Cjrom Twartsjexels in het harL> Mevrouw Meijer doopt nieuw bewakingsschip D Plechtigheid hedenmiddag op haventerrein van NIOZ Al TM A Waterschap Texel wil gemaal bouwen bij Krassekeet 2000 ii Voor bemaling Het Noorden en Waalenburg Kleuter ernstig gewond bij val van paard Zaalvoetbalschoenen Quick Montreal ƒ68,95 ft Kunstmarkt bij De Koog Weer dronken achter het stuur Schapenfokdag Concert De Koog TAXI (02220) VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 89e JAARGANG No. 9102 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02223) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Vrijdag (heden) rond het middaguur lal de echtgenote van CRM-staatssec- retaris W. Meijer het nieuwe bewa- ngsvaartuig voor het zeehondenreser vaat Het Eierlandse Gat officieel in ge bruik stellen. Dit zal gebeuren in de thuishaven van het schip, de haven van het NIOZ in Het Horntje in het bijzijn van topambtenaren van CRM en Staatsbosbeheer alsmede plaatselijke autoriteiten. Na de doopplechtigheid zai een ongeveer een uur durende tocht over de Waddenzee worden ge maakt. 0,9t 1,2! 0,85 c: Het nieuwe schip is in opdracht van !RM en Landbouw/Visserij gebouwd 0,69 bij Scheepsbouwmaatschappij De Hoop 0,7! in Schiedam, Met zijn lengte van 14,70 0,8! meter is het vaartuig heel wat groter 0.91 ian de vlet „Phoca" waarmee 0,8! Ie bewaking van het zeehondenreser- 0,7! 1,: o 0,8 0,8 0,9 1,1 0,9 incti ir; Dc 6-jarige Guido Rüsche werd dins- lagavond ernstig aan het hoofd gewond oen hij in de Dennen in de buurt van )e Turkse Tent van een paard viel. Hij erd naar het ziekenhuis Lidwina in 'en Helder vervoerd, waar men vast stelde dat hij onder meer een scheur de schedel had opgelopen en naar ^eiden moest worden doorverwezen. Het jongetje hoorde tot een groep van :even onervaren ruiters die onder lei- ling van twee meisjes van 13 en 16 jaar £n tocht door 't bo$ maakte. Het paard an de 13-jarige begeleidster schrok en teigerde bij het zien van een bolder- vagen. Het dier wierp zijn berijdster f en rende weg. De andere paarden eageerden hierop met soortgelijk ge- rag, De 25-jarige moeder van de jon en maakte een val en brak een arm; aar zuster Ursula liep een hersenschud- ituio ing op. De ambulance kon de plaats van het ngeval niet bereiken. Het gewonde Dngetje werd er daarom in een deken eengedragen. De twee gewonde vrou- ren werden met de Landrover van de olitie vervoerd en werden gelijk met 't waargewonde jongetje naar het zieken- uis gebracht. SPQRT weverstraat f HOP dén burg vaat tot dusver werd uitgevoerd. De oude Phoca wordt waarschijnlijk over genomen door het NIOZ. De taken van het nieuwe schip zijn veel meer omvat tend dan alleen zeehondenbewaking. Vanmiddag zal daar ter gelegenheid van de ingebruikneming uitvoerig op wor den ingegaan. Geringe diepgang Het nieuwe schip is opvallend breed: 4.10 meter. Dat houdt verband met de vereiste geringe diepgang van slechts 80 centimeter waardoor ook in de on diepe gedeelten van de Waddenzee kan worden gepatrouilleerd. De motor is een Scania Vabis van 127 pk, die een snel heid geeft van ongeveer acht knopen. Woensdag is tot tevredenheid de tech nische proefvaart gehouden voor de rede van Texel. Schipper van het bewakingsvaartuig is Jan J. van Dijk uit Oosterend, tot voor kort machinist op de kotter TX 52 „Jo hannes Jan". Van Dijk is blij met zijn nieuwe functie want hij is bijzonder ge ïnteresseerd in dc levende natuur en de waddenproblematiek in het bijzonder. In tegenstelling tot zijn onlangs helaas overleden voorganger Koos Boon zal Van Dijk niet de enige aan boord zijn. De aard van het werk maakt een twee de, nog te benoemen man noodzakelijk. De schipper beschikt over een hut voorin het schip. Achterin bevindt zich een tweede hut met twee slaapplaatsen en enigszins provisorisch kunnen nog twee slaapplaatsen worden toegevoegd zodat de akkommodatie eventueel voor totaal vijf personen geschikt is te ma ken. Het bewakingsvaartuig (dat net zo goed een luxe uitgevoerd pleziervaar tuig zou kunnen zijn) is voorzien van alle moderne techniek: radar, een 60 kanaals zend-ontvanger, schrijvend echolood, hand-hydraulische stuurin richting en een vernuftig alarmsysteem dat in werking treedt als er met mo tor of navigatiesysteem iets mis gaat. Op de foto de voor de NlOZ-kade lig gende bewakingsboot. Inzet: schipper Van Dijk. In navolging van de kunstmarkten die in de afgelopen maanden zijn gehouden op het Ankerpark te Oudeschild zal za terdag a.s. een kunstmarkt worden ge houden op het terreintje nabij de sleep- in Klabams te De Koog. Vrijwel alle deelnemers aan de nu afgesloten kunstmarkten te Oudeschild hebben zich bereid getoond hun stands zaterdag aldaar eveneens te plaatsen. Er zal aardewerk te koop zijn en verder lederwaren, schelpen, pentekeningen, houtsnijwerk en allerhande antieke voorwerpen. Aanvang zaterdagmiddag oip 2 uur. DE KOOG Voor de tweede maal binnen enkele dagen werd geconsta teerd dat H. uit De Koog dronken zijn auto bestuurde. Om het hieruit voort vloeiende levensgevaar te bezweren heeft de politie de auto van H. in be slag genomen en zijn rijbewijs ingevor derd. Maandag 6 september wordt de jaar lijkse Texelse schapenfokdag gehouden, georganiseerd door het Texels Schapen stamboek in Noordholland. Voor de keu ringen zijn 401 vermeldingen ingeschre ven, verdeeld naar de volgende catego rieën: 14 oudere rammen, 24 2-jarige rammen, 63 éénjarige rammen, 49 twee tallen ramlammeren, 52 drietallen ram- lammeren, 31 schapen met twee of meer ramlammeren, 10 schapen met twee ooi lammeren, 77 schapen met een ooi- en een ramlam, 35 schapen met 1 ramlam, acht viertallen oudere ooien, 21 viertal len eenjarige ooien en 17 viertallen ooi lammeren. De fokdag wordt 's morgens om negen uur in het bijzijn van genodigden offi cieel geopend in hotel „De Lindeboom- Texel". Direkt daarop beginnen de keu ringen LAATSTE BIJZONDERE ZANGDIENST IN DE COCKSDORP De laatste zangdienst in dit gasten- seizoen in de Hervormde kerk van De Cocksdorp zal een bijzonder karakter dragen. Enkele eigen mensen en Duitse gasten zullen er aan meewerken met viool, blokfluit, zang en orgel. Daarnaast zullen ook deze keer weer liederen wor den gezongen naar keuze van de aan wezigen. Als besluit van de reeks zangdiensten belooft het een avond met veel muziek- en zanggenot te worden. De dienst be gint om half acht. ZANGDIENST DEN BURG Zondagavond wordt om 19.00 uur weer een zangdienst gehouden in de Ge reformeerde kerk in Den Burg. Ook nu zullen weer veel verzoekliederen gezon gen worden, terwijl dominee Douwes de verkondiging hoopt te houden. De begeleiding van de samenzang is in han den van organist K. Brouwer. Ook dit maal zal deze dienst via „De Lichtboei" worden uitgezonden. Er zijn liederenbla- den aanwezig. Het laatste concert in de serie „Zo- merconcerten in Texelse kerken" wordt gegeven op zaterdagavond 21 augustus in de Rooms Katholieke kerk van De Koog. Het is het traditionele zomercon- cert van het Texels Mannenkoor en het muziekkorps „Excelsior". De toegangs prijs bedraagt voor volwassenen ƒ2, en voor kinderen ƒ1,De aanvangstijd van het concert is 20.15 uur. DONDERDAG 19 AUGUSTUS Alle Texelse fanfarekorpsen en drum bands werken mee aan een grootse Taptoe, die om 19.45 uur begint in De Waal. VRIJDAG 20 AUGUSTUS Een tocht langs de kerken van Texel be gint om 14.00 uur bij De Schuilhut aan de Pamassiastraat in De Koog. Zo mogelijk zorgen voor eigen vervoer. ZATERDAG 21 AUGUSTUS In de expositieruimte van het raadhuis in Den Burg begint een tentoonstel ling naïve kunst van J. Kuiter uit Oos terend. Open 's morgens en 's middags en op woensdagavonden. (Tot 4 sep tember). Het Texels Mannenkoor en het muziek korps Excelsior geven in de Katholie ke kerk van De Koog een gezamenlijk concert; aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ2,kinderen ƒ1, MAANDAG 23 AUGUSTUS In De Schuilhut aan de Pamassiastraat in De Koog wordt, aanvang 20.00 uur een dia-avond over Texel gegeven. DINSDAG 24 AUGUSTUS De dia-serie „Mooi Texel" wordt aan vang 20 00 uur vertoond in de Her vormde kerk van De Cocksdorp. Vergadering raadscommissie voor finan ciën. Raadhuis 21.00 uur. Op het Kogerstrand wordt een viswed strijd gehouden; 19.00 - 21.00 uur. VASTE DATA Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in de „Witte Burcht", aanvang half acht. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in het voormalige bi bliotheekgebouw (Burgwal 32) elke maandag, woensdag en vrijdag van 8.30 - 10.00 uur. Telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15834. Iedere donderdagavond 19 30 uur bin go-avond bij het Prins Hendrik hotel in polder 't Noorden tussen inwoners van de polder en de buurtschap Oost. Gasten kunnen eventueel ook mee doen. like woensdagavond om 19.00 uur wordt op de Hogeberg een trainingsrit ge houden van de Wielervereniging Texel. Ook door toeristen kan worden deelgenomen. Het waterschap Texel heeft plannen voor de bouw van een nieuw water gemaal in de dijk bij Krassekeet, zowel ten behoeve van de polder Het Noor den als Waalenburg. Het bestaande watergemaal van Waalenburg (bij de Zaandammerdijk) zal dan kunnen verdwijnen. Het huidige bemalingssysteem in dit gebied laat veel te wensen over. Het be staande gemaal bij de Zaandammerdijk perst het water van Waalenburg in de waterlopen van de polder Het Noorden. Vanuit het boezem bij de molen gaat het daarop via een eenvoudige sluis de Waddenzee in. Deze lozing functioneert alleen als het waterpeil van de Wad denzee laag is. In stormachtige perioden in de winter is het waterpeil soms we ken achtereen te hoog, waardoor er dus niet gespuid kan worden en de sloten in Waalenburg tot de rand komen vol te staan. Als het plan van het water schap wordt uitgevoerd kan onder alle omstandigheden water worden uitgesla gen. Of het plan doorgaat hangt af van de kosten. Rijkswaterstaat zou in het kader van de verhoging van de dijk een nieu we sluis in de dijk van Het Noorden maken. Men is in principe bereid het voor de sluis uitgetrokken geld aan het waterschap te geven die er dan het ge maal gedeeltelijk mee kan betalen. De meerkosten zullen voor een belangrijk percentage worden gedekt met een sub sidie van de Cultuurtechnische Dienst. Als het uiteindelijk resterende bedrag door het Waterschap kan worden ge dragen gaat het plan door, want alle andere betrokkenen (waaronder Natuur monumenten) gaan akkoord. Zodra Rijkswaterstaat heeft uitgerekend hoe veel de door haar geplande sluis zou kosten, kan een beslissing vallen. Deze beslissing wordt op korte termijn ver wacht en zal daarom de voortgang van de dijkverzwaringswerken niet vertra gen. Het. nieuw te bouwen gemaal zal er ongeveer uitzien als dat van De Cocks dorp en een capaciteit hebben die on geveer gelijk is aan die van De Schans. Het oude, in Nederland unieke, boezem en lozingssysteem bij de molen van Het Noorden zal buiten werking komen maar wel grotendeels in tact blijven. Er komt een voorziening om zout water in De Putten te kunnen laten waardoor het brakwatermilieu (oorzaak van de vogelrijkdom ter plaatse) in stand blijft. De plannen van het Waterschap worden momenteel in detail uitgewerkt door het ingenieursbureau „IMCO" te Oran jewoud. De bouw van het nieuwe ge maal zal ongeveer anderhalf jaar ver gen. Tevreden Zoals gezegd: vertraging van de dijk verzwaring zal het plan van het Wa terschap niet kunnen geven. Dat is dan tevens het antwoord op een van de on langs door het kamerlid Knot gestelde vragen, waarop wij in de vorige krant reeds ingingen. Dijkgraaf M. Roeper Pzn. van het Waterschap vertelde ons tevreden te zijn over de antwoorden die de minister heeft gegeven. „Opnieuw is bevestigd dat de bewindsman de dijkverzwaring op Texel als een urgente zaak be schouwt. Er hoeft echt niet aan getwij feld te worden dat de diensten zich vol ledig voor deze zaak inzetten". De heer Roeper zei dat alle betrokkenen ook blij zijn met het resultaat van het overleg met de stichting Natuur en Milieu. Het thans overeengekomen tracee heeft ie ders volle mstemming. Zoals bekend volgt de nieuw ontworpen dijk niet pre cies de loop van de bestaande zeewering. Op enkele punten wordt een „oversteek" gemaakt waardoor (net als destijds bij Ceres) poldertjes ontstaan. Het grootste poldertje (bij Oost) vindt het Water schap niet bepaald noodzakelijk, maar schadelijk voor de kwaliteit van de zee wering is het ook niet zodat men de onderhandelingspartners daarin graag tegemoet kwam. Volgens de dijkgraaf wijst alles erop dat minister Westerterp zich persoon lijk voor het Texelse project interes seert en zijn ambtenaren op het hart heeft gebonden geen enkele vertraging te riskeren. Dat is het resultaat van de spectaculaire aktie in Den Haag die voor het Texelse dijkenplan een hogere ur gentie opleverde. De verhoging van het gedeelte Ceres- Oudeschild verloopt naar wens, mede door het aanhoudend gunstige weer waardoor het geraamde aantal werkbare dagen wordt overschreden. Feit is dat dit stuk van de dijk niet het meest drin gend aan verzwaring toe was, maar de dijk is toch minder goed dan algemeen wordt gedacht. Met name ter hoogte van de Noordkoop ten zuiden van Oude schild is de ondergrond van het dijkli- chaam bepaald slecht. Het bestek voor het volgende stuk (Oudeschild-Oostkaap) is vrijwel klaar. De aanbesteding moet uiterlijk in het a.s. voorjaar worden gehouden, maar dat zal makkelijk lukken. Zelfs wordt ver wacht dat de aanbesteding al tegen het eind van dit jaar kan plaatshebben. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1