(from TwartsJexeU in het harL, Raad éénsgezind achter benw in verzet tegen streekplan 2000 Agrariër in Hogeberggebied „geestelijk afgerammeld" Gemeente treedt hard op tegen clandestiene bouw Weijdt had nog feller protest willen zien kt Klacht van Daan Schilling: m ers-zwa rt irg ft! TAXI (02220) Bedankt, notaris.... VRIJDAG 16 JULI 1976 Uitgave: BV v/h Langcveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. 89e JAARGANG No. 9092 8 PAGINA'S Versch(Jnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,60 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW 1,59 0,98 2,98 0,78 3,48 2,69 1,98 1,98 0,98 0,89 1,18 3,25 3,98 1,98 Zonder stemming is de gemeenteraad dinsdagavond akkoord gegaan met de voorlopige reaktie van B. en W. op het ontwerp streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Zoals bekend zet het college zich vrij scherp af tegen het plan omdat Texel onvoldoende ont wikkelingsmogelijkheden krijgt gebo den. Volgens L. J. Weijdt van Texels Be lang was de reaktie toch niet scherp ge noeg. ,,De stijl is te aarzelend en in mijn ogen onderdanig", aldus Weijdt. die een langdurige beschouwing aan plan en reaktie wijdde. Hij vond dat op Texel sprake is van algemene verontwaardi ging en dat had in het schrijven van en W. nog duidelijker naar voren moeten komen. Weijdt constateerde dat de reaktie van B. en W. erg veel lijkt op de onlangs door het bedrijfsleven gepro duceerde nota .Texel tot 1985". Bepaal de passages lijken zelfs letterlijk te zijr overgenomen, maar er zijn ook grote verschillen. Weijdt had weinig goede woorden vooi de plannenlawine die raad en bevolking hebben te verwerken. Hij had vooral bezwaar tegen de volgorde waardoor een werkelijk goede afweging niet mo gelijk is. Straks moet worden gerea geerd op de regeringsnota over de Wad denzee, op interdepartementale nota's, dan moet het bestemmingsplan buiten gebied worden vastgespeld, vervolgens het structuurplan Maar een besluit over de nota veerverbinding dat de basis zou moeten zijn voor alle andere besluiten over Texel is nog niet aan de orde. Weijdt noemde dit een omgekeerde we reld en vroeg zich af of de Texelse dienst ruimtelijke ordening in Den Haag, Haar lem, Assen of Texel zit. „De bestuurs- chaos is bijna compleet, competenties overlappen elkaar, worden niet gebruikt of aan zichzelf toegemeten". Spreker constateerde grote achterstand op het gebied van ruimtelijke ordening en ver zocht de betreffende afdeling op het raadhuis uit te breiden. De huidige werkwijze heeft het risico dat officieel nog te nemen beslissingen (o.a. over de boot) nu al sluipend worden genomen Vakbonden Weijdt zei dat het hem had bevreemd dat tot dusver door de vakorganisaties niet is gereageerd op het voorontwerp streekplan en ook niet op het onderne mersrapport „Texel tot 1985" In hun reaktie geven B. en W. er blijk van niet erg optimistisch te zijn wat betreft de werkgelegenheid. Weijdt vroeg zich af of wethouder £uidewind er ook zo over denkt. Want hij was het, die vorig jaar in een breed uitgemeten interview in de Texelse Courant grote ontwikkelingen in het vooruitzicht stel de Spreker zei hieraan geen geloof te hechten en sprak van volksmisleiding. Weijdt zei de parkstatus voor Texel als een zeer reëel gevaar te zien. Uit aller lei uitingen, direkt of indirekt, van ho gere overheden valt het af te leiden. Het Dleek niet alleen uit geschriften (zoals de groene nota's en het streekplan) maar 3ok uit woorden, zoals uitgesproken bij ie opening van het Natuurrecreatiecen- rum „De fundamenten worden gelegd ?n de bouwstenen aangedragen". Verder gaf Weijdt als zijn mening lat de opnamecapaciteit van Texel op- ïieuw moet worden bekeken met de ge- deken dalende groepsgrootte. Dat het le moeite waard is om op Texel het af- alwater zodanig te zuiveren dat het in sloten kan blijven, illustreerde hij loor erop te wijzen dat per jaar van 'exel 20 miljoen m3 overwegend goed vater in zee wordt geloosd. Weijdt zag geen reden, waarom niet nmiddellijk een definitief standpunt ver de toekomst van de veerverbin- ing kan worden ingenomen. De on- ings uitgebrachte nota (kosten 30.000,biedt feiten genoeg. „De riénteringsnota moet op korte termijn an de orde worden gesteld, anders komt het als mosterd na een maaltijd, die TESO zelf heeft opgediend". Samenvattend zei Weijdt: „In grote lijnen akkoord met uw reaktie, maar u verzoekt teveel, u vertrouwd teveel en eist te weinig" Geen emotie Tine Vlas-van der Vlies van de VVD kon zich ook met de reaktie van B. en W. verenigen maar zij waarschuwde te gen emotionele discussies. In haar be toog bracht zij onder meer de wens naar voren het huidige aantal recreatieve slaapplaatsen op Texel te tellen; ze toonde begrip voor het maximum van 47.000 waaraan B. en W. nog steeds vast houden. Maar zij wilde ruimere moge lijkheden voor kamperen bij de boer. Dat was volgens haar mogelijk zonder de 47.000 te overschrijden omdat de be zettingsgraad van de gewone campings daalt, mede door de nieuwe kampeer vet. Als B. en W. hun zin krijgen, Zal 'iet zelfs niet meer mogelijk zijn dat kin- Ieren op het erf van hun ouders kam peren. Mevrouw Vlas wilde dat men het toe nemende autobezit als een reeël gegeven beschouwt en er de plaatselijke samen leving op moet inrichten. TESO zal in de gelegenheid moeten worden gesteld zijn vervoersplicht te vervullen. „Alleen veilig stellen van de verbinding is voor mij onvoldoende. Er kan op grond van de huidige cijfers en andere gegevens een beslissing worden genomen. Het col lege draait teveel om de hete brei heen". Daan Welboren van het Pakt ging ook in grote lijnen akkoord met de reaktie van het college. Kritisch liet hij zich uit over het rapport „Texel tot 1985". De samenstellers lijken niet te geloven dat er grenzen zijn aan de groei. De manier waarop het rapport is gepresenteerd vond hij weinig smaakvol. Over het alge meen vond hij dat de discussies over de toekomst van Texel scherper en onsympathieker worden; de tegen stellingen verscherpen zich. On danks de fraaie letterkundige cita ten waarmee het ondernemersrap port is opgesierd twijfelde hij aan de wijsheid van de samenstellers. De zorg voor de Waddenzee die alom heerst, vond Welboren terecht. „Met de Waddenzee kunnen we niet voorzichtig genoeg zijn". Het econo misch en sociaal evenwicht op Texel is overigens ook afhankelijk van het natuurevenwicht Wat de veerver binding betreft zei hij een dubbel dekker en een Balgzandhaven on aanvaardbaar te vinden. „Een derde boot van het huidige type en een tweede fuik zullen wel onvermijde lijk zijn, hoewel we niet staan te juichen". Eisenhower Henk Beumkes, ook van het Pakt, be nadrukte dat woningbouw in alle ker nen van Texel mogelijk moet blijven. Met name bestaat behoefte aan kleine woningen voor alleenstaanden. Volgens Beumkes was er in de werkhaven ge noeg ruimte voor een visserijsteiger. Hij vroeg zich af of TESO niet al te kramp achtig aan een derde boot denkt als mid del om de auto's te vervoeren. „Eisen hower zette in 1944 op een andere ma nier een hele armee over de oceaan. Er zijn misschien wel andere mogelijkhe den". Beumkes vond het merkwaardig dat TESO, „die doodvalt voor een cent" blijkbaar makkelijk heenstapt over een uitgave van zestig of zeventig miljoen. Namens de Samenwerkende Christe lijke Fracties bracht Ate Rienstra zijn compliment naar voren voor de gedegen reaktie van het college. Er vanuit gaan de dat het streekplan een indicatie is van wat „hogerhand" met Texel van plan is, vond hij het ontwerp van de provincie weinig bemoedigend. Hij noemde diverse onderdelen van het ont werp waaruit dit bleek. Met de gedach- tengang dat op Texel een groot vertrek- overschot zal ontstaan door gebrek aan werk, kon Rienstra zich niet verenigen, vooral omdat de mogelijkheden om el ders werk te vinden ook niet groot zijn, ook niet op langere termijn. Cees Koorn, ook van de SCF, maakte zich bezorgd over de financiële konse- zie vervolg pagina 3 „Deze man wordt geestelijk afgeram meld. Het is de hoogste tijd dat hij zijn plannen kan verwezenlijken. Wat nu ge beurt is sollen met een individu". Aldus sprak Daan Schilling van Texels Belang in de rondvraag van de raadsvergade ring over de heer S. Ran die in het Ho geberggebied een bedrijfsgebouw wil stichten maar nog steeds het vereiste bouwblok niet heeft gekregen. De zaak loopt al twee jaar. Door het persoonlij ke contact dat hij met betrokkene had, wist Schilling dat dit een bijzonder slo pende situatie is waar zo snel mogelijk een eind aan moet komen. Burgemeester Sprenger toonde alle begrip en beloofde persoonlijk te zullen informeren hoe de zaken staan. Naar zijn weten wordt sinds twee maanden over een oplossing onderhandeld en hij had tot dusver de indruk dat het in de goede richting ging Schilling zei dat Ran bepaalde voorstellen heeft gedaan, maar dat tegenvoorstellen van de zijde van gemeente en Staatsbosbeheer uit blijven. De slepende gang van zaken en de onzekerheid veroorzaken een psy chische druk die slecht is te verdragen voor iemand die door zijn normale be- drijfsbeslommeringen al genoeg zorgen aan zijn hoofd heeft. Verkeer L. J Weijdt maakte van de rondvraag gebruik wat aanmerkingen te maken op de verkeerssituatie in Den Burg sinds het verkeerscirculatieplan is gaan wer ken. Een gevaarlijke situatie ontstaat door de AOT-bussen die nu via de Kees- omlaan naar het Groentje rijden Bij het Groentje staan altijd wel wat auto's ge parkeerd waardoor de zaak hier aardig dichtloopt. Weijdt vond verder dat de kermis voortaan niet meer op de Groe- neplaats moet worden gehouden want door dit evenement wordt de hele dorps kern ontoegankelijk. Tenslotte wou hij dat een parkeerstrookje nabij de zaak van Nauta wordt opgeheven of van een parkeermeter voorzien. Wethouder Nauta zei dat over het bus- senprobleem wordt onderhandeld met de AOT. Het is niet eenvoudig; waar schijnlijk zal proefondervindelijk wor den vastgesteld of omlegging van de route mogelijk is zonder de dienstrege ling in gevaar te brengen. Nauta gaf toe (zie vervolg pagina 2) MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds De heer D. J. Drijver uit Den Hoorn heeft dinsdag op last van de gemeente zijn clandestien tot zomerwoning ver bouwde garage-berging gesloopt. Als Drijver het zelf niet had gedaan zou den mensen van de gemeente het sloopwerk hebben uitgevoerd. De zo merwoning, staande naast het hoofd gebouw aan de Mokweg, werd ver huurd aan toeristen. In verband daar mee zijn tot op het laatste moment pogingen gedaan om de sloop tot 1 september uit te mogen stellen, ech ter vergeefs. De veranderingen die de garage-ber ging feitelijk tot zomerverblijf maakten werden aangebracht in 1974. Het ge bouwtje werd sedert Pasen van dat jaar aan toeristen verhuurd. In 1975 stelde bouw- en woningtoezicht vast dat de verbouwing zonder vergunning had plaatsgevonden en kreeg Drijver het ad vies alsnog een bouwaanvraag in te die nen om aldus kans te hebben op legali sering. Te laat De tekening met bouwaanvraag kwam binnen toen het voorbereidingsbesluit voor het buitengebied reeds van kracht was, wat inhield dat de bouw van zo merwoningen in het Texelse buitenge bied voortaan was verboden. Er kwam dus geen bouwvergunning en Drijver kreeg de aanschrijving dat de voorzie ningen waardoor de garage tot zomer woning was gemaakt vóór 9 juli verwij derd moesten zijn. Drijver, die er zich op beriep dat de bouwaanvraag door om standigheden buiten zijn macht, was in gediend nadat het voorbereidingsbesluit van kracht was geworden benaderde burgemeester en wethouders en wees er op dat het illegale verblijf werd ge huurd door toeristen die lang tevoren hadden besproken, die hij moeilijk zo maar op straat kon zetten. Hij was be reid tot slopen maar vroeg uitstel tot 1 september. Het college hield echter voet bij stuk. Het betrof een duidelijk geval van illegale bouw waarvan de betrok kene de risico's wel degelijk heeft kun nen overzien. Het geven van uitstel zou meten met twee maten betekenen om dat het college ook in andere gevallen stringent optreedt. Menselijk Drijver schreef daarop alle gemeente raadsleden een brief met het verzoek menselijke overwegingen te laten gelden Veel zin had dat niet want met derge lijke kwesties heeft de gemeenteraad niets te maken. Hoogstens zouden raads leden het college ervan kunnen trach ten te overtuigen dat het zin heeft cle mentie te betrachten. Maar zelfs dat was niet mogelijk want dinsdagmiddag (dus voordat de raadsvergadering was gehou den) had gemeentepersoneel opdracht gekregen onmiddellijk tot slopen over te gaan. Het Pakt-raadslid Daan Schilling die voornemens was de belangen van Drij ver te bepleiten constateerde dinsdag avond dan ook dat discussie zinloos was. Hij toonde zich daarover teleurgesteld en vroeg zich af of de sloop die ene dag niet had kunnen wachten. Hij twijfelde niet aan het juridische recht van het college om aldus op te treden, maar zou graag gelegenheid hebben gehad de men selijke kant van de kwestie in het ge ding te brengen. De burgemeester stelde dat het college menselijke overwegingen wel degelijk in aanmerking heeft geno men, maar uiteindelijk toch konsekwent en duidelijk heeft moeten handelen. Er zijn op het ogenblik meer van dergelij ke kwesties, waarin hard optreden on vermijdelijk is geworden. Het is niet leuk maar het kan niet anders. Het echtpaar Drijver-Agter, dat de raadsvergadering bijwoonde gaf duide lijk blijk van verbittering. Mevrouw Drijver wilde zich in de discussie men gen, wat door de burgemeester niet werd toegestaan. Onder de raadsleden werd een „bericht aan de raad" ver spreid waarin de familie er zich over beklaagde dat het beroep op de raad was geblokkeerd door de snelle sloop, dat de sloopopdracht was gegeven voordat een ingeschakelde advokaat antwoord had gehad op een verzoek tot uitstel en dat een aangevraagd kort geding bij de Alkmaarse rechtbank was geweigerd. Weinig verschil Desgevraagd kreeg Schilling te horen dat het weinig verschil zou hebben ge maakt als de sloop was uitgesteld. De gemeenteraad had het college toch niet tot andere gedachten kunnen brengen. Schilling vond dat het college een even tuele meerderheidsmening van de raad niet naast zich neer zou behoren te leg gen. Daan Welboren sprak van een be treurenswaardige gang van zaken. Hij vroeg zich af of het werkelijk zo heeft moeten lopen en suggereerde dat hier toch wel sprake is van halsstarrigheid van het college. Naar aanleiding van een vraag van J. C. Dros op welke andere gevallen de burgemeester had gedoeld, wees wethou der Jan Zuidewind op een soortgelijk geval in De Cocksdorp. Het betreft de (tweede) woning Langeveldstraat 53 van H. Oomkes uit Westerbroek. Ook hij heeft illegaal een garage tot zomerver blijf gemaakt en vergeefs om uitstel van sloop gevraagd. Maandag a.s. moet het Wte zijn huis of land voor zoveel mogelijk geld in het openbaar verkocht wil zien, kan beter niet met een notaris van het vasteland in zee gaan. Die conclusie heeft menigeen getrokken toen dinsdagmiddag j.l. het café ,,De Slufter" van Kees van der Werf bij executie (dus op bevel van de rechter) werd verkocht. Zoals in het grootste deel van de editie van dinsdag nog juist kon ivordeti ge meld, werd de heer G. van der Star uit Eter- land eigenaar voor f337.000,Daar ko men nog heel wat kosten bij maar Van der Star was toch in zijn nopjes want hij had ge dacht veel meer te moeten uitgeven. Hij heeft zijn voordeel van zowat een halve ton te danken aan de Helder se notaris A. van de Stolpe die blijkbaar op heel andere wijze veilt dan zijn Texelse collega. De no taris zette slechts één ton boven het door P. Eelman uitgebrachte hoogste bod van f238.000,Dat was veel te weinig. Van der Star riep „mijn" zodra afslager met het afmijnen begon. Hij had dus f238.000, plus f99.000,te betalen. In de voor het Texelse notariaat geldende voorwaarden is bepaald dat de afslager de bevoegdheid heeft voorbehoud te maken „bij een van de eerste drie roepen". Hij kan de veiling staken en alsnog een hoger bedrag bovenop het hoog ste bod zetten. Want uit de onmiddellijke mijn-reaktie is dan immers gebleken dat er waarschijnlijk mensen zijn die méér willen betalen. Dinsdag gebeurde dat niet, tot voor deel van Van der Star en tot nadeel van Kees van der Werf. Laatstgenoemde is nu welis waar in staat verplichtom aan de Karting BV. de dwangsom van f278.000,uit te betalen, maar hij had nog wat meer kunnen overhouden. Afwijkend van de Texelse rege ling was ook de bepaling van het strijkgeld. Piet Eelman kreeg niet 1 van het door hem uitgebrachte bod maar een tevoren bepaald vast bedrag: f2.000, Geruchten dat Gerard van der Star in feite als stroman zou hebben gefunctioneerd voor de overkant se onderneming Drebo, zijn on juist. Van der Star handelde voor zichzelf en wil het café opknappen en exploiteren. Ver bouwing kan overigens niet van bijzonder in grijpende aard zijn omdat het pand in het nieuwe bestemmingsplan een zg. H 1 -bestem ming heeft, wat betekent dat slechts één bouwlaag is toegestaan en dat ook de uit breidingsmogelijkheden in de oppervlakte niet groot zijn De onmiddellijke nabijheid van 't natuurgebied De Slufter maakt 't niet waarschijnlijk dat aan ruimere uitbreidings mogelijkheden door middel van planwijzi ging wordt meegewerkt. Over het algemeen is aan horecagebouwen in het buitengebied alleen een tweelaags bestemming gegeven als het betrokken gebouw reeds twee bouwlagen heeft, zoals bijv. 'Bos en Duin'. De bestaan de kap van een éênlaagsgebouw biedt nog wel mogelijkheden. Hoewel Kees van der Werf de verliezende partij is, mag hij nog blij zijn dat zijn buur man Van der Star eigenaar is geworden. Van der Star zou het wel leuk vinden als de weer man op een of andere manier de sfeer van het bedrijf zou kunnen bepalen. Wat hem be treft mag hij in het café blijven; hij wil er in ieder geval redelijk over praten. Het is te hopen dat hij met Van der Werf tot zaken komt, zodat het menselijk drama dat deze zaak met zoveel emotie heeft beladen, niet nog langer voortduurt. gebouw in oude staat zijn teruggebracht, anders doet de gemeente het zelf op kos ten van de eigenaar. Vorderingen Andere gevallen van hard gemeente lijk optreden na langdurig overleg zijn twee vorderingen van huizen. Het be treft het pand Brink 13 in De Koog, dat enige jaren geleden door de Duitser Schaafs is gekocht in de (door de ma kelaar bevestigde) veronderstelling dat het wel zou lukken het als tweede wo ning te mogen gebruiken. Het college heeft echter geen aanleiding kunnen vin den het pand als zodanig vrij te geven, geheel in overeenstemming mot de eis van de gemeenteraad om het tweede wo- ning-beleid zo stringent mogelijk te voe ren. Het pand is nu gevorderd en inmid dels betrokken door een alleenstaande vrouw die als urgent geval op de lijst van woningzoekenden stond. Hetzelfde is gebeurd met het huis Postweg 73 van de firma Smit, Leek en De Dood uit Oudorp. Na de uitspraak van de kantonrechter dat dit pand ten onrechte als tweede woning in gebruik is genomen, heeft de gemeente het huis toegewezen aan een jongeman met trouwplannen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1