Groen zwarts Texel s tn het harL, Duinbrand beperkt dankzij toeristen en Texelaars Peter Froese maakt 'moderne' Eenvoudiger kan het niet gravures van Texel /poorbonh llfr R 8 PAGINA'S Met pistool op vakantie Onbekende verblijfplaats Ten onrechte bekeurd? Door dak gezakt Strandloop ZDH „Strijden" in De Waal Orgelconcert in Den Hoorn Busje over de kop Rok van waslijn gestolen Hij wilde later betalen... Wachtmeester Molenberg naar Hulshorst DINSDAG 13 JULI 1976 89e JAARGANG No. 9091 texelse«®courant Uitgave: BV v/h Langeveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. li i|»r ~B "ff Postgiro 652. Abonnementspctf* ƒ9,80 p. kvr 34, Oosterend, tel. (02223) 902 W V AV V V Air ff VV r V w m—s Advert. 38 cl per mm exel. 4% BTW Vele handen, maar geen licht werk ■Vv', jSfg&i DE KOOG Een op camping „Ko- gerstrand" verblijvende toerist amu seerde zich met een luchtdrukpistool. Mensen die het zagen vonden het maar griezelig en waarschuwden de politie. De kampeerder was bereid vrijwillig afstand te doen van het wapen. Het komt in het zomerseizoen vrij vaak voor dat de politie wordt ingescha keld bij het opzoeken van familieleden als zich thuis een ongeluk of sterfgeval heeft voorgedaan. De mensen die op va kantie gaan, laten veelal niet weten wat hun vakantieadres is. Dit weekend is de Texelse politie geruime tijd bezig ge weest met het opsporen van een vakan tieganger uit Zwolle wiens vader een ernstig ongeluk was overkomen Het lukte, maar die garantie kan lang niet altijd worden gegeven. De politie heeft het bovendien bijzonder druk. DE KOOG Onduidelijk is of een aantal bekeuringen dat het afgelopen weekend werd uitgedeeld aan de Bad- weg en Boodtlaan geldigheid hebben of niet. Nadat de politie een fiks aantal bonnen uitgedeeld had aan foutparkeer- ders op de genoemde wegen, werd men benaderd met de mededeling dat op de betreffende punten helemaal geen ver bodsborden stonden. Vooral vakantie gangers op Texel waren hiervan de dupe. Dc oorzaak van deze merkwaardige situatie bleek al dadelijk. De tot dusver op de betreffende plaatsen aanwezige bebording was door „onbekenden" ge sloopt. De vraag is nu of dit is gebeurd voordat de politie de bekeuringen gaf of er na. Men houdt rekening met een wraakaktie van een bekeurde. Een woordvoerder van de politie noemde het een moeilijk parket. Hij moest evenwel toegeven, dat als blijkt dat de borden werden ontvreemd voordat tot bekeu ring werd overgegaan, de politie genood zaakt zal zijn de boetes te verscheuren. Het was noodzakelijk de mensen her haaldelijk te wisselen. In combinatie met de vier lagedrukstralen van de brandweer werd echter spoedig succes geboekt. Men wist te voorkomen dat het vuur doordrong tot het grote heide veld van de Nederlanden. De situatie bleef nog geruime tijd gevaarlijk. Goed werk verrichtte ook loonwerker Jan Kikkert die niet alleen trekkers met ploeg en frees naar het terrein dirigeer de maar ook een tankwagen met 10.000 liter water. Brandvrije zone Met deze hulpmiddelen was het moge lijk rond het brandende terrein een bre de onbrandbare barrière te vormen. Daarbij werden zowel gunstige als min der gunstige ervaringen opgedaan, zodat deze brand in ieder geval leerstof ople verde. Bij de nablussing werden ook gewaardeerde diensten verleend door een groep zeekadetten die te gast wa ren op „De Mok" en met eigen mate riaal en onder eigen leiding een groot deel van het nog gloeiende terrein met vuurzwepen bewerkten. Burgemeester Sprenger verzocht ons via de krant zijn dank te brengen aan de zeer velen die op een of andere wijze DEN HOORN De heer C. P. Drijver uit Den Hoorn („Het beloofde land") liep vrijdagmiddag bij dakwerkzaamheden ernstig rugletsel op Bij een misstap zakte hij door het dak van zijn kam- peerschuur. De heer Drijver is hierop zo spoedig mogelijk naar een ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Op zondag 18 juli houdt ZDH haar eerste strandloop bij paal 9 (Hoornder- slag). Aanvang 19 00 uur. Afstand voor kinderen tot en met 14 jaar 4 km; voor ouderen 8 kilometer Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,Er wordt een fraai her inneringsvaantje uitgereikt. Op het schoolplein van de Redmer IJskaschool te De Waal wordt vrijdag 16 juli de traditionele strijd om de man en de vrouw gehouden Dit is een oud Texels spel waaraan naast Texelaars ook door toeristen deelgenomen kan worden. Er wordt muzikale medewerking ver leend door het Kon. Texels Fanfare korps. Aanvang 8 uur. In de serie „zomeravondconcerten in Texelse kerken" wordt heden 13 juli een concert gegeven in de Hervormde kerk van Den Hoorn. Het Scheuer-orgel zal worden bespeeld door Jan Bruin. Het programma omvat werken uit de Barok (J Pachelbel en J. S. Bach), uit de modernere orgelliteratuur (M. Dupré, H. F Micheelson en J Lainglais) en uit de Franse Romantiek (Th. Dubois). Het concert begint om 20 15 uur De toegang is gratis Wel is er bij de uitgang een kollekte, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Raad voor het.zo- merwerk van de Texelse kerken. BLIKSCHADE OOST Bij een aanrijding op de Oosterweg werden zaterdag zowel de VW van H.K. uit Oost als de auto van mej. A.Z. uit Oosterend beschadigd hebben meegeholpen aan de bestrijding van de duinbrand. Dank zij hun uiterste krachtinspanning is Texel voor een ramp behoed. In de nacht van zaterdag op zondag sloeg omstreeks één uur op het verleng de van het Gerritslanderdijkje in de Dennen een volkswagenbusje over de kop. De 21-jarige bestuurder uit Arn hem verklaarde plotseling te zijn uit geweken voor een voorwerp dat niet na der kon worden gedefinieerd. Het bij sturen gebeurde zo abrupt dat het busje buitelde, waarbij drie van de totaal vier inzittenden schrammen, builen en kneu zingen opliepen. Twee van hen werden per ambulance naar de dokter gebracht om te worden behandeld. Het busje was total loss en werd door garage Kaczor weggesleept. Uit de blaasproef bleek dat de bestuurder teveel had gedronken zo dat hij zich aan de bloedproef moest on derwerpen. Op kampeerexploitanten, hoteliers en andere logiesverstrekkers wordt het be roep gedaan er hun gasten op te atten deren dat zij het „thuisfront" van hun vakantieadres op de hoogte stellen. De onbekende die het heeft voorzien op allerlei vrouwelijke kledingstukken, is nog steeds aktief. Na de slipjes en een bikini werd nu een broekrok van de waslijn gestolen, deze keer uit de tuin van een woning aan de Lieuwstraat in Den Burg. De onbekende blijkt een voorkeur te hebben voor Wijk 99. DE KOOG Een jongeman uit Soest kwam zaterdag barrevoets de schoenen zaak van Mantje in de Dorpsstraat van De Koog binnen. Hij zocht een paar sportschoenen uit, trok deze aan en ver liet de winkel zonder te betalen. Tegen over de politie verklaarde hij dat hij de schoenen niet had willen stelen maar ze later had willen betalen, omdat hij niet genoeg geld bij zich had. Aangezien bij controle van de portemonnee bleek dat hij loog, werd hij toch maar als een ge wone winkeldief beschouwd. Gistermorgen is op het politiebureau in Den Burg afscheid genomen van wachtmeester eerste klasse H. H. Molen berg (32). Hij verlaat de groep Texel om zich te voegen bij de bereden groep Hulshorst. Wachtmeester Molenberg, die in Oos terend woonachtig was, is vier jaar op Texel geweest. Hoewel hij in die tijd zeer aan het eiland verknocht is geraakt, trok de omgang met paarden hem nog meer. Na het volgen van een cursus kon hij bij de bereden groep worden inge deeld. Groepscommandant W. Nijholt bracht tot uitdrukking dat hij Molenberg graag had gehouden. De wachtmeester heeft zich de afgelopen vier jaar een plichts getrouwe en collegiale politieman ge toond. Adjudant Nijholt wenste de schei dende wachtmeester veel geluk in de toekomst en deelde mee dat hem nog een afscheidsgeschenk zou worden be zorgd. De heer Molenberg was op Texel ent housiast lid van de duikclub. In ver band daarmee verwacht hij nog meer dere malen naar het eiland te zullen ko men. DE KOOG - Dat de duinbrand, die vrijdagavond uitbrak aan de Ruige- dijk bij De Koog, beperkt is gebleven tot enkele bunders, is voornamelijk te danken aan de honderden toeristen die met inzet van al hun kracht gehol pen hebben met blussen. „Zonder die hulp zou het zeker uit de hand zijn ge lopen", aldus brandweercommandant J. van Hoorn die samen met de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer de lei ding had van het blussingswerk. De brand, die om kwart over zes werd gemeld, is begonnen op korte afstand van het fietspad. De vlammen, aange wakkerd door een matige wind, rukten snel op in zuid westelijke richting, dus in de richting van het (niet gemaaide en kurkdroge) land van Hopman en het bos ten noorden van De Koog. De brand weer, zowel van Den Burg als De Cocks- dorp bracht snel twee hogedrukstralen in stelling, maar omdat de slangen met langer zijn dan 120 meter kon het in middels al voortgeschreden vuurfront hiermee niet worden bereikt. Dat lukte later met de lagedruksstralen, nadat vanaf een brandput ter hoogte van het huis van Harry Tielemans 250 meter slangen over het land waren uitgerold. Hulp Het tumult van het brandalarm en de levige rookontwikkeling trokken vele ionderden nieuwsgierigen. De meesten van hen waren onmiddellijk bereid de handen uit de mouwen te steken en gin gen de vlammen met de door Staatsbos beheer en de brandweer uitgereikte vuurzwepen te lijf. Dat was een hels carwei, want de vlammen laaiden in ie kurkdroge heide soms metershoog )p en gaven een verzengende straling. AI.LE geldzaken regelen mei een spaargiro. Daarmee kunt u ook dc beschikking krijgen o\ er gegarandeerde betaal- en curocheques. oor binnen- en buitenlands gebruik. De 36-jarige Peter Froese uit Bickenbach bij Darmstadt is bezig met een bijzonder projekt. Hij maakt gravures van bestaande Texelse landschappen volgens een eeuwenoude zeer tijdrovende techniek. Afdrukken van de gra vures zullen ondanks dat en hun beperkte oplaag niet meer dan omstreeks 35,- gaan kosten. Voor toeristen die eens wat anders willen meenemen dan molens, schelpen of klompjes maar toch niet al teveel geld willen uitgeven, is dat een unieke kans. Maar ook onder de Texelaars zullen er ongetwijfeld velen zijn die gebruik maken van deze mogelijkheid om iets van hoge kunst waarde te verwerven. Peter Froese houdt van Texel en van graveren. Dat zijn de belangrijkste re denen dat hij momenteel al zijn vrije tijd besteedt aan het maken van de gra vures, waarbij hy uitgaat van gefotogra feerde landschappen die tot in de klein ste details worden overgenomen. Dc eer ste twee grafures zijn inmiddels gereed: een gezicht op Westergeest vanaf de Pontweg en het boerderijtje van Brand- sen aan de Schilderweg. De afbeelding van laatstgenoemd boerderijtje met schapen en bomen heeft 160 uur intensief werken gekost. dan ook graag keus uit meerdere af drukken van dezelfde gravure. Beperkte oplaag Bij het maken van gravures is het niet ongebruikelijk de oplaag tevoren vast te stellen. De kopers weten dan dat van een bepaalde afbeelding er niet meer dan een zeker aantal in de handel kan zijn gebracht, wat invloed heeft op de waarde. Door de plaat te vernietigen wordt het produceren van „nabestellin gen" onmogelijk. Met Pasen van dit jaar was Peter Froese (met vrouw en twee dochters van 9 en 11) voor het eerst van zijn leven op Texel. Aanleiding om erheen te gaan, waren enthousiaste verhalen van sport vrienden (Froese is marathonloper) die het eiland als ideaal trainingsgebied hadden ontdekt. Froese was diep onder de indruk van het landschap. Het klein schalige karakter („Veel boerderijtjes, hekjes, walletjes en slootjes op een klei ne oppervlakte") sprak hem zeer aan. Hij vond het schilderachtig. In het café De Instuif op het bunga lowterrein Het Hooge Landt liep hij toe vallig Harry de Graaf tegen het lijf. Die geloofde aanvankelijk niet dat Froese ernstig was toen hij zei bereid te zijn grafures van Texelse landschappen te maken tegen een zodanige prijs dat de afdrukken slechts enkele tientjes zouden hoeven te kosten. Froese bood aan voor eigen rekening en risico binnen drie we ken twee proefgravures te maken. In de veronderstelling dat hij wel nooit meer iets van de Duitser zou vernemen gaf (zie vervolg pagina 2) Wat is graveren? Graveren is een uit de vroege middel eeuwen daterende druktechniek die vooral in Holland en Duitsland zeer per- fekt werd beoefend. Met een uiterst fijn beiteltje wordt de afbeelding „gekrast" in een koperen plaat. Er ontstaan mini- scule groefjes zonder braam. Het resul taat wordt voortdurend met de loupe gecontroleerd. Om een afdruk te maken wordt de plaat met een tampon met inkt ingeweven en met linnen afgeveegd. De inkt blijft daarbij in de groefjes ech ter De (verwarmde) plaat wordt tenslot te onder hoge druk op speciaal papier afgedrukt. Voor de volgende afdruk moet de plaat opnieuw in de inkt wor den gezet, zodat het bepaald geen mas- saprodukt is. Als het meeloopt kunnen tien tot vijftien afdrukken per uur wor den gemaakt Kenmerkend voor de tech niek is ook dat er altijd wel kleine ver schillen in zwarting zijn, omdat het on mogelijk is de inkt telkens op precies dezelfde wijze en in dezelfde hoeveel heid op te brengen. Liefhebbers maken Peter Froese: „Landschap is schilderachtig door kleinschaligheid" spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1