Donderdag muizenrace in hotel „De Toekomst" Filmganger biedt keus uit interessant programma Herfstnummer „Texeltoerist verschijnt in oktober In oktober van start X X X Bloemen voor hulpdirigent Terreinbrandje was moeilijk te blussen Dank Geslaagd Stopverboden Nachtelijk feest bij Texelstroom-bassin Dominee De Gier vertrekt Voor het derde seizoen van „filmgan- ger" is inmiddels een voorlopige selectie gemaakt. Van de vierentwintig (hieron der in het kort beschreven) films, kun nen er twaalf worden gedraaid. Door het insturen van de keuzelijst kunnen geïnteresseerden meewerken aan de tot standkoming van het definitieve pro gramma, simpelweg door het wegstrepen van de helft der titels. Natuurlijk zou over vierentwintig films gemakkelijk een dikke krant kun nen worden volgeschreven, maar een speciaal ..filmnummer" behoort nu een maal niet tot de mogelijkheden. Film- ganger" hoopt daarnaast dat de op rechte liefhebber zich via dagbladen, te levisie, etcetera enigszins op de hoogte houdt. Hieronder vindt de lezer de films èn bijzonderheden over inzending. Woody Allen, al twee maal eerder var; de partij (met „Play it again Sam" en „Everything about sex") krijgt opnieuw een kans met een van zijn films „Love and dead" of „Sleeper". Paul Mazursky's „Greenwich village" was een der meest bejubelde films in Cannes dit jaar. Waarschijnlijk mede door de acteerprestatie die Shelley Win ters daarin laat zien. „Persona" is van Ingmar Bergman en een vrouwenstudie, met Liv Ullman en Bibi Andersson in de hoofdrollen. De twee volgende films hebben met elkaar te maken en moeten eigenlijk kort na elkaar worden vertoond. „Rebel without a cause" heeft James Dean in de hoofdrol. In „Badlands" speelt Mar tin Sheen de op James Dean geïnspi reerde psychopaat die op de elektrische stoel belandt. KEUZELIJST FILMGANGER 1976-1977 „Violence and passion" Visconti Italië „Day at the races" The Marx Bros USA „lm lauf der Zeit" Wenders W.-Duitsland „A woman under influence" Cassavetes USA „Cousin, cousine" Tacchella Frankrijk „La derniere femme" Ferreri It.-Frankrijk „Sunday, bloody sunday" Schlesinger Engeland „A clockwork orange" Kubrick USA „De balans" Krzyztof Polen „The candidate" Ritchie USA „Juste avant la nuit" Chabrol Frankrijk „A streetcar named desire'' Kazan USA „Andreï Rublev" Tarkovski USSR „Love and dead" (of „Sleeper") W. Allen USA „Greenwich village" Mazursky USA „Persona" Bergman Zweden „Rebel without a cause" Kazan USA „Badlands" Maleck USA „Morgan a suitable case for treatment" Reisz Engeland „Profession reporter" Antonioni USA „Dr. Pulder zaait papavers" Haanstra Nederland „Profumo di Donna" Risi Italië „City lights" Chaplin Engeland „Spellbound" Hitchcock Engeland Mijn voorkeur gaat uit naar: DINSDAG-DONDERDAG Luchmo Visconti's „Violence and pas sion" (Gruppo di famiglia) toont Burt Lancaster als oude man. Hij probeert te vergeefs zich te onttrekken aan mense lijk contact, maar „jongelui" slopen niet alleen zijn huis, maar ook zijn zielsrust, in een poging hem te moderniseren. Humor van het anarchistische soort door The Marx Brothers (Groucho, Har- po en Chico) in „Day at the races" of een gelijkwaardige topper. „Im lauf der Zeit" toont de tijdelijke vriendschap van twee vrije vogels. In een grote verhuiswagen (ingericht met slaapbanken en een juxebox) trekken zij door Duitsland. De zieltogende plat telandsbioscoop j es zijn het decor waar tegen dit reisverslag van twee vertwij felde mensen zich afspeelt. „A woman under influence" is van John Cassavetes. Gena Rowlands speelt de rol van een gelukkig getrouwd, maar labiel vrouwtje, die langzaam afglijdt in krankzinnigheid. Peter Falk toont (als haar echtgenoot) dat hij tot veel meer in staat is dan we in „Colombo" van hem gewend zijn. „Cousin, cousine" van Tacchella kan het beste worden omschreven als een be vrijdende en speelse liefdesfilm. „La derniere femme" is al berucht door de scene met het elektrisch mes. Marco Ferreri (van La grande bouffe) gaat verder en houdt een lijnrecht be toog waartegen misschien wel veel is in te brengen, maar niet dat hij geen mees- terfilmer is. „Sunday, bloody sunday" van John Schlesinger heeft niets met Noord-Ier- land te maken. Wel met een driehoeks verhouding man-vrouw-man. De regis seur van o.a. „Midnight comboy" bewijst (met Glenda Jackson en Peter Finch in de hoofdrollen) dat Engeland op filmge bied nog sterk voor de dag kan komen. „A clockwork orange" is Kubricks ge- weldanalyse, futuristisch en beangsti gend. De Pool Krzyztof Zanussi laat „De balans" van het huwelijk doorslaan naar de vrouw, die getrouwd met een van zijn werk bezeten man en besluit die te verlaten. Ritchies „The candidate" is een kijkje in het binnenste van de Amerikaanse verkiezingsmachine. Robert Redford (die de film ook produceerde) speelt de titel- Piet van der Wulp uit Den Burg werd woensdag op de Groeneplaats met bloe men gehuldigd. Dit wegens zijn verdien sten als hulpdirigent van de boerenka- pel. Piet heeft gedurende alle folklore- dagen als zodanig en tot tevredenheid gefungeerd. Het was woensdag de laatste „complete" folkloredag. Woensdag a.s. wordt alleen een avond programma geboden. Het stoken van vuur in de openlucht blijft een gevaarlijke bezigheid. Dat on dervond mevrouw Swellengrebel die maandagavond bij haar woning aan de Fonteinsweg wat afval had verbrand. Toen het vuurtje schijnbaar uit was, was ze weggelopen. Even later merkte ze dat een flinke oppervlakte van het kurk droge terrein in brand stond. Het vuur had zich door de bovenste grondlaag kunnen verspreiden. Met hulp van tien tallen voorbijgangers werd getracht de vlammen te doven, wat niet eenvoudig was. Mede in verband met 't gevaar dat een met riet gedekte schapenboet liep, werd de brandweer gewaarschuwd die het bluswerk met veel water succesvol af rondde. De verbrande oppervlakte bleef beperkt tot ruim 100 m2. Nu ik in Medemblik ben gearriveerd na een verblijf van 8 jaar op Texel, wil ik langs deze weg allen danken die mijn afscheid van Texel tot een groots gebeu ren hebben gemaakt. Het liefst zou ik iedereen persoonlijk bedanken, maar dat is een ware onmogelijkheid. De vele blij ken van belangstelling en uw giften en gaven hebben me echt getroffen en ik ben u allen bijzonder dankbaar Ik heb een prachtige tijd gehad op Texel en ik zal Texel dan ook nooit vergeten, wel terugzien! Ik wens u allen alle goed toe! P. J. A. Loos, Ridderstraat 7, Medemblik Nog de twee laatste, dat zijn beide klassiekers. Chaplins „City lights" is sfeerrijk en geestig en behoort met „The goldrush" en „Modem Times" tot zijn besten. „Spelbound" is van „the master of suspence" Alfred Hitchcock, een oud meesterwerk met Gregory Peck en In- grid Bergman in de hoofdrollen. Behalve uit de bovenstaande films, vraagt „filmganger" u ook een keuze te maken tussen de dinsdag en de donder dag als vertoningsdag. Ongetwijfeld mist de lezer een paar beroemde films, het is echter zeer wel mogelijk dat die in het normale bios coopprogramma al een plaatsje hebben. (Als voorbeeld „One flew over the cuc koo's nest", een film die 16 september op Texel start en waarvan men voor die datum nog gemakkelijk het schitterende boek gelezen kan hebben. Uitg. Bert Bakker „En eentje zag ze vliegen" Ken Kesey). De inzendingen (het uitgeknipte lijstje met twaalf doorgestreepte films) kunt u kwijt, graag vóór 5 september, bij de volgende adressen: Den Hoorn: Bar-dancing De Spyker, He renstraat 12. De Waal: Lex Kaper, Vermaningpad 2 Den Burg: Douwe Bakker, Kogerstraat 110; Centrum 147, Bernhardlaan 147; City Theater, Gravenstraat 21. Donderdag en vrijdag (20.00 uur) draait in het City Theater „Flossie". Flossie is blond, een Zweedse en ook een beetje lesbisch. Volgens de traditie van de doorsnee „erotische" film, mag dat, maar aan het eind moet alles toch weer volgens de meest gangbare prin cipes worden gladgestreken. DUS: F1 os je leert 'n knappe, donkere, aan-de-sla- pen-iets-grijzende man kennen Omdat deze ook nog zeer tactvol tewerk gaat, zal het eind van het verhaal ook u niet bevreemden. Inderdaad Jack en Flossie worden een héél goed stel. Voordat het zover is heeft de toeschouwer ondertus sen al veel vertoeft op de plaatsen waar de aktie zich afspeelt: zoals daar zijn: slaapzalen op kostscholen, drie-zitsban- ken en bedden in velerlei soort (18 jaar). Bij de in Amsterdam gehouden exa mens door de Vereniging tot Bevorde ring van Elektrotechnisch Vakonderwijs in Nederland slaagde de heer C. C. H. Barhorst uit Den Burg, werkzaam bij Texelstroom n.v. voor het examen Mid delbaar installatietechnicus. Dit is de muizenracebaan die door de badmeesters van het Utrechts Studentencorps is gemaakt. Het ding blijft op Texel en muizenraces zijn derhalve voor herhaling vatbaar Inzet: de favoriete USC-muis Walco. DE KOOG Donderdagavond om streeks tien uur zal in hotel „De Toe komst" in De Koog een muizenrace van start gaan. Het is een in Nederland uniek evenement, dat is uitgedacht door de studenten die zich deze zomer met de strandbewaking hebben bezig gehouden. Ieder die over een muis beschikt kan aan de race meedoen. De inzender van de winnende muis krijgt 'n wisselbeker, beschikbaar gesteld door exploitant Cor Rademakers van strandpaviljoen „De Zeeaster". Kees de Wit van café „De In stuif" heeft voor de winnaar een premie van 25,beschikbaar gesteld. Ver wacht wordt dat meer van dergelijke aanbiedingen zullen volgen. De gang van zaken bij de race is on geveer gelijk aan die van de autocross, dus een aantal voorronden, herkansin gen, halve finales en finale. Tegelijker tijd worden vier muizen tegen elkaar in het strijdperk gezet. Dit strijdperk be staat uit een door de badmeesters ver nuftig geconstrueerde, drie meter lange baan met allerlei hindernissen, zoals spiegels, een wip, watergoot, afschrik wekkende tinnen soldaatjes, een gor dijntje, een tunnel, etc. De finish be staat uit een mini-postzakje waar de muis in moet kruipen. De deelnemers moeten de zak met de muis zo snel mo gelijk bij de jury inleveren. Tijdens de race mogen de muizen niet worden aan geraakt. Slechts blazen met een speciale pijp is toegestaan. De deelnemende mui zen moeten worden voorzien van een rugnummertje. Badmeester Wiet van Utenhove vertelde ons dat streng zal worden gelet op eventuele doping. Meedoen Wie met een muis mee wil doen kan zich tot vijf minuten voor het begin van de wedstrijd laten inschrijven. Het'ver dient aanbeveling tevoren enige tijd met de muis te oefenen zodat het dier niet al te verschrikt reageert als het uit de startblokken wordt losgelaten. Walco De badmeesters doen zelf ook mee met een muis. Het is de ongeveer 9 weken oude Walco die al bij voorbaat tot de favorieten kan worden gerekend omdat het diertje uitgebreid kennis heeft kun nen maken met de baan en precies weet wat er van hem wordt verwacht. Walco is afkomstig uit de kinderboerderij van Willem Kikkert in Den Hoorn Mogelijk dat men daar ook andere geïnteresseer den aan een muis kan helpen. Het spreekt vanzelf dat elke schijn van die renmishandeling tot diskwalificatie leidt. Om zoveel mogelijk mensen in de ge legenheid te stellen het verloop van de race te volgen en om een enorm gedrang rond de baan te voorkomen, zal don derdagavond met een gesloten tv-circuit worden gewerkt. Voor het eerst zal de toeristenkrant Texeltoerist" nu ook in het winterhalf jaar verschijnen. Tot dusver is uitgave buiten het zomerseizoen een financieel onhaalbare kaart geweest, maar door subsidies van gemeente, VW Texel en Natuurrecreatiecentrum is dat nu an ders. Medio oktober komt een herfst nummer, half december volgt een kerstnummer en eind maart een voor jaarsnummer. De drie „winternum mers" krijgen ieder een verschillende kleuromslag, aangepast aan de tijd van het jaar. Het formaat van het blad wordt gelijk aan dat van de vier num mers die deze zomer zijn verschenen, maar het aantal pagina's wordt wat kleiner. Herhaaldelijk is gebleken dat onder het toememende aantal mensen dat voor een paar dagen of een langere vakantie buiten het zomerseizoen naar Texel komt behoefte bestaat aan informatie over bezienswaardigheden en evenemen ten. De belangrijkste trekpleisters van Texel vallen in deze periode weg, zodat het zaak is dat bekend wordt gemaakt wat er wèl is te beleven en wanneer. Tips welkom Deze week is een begin gemaakt met de samenstelling van het herfstnummer. Hulp van personen en organisaties die zich op een of andere manier bezig hou den met dingen die voor een toerist in teressant kunnen zijn, is daarbij zeer gewenst. De samenstellers van Texeltoe rist (redactie-adres: Texelse Courant) willen de komende weken graag op de hoogte worden gesteld van culturele en andere evenementen waarbij de aanwe zigheid van toeristen niet op bezwaren stuit. Verder is het belangrijk dat zij de openingsdagen en openingstijden we ten van musea en andere bezienswaar digheden. Meer algemeen kan worden gezegd dat alle tips waarmee een toerist op het niet-zomerse Texel zijn voordeel kan doen, welkom zijn.. Voor opname in de tipspagina's komen ook attracties met een commercieel ka rakter in aanmerking. Daarnaast kan ook worden geadverteerd. De bedrijven die reeds in de zomertoerist advertenties hadden zullen door een acquisiteur wor den benaderd. Anderen worden verzocht even te bellen Bij de koelwaterlozing van de Texel- stroomcentrale nabij Oudeschild heeft een groepje mensen in de nacht van woensdag op donderdag feest gevierd De feestvierders hadden een vuur ge stookt en vertrokken met achterlating van flessen, glazen en andere rommel. De politie heeft verband vastgesteld met het vandalistische barbecuefeest in de dennen, waarbij een twintigtal bo men werden omgehakt. Laatstgenoemd geval is in het laatste stadium van on derzoek; de politie heeft reeds diverse namen van daders die merendeels van Texel zelf afkomstig zijn. Er is een stopverbod van kracht ge worden voor beide zijden van de strand weg naar paal 17. Dit om een eind te maken aan het parkeren van auto's ter wijl op het parkeerterrein bij het strand nog ruimte genoeg is. In de praktijk ge beurde het vaak dat iemand zijn wagen langs de weg zette. Andere parkeerders dachten dan dat het terrein vol was en zetten hun auto erachter. Ds. J. de Gier, predikant van de Her vormde gemeenteen te Oosterend en Oudeschild heeft een beroep, uitge bracht door de Hervormde Gemeente van Marknesse-Luttelgcest, per 1 november aanvaard. Hij vertrekt na een termijn van 5 jaar van Texel nadat er reeds di verse beroepen op hem werden uitge bracht. Laatstelijk bedankte ds. De Gier voor een beroep gedaan door de Her vormde Gemeente te Sneek. De nieuwe standplaats van ds De Gier ligt in de nabijheid van Zwolle in een van de Flevopolders. Marknesse- Luttelgeest heeft een bevolking die on geveer gelijk in aantal is aan die van Oosterend en Oudeschild Het heeft uiterst gevarieerde bevolking van men sen afkomstig uit alle delen van het land die dit nieuwe poldergebied verko zen als woonplaats. Omdat ds. De Gier momenteel met vakantie op de Veluwe is, was hij niet voor nadere toelichting bereikbaar. Een woordvoerdster van de kerkeraad deelde mee dat men de stap van de dominee erg betreurt en dat men tot op dit moment nog geen predikanten heeft beroepen om deze vacature te gaan bekleden, Van de Rus Andrei Tarkovski bracht „filmganger" in haar eerste seizoen „So laris". Deze „Andeï Rublev" is een ge dramatiseerde documentaire over het le ven van een beroemd ikonenschilder. „Profumo di Donna" betekent „de geur van vrouwen" en daarop moet Vit- torio Gassman wel afgaan, want hij is blind Een gave tragi-komedie van Dino Risi. rol in deze moedige film, die bovendien actueel is. „Juste avant la nuit" van Claude Cha- brol is, hoe kan het anders, een simpele schoonheid van een misdaadfilm. Even als in Les noces rouges, speelt Stefane Audran een hoofdrol. „A streetcar named desire" (Tramlijn- begeerte) is Kazans verfilming van het beroemde toneelstuk. Marlon Brando (zeer jong nog) speelt de hoofdrol. Karl Reisz regisseerde „Morgan", een speelse dagdromer, die van Londen een jungle maakt, waar hij als gorilla re geert. „Profession reporter" van Michelan gelo Antonioni, waarin Jack Nicholson een voor het leven op de vlucht gesla gen journalist uitbeeldt. Haanstra's „Dr. Pulder" mag bekend genoeg worden geacht en verdient even eens op Texel te worden vertoond.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2