Ir. Sikkel bij tennaamstelling „Phoca": Beheer Waddenzee voorbeeld in de wereld „Van het dorp naar de stad" fWJSIB FEUILLETON Audioclub Texel naar Firato '76 fïli:» Uitbetaling logiesbonnen Zaalvoetbal Wielervereniging Texel Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 24 augustus 1976 Een tweetal inleidende korte toe spraken en een aansluitende boottocht over de Waddenzee omlijstten vrijdag middag de officiële naamgeving van het nieuwe bewakingsschip voor het westelijk Waddengebied. Het was de echtgenote van CRM-staatssecretaris Wim Meijer die deze tennaamstelling verrichtte door een miniatuur Texelse vlag voor het naambord „Phoca" weg te trekken. aantal vorig jaar niet verder teruggelo pen. Hiervan uitgaande, aldus ir. Prille vitz mogen we de verwachting uitspre ken, dat er opnieuw enige toename zal plaatsvinden in het lopende jaar. Over het beleid van de regering wat betreft het Waddengebied zei ir. Prille- vitz dat men het wenselijk acht naast een provinciale indeling van de Wad denzee deze indeling ook op gemeente lijk niveau te willen doorvoeren. In ver band hiermee heeft CRM het plan ook het oostelijke Waddengebied op dezelfde manier te bewaken en te onderzoeken V-SrJ."- De „PhocJ' in haar element Alvorens hiertoe werd overgegaan had het officiële gezelschap, dat omstreeks elf uur met de TESO-veerboot op 't Horntje was aangekomen, een wandeling gemaakt naar het NlOZ-haventjc waar de nieuwe Phoca afgemeerd lag. Daar werd mevrouw Meijer een boeket bloe men aangeboden door de 5-jarige Robert van Dijk, zoontje van de nieuwe schip per van de Phoca; Jan van Dijk uit Oos terend. Het gezelschap werd welkom geheten door de districtsambtenaar van Staatsbosbeheer ir. M. Mantje en dr. J. J. Zijlstra (directeur van de biologische hoofdafdeling van het NIOZ). Vervolgens vond een bijeenkomst plaats in de nettenloods van het NIOZ nabij het haventje waar de heren F. C. Prillevitz en D. Sikkel het woord voer den, respectievelijk Noordhollands con sulent van CRM en plaatsvervangend directeur van Staatsbosbeheer. Ruimere taak In zijn toespraak wees ir. Prillevitz op de veel ruimere taak die de nieuwe Phoca krijgt in vergelijking tot de oude vlet die onder dezelfde naam dienst heeft gedaan sinds 1965 Met de oude Phoca, die waarschijnlijk overgenomen zal worden door het NIOZ, verrichtte men uitsluitend bewakingswerkzaamhe den. Het nieuwe schip zal gebruikt wor den voor meer uitgebreid wetenschappe lijk onderzoek op de Waddenzee. Prille vitz memoreerde hierbij de plaatsing van dr. P. de Wolf op Texel die zich als bioloog voornamelijk met dit onderzoek zal bezighouden. Spreker merkte op dat het zeehondenbestand in de Waddenzee de laatste paar jaar gelukkig stabiel blijft In 1965 hielden zich nog omstreeks 10Ó zeehonden op rond de Vlakte van Kerken, dit liep o.a. door vervuiling van de Wadden geleidelijk terug tot onge veer 40 in 1974, maar gelukkig was dit als nu met het gebied rond Texel door de nieuwe Phoca gedaan zal worden. Hij toonde zich tevreden over de Waddennota van de regering waarin vastgelegd is wat in dit gebied verbo den en toegelaten wordt. De regering zal zich in dit opzicht door de toekom stige Waddenraad laten adviseren. Deze Waddenraad zal spoedig samengesteld worden uit alle groepen van belang hebbenden. Tenslotte herdacht ir. Prillevitz de on langs overleden Koos Boon die de oude Phoca heeft bemand en sprak waarde rend over hem en zijn werk voor het be houd van de Waddenzee en de zeehon den. Voorbeeld Plaatsvervangend SBB-directeur Sik kel begon met te stellen dat de belang stelling voor de Waddenzee groeiende is. Vroeger deed men dit gebied vaak af met de kwalificatie: „Een groot stuk modder, waar bijna niets mee te doen viel", aldus de heer Sikkel. Hij toonde zich verheugd over de groeiende inte resse voor het Waddengebied. Ook internationaal toont men belang stelling. Op een symposium te Novos- sybirsk (Sowjet-Unie) werd de Wadden zee onlangs een voorbeeld genoemd voor andere rust- en broedplaatsen voor vo gels. Op ditzelfde symposium riep men op tot het handhaven van meer van der gelijke gebieden in de wereld, of het verkrijgen ervan. Ir. Sikkel stelde dat het eiland Texel een voorbeeld is in de geschiedenis van Staatsbosbeheer De aktiviteiten begon nen aan het eind van de vorige eeuw met de bosbouw en zijn in de loop der jaren uitgebreid met natuurbeheer en recreatie. Er is nu een nieuwe dimensie aan toegevoegd („zeebeheer") met de nieuwe „Phoca". Nederland heeft door schoon water zijn bestaan en door dit water heeft de natuur de kans zich verder te ont plooien, iets waaraan men dit nieuwe vaartuig kan worden bijgedragen. Boottocht Nadat het naambord door mevrouw Meijer was onthuld begaf het gezel schap zich in de boten en werd het of ficiële gedeelte besloten met een boot tocht op de Waddenzee die ongeveer een uur duurde en waarbij meri de ha ven van Oudeschild aandeed. Op vrijdag 2 september a s. organi seert de Audioclub Texel een bezoek aan de Firato die gehouden wordt in het Amsterdamse RAI-gebouw. De Firato '76 is Nederlands grootste tentoonstel ling van stereo- en quadro-apparatuur zoals versterkers, tuners, faders, band recorders en dergelijke. Bovendien is er voor geïnteresseerden in het naast de RAI gelegen Crest-hotel een demonstratie van de importeurs van de volgende merken: Luxman, B en W, Harmon Kardon en TEAC. Voor de lief hebbers zeker een bezoek waard. De Audioclub vertrekt vanaf de Ele- mert 's morgens om half 8 en gaat met de boot van 8 uur naar Den Helder. De kosten van dit evenement bedragen 20,(inclusief extree maar exclusief TESO). Ook niet-leden zijn welkom. Be zitters van de reductiekaart van de Hi-Fi koopgids 1976-'77 ontvangen een reductie van ƒ6,op de reis-entreekos- ten De deelnemers aan deze dag worden verzocht zich voor 1 september op te geven bij Freek Vonk, P. van Cuyck- straat 10, Den Burg, telefoon (02220) 3886 of bij Frits Dijkstra, Nikadel 3, De Koog, telefoon (02228) 357. i$>y. rJ Mevrouw Meijer verricht de tennaamstelling van de nieuwe ,,Phoca". Wij verzoeken onze leden, die uitbe taling van de logiesbonnen per kas wen sen, deze bonnen thans ter verzilvering aan te bieden op ons kantoor te Den Burg (niet op zaterdag). Voor een even tuele verrekening van de lidmaatschaps nota met het bedrag van de bonnen, gelieve u in dat geval de lidmaatschaps nota mee te nemen. Mocht u uitbetaling per bank of giro wensen en dit niet reeds vorig jaar aan ons hebben doorgegeven, verzoeken wij u ons dit alsnog te laten weten. Logiesbonnen andere VVV's Wanneer u een logiesbon van een an dere WV heeft ontvangen, dient u de ze bon aan de betreffende VVV te zen den onder opgave van het bank- of gi ronummer. Programmawijziging: In de aan de zaalvoetbalverenigingen toegezonden programma's dienen de na volgende correcties te worden aange bracht: Texelse Boys 1 wordt De Zwaan; Texelse Boys 2 wordt Texelse Boys 1 Texelse Boys 3 moet zijn Texelse Boys 2 Programma woensdag 25 augustus: 18.30 u.: Brandweer-Koffiebar 2 19.15 u.: Topido-ZDH 2 20.00 u.: JKM-Koffiebar 1 20.45 u.: Dubbeldik-De Zwaan 21.30 u.: Badhotel-Rab Tijdwaarneming: Oosterend 1 Commissiedienst: H. L. Ploeger Programma donderdag 26 augustus: 18.30 u.: Amro-Texelse Boys 2 19 15 u.: Texelse Boys 1-Nioz 20.00 u.: Reizenboetiek-ZDH 1 20.45 u.: Casino-Oosterend 1 21.30 u.: Oosterend 2-FC Vergiet Tijdwaarneming: Dubbeldik Commissiedienst: W. C. Witte. Deze week werden enkele spelregel- wijzigingen bekend. Deze zullen m.i.v. het nieuwe seizoen van kracht zijn. De inworp. De inrol wordt vervangen door de in worp. Hierbij komt te vervallen dat de bal vóór of op de zijlijn de grond moet raken en dan zonder te stuiten moet inrollen. De bal moet nog wel steeds onderhands worden ingeworpen. Een aanvullende bepaling bij deze regel is:, dat de bal alleen in die speelhelft mag worden ingeworpen waarin de bal de zijlijn heeft gepasseerd. De doelrol. Hiervoor geldt dezelfde verandering als bij de inrol. De doelverdediger moet hierbij, staande binnen zijn doelgeboed, de bal met één hand onderhands in werpend in het spel brengen, echter binnen de eigen speelhelft. De taak van de scheidsrechter. Deze regel is uitgebreid met de vol gende tekst, waarbij punt 2 komt te ver vallen. De scheidsrechter behoeft niet te straffen in gevallen waarin hij over tuigd is dat, door te straffen, de over tredende partij daaruit voordeel zou trekken. Dit ontheft hem 'niet van de verplichting de speler die de overtre ding, welke bestraft moet worden, be gaat, op een later tijdstip alsnog met een tijdstraf te straffen. Daartoe zal hij op het moment van de overtreding zijn rechterhand boven zijn hoofd opheffen en, teneinde de betrokken speler uit het speelveld te verwijderen, het spel eerst dan onderbreken, nadat hij het resultaat van de aanval heeft afgewacht ofwel nadat de bal in het bezit van de tegen partij is gekomen. In het laatste geval echter dient het spel te worden hervat met een scheidsrechtersbal. De vrije schop. Hierbij komt te vervallen dat de ne mer van een vrije schop niet opzettelijk op een stilstaande tegenstander (veld- speler) mag schieten. De nemer wordt in dit geval bestraft met 2 minuten straf tijd. Het spel wordt hervat met een vrije schop. Voor de eerste wedstrijd van de na jaarscompetitie van de Wielervereniging Texel gingen in totaal negen renners van start. Het werd een spannende wed strijd waarin vooral Leen van Elk van zich deed spreken. Hij werd dan ook de uiteindelijke winnaar. Vanaf de eerste meters werd er al fel gevochten voor de eerste plaatsen. Na enige ronden nam Hans Koom in ge zelschap van Gerard Koom een kleine voorsprong. Ze konden het gezamenlijk echter niet bolwerken en na fel aan dringen van de hoofdmacht werden ze door het peloton opgeslokt. Dat de krachtsinspanning te veel was geweest bleek toen ze bij de direkt hierop ge plaatste demarrage van Leen van Elk moesten lossen en spoedig enkele tien tallen meters achter waren. Alleen Arie Huisman, Simon Appel en John Huy- dink konden goed volgen. Het werd een spannende en prettige wedstrijd waarbij veel stuurmanskunst vereist werd en die in een fel tempo werd beslist. Uitslag: 1. Leen van Elk, 2. Arie Huis man, 3. John Huijdink, 4. Simon Appel, 5. Gerard Koom, 6. Hans Koom, 7. Jos Huisman. Bas Drinkwaard en Jan Huij dink staakten de strijd. Woensdag 25 augustus zal om 7 uur op het parcours Zuid-Haffel gestart worden voor de tweede wedstrijd van de na jaarscompetitie. 21. Maartje vond het eigenlijk maar zo-zo dat iemand zonder haar verlof in haar propere keukentje rondscharrelde. „Kon u 't vinden?", vroeg ze. „Nou, da's geen kunst", lachte Stans „bij u staat alles zo keurig netjes op z'n plaats, dat vind je op de tast. Mijn man moppert altijd, want in de bus met „sui ker" er op zit koffie, in de pot met „ka neel" zitten de wasknijpers". ,Ja, zo is 't bij mij ook wel zo onge veer", knikte mevrouw Klinkhamer. „Zo mevrouw zit dat niet keurig?" Maartje keek naar de inderdaad keu rig verpakte enkel. Ze knikte dankbaar. Ja, dat had je nou toch maar weer vóór in de stad. Daar stond meteen ie mand voor je klaar. „Ik vind het heel vriendelijk van u", zei ze wat onbeholpen, „enne.... ben ik u nog wat schuldig?" Haar goede genius lachte. „Dat gaat allemaal voor niks. Wij knjgen onze verbandmiddelen van de EHBO en het werk doen we voor niks". „Waar leert u dat dan?", vroeg Maar tje geïnteresseerd. „Op de cursus en bij oefeningen". „Maar da's toch geweldig makkelijk". „Ja, dat ziet uis 't niks voor u?" Maartje schrok even terug. Ja, ze was bijna jaloers geweest op de kalme handigheid, de kundigheid, waar mee deze vrouw optrad. Heel vroeger had ze eens het verlangen gehad, ver pleegster te worden. Daar kwam natuur lijk niets van in, ze was in Mollen- broek gebleven. Gek, dat dat oude ver langen ineens weer was opgekomen toen mevrouw Klaarhamer met zekere han den bezig was, haar enkel te verbinden „Daar ben ik te dom Voor", glimlachte ze verlegen. „Ziet u niet naar uit", besliste me vrouw Klaarhamer, „en ik ben ook maar een doodgewone huismoeder, hoor. Het wordt je zo duidelijk uitgelegd, en ver der heb je alleen maar te zorgen dat je rustig blijft en de mensen kalmeert. Hè, wat een heerlijke koffie". Daar zat moeder Maartje, met haar verbonden been op een stoel, tegenover haar aan tafel buurvrouw Bremer en aan de andere kant die wildvreemde mevrouw van de overkant, die zo op eens als een reddende engel uit de lucht was komen vallen. Je moet een ongeluk krijgen, bedacht ze, dan merk je pas dat er mensen om je heen wonen. Maar.was dat niet een klein beetje haar eigen schuld ge weest? Haar buurvrouw en mevrouw Klaar hamer schenen elkaar wel te kennen. Maar Stans Bremer, de praatgrage en vrolijke, kende zoveel mensen! En Maar tje luisterde toe, hoe die twee, gezellig koffie drinkend in haar kamer, nieuw tjes uit wisselden. „Maar hoe moet dat nu verder?" vroeg Stans Bremer. „U kunt zo niets doen". „Ik strompel wel wat", meende Maar tje. „Maar dat is nu juist helemaal ver keerd", bestrafte mevrouw Klaarhamer. „Met rust bent u er gauw af, en wan neer u blijft lopen met dat been, krijgt u misschien nog veel groter narigheid. U hebt toch al een grote dochter?" „Ja, die is in betrekking". „Nou, dan haalt u haar thuis". Deze dame hield niet van halve maatregelen, bedacht Maartje. „Ja maar.die mevrouw waar ze werktdie verwacht een baby. ik kan dat mens toch ook niet laten zit ten zonder hulp". „Och", meende Stans Bremer met een wegwerpend gebaar „waar préten we over. Al het zittende werk kunt u ge makkelijk doen en verder. als mijn man en kinderen de deur uit zijn heb ik tijd zat. Dan kom ik u even helpen. En 's avonds hebt u apostelen genoeg thuis". „Een goede buur is beter dan een ver re vrind", stelde mevrouw Klaarhamer opgewekt vast. „Ja", knikte Maartje dankbaar. Dat had ze ondervonden. Ze hield overigens niet van vreemden in haar huis, maar het was toch on dankbaar er zo over te denken. Die avond moest ze in geuren en kleu ren het verhaal doen aan man en kin deren. „Ik vind het ontzettend aardig van die mensen", vond Marietje, „ze stonden toch maar meteen voor u klaar". „Dan merk je toch dat je medemen sen hebt", vond Daan. Marietje was heel blij dat wat ze vreesde: thuis moeten komen om moe der te helpen, niet ter sprake werd ge bracht. Mevrouw Van Polanen had haar méér nodig dan ooit, nu ze de baby ver wachtte, en meneer had haar nog gis teren geprezen: „Als we jou niet hadden, Marijke-meu, wat moesten we dan be ginnen". „Ik vind het geweldig van mevrouw Bremer", zei ze dankbaar, „dat ze moe der zo helpt". En ze keek naar Daan. Ze begreep wel wat hij dacht. „Zeg", vroeg Maartje opeens, „zou ik daar óók bij kunnen, bij die EHBO?" ^Er was algemeen gelach. Moeder bij de EHBO! Ze werd spinnig „Waarom lachen jullie nou? Is dat zo gek? Die mevrouw Klaarhamer doet het toch ook? En weet je wat de dokter van middag zei? Daar hoef ik niks meer aan te doen, dat zit snor". „Nou ja", verweerde zich haar man, „we zijn zoiets helemaal niet van jou gewend, Maartje. Daarom lachten we natuurlijk. Maar ik zou bij de wereld niet weten, waarom jij het niet zou kun nen". „En moeder blijft altijd zo kalm als er iets is", hielp Daan. Hij dacht aan de keren dat hij als kind, brullend als een stier, naar binnen was gestormd met een kapotte knie of een snee in z'n vin ger, en hoe rustig en beheerst moeder de ramp tot haar werkelijke proporties wist terug te brengen. „En ze is zo handig", viel Marietje bij. „En zo vlug", deed Henk zijn duit in 't zakje. „Ja-ja", glimlachte Maartje zuurzoet, „neem jullie je moeder maar in de ma ling. In ieder geval hoef ik me er nog helemaal niet druk om te maken, want de eerste veertien dagen kan ik toch de trap niet af". Het was Marietje die het eerst de schrikkelijke gevolgen van de ramp overzag. „O en m'n jurk!", riep ze ver schrikt. „Tja. antwoordde Maartje berus tend, „met die enkel kan ik niet trap pen". „Nee", stemde vader Chris toe, „een naaimachine trappen is wel het aller laatste, wat je met zo'n enkel doen kunt. Dus je zult moeten wachten tot je moe der weer voort kan". Marietje pruilde. „Meid", vermaande Daan, „wees blij dat moeder er zo af gekomen is. Ze had dat been wel kunnen breken. Die jurk van jou is toch zo belangrijk niet". „Ik zou 'm vrijdag an", zei Marietje sip, „dan is mevrouw jarig en dan zou ik een beetje helpen.en dan wil ik er toch ook wel een beetje leuk uit zien!" „Voor wie?" viste Daan ondeugend. „In mijn tijd", zei Maartje berispend, „was een meisje op zo'n dag in '.t zwart met witte handschoenen en een krakend wit schort en een muts „O, in uw tijd", minachte Marietje. „Nu gelukkig niet meer hoor". „Een wit mutsje.... de kroon der dienstbaarheid", smaalde Chris, die nooit zo dierbaar praten kon over die goeie ouwe tijd, waarin een gewoon mens al leen maar plichten en geen rechten had. „Maar ik kan 'm mischien wél knip pen", ontdekte Maartje. „Zeker zittend op een stoel", treurde Marietje. ,,'t Zal niet makkelijk gaan", gaf Maartje toe, „maar hoe moet 't anders?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5