Cjrocn kwartsJexels in het harL, B en W komen met uitgebreide reactie op ontwerp-streekplan v V'. Geslaagde start folkloreseizoen Voorbereidingsbesluit Den Burg 2 jaar geldig Ravage op Pontweg Plan ademt geest van beperking Ongerustheid over voortgang dijkverzwaring S Even tanken Recordopbrengst Rode Kruis Programma Sarasani Fietsen afsluiten s.v.p. Gemeentebestuur wil enquete Partieel onderwijs in Centrum 147 VRIJDAG 9 JULI 1976 89e JAARGANG No. 9090 I PAGINA'S T E X E LS EWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. Verschynt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. k*r 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Babebank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW „Het voorontwerp streekplan ademt teveel een geest van beperking; er gaat niet of nauwelijks een stimulans vanuit. Bij voorbaat wordt voor wat Texel betreft blijkbaar van de veron derstelling uitgegaan dat allerlei ont wikkelingen in strijd komen met de be langen van het landschap, natuur en milieu", aldus B. en W. in hun offi ciële commentaar op het onlangs door de provincie openbaar gemaakt ont werp streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Zoals bekend hebben B. en W. tij dens het recente bezoek van de sta tencommissie voor ruimtelijke orde ning al een voorlopig commentaar ge geven. Thans komt het college met een vijftien pagina's tellende „reaktie" die de gemeenteraad dinsdagavond a.s. zal behandelen. Het college wijst erop dat het gemeen tebeleid zich richt op een samenhangen de ontwikkeling van alle facetten. Er wordt niet bij voorbaat vanuit gegaan dat verdere ontwikkeling nadelig is voor het milieu, natuur en landschap. „In te gendeel zelfs. Het gemeentebestuur streeft er naar voor de toekomst een geïntegreerd, positief beleid te voeren, gericht op ontwikkeling". B. en W concluderen dat het provin ciale plan te weinig rekening houdt met de speciale, deels uit de eilandpositie voortvloeiende omstandigheden waarin Texel verkeert. Groei nodig In tegenstelling tot de provinciale plannenmakers willen B. en W. streven naar enige groei van Den Burg zowel als van de andere dorpen, zij het in be scheiden mate. Enige groei is echter no dig voor het instandhouden van het voorzieningenniveau. Ze stellen dat rijk en provincie morele medeverantwoor delijkheid hebben bij het scheppen van vervangende werkgelegenheid nu de ge wekte groeiverwachtingen van de re creatie niet zullen worden verwerke lijkt. Pendel is voor Texel geen oplos sing: Den Helder biedt geen mogelijk- VRAGEN AAN MINISTER Geruchten willen dat het plan om de verzwaring van het dijkvak Hornt- Oostkaap in 1977 uit te voeren om daar na, in 1978, 1979 en 1980 de dan reste rende dijkvakken aan te besteden, niet kan \Vorden verwezenlijkt. Het is moge lijk dat dc aanbesteding later dan »n maart 1977 plaatsvindt, waardoor het buitendijks gedeelte waaraan niet in het najaar kan worden gewerkt, pas in 1978 verhoogd kan worden. Als gevolg van organisatorische moeilijkheden bij Rijks waterstaat in Hoorn en/of Haarlem zou de aanbesteding van het stuk Hornt- Oostkaap pas in de zomer van 1977 kun nen worden gehouden. Het kamerlid Knot van de PvdA heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd wat er aan de hand is. Hij vraagt of de bewindsman duidelijk wil verklaren dat de verhoging van het dijkvak Hornt-Oostkaap in 1977 gereed zal zijn, zodat de ongerustheid wordt weggenomen. Als de aanbesteding inderdaad wordt vertraagd wil het kamerlid maatregelen getroffen zien om te bereiken dat de uit voering van de resterende dijkvakken toch tijdig ter hand kan worden ge nomen zodat met het laatste stuk in 1980 wordt begonnen. Het kamerlid wil ook weten of het Waterschap Texel al een besluit heeft genomen over de vraag of in de dijk bij Oost een uitwateringssluis of een ge maal moet komen. Deze kwestie mag geen oorzaak zijn van vertraging van de uitvoering van de dijkverhoging. heden en reizen naar werk verderop is sociaal onaanvaardbaar. B en W.; Het agrarisch areaal en de bedrijfsvoering moeten zo min mogelijk worden aangetast Als terwille van an dere belangen aan de agrariërs beper kingen worden opgelegd moet er scha devergoeding komen en rijk en provincie zullen moeten meebetalen. Het landschapspark wordt door het college nog eens afgewezen en gepleit wordt voor handhaving van Loodsmans duin en Kogerstrand. Betere haven Uit de reaktie blijkt verder dat B en W. de haven van Oudeschild willen ver beteren en nader indelen. Er moet plaats komen voor een schepenlift, visserijstei ger en een haven voor bezoekende jach ten en boten van de watersportvereni ging. Vastgehouden wordt aan de uitgangs punten van het recreatiebasisplan (47.000 slaapplaatsen in 1985). Herzie ning van het Krimplan kan niet gekop peld worden aan de eis dat eerst de na bij dit gebied geprojecteerde bosaan- plant is uitgevoerd. „De plannen aan de Grensweg en voor een centrum van cen trale recreatieve voorzieningen in De Koog verdienen de steun van het provin ciaal bestuur". De jaarlijkse inzamelingsaktie van het Nederlandse Rode Kruis, die dit jaar van 24 mei tot en met 7 juni gehouden is, heeft op ons eiland ƒ9.242,76 opge bracht. Mede door de goed opgezette re- klamecampagne via de diverse media en de spontane hulp van een groot aan tal medewerkers(sters), is het recordbe drag van 1975 (ƒ7.898,41) ruimschoots overtroffen. Het totaalbedrag is als volgt over de verschillende dorpen en wijken ingeza meld: Den Burg ƒ4.069,45; Oosterend ƒ1.084,20; Den Hoorn-P. H Polder ƒ882,50; De Koog ƒ708,91, De Waal ƒ529,60; Oudeschild ƒ714,20; De Cocks- dorp ƒ311,Eierland-'t Noorden ƒ749,40; Noord- en Zuid-Haffel ƒ193,50. Namens het Rode Kruis zegt de afde ling Texel alle Texelaars hartelijk dank. B. en W. verzoeken om contact tussen PWN en Uitwatcrende Sluizen in ver band met de plannen om het afvalwater van Texel zodanig te reinigen dat het niet meer op zee hoeft te worden ge loosd maar kan bijdragen aan opheffing van het watertekort, zowel voor de drinkwatervoorziening als de landbouw. Voorts wordt gesteld dat Texel te wei nig secundaire en tertiaire wegen heeft (zodat het wegenonderhoud naar ver houding erg kostbaar is). Het standpunt van B en W. over de toekomst van de veerdienst wordt her haald, waarbij opgemerkt wordt dat de noodzaak tot capaciteitsvergroting niet alleen samenhangt met de toeristische groei maar ook met de toenemende vraag van eigen inwoners en het econo misch vervoer. Reagerende op andere stellingen in het provinciale plan schrijven B. en W. dat in het kader van het structuurplan een standpunt zal worden ingenomen over het openbaar vervoer op Texel, dat de bestaande hinderwetvergunning voor het werpen van oefenbommen op de Hors voor de intrekking in aanmerking komt en dat de stichting van een MTS in Den Helder van grote betekenis is. In popboerderij Sarasani treden dit weekend de groep „Massada" en de „Dizzy man's band" op. Woensdag a.s. komt de groep „Fragile". Op de overige dagen is er een disco show, gepresenteerd door Jacky White. De entree voor de Dizzy man's band die op zondag een programma brengt is 7,50. De optredens van Massada (zaterdag) en Fragile kunnen voor ƒ5,bijge woond worden Een pase partout kost ƒ13,en op de disco-avonden is de toe gang vrij. Omdat het de laatste tijd steeds meer voorkomt dat fietsen worden ontvreemd is het volgens de pplitie van het aller grootste belang dat iedere fietsbezitter zijn vervoermiddel afsluit. Het afgelopen weekend kwamen er meldingen van fietsdiefstallen binnen uit o.a. de Wever straat en nabij het postkantoor. De eerste folklorewoensdag is succes vol verlopen. Het aantal mensen dat zich 's middags en 's avonds in oud-Texels kostuum had gestoken was verheugend groot: het bestuur stelde vast dat onge veer 85 volwassenen en ongeveer vijftig kinderen „in het pak" waren. Ondanks het warme weer was de publieke be langstelling vooral tegen het eind van dc middag zeer groot. Blijkbaar willen de toeristen wel eens wat anders zien dan het strand. Er was voor hen wat te beleven want de winkeliers en anderen demonstreer den op grote schaal allerlei oude am bachten. De traditie van de eerste fol klorewoensdag wilde dat in het avond programma de Pinksterbruidvoorstel- l'ng was opgenomen. De bruid was deze keer de charmante Dory Veldhuizen die met muziek van de drumband Margare- tha Sinclair naar de Groeneplaats werd gebracht, bewonderd door enkele dui zenden toeschouwers. Daarop kwam de groep Oude Dansen aan bod, die het pu bliek in de romantische stemming van goede oude tijden bracht. Omdat het onmogelijk is binnen een jaar het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg klaar te hebben, hebben B. en W. de raad voorgesteld een voorberei dingsbesluit te nemen dat twee jaar zal gelden. Zoals bekend wordt door een voorbereidingsbesluit vooruitgelopen op dc mogelijkheden en beperkingen die in het nieuwe bestemmingsplan zullen worden vastgelegd. Vorig jaar mei werd al een voorberei dingsbesluit voor één jaar genomen om stringenter te kunnen optreden tegen de vestiging van speelautomatenhallen, horecabedrijven etc. Intussen is aan het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg nog weinig gedaan omdat men de han den vol heeft gehad aan het plan buiten gebied, de nota veerverbinding, het structuurplan en de plannen voor Het Horntje en Oudeschild. Wel is voor Den Burg een doelstel lingennota gereed gekomen, waartoe ook het verkeerscirculatieplan behoort en verder zijn voorbereidingen getroffen voor woningrehabilitatie Rehabilitatie Om tot rehabilitatie te kunnen over gaan moet vast staan dat de betrokken woningen als woningen in gebruik zul len blijven; ze moeten derhalve als zo danig in het bestemmingsplan worden opgenomen. Daaraan kan tegemoet wor den gekomen door een voorbereidings besluit, dat twee jaar mag gelden als bij een structuurplan wijzigingen voor de bestemmingen zijn gegeven. Er 's ech ter geen structuurplan, wél de doelstel lingennota waarmee Gedeputeerde Sta ten mogelijk genoegen zullen nemen De raad wordt verzocht uit te spreken dat deze doelstellingennota inderdaad kan dienen als basis voor een voor Den Burg te ontwikkelen bestemmingsplan, mede omdat het uitgewerkte verkeerscircu latieplan erin voorkomt en omdat door het rapport „Winkels op Texel" een ge degen inzicht bestaat in de structuur van de detailhandel. OPENSTELLING NRC OP ZONDAG Het scheelde slechts enkele centimeters Een spectaculaire aanrijding deed zich woensdagavond tegen zeven uur voor op de Pontweg bij het benzinestation van Witvliet. Renaultbestuurder B. uit Stellendam kwam van de haven en sloeg linksaf om benzine te gaan tanken. Hij had niet gelet op het overige verkeer. Op dat moment naderde met hoge snel heid uit de richting Den Burg een Fiat, bestuurd door de heer Verkerk uit Maarssen. Deze boorde zich in de op dat moment dwars op de weg staande Re nault. Beide wagens veranderden in on herstelbare wrakken. Door dc klap ging de Renault op zijn kop en kwam op en kele centimeters afstand van de benzine pomp tot stilstand. Voor dc inzittenden van beide wagens was de afloop won derlijk goed. Twee inzittenden van dc Fiat (moeder en kind) en de bestuurder van de Renault werden naar het zieken huis gebracht maar konden na behan deld te zijn terugkeren. De foto geeft een beeld van de ravage direkt na het ongeluk. Het gebouw Bernhardlaan 147, vroe ger „De Boogerd", zal met ingang van het komende schooljaar bij wijze van proef gedurende tien weken worden ge bruikt voor vormingswerk ten behoeve van partieel leerplichtigen. Dit hebben B. en W. aan de raad meegedeeld. Er zijn tien tot vijftien potentiële leerlin gen. Zij zijn verplicht twee dagen per week vorming te genieten. B. en W. hebben het bestuur van het Natuurrecreatiecentrum gevraagd de behoefte aan openstelling van het NRC op zondag door middel van een enquête te peilen Het bestuur van de Stichting Texels Museum is in overweging gege ven alvast voorlopig de volgende rege ling te treffen: in het vóór- en najaar op één zaterdag openstelling tegen een sterk gereduceerd tarief alsmede open stelling op eerste Paasdag en eerste Pinksterdag inplaats van op eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag. Als de resultaten van de enquête be kend zijn zal in een gesprek met bestuur, directie en de commissie voor recreatie en natuurbehoud worden bepaald of de voorlopige regeling gewijzigd zal moe ten worden.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1