Cjrocn 2,wartsjexelsin het harL, Bouwvakdrukte goed verwerkt Taxi's blokkeerden fuik veerhaven Bekijk het y Keimpe 33 niet preferent /paarbank HARDE AKTIE IN STRIJD OM VOORRANG Verbranden bollenstro liep uit de hand Nationale aandacht voor keurstier Niet „pienter" Aanrijding Binsbergenstraat Poging tot aanranding Inbraak in „Woelige Hoek" Brutale inbreker in aktie Alcoholcontroles DINSDAG 6 JULI 1976 89e JAARGANG No. 9089 4 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Poetbus 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Kaog, tel. (02228) 734, en Weesel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,60 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De bouwvakdrukte is niet groter geweest dan vorig jaar. TESO vervoerde zaterdag 20.493 auto's naar Texel; op bouwvakzaterdag 1975 waren dat er 20.574. Er werden drie extra vroege diensten gevaren en het grootste deel van de dag moest worden gependeld, maar om 21.50 uur waren alle wach tende auto's overgezet. Niettemin hebben velen acht uren moeten wachten. De blokkade in beeld. De taxi's van Smidt en Groot/en staan dwars op de brug. Drie taxi's hebben vrijdagavond de fuikhaven van Het Horntje geblok keerd, zodat de auto's de boot niet konden verlaten. Het oponthoud duur de twintig minuten. Twee taxi's waren van het bedrijf A. Smidt uit Den Burg; de derde was an Grootjen uit Oudeschild. De blok kade was bedoeld om kracht bij te zet ten aan de eis om taxi's die patiënten naar het ziekenhuis hebben gebracht, bij terugkeer voorrang te geven. Als op de heenweg een patiënt wordt vervoerd, geldt die voorrang wel. In zo'n geval wordt een zg rode V-kaart uitgeschre ven. Als de wagen leeg terugkeert moet Den Helder echter vaak zeer lang worden gewacht. Dat geeft grote be drijfsschade, want al die tijd kan de taxi op Texel niet worden gebruikt. Het vervoer van patiënten per taxi wordt daardoor erg onaantrekkelijk; het is on mogelijk om de door wachten ontstane kosten in rekening te brengen. Boos Tot voor 1 april vorig jaar gold het voorrangsrecht ook voor de terugweg. Zoals bekend heeft TESO het mes moe ten zetten in de voorrangsregeling, om dat er op veel te grote schaal gebruik van werd gemaakt. De taxi-onderne- Ook op uw T.V. Het liefst in een makkelijke stoel? Dat kan! Met een Persoonlijke Lening van de - wart n«d«rland spaarspecialisten sinds 1817 mers zijn daar nu slachtoffer van. Tot woede van vooral taxi-ondernemer Toon Smidt uit Den Burg die soms wel zes of zeven patiënten per dag naar het vaste land vervoert en vooral in de drukke zomerperiode telkens kans heeft op flin- ke vertraging. Een paar keer had hij zijn bezwaar tegen de nieuwe voorrangs regeling ter kennis gebracht van TESO- directeur Th. Hoogerheide, maar dat baatte niet. Hoogerheide beschouwt een leeg huiswaarts kerende taxi als een vorm van economisch verkeer dat zich niet op bijzondere rechten kan beroepen. Hij ziet in dat het voor de betrokken taxibedrijven onaangenaam en kostbaar is, maar dat geldt voor vele andere wachtenden ook. Solidair Al lang liep Toon Smidt rond met het idee om op spectaculaire wijze kracht bij te zetten aan zijn verlangen. Vrij dagavond was er een aanleiding toen een van zijn chauffeurs die een patiënt naar „Noorderhaven" had gebracht niet direkt met de boot terug naar Texel kon. De chauffeur probeerde desondanks mee te komen, maar kreeg te horen dat hij net als de andere wachtenden een paar boten geduld moest hebben. Hij meldde dit per mobilofoon aan zijn werkgever, die daarop direkt naar 't Horntje reed en twee wagens dwars op de fuikbrug zette. Taxi-ondernemer Grootjen toonde zich solidair (Wie zei daar dat de taxi- ondernemers zo slecht samenwerken?!) door er een wagen bij te zetten. De volle boot kon dus niet lossen, tot woede van de betrokken automobilisten die monde ling en met gebalde vuisten lieten blij ken niet het minste begrip voor de harde aktie te hebben. Geen vergelijk TESO-directeur Th. Hoogerheide ver zocht de politie voor ontruiming van de fuikbrug te zorgen. Voordat de politie arriveerde was de blokkade echter al be ëindigd. „Aktieleider" Toon Smidt en Onder de huidige weersomstandighe den, vrij harde oostenwind bij aanhou dende droogte, kan men het verbranden van afgedankt bollendek e.d. beter uit stellen. De brandweer adviseert tevens af te zien van het stoken van elk ander open vuur. Het is thans zo droog op Texel dat zelfs „levend" gras hoogst brand baar is geworden. Terreinbranden die anders alleen in de duinen kunnen ont staan, zijn nu ook op gewoon grasland mogelijk. Zaterdagmiddag verbrande een agra riër in de Prins Hendrik polder achter het NIOZ logeergebouw wat bollendek. Hoewel hij voorzichtig tewerk ging liep het vuur toch uit de hand. Er ontstond een geweldige rookontwikkeling die het zicht op de Pontweg over geruime af stand onmogelijk maakte. Gezien vanaf het amfibisch oefenkamp leek het een duinbrand. De wacht van De Mok belde dan ook de brandweer met de medede ling dat de duinen nabij de veerhaven waarschijnlijk in brand stonden. (foto P de Vries Lzn.) directeur Hoogerheide hadden een lang sen nog eens op tafel legde en laatstge noemde nog eens herhaalde wat hij eer der had gezegd. De partijen bleven het dus oneens. Hoogerheide wil voor leeg terugkerende taxi's geen uitzondering maken wat de voorrang betreft, omdat bijv. een servicemonteur die op het ei land moet zijn op grond van ongeveer dezelfde argumenten ook voorrang zou moeten hebben. Dat laatste ontkent Smidt. Hij beschouwt het taxivervoer als een essentiële voorziening. Ook bij leeg terugkeren is het van algemeen belang dat zo'n taxi weer zo snel moge lijk op het eiland terug is. Want er kun nen meer patiënten zijn die vervoerd moeten worden. Overigens is Smidt erg tevreden over de service die bij van TESO ondervindt. Met name de wijze waarop het ambulancevervoer door TESO wordt terzijde gestaan is boven alle lof verheven. Hij vindt het daarom jammer over de voorrangskwestie in het strijdperk te moeten treden. Hij geeft de moed bepaald niet op. „Er moet een an dere regeling uit de bus komen anders gaan wij iets beginnen waar die korte stremming van vrijdagavond helemaal bij in het niet valt". Geen van deze cijfers is een record; de bouwvakzaterdag is overigens al se dert enkele jaren niet meer de zwaarste beproeving voor de veerdienst. Het aan tal „vreemde" auto's dat zich op Texel bevindt en dat als een goede drukte- indicatie kan worden beschouwt bedroeg zaterdagavond 8 467. De vorig jaar be reikte recordstand was 9.983 Het zit er echter wel in dat het aantal vreemde auto's dit jaar de 10.000 overschrijdt. Dat zal dan gebeuren na 15 juli als de va kanties van Noordrijn-Westfalen be ginnen. Logies en ontbijt Naar die datum zullen ook de logies en ontbijt-verstrekkers hoopvol ipoeten uitzien want tot dusver zijn in deze sec tor nog maar weinig bedden bezet. In tegenstelling tot de campings, bunga lows en appartementen waar sprake is van zeer goede bezetting was naar lo gies en ontbijt vrijwel geen vraag. Hoe wel dat verschijnsel elk jaar opnieuw wordt geconstateerd was er bij de be trokken particulieren niet altijd begrip voor. Sommigen belden woedend de VVV met de vraag waarom zij geen gas ten kregen terwijl de wachttijden in Den Helder er toch op wezen hoe druk het was. VW-directeur Jaap Dekker: „Het spijt me erg dat ik kampeerders en bun- galowhurders niet kan omtoveren in logies en ontbijt-klanten. Er zijn bij ons maar weinig mensen geweest die een ka mer zochten. Het was erg rustig op de kantoren". Na de vijftiende juli zal dat anders worden. Telkens blijkt dat de interesse voor logies en ontbijt vooral onder Duit- gesprek waarin eerstgenoemde zijn wen- sers erg groot is. Velen nemen een ri sico door niet tevoren te bespreken, waarschijnlijk om de mogelijkheid te hebben ook op het allerlaatste moment De jury kritisch bezig bij het beoordelen van de diverse groepen nakomelingen van Keimpe 33. Op het terrein van hoeve „Bloem- wijk" werden donderdag 100 nakome lingen van de beroemde stier Keimpe 33 van de K.l.-vereniging Texel beoor deeld om te bepalen of deze stier pre ferent zou kunnen worden verklaard. Het preferentschap bleek er echter net niet in te zitten; de stier werd wel tot keurstier uitgeroepen. Het was voor het eerst in de geschie denis dat een dergelijke preferentkeu- ring op Texel werd gehouden. Van de 100 door Keimpe verwekte koeien wa ren er 33 door de plaatselijke organisa tie geselecteerd uit het aanbod van de 116 leden van de Texelse rundveefok- veremging. Naast deze selectie was er een betrekkelijk willekeurige „pnk- groep" van 67 dieren die waren uitge zocht door het stamboek Uier Tijdens de keuring werd vastgesteld dat Keimpes kinderen het erg best doen. Er zijn verschillende dieren bij die meer dan 8.000 liter melk per jaar leveren en ook met andere eigenschappen een superieure indruk maken. Slechts één foutje werd bij herhaling geconstateerd: de ophanging van de uier is niet altijd perfekt, een verschijnsel dat zich bij de oudere dieren voordoet. En omdat de „prikgroep" uitsluitend uit oudere die ren bestond, kan de preferentieverkla ring er niet af. De keuring (perfect georganiseerd door J. van Tunen van de K.I.-vereni- ging Texel) had een nationaal karakter. Er was belangstelling vanuit vrijwel al le provincies. Een aantal toeschouwers had van het vliegtuig gebruik gemaakt om het evenement op „Bloemwijk" te kunnen bijwonen. Afwezig Keimpe zelf was er niet bij De 11 jaar oude stier is niet op Texel maar geniet bijzondere behandeling op het K.I.-sta- tioin in Stompetoren. De leeftijd brengt mee dat Keimpe niet meer spontaan van zijn sperma kan afkomen, zodat kunst grepen van specialisten eraan tepas moe ten komen. Er wordt naarstig zoveel mo gelijk ingeslagen om ook na overlijden van Keimpe nog een tijd vooruit te kun nen. Er zitten thans zo'n 11 000 doserin gen in de diepvries. nog van een vakantie op Texel te kun nen afzien als de weersomstandigheden daartoe aanleiding zouden geven. Enkele campings, zoals Kogerstrand, zijn vol. Maar op bijv. Loodsmansduin en De Krim is nog ruimschoots plaats. Ook in de hotel- en pensionsector is nog wat ruimte, maar bungalows- of gemeu bileerde woningen zijn nauwelijks nog beschikbaar. Een gecompliceerde aanrijding vond zaterdagavond plaats op de kruising Pontweg-Pelikaanweg waarbij bromfiet ser R.A. verwondingen opliep. De oor zaak was het niet tijdig voorrang verle nen van een Daf, bestuurd door me vrouw G.v.B.-M., die van de Pelikaan- weg de Pontweg op wilde rijden. R.A. raakte de auto in de flank en slingerde over de motorkap heen. Mevrouw v.B. reed hierop in een paniekreaktie achter uit waardoor zij een achter haar staande auto van H.W. aan de voorzijde bescha digde. Een diepe vleeswond en enige mate riële schade waren het gevolg van een aanrijding die zondagavond plaatsvond op de hoek Binsbergenstraat-Thijsse- laan. Bromfietser T.K. uit Den Burg sloeg komend uit de Binsbergenstraat rechtsaf en botste toen op een auto, be stuurd door mevrouw A.M.K.-R., ook uit Den Burg. Mevrouw K. kon niet rechts houden omdat op dit kruispunt enkele auto's foutief geparkeerd ston den. Een 28-jarige inwoner van Den Burg werd ingesloten wegens het plegen van onzedelijke handelingen met een meisje. Hij werd zondagochtend omstreeks 4 uur aangehouden, nadat het meisje een po ging tot aanranding had gemeld bij het bureau Zondagochtend werd omstreeks kwart over tien door de zoon van opperwacht meester Timmer ontdekt dat men een ruit van de kleuterschool „De Woelige Hoek" aan de Keesomlaan had ingesla gen. De hoofdleidster, mevrouw Soewito' werd gewaarschuwd en kon bevestigen dat niettegenstaande er ook een kast ge forceerd was er niets van waarde werd vermist. De schade bestond alleen uit de vernielde ruit en de geforceerde deur. Een andere inbraak werd gemeld door de familie G. uit Gouda die tijdelijk een zomerhuisje in De Koog bewoont. Via een openstaand raam betrad(en) de ongewenste bezoeker(s) zaterdagnacht het huisje en maakte(n) zich meester van een elektrisch scheerapparaat, een por temonnee met 25 gulden en een tweetal fototoestellen. In totaal bedraagt de waarde van de weggenomen goederen /400,Het curieuze van deze inbraak is dat de dader(s) uiterst behoedzaam te werk moet(en) zijn gegaan omdat de fa milie G. in het huisje aanwezig was. Bij een controle op het gebruik van alcohol werd nabij De Koog in de nacht van zaterdag op zondag de 23-jarige B.C. uit Den Burg aangehouden Toen de blaasproef overduidelijk aantoonde dat de man de limiet had overschreden werd overgegaan tot het nemen van een bloedproef. De politie nam zijn rijbewijs in beslag en ook de auto werd voor na dere controle uit het verkeer genomen. Van de zijde van de politie werd mee gedeeld dat men van plan is nog stipter op te gaan treden dan nu al het geval is. Vooral nu het weer 's nachts nogal ne velig is is het onverantwoord toe te la ten dat mensen voor zichzelf en voor andere weggebruikers de weg op deze wijze onveilig maken.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1