Cjroen <2wurtsjexeh het harL, Ministerie vergoedt vervoerskosten ruwvoer Service waaruook //r s G Zwemmers uit stroom gered Voor Texel f 30,- per ton beschikbaar Vst L-J3V „Jan van Toon" ving schol van 95 cm. 5» /paarbank ƒ68,95 IftpfiSr - SA8SENHEIM VLIELAND Q "jf Filmcamera gestolen Badgast naar ziekenhuis Wagen total loss bij botsing Wagens total loss (II) „WAT IK ZEGGEN WOU.." Iets te snel QUICK MONTREAL DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9103 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. MJdd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW ■arak wjjap- Een Sahel-achtig tafereel/je op Texel: schapen in de PH-polder bezig niet met ontbladeren van boomtakken die hen in uiterste nood gedre ven boer hen heeft voorgezet. Om de Texelse boeren in hun droog- tenood tegemoet te komen, zal het mi nisterie van landbouw de bootkosten van geïmporteerd hooi en stro vergoe den. Met terugwerkende kracht tot 15 juni krijgen de agrariërs een toelage van ƒ30,- per ton. Voor andere Wad deneilanden zijn soortgelijke regelin gen getroffen: Terschelling krijgt ƒ120,- en Ameland ƒ60,- per ton. De tegemoetkoming is het resultaat van aktie van vooral door de boeren van Ameland, waar de situatie buiten gewoon ernstig is. Ook de gezamenlijke besturen van de Texelse afdelingen van de LTB, CBTB, Hollandsche Maatschap pij van Landbouw en Bloembollencul tuur hebben via hun hoofdbesturen op maatregelingen aangedrongen. Door de van nature al mindere regenval, de over het algemeen droogtegevoelige gronden en het verbod om te beregenen, worden de boeren op Texel veel zwaarder ge troffen dan hun collega's op het vaste land. Bezoek De hoofdbesturen van genoemde land bouworganisaties kwamen zich persoon lijk van de situatie op Texel op de hoog te stellen, waarbij ze niet alleen keken naar de verdorde weiden en het veel te oor u zijn er tussen Vlieland en Sassenheini 65 kantoren. Op al die kantoren kunt u voor alk- geldzaken terecht. uua/t nederlond laag staande gewas, maar ook bezoeken brachten aan de bedrijven van G. Schraag, B. v. d. Beek en Hoogenbosch Een ambtenaar van het ministerie van landbouw kwam woensdag naar Texel om de vergoedingen te regelen. Deze ging uiteindelijk akkoord met de door de standsorganisaties opgestelde ver- voerskostenbëgroting. De „kale" over- zetkosten van stro en hooi per boot wer den geraamd op ƒ10,per ton. Daarbij kwamen de kosten van 2 tot 2Vz uur wachten van de vrachtauto's (die elk ge middeld bijna 8 ton stro of hooi vervoe ren): ƒ17,50 per ton. Het ministerie was zo royaal om het aldus gevormde ver voerskostenbedrag van ƒ27,50 op ƒ30, af te ronden. 4.000 ton nodig Verwacht wordt dat voor de komende winterperiode 4.000 ton hooi en stro naar Texel zal moeten worden gebracht, om de behoefte te dekken. Een koe heeft per dag zes kilo droge stof nodig; Texel levert daarvan vijf kg. De meeste veeboeren zullen van geïmporteerd ruw voer gebruik moeten maken. De onge veer ^120.000,waarmee het ministe rie nu over de brug is gekomen betekent uiteraard niet dat zij uit de nood zijn. Het voer zelf is bijzonder duur. Hooi kost ongeveer ƒ400,per ton (ƒ10, per pakje); stro ongeveer de helft. Het ministerie heeft geconcludeerd dat de situatie op Texel even ernstig is als in het zuiden van het land (het vasteland van Noordholland staat er veel gunstiger voor). Door de vergoeding van de ver voerskosten is nu een gelijkschakeling bereikt. Centrale figuur bij het regelen van de vergoedingen is op Texel de heer Th. Witte (polder 't Noorden). De boeren krijgen bericht waarin ze worden ver zocht bij hem opgave te doen, waarbij naar waarheid moet worden ingevuld hoe groot het kwantum importvoer is, waar het is gekocht en waar het wordt gebruikt. Vragen De heer F. P. M. Aarts (lid van de CPN-fractie in de provinciale staten van Noordholland) heeft het college van GS verzocht met verdergaande steun- maatregelingen voor de Texelse boeren te komen. Hij vraagt of GS de mening delen dat de Texelse agrariërs dit jaar dik in de rode cijfers zullen komen. Hij stelt dat een droogteramp minder spec taculair overkomt dan ander natuurge weld waarbij in korte tijd veel wordt verwoest. Er is daardoor ook minder aandacht voor de bestrijding van een dergelijke ramp, hetgeen volgens Aarts ook blijkt uit de subsidiëring van het ministerie. Hij vraagt GS een onderzoek naar de omvang van de ramp in te stel len, de kosten van een hulpprogram te becijferen en in de septembervergade- ring met voorstellen tot leniging van de nood te komen. Aarts denkt daarbij aan verdubbeling van de ministeriële subsi die, die betaald zou kunnen worden uit het fonds economische ontwikkeling of aan stappen bij de centrale overheid. De 31-jarige Hans J. W. uit Berlijn raakte zaterdag zijn kostbare Nizo film camera kwijt De man was gaan zwem men en had de tas met de camera en een accu met enkele films achtergelaten bij zijn verloofde, die op het strand lag te slapen. Toen hij terugkwam was de tas spoorloos. spaarspecialisten sinds 1817 Strandbewakers hebben zaterdagmid dag een ongeveer 40-jarige vrouw uit Amsterdam in veiligheid gebracht. Ze was bij het zwemmen bij Westerslag te ver in zee geraakt en werd op een ge geven moment door de stroming snel in zuidelijke richting gevoerd. Toen de vrouw zich daarvan zelf nog niet bewust was, werd het gevaar door de badmeesters ingezien. Op herhaalde lijk toeteren reageerde ze echter niet. Chef van Baal en Rutger van Leeuwen brachten daarop snel een lijn uit. Het lukte vast te maken tussen de twee rode vlaggen die de onder ""water zittende bunkerresten markeren. Bij het naar het strand trekken liepen zowel de vrouw als haar redders lichte schaaf wonden op als gevolg van onaangenaam contact met deze gasten. De drenkeling had geen nadelige gevolgen opgelopen en scheen zelfs na afloop nauwelijks te geloven dat zij in gevaar had verkeerd. Andermaal Een half uur later was het opnieuw raak. Een jongen van omstreeks 11 jaar dreigde te verdrinken nadat hij een mui was binnengezogen De jongen was met twee vriendjes het water ingegaan. Het drietal werd plotseling door de krachti ge stroom meegesleurd. Een van de kna pen kon het strand bereiken, de tweede wist zich vast te klampen aan een der rode waarschuwingsvlaggen, maar de derde werd in het gat tussen twee zand banken getrokken en moest met de lijn naar het strand worden teruggehaald. Eigenwijs Eigenwijze Duitsers vormen voor de strandbewakers een vertrouwd ver schijnsel. Zaterdagochtend tegen half twaalf weigerde een Duitser die in te diep water zwom hardnekkig om naar het strand te komen. De badmeesters gingen er met de boot op af maar de Duitser liet weten dat hij zelf graag uit maakte waar hij wilde zwemmen. Die situatie duurde geruime tijd voort, tot dat de badmeesters er een eind aan maakten door de man met stevige drang naar de wal te halen De reakties van de badgast waren van zodanige aard dat de politie erbij werd gehaald die met de man enkele hartige woorden wissel de. Bij het (onbewaakte) naaktstrand van paal 9 raakte de uit Den Helder afkom stige F.M.S. in moeilijkheden toen hij te ver de zee inging en als gevolg van de krachtige stroom grond onder de voeten verloor. De man kreeg veel water bin nen maar werd door andere strandbe- zoekers gered. Zijn toestand leek zorg wekkend. De badmeesters van het Hoornderslag (bijna 600 meter noordelij ker) werden gehaald en dienden zuur stof toe. De man werd met behulp van een trekker van strandexploitant P. Vla ming op een pallet naar de strandtoe- gang gebracht, daar door de ambulance overgenomen en naar „Parkzicht" ver voerd. Opnieuw was overmatig alcoholge bruik oorzaak van een aanrijding. Zon dagavond omstreeks 21.35 uur botste de 18-jarige Duitser H.P met zijn BMW 320 op de Postweg in de bocht bij camping De Driekhoek op de uit de richting De JsLoog komende Simcabestuurder W.V. (24) uit Utrecht. Beide wagens werden onherstelbaar beschadigd. De Duitser bleek onder invloed te zijn. Na de blaasproef moest hij zich aan de bloedproef onderwerpen. Een passagier van hem bleek zo laveloos te zijn, dat hij naar het politiebureau moest worden gebracht om daar zijn roes uit te slapen. Zaterdagavond omstreeks acht uur deed zich op het kruispunt Pontweg- Keesomlaan een aanrijding voor waarbij twee personenauto's onherstelbaar wer den beschadigd. C.J.R. uit Den Burg botste achterop de plotseling afremmen de en linksafslaande B.J.J. uit Rijssen. Niemand werd gewond. VIJFTIG PROCESSEN VERBAAL Het negeren van een stop- of parkeer verbod is momenteel de meest gepleeg de overtreding op Texel. Zondag deelde de politie tijdens een enkele uren du rende aktie vijftig processen verbaal uit over heel Texel. BflEVEN W* LEZERS - GUITEN VERANTWOOfiDÊUJKHEjD WM 0£ REOAKT1E FIETSENSTALLING Ook od Texel wordt van alles gedaan om het gebruik van de fiets te bevorde ren en daarmee het oprukken van de auto af te remmen. In de Texelto^rist, de VW-krant en andere periodieken wordt reklame gemaakt voor fietsen want het is goed voor mens en milieu. Wat mij en enkele stadgenoten dan ook verbaasde, is dat het op het gebied van stallingsmogelijkheden tamelijk slecht is gesteld. Met name bij de meeste strandslagen zoekt men vergeefs naar een behoorlijke fietsenstalling. Die moe ten er echt wel komen want de mensen zien er tegenop om de (soms gehuurde) fiets zomaar ergens tegenaan te zetten of neer te leggen. Afgezien van het rom melige gezicht werkt het diefstal in de hand en hebben de banden het in de hete zon zwaar te verduren. En als er dan toch stallingen komen, laat deze dan be waken. Er zijn vast wel studenten of andere werkwilligen te vinden die dit als seizoenbaantje willen uitoefenen. I. de Boer, Den Helder De Texelse automobilist L.R. reed dinsdag op de Pontweg ter hoogte van Den Burg precies tweemaal zo snel als daar is toegestaan, nl. 140 kilometer per uur. Toen hij de politieauto passeerde leidde dat tot een proces verbaal met voor R. zeer kostbare gevolgen. geweldige caalvoetbalschoen SPORT weverstraat igjtdP den burg OUDESCHILD De kotter TX 63 „Jan van Toon" kreeg vorige week 180 mijl ten noorden van Texel een schol van buitengewone grootte in haar net ten. Het dier was maar liefst 95 centime ter lang, de grootste lengte die ooit is gemeten en die ook nooit overtroffen zal worden want schollen kunnen een voudig niet groter worden. De NIOZ-biologen Van Noord, Kui pers en Van Leeuwen onderzochten de schol en leidden uit het aantal jaarrin gen van de gehoorsteentjes af dat het dier twintig jaar oud was. Dat ook bij schollen ouderdom met gebreken komt bleek uit het „snotterige" vlees dat be slist niet was te eten. Tot voor een jaar of 25 kwam het vaker voor dat schollen werden opgevist die groter waren dan ongeveer tachtig centimeter. Door dè sindsdien sterk geïntensiveerde visserij krijgen de dieren eenvoudig de kans niet de leeftijd te bereiken. Op de foto schipper Bert Keijser met de kanjer-schol.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1