe auto, uw eigen caravan, tent of boot? Niet genoeg geld? Een Persoonlijke Lening verschaft het u. /poorbanh uje/f nadsrlond" spaarspecialisten sinds 1817 ,,Dat is die landingsboot waarmee we in de winter van 1945-'46 naar Den Helder gin gen", zegt Ferry Zwanenburg. (Midden vooraan op de foto). Brief uit 1941 van Beumkes waarin He heroprichting van

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5