WAT IK ZEGGEN WOU. CJ ,Van het dorp naar de stad" o Voor het weekend Opreis? y LAND if BOUW FEUILLETON /paarbank Reaktie op „Kerk-aan-bod" Zon, maan en hoog water Geslaagd Hartekreet Geslaagd voor het Middenstandsdiploma Diepgrondbewerking Topklasse stereoapparaten Electrohuis m Portable radiootjes 12,50 Electrohuis Burgerlijke stand Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In deze brief wil ik iets zeggen over kerk-aan-bod van 18 juni j.l. Ten eerste wil ik ingaan op wat er onder de kop ,,Vrij zijn" geschreven werd over de zon dag. In dit stuk wordt de. zondag gelijk gesteld met de vakantie. Er wordt ge zegd dat de vakantie en de zondag hele maal voor jezelf is. In dit stuk staat de mens centraal ook op zondag. Is dat vol gens de bijbel ook zo? Nee, al heeft de zondag ook een sociaal aspect als rust dag. Deut 5 14. Maar de zondag is veel meer dan een rustdag. De zondag staat niet gelijk met een vrije zaterdag of één of andere vakantiedag. Wij mogen van deze dag geen uitgaansdag maken maar moeten hem heiligen, want dat is een opdracht van God. Gen. 2 3, Deut 5 12. Dat wil niet zeggen dat het een dag van verboden moet worden. Het wil ook zeg gen dat deze dag niet aan de mens ge wijd mag zijn maar een aparte dag is die in het bijzonder aan God gewijd moet zijn. (Hiermee is niet gezegd dat we God alleen op zondag moeten dienen want wij moeten Hem 7 dagen in de week dienen). Het moet een dag zijn waarop wij ontslagen van de dogelij kse beslommeringen God loven en prijzen. Op zondag behoren wij gaan te horen wat God ons te zeggen heeft in de kerk. Een dag bijzonder Hem gewijd. Dit al les kwam niet uit de verf in het stuk in kerk-aan-bod. Hier stond de mens cen traal inplaats van God. Hierin zien wij dat langzaam maar zeker ook de brede christenheid vergiftigd wordt door het humanisme. Ten tweede wil ik ingaan op wat er onder de ,Kerk en recreatie" stond. Vol gens dit stuk gaat het er in de eerste plaats niet om om te verkondigen maar om bij te dragen aan het welbevinden in de vrijetijdssituatie. Hier draait men de zaak precies om, wat de allereerste taak van de kerk is het verkondigen van het evangelie van Jezus Christus en dan komt daarna de dienstverlening. Ver kondiging is veel belangrijker dan dê dienstverlening want als Gods Woord heeft men de kans zich te bekeren. En door het geloof in Gods Woord de bijbel kan men alleen de hemel beërven, het eeuwige leven. Wie niet gelooft in de bij bel Gods Woord zal in de hel komen en De zon komt 4 juli op om 4.26 uur en gaat onder om 21.02 uur; 7 juli op om 4 29 uur en onder om 21.00 uur. Maan: 4 juli E.K.; 11 juli V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 2 juli 11.43 en Zaterdag 3 juli 0.20 en 12.19 Zondag 4 juli 0.55 en 12.53 Maandag 5 juli 1.29 en 13.32 Dinsdag 6 juli 2.16 en 14.39 Woensdag 7 juli 3.31 en 16.05 Donderdag 8 juli 4.57 en 17.34 Vrijdag 9 juli 6.17 en 18.52 Zaterdag 10 juli 7.26 en 19.53 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. aag water vr/lt gemiddeld 6.15 uur ia hoog water. Aan het Bakhuis Rozeboom Instituut opleiding voor laboratorium medewer- cers) te Beverwijk is Anneke van den Jrink te Den Burg geslaagd voor het 1BO A diploma klinisch chemische rich- ing. eeuwig pijnlijden. Christus gaf de apos telen dan ook als de opdracht mee: Gaat dan henen maakt al de volken tot mijn discipelen en doopt hen in de naam des Vaders en des Zonen en des Heiligen Geestes en leest hen onderhouden al wat ik U bevolen heb. Mat. 28 19 Maar dat men verder ook nog dwaalt zien we in het stukje dat afkomstig was van de Vaticaanse commissie voor toeristen- zorg. Die wijst op een dialoog tussen allerlei godsdiensten en dit zou vrede en verbroedering te weeg kunnen brengen. Onmogelijk! Alleen zij die zich bekeren tot Christus die kunnen zich verbroe deren met elkaar en zijn ook eikaars broeders en zusters. Laten wij buigen voor wat de bijbel ons over deze dingen zegt en laat het ook zo mogen wezen dat ieder die dit niet meer doet de weg terug mag vin den naar de ware Christus en kerk. Rob Visser, Kerkplein 3, Oosterenu, telefoon (02223) 313 Eigenlijk had ik dit niet willen schrij ven, maar het moet geloof ik wel, voor de openheid. Inderdaad ontpopt de heer Stolk van het Havenrestaurant zich enigszins als aktieleider, maar dan voor TESO (dub beldekkers) en rinkelende kassa's! Dat de boeren hiervoor opgeroepen waren maakt dit „spel" niet mooier! Dat er niet meer kostelijk bollenland verloren is ge gaan hebben we aan de andere kant te danken. (Denk aan het plan Everstekoog en dat van de jonge ondernemers in Ger- ritsland). Een paar caravans bij de boer kan best zonder verontreiniging en land- schapsbederf. Dat bederf treedt op door grote concentraties. Alle Texelaars heb ben er m.i. belang bij dat de dubbeldek kers er nooit komen. (Omhoogspringen- de tarieven enz.). Geen uurdiensten en nog meer werkelozen. Toch nog lange rijen wachtende auto's, maar minstens halfuurdiensten; veilig gesteld door één (snelle) nieuwe boot met één autodek en roltrappen en lift voor de passagiers aan boord! Dus geen hoge, dure, kwets bare „fuiktorens", maar eenvoudige aan legplaatsen, zonder havenvergroting. Een minder hoge zware boot; dus min der diepgang en toch veilig. Geen geld smijterij waar wél computerreservering voor vreemde auto's wat véél minder kost. Het wachttijden- en ook voorrangs probleem wordt volkomen opgelost. Laten we toch niet meedoen aan die geld- en machtskoorts, maar ons prach tige eiland mooi en leefbaar houden. Dus het niet blindelings bederven met nog zo veel meer stinkende auto's. In elk geval niet zo veel tegelijk. Texel is al duur genoeg en waar haalt de ge meente nog meer geld vandaan? Waar blijven de fietspaden? Waar een behoor lijke ruime haven in Oudeschild, met diepe ingang? En wat was het gisteren (24-6) een prachtige ongestoorde muziekmanifes tatie op de Groeneplaats Wat een ver schrikking is het eigenlijk altijd die autostroom (nu al) midden door Den Burg. Waarom kunen die stinkerts ei genlijk niet door „Dikkers tuin" af vloeien naar 't Achterom? Wat een ruimte is daar nog in die nu verwaar loosde tuin! Enfin, ik hoop hiermee nog een steen tje te hebben bijgedragen, ook dat men goed weet wie ,wat" en ,hoe" wil! J Kikkert, Den Burg Onder subtropische omstandigheden werden j.l. maandag en dinsdag de mon delinge examens voor het middenstands diploma te Schagen afgenomen. Van de kandidaten van de Texelse I.M O.-cursus te Den Burg wisten de volgenden het di ploma te behalen: De dames H. M. D. Bakker (Den Hoorn), T. v d. Beek-de Roo (De Cocks- dorp), H. M. Eilander-Hottentot (De Cocksdorp), L. L. van Tongelen-Eijhu- sen (De Cocksdorp), M. A. L Witte (Den Burg), A. J. Zijm (Oudeschild), J. D. Zijm (De Westen), en de heren G. Grootjen (Oudeschild), M. Jongejan (Den Burg), H J Keesom (Den Burg), B Kuenenger (Den Burg), W. T. van Sambeek (Den Burg), A J Veltkamp (Den Burg), D. B. Westerlaken (Den Burg) en A. L. J. Zwa- neveld (Den Helder). De opleiding voor het nieuwe examen van 1977 start medio augustus. Wie be langstelling heeft voor deze gesubsidi eerde cursus kan zich voor nadere in lichtingen wenden tot de directeur, A. Studulski, Vloedlijn 26, Den Burg, tele foon (02220) 3323 (niet in de maand juli) In overleg met de Stichting Agrarisch Texel wordt maandag 5 juli a.s. een voorlichtingsavond gehouden over het diepspitten voor de komende periode. De resultaten van het diepbewerken voor de akkerbouwgewassen zijn dui delijk te zien op de percelen die de laat ste jaren een dergelijke bewerking heb ben gekregen Het is de bedoeling deze avond infor matie te verstrekken over de financie ring van het diepgrondbewerken. Hier bij is ook de financiering voor het drai neren van de te bewerken gronden op genomen. Men heeft reeds een opgave van 50 ha voor 1976 maar wellicht zijn er nog meerdere die hun oppervlakte nog niet hebben opgegeven voor dit jaar. Om duidelijke afspraken met de heer Aerts te kunnen maken is het gewenst dat men weet welke oppervlakte in to taal voor diepbewerking in 1976 wordt opgegeven. Belangstellenden worden in het Eierlandsche Huis verwacht om 8.00 uur. De specialist op het gebied van bo dem en bemesting (de heer N. P. Borst) zal op deze avond eveneens aanwezig 2iJn. J. Koolhof Sansui Technics Aiwa Philips Grundig B O. IN EEN HUIS. V kunt 22. Ml 14. „Ha, die harde werker!" begroette iij zijn zoon. „Ha vader". „Wat kijk je saggerijnig?" „O niks, dat lijkt maar zo". Alsjeblieft ;een voortzetting van het debat in de leuken met vader er bij „Zo meisje-van-me" dat was voor laartje. Pak jij even een mes uit de la", ver- ocht ze stroef. Chris voelde de onweersstemming. Het as de laatste tijd vaker zo. Hij begreep el dat Maartje het niet naar haar zin ad hier, en omdat hij dat begreep, ont- eek hij haar stemmingen, vreesde dat ls ze het uit zouden praten, ze het hem anduit zou zeggen dat ze het hier niet ithield. En wat moest hij dan? Terug aar Mollenbroek? Voor geen goud! aar een andere stad of misschien een emeente ergens buiten? Wéér verhui- n? Wéér opnieuw beginnen? Daar werd ij zo langzamerhand een beetje te oud oor! Henk stommelde naar binnen. Hij zei n vader en moeder gedag, en zei „hoi!" :gen Daan, maar hij had niet zo veel 'aatjes als anders. Maartje en Chris erkten het niet. Maartje voerde in ge- achten een heftig twistgesprek met aar man, Chris piekerde over Maartjes ouding. Daan liep naar de kamer, pakte de krant, verborg zijn gezicht en zijn bedorven stemming achter de dichtbe drukte pagina's. Marietje kwam pas la ter thuis, die at in haar betrekking. Er werd aan tafel maar een beetje /oppervlakkig gepraat. Maartje schaamde zich over haar uitval, maar wijzigde haar standpunt niet. Chris probeerde te doen of er niets aan de hand was. Daan at grimmig en zei alleen ja en nee als het nodig was, en Henk hield zich stil. Daan vertrok weer, naar les. Maartje begon er opeens aan te twij felen, of hij niet inplaats daarvan met die meid. Chris zou meteen paar collega's naar een tentoonstelling van grafische kunst „Ga je niet mee?", vroeg hij, maar Maartje ging zelden mee. Ook nu weer schudde ze het hoofd. „Ik blijf wel thuis", zei ze martelaars- achtig. „Nou ja", Chris' toon was verontschul digend, „als je liever hebt dat ik thuis blijf. „O nee, ga jij maar". Chris haalde de schouders op. Er was met Maartje soms geen land te bezeilen „Waar ga jij naar toe?" vroeg hij aan Henk, die probeerde weg te glippen. „Ik moet even een paar opgaven over schrijven van Wim Bremer", verklaarde Henk. „Blijf er niet hangen", beval Maartje „om half negen naar bed, denk je er om?" De jongen was de laatste tijd vaak weg, hij was op een jongensclub vertelde hij. Maartje begreep dat ze haar zoon iets moest gunnen, maar ze had niet graag dat hij 's avonds nog door de stadstraten zwierf. Enfin, bij Bremer was hij vlakbij, en al zag ze hem er niet graag heengaan, Wim en hij zaten in dezelfde klas, al was Wim een jaar jon ger, dat kon je feitelijk niet tegengaan. Zou later vanzelf uitsterven. „Zeg" vroeg moeder Bremer aan haar dochter „moet jij vanavond niet uit? Wat ben je huiselijk!" „Wou u liever dat ikbegon Jen nie. „O nee kind.ik zit veel te vaak al leen. Bliif jij maar lekker bij je moeder thuis. Zeg Jen, als 't je niet te veel moeite is, loop jij dan even naar de automaat en haal twee slagroompunten, dan trakteer ik omdat je thuis bent". Jennie zag haar moeder aan. De zware donkere vrouw lachte haar nog gave gebit bloot. „Ja meid, ik vind 't gezegllig zo met 'n tweetjes. dat gebeurt niet alle avonden. En jijje ziet er zo. anders uit dan anders". Moederlijke nieuwsgierigheid stak haar voelhorens uit, Constance Bremer was ook niet op haar achterhoofd gevallen. Het was haar niet onbekend gebleven, dat die lange jongen van de bovenburen op een avond de band van haar Jen had geplakt, en al evenmin dat die twee jongelui meer malen samen naar huis fietsten. Zij had het niet op Moeder Maartje, die uitgeknipte prent, die het te hoog in 't hoofd had om een praatje met haar benedenbuurvrouw te maken, en die blijkbaar vond dat niemand zo netjes en degelijk was als zij. Maar die Daan. dat was een goed slag jongen. En die werkte hard en studeerde. Stans Bremer hield er een wonderlijke levensfilosofie op na. Je moest je niet te veel met de dingen bemoeien, dan kwa men ze vanzelf in orde Ze had wel eens met een bezorgd gezicht haar dochter des avonds „de hort op zien gaan", en ze had ook eenmaal Charrie gezien, het ge plakte ventje dat achter Jennie aanliep, en geweten dat dat niks was. Maar ze had ook groot vertrouwen in het gezon de verstand van Jennie. Ze kende haar dochter. Och, hoe was ze zelf vroeger geweest! Met drie jongens tegelijk af spraakjes maken en dan met de vierde uit. En de volgende dag als de teleurge stelde minnaars „bonje maakten", ijs koud en waardig antwoorden: Als 't je niet zint, zoek je een ander. Ik sta op m'n eigen benen en ik ga waar ik wil". van 23 tot en met 29 juni 1976 Geboren: Brian Andreas, zv. Andreas J. Bakker en Linda E. C Zandstra; Wil lem Jacobus, zv. Cornelis P. Zijm en Cornelia G. C. Witte. Ondertrouwd: Theodorus L. Schraag en Johanna C. T. Segerink; Geert W. de Graaf en Margneta van der Vliet; Piet Dros en Marijke A. Tijseling. Overleden: Leentje Witte, wv. Dros, oud 73 jaar, wonende te Den Burg. Uitsluitend vooi spoedgevallen Van vrijdagavonds 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. Dokter R. R. SIEBINGA, Cocksdorp, tel. (02222) 234 Bij geen gehoor (02220) 2323. De Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8 00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Wit/te Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 4 juli 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest m.m.v. Interk. koor o.l.v. Dyo Wassink. kinderoppas en kinderneven- dienst. Na afloop koffiedrinken in „De Schakel". De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerakker. Kinderoppas in het gebouw. Na de dienst koffiedrinken mot gasten. 19.30 uur Zangdienst, samen zang met korte dagsluiting. Mu zikale medewerking van gasten. Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra 10.30 uur ds. Hoekstra met kindernevendienst De Koog 9.00 uur ds. Boerma met kinderkerk 10.30 uur ds. Boerma, met kinderkerk. Na afloop koffiedrinken in „De Schuilhut". 19.30 uur ds. Kuitse, jongeren- dienst. De Waal 10 u. ds. W. A. Kalkman uit Uitgeest Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindernevendienst Collecte kerkeraadskas Kinderoppas in „De Bijenkorf" 19.30 uur Zangdienst Oudeschild 11.00 uur Ds. De Gier EVANGELISCHE KIRCHE De Koog 11.45 uur Pf. B. Zühlke, uit Hamburg. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Douwes 10.30 uur ds. Douwes (Tijdens beide morgendiensten kindercrèche achter de kerk). 19.30 uur Kand. De Geus, uit Amsterdam. (Aansluiting via de „Lichtboei") Oosterend 9.45 uur Kand. De Geus uit Amsterdam 19.3Q uur Ds. Douwes, Bediening H. Doop GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 11.15 en 16.30 uur in de Ned. Herv. kerk Woensdag 7 juli Oosterend 19.00 uur ds. M. J. van Gelder, uit Gouda, in de Ned. Herv. kerk. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Den Burg 11.00 u. ds. D. Berghuis van Delfzijl. 16.00 uur ds. D. Berghuis DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn. Uitzending „De Lichtboei" Na de dienst is er gelegenheid het kostersechtpaar Koopman- Boon te feliciteren n.a.v. hun 35- jarig jubileum als koster(es) van de Doopsgezinde Gemeente. JEHOVAH'S GETUIGEN: 18.15 uur Lezing „Waarom Jezus op die manier onderwees". 19.30 uur Wachttoren-studie „Gij moet heilig zijn, want Jehovah is heilig". ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 3 en 4 juli 1976 Den Burg zaterdag 19 30 uur Uitzending „De Lichtboei", zondag 10.45 en 18.00 uur Kinderoppas in „Witte Burcht", Molenstraat 19, tijdens de dienst van 10.45 uur. De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur. Oosterend: zondag 10.15 uur Oudeschild zondag 9.15 uur Den Hoorn zondag 10.15 uur. Deutsche Messen Den Burg zaterdag 18.00 uur, donderdag 19.30 uur. De Koog: zondag 10.30 uur; woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zondag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.00 uur. En toen was Jan gekomen. of liever Jan had op het balkon van lijn zeven ge zegd: „En u dame?" en toen hadden ze elkaar aangekeken. en sindsdien had Stans vaker dan vroeger gebruik moeten maken van lijn zeven, op tijdstippen dat Jan daar dienst deed, want ze was, zoals ze zelf later lachend erkende ,als een detective op zijn spoor geweest"; ze kon het niet verklaren, maar die Jan en zijn stem en de manier waarop hij haar aan keek, die hadden hem gedaan. En was ze nu geen eerzame huisvrouw en moe der van kinderen7 't Zou met Jen óók best terecht komen, die moest haar wil de haren kwijt. Maar als ze nu met die jongen van Hofman. Jennie viel op een stoel neer, haar ellebogen op tafel, en zag haar moeder aan. „Je zit te vissen", beschuldigde ze. „Ik?" vroeg Stans, een en al onschuld maar haar ogen lachten. „Ja" lachte Jennie „je hebt ons zo vaak verteld dat je als een echte detec tive aan de gang bent geweest om uit te vissen op welke tram vader stond. Maar je bent nog geen haar veranderd, moe der Bremer!" „Kind", zuchtte mevrouw Bremer, „ik weet niet waar je het over hebt", en ze sloeg haar ogen ten hemel. „Jaja", lachte Jennie, maar opeens werd ze ernstig. „Zeg moeder". „Vertel je het maar, v/ant ik maak me te kwaad", schertste Stans. „Hoe vindt u die jongen van eh.. van Hofman van boven?" Aha! Dus toch! „Wat kan jou dat nou schelen, hoe ik die jongen vind Hij is veel te jong voor mij, en daarenboven zou je vader het niet goed vinden", lokte Stans haar dochter uit de tent. „Schei nou es uit met je grappen", antwoordde Jennie plotseling fel, „en wees nou es even serieus". „Kind", zei Stans uit de grond van haar hart, „je moest es weten hoe seri eus ik ben. Maar eh.is hij 't óók?" Ze sloegen een heel stuk over, moeder en dochter, ze hoefden elkaar niets te vertellen. „Ik wou het niet geloven eerst maar hij „Hij schijnt 't te menen". „Ja". „Dat zegt-ie". Moeder Stans kende de mannen. „Ja.dat zegt-ie. Maar.ik ge loof 'em, moeder. Hij is niet niet zo als andere jongens". (wordt vervolgd) Service-in-reiszaken: buitenlands geld, reiseheques, reisverzekeringen en een kluisloket voor uw kostbaarheden. ■wa/t nadarlond spaarspedahsten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 7