Cjroen 2rwarL-Jexels in het harL, Wadlopers bijtijds gered Jonge vrouw op Pontweg hooischelf omgekomen Uitdaging werd gevaarlijk stuntje Maak meer rente,, opuwgeld Vuurzee legt in as ■pipi j de Auto werd onherkenbaar wrak 0i.i ƒ68,95 magere uoghurt nelelr ele liter /paarbank MNP* HWPt s§ |rtast* §UJ$gwm: QUICK MONTREAL s port (feS; shop m DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oo9t 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 89e JAARGANG No. 9105 6 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW gpXgfKfVWg' ALLEEN VOOR MELK UNIE OF wacht. Tesamen met de stevige oostelij ke wind van de laatste dagen en de springtijsituatie was er een omstandig heid geschapen waardoor een voor het wadlopen erg positief effekt verwacht mocht worden. Er ontstond nu een stroomversnelling ten opzichte van dood tij en gedurende het nachttij was er meer water dan bij dagtij op het Wad. Korter geformuleerd: de vloed is snel en houdt lang aan terwijl men een korte re ebtoestand krijgt waarbij meer land droogvalt. Theoretisch mocht het hele avontuur mooi in elkaar zitten; het was dan wel noodzakelijk een flinke snel heid te ontwikkelen. In ieder geval meer (Zie vervolg pagina 2) geweldige zaalvoetbalschoen weverstraat den burg 98c geldig t/m zaterdag 4 september. HORNA PRODUKTEN Paul Hopster (links) en Frans Visser. Op de achtergrond het wad waarmee zij op zeer indringende wijze hebben kennis gemaakt. Zondagochtend om acht uur kon verlicht adem gehaald worden toen twee zoekgeraakte wadlopers door een van het marinevliegveld De Kooi afkomstige helicopter op Texel aan land werden gezet. De twee: Frans Visser (33) uit Rijswijk en Paul Hopster (36) uit Amsterdam hadden voordat het zover was ongeveer 12 uur lang tot hun middel in het water gestaan. Ze werden tenslotte gelocaliseerd op een plaats die enige kilometers oostelijk van Vlieland ligt nabij het doorgele gen Keteldiep. Na hun auto zaterdagochtend nabij hoeve Utopia (polder 't Noorden) te hebben geparkeerd waren ze om on geveer half een in de middag aan de tocht van zo'n 28 kilometer begonnen. Via de Vlakte van Kerken liepen ze naar het einde van het Foksdiep en toen van de Driesprong noordwaarts. Hun uiteindelijke doel was tegen de avond het Posthuis op het midden van de Vliehors te bereiken, daar te over nachten en dan op zondag weer terug te lopen naar Texel. Groot alarm Alvorens aan hun toiht te beginnen hadden ze de heer C. Ellen te Ooster end van hun voornemen in kennis ge steld. Ze zouden hem telefonisch trach- l.aat het overschrijven naar een Spaarselektrekening die een zeer hn»e rente geeft. Uw geld blijft dagelijks beschikbaar. I betaalt slechts )rr van opgenomen bedragen. uufcrt n«d«rland - spaarspecialisten sinds 1817 'ten te bereiken als ze op Vlieland waren aangekomen. Toen dit omstreeks 9 uur zaterdagavond nog niet was gebeurd sloeg Ellen groot alarm en zetten de reddingboten van Texel en Vlieland een grootscheepse opsporingsaktie in. Tegen een uur in de nacht van zaterdag op zondag staakte de reddingboot van Vlie land het zoeken en keerde onverrichter zake terug naar de haven. De 'Ida Mary' uit De Cocksdorp bleef op de Wadden zee de speurtocht voortzetten. Met schijnwerpers zocht men het waterop pervlak af echter zonder resultaat Eenmaal terug aan land vertelden de beide wadlopers dat ze de lichten wel gezien hadden maar dat deze over hen heen schenen. Ze hadden er bovendien geen enkele notie van gehad dat men naar hen op zoek was. Dat ze toch hun gedachten goed bij elkaar gehouden heb ben in deze kritieke situatie blijkt uit het feit dat toen het water begon op te komen, beide mannen teruggekeerd zijn naar het voor hen snelst bereikbare on diepste punt in de buurt. Het beteken de achteraf een beslissing die hun het leven gered heeft. Ervaring Van de beide wadlopers was Paul Hopster een nieuweling. Frans Visser is zeer ervaren in de Waddenzee. Te- samen met zijn vaste maat Kees Wevers maakte hij al oversteken naar alle ande re eilanden en liep eenmaal van Vlie land naar de zandplaat ,De Richel" nabij Harlingen. Eenmaal maakte hij de over steek van Vlieland naar Texel; een tocht die in de afgelopen 14 jaar nog maar 3 maal volbracht werd, de eerste maal door de wadlopers Jaap Buwalda en Jan Abrahamse. Omdat Kees Wevers kampte met een zeer been ging ditmaal als maat Paul Hopster uit Amsterdam met Frans Vis- Het was nu helemaal een uitdaging voor de wadlopers omdat er een situatie was waarop men reeds drie jaar had ge- De 25-jarige mejuffrouw G. Kroon uit Schoorl kwam in de nacht van za terdag op zondag op de Pontweg om het leven toen de auto waarin zij zat van de weg raakte en over de kop sloeg. Haar 21-jarige broer die de ver ongelukte Peugeot 504 bestuurde liep een hersenschudding op en de derde inzittende, de 24-jarige Th.C.K. (ver loofde van het slachtoffer) kreeg lichte verwondingen. De auto veranderde in een onherkenbaar wrak. Een kolossale vuurzee waarvan om trent de oorzaak vooralsnog in het duister wordt getast, woedde vrijdag middag aan de Limietweg in het zui delijke gedeelte van Eierland. Deze felle brand vernielde voor tienduizen den guldens hooi en stro en tevens een slechts vier jaar oude hooischelf. Als gelukkige factor kan de stevige noord oostelijke wind worden genoemd die er voor zorgde dat het vuur niet over sloeg op het rieten dak van de op een tiental meters staande hoeve „De Bun ders". Bovendien kon door deskundig optreden van de met groot materieel uitgerukte brandweer worden voorko men dat een eveneens nabijgelegen loopstal van veehouder Kees Bakker tot de grond toe afbrandde. Voor zover kon worden nagegaan moet de brand ontstaan zijn bij de onge veer duizend balen stro die naast de hooischelf opgestapeld waren. Geschat wordt dat de totale schade vijftigdui zend gulden bedraagt. Hoewel verzeke ring dit zal vergoeden is het nog maar de vraag of het uit te betalen bedrag voldoende zal zijn om opnieuw een der gelijke hoeveelheid wintervoer aan te schaffen. De heer Bakker betwijfelt of de verzekering de abnormaal hoge hooi- prijzen die momenteel gelden zal terug betalen. Het gaat om 70 ton hooi en 60 ton stro dat ruim een maand geleden uit West-Duitsland geïmporteerd was. Geen houden aan De brand werd bestreden door een drietal brandweerwagens uit Den Burg en een uit De Cocksdorp. Er werd even eens assistentie verleend door een sproeiwagen van het Loonbedrijf Kik kert die in De Waal was gestationeerd en zeer spoedig ter plaatse verscheen. Door de aanwezigheid van deze tank die 20.000 liter water bevatte kon zeer spoe dig na alarmering met de bluswerk zaamheden worden begonnen. Wat be treft de hooischelf en de balen stro was Dat een straffe noordoostelijke wind een gelukkige omstandigheid was kan men op deze foto zien. is links en het puntdak van de loop stal is in het midden-zichtbaar. isaus rieten dak van hoeve ,,De Bunders Het ongeluk gebeurde bij afslag 4 waar de Pontweg de binnendijk van de PH-polder kruist. Bijna zonder twijfel als gevolg van veel te hoge snelheid, verloor de uit de richtmg van De Koog komende chauffeur de macht over het voertuig, raakte via de rechterberm in de sloot, stuiterde opnieuw de weg op, sloeg daar enkele keren over de kop en kwam zijdelings schuivend in de berm tot stilstand. De vrouw was vrijwel op slag dood De twee andere inzittenden werden per extra boot naar Den Helder vervoerd. Daar bleek dat de bestuurder (een kelner, werkzaam in het haven- restaurant) naast een hersenschudding bovendien inwendig letsel had opgelo pen omdat het stuurwiel een van zijn nieren had beschadigd. er echter geen houden aan. De brand weerlieden moesten zich beperken tot het elimineren van andere mogelijke brandgevaarlijke objecten in de nabij heid. Naast 't belendende perceel met 't rieten dak leverde ook het stro in de nabijgelegen loopstal groot gevaar op. Het vuur dreigde door een luchttunnel hier binnen te dringen vanaf de hooi schelf. Dijkbrand Mede door de wind en de immense hitte die het vuur verspreidde ontstond na enige tijd brand op de achter de vuurhaard gelegen dijk waarvan het kurkdroge gras vlam begon te vatten. Met vuurzwepen konden de brand weerlieden toen de grootste vlammenzee enigszins afnam de smeulende begroeiing blussen. Met het nablussen was men tot diep in de avond bezig omdat het op elkaar gepakte hooi bij het uit elkaar trekken steeds opnieuw weer in brand vloog. Op een andere manier was de kern van de hooischelf niet vuurvrij te maken. Oorzaak Wegens het ontbreken van elektrici teit nabij de strobalen waar de brand ontstond is kortsluiting als oorzaak uit gesloten. Eveneens wordt hooibroei hoogst onwaarschijnlijk genoemd. Naast de mogelijkheid dat een fles als brand glas gefungeerd heeft moet brandstich ting niv^t uitgesloten worden geacht.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1