lepziekte bedreigt vele bomen op Texel 52 muizen in ludieke race mm JpS i&Hi-mWf- 'hM A": Zaalvoetbal VERVOLG VAN PAG.l 'M v\' 31 Bedrijfs- en zomeravondvoetbal Wijziging trainings- en gymprogramma SVG Zaalvoetbal programma Bejaarde vrouw aangereden Soort granaat gevonden Eerst zelf kijken Autobotsing op Mokweg Verduisterde caravan verkocht en gestolen Texelaars gewond bij treinbotsing Gemak Aktiviteiten in Den Hoorn ZDH vergadert „Men denkt in veel gevallen dat de bomen last hebben van de droogte. Het lijkt er ook wel wat op, want de blade ren beginnen te verdorren. Jammer ge noeg gaat het hier om een veel ernsti ger zaak, nl. de iepziekte. Deze ziekte komt al veel langer voor, maar het ver velende is dat onlangs ook de zg. agres sieve iepziekte op Texel is ontdekt. Agressief betekent in dit geval dat de ziekte erg snel om zich heen grijpt, veel sneller dan de „oude" iepziekte. Een gezonde boom kan binnen enkele weken dood zijn. Als er niets gedaan wordt om de verspreiding van deze ziekte tegen te gaan, kunnen de gevolgen voor het landschap op Texel rampzalig zijn!", al dus de heer M. Mantje, districtsambte naar van het Staatsbosbeheer op Texel. We staan bij een rij bomen in Ooster end, waarvan er enkele ernstig ziek zijn. „Kijk", zegt Mantje, „dit zijn de boos doeners". Hij wijst naar een diertje dat zich juist uit de bast naar buiten werkt. „De iepenspintkever die de ziekte over brengt Zoals de naam al zegt is het een kever die alleen op iepen voorkomt, vooral op dode of kwijnende bomen. Ge zonde bomen hebben nauwelijks last. Tot zover is er dus niets aan de hand. Het nare is dat deze kever de schimmel bij zich kan dragen die verantwoordelijk is voor de iepziekte, ook de agressieve vorm ervan. Het kevertje strijkt neer op een iep en begint te vreten aan de jonge schors. Een gezonde boom kan daar meestal hvel tegen. Maar als het dier de gevaarlijke schimmel bij zich draagt kan de boom ziek worden. De schimmel nestelt zich in de vaten van het hout die de levenssappen vervoeren en veroorzaken verstoppingen. „Ader verkalking" die dan funest voor de boom is, want de sappen kunnen zich niet meer verplaatsen en de iep is ten dode opgeschreven. Ondertussen heeft het kevertje dat de schimmel heeft verspreid een andere kwijnende of dode iep opgezocht om z'n eitjes te leggen. Dat gebeurt net onder de bast van de boom. Na verloop van tijd zwermt een nieuwe generatie kevers uit. Allemaal dieren die de meststof (de schimmel) van de ïepziekte bij zich kun nen dragen en daardoor andere bomen ziek maken". Bestrijding Wat kan er gedaan worden om deze ziekte te bestrijden. Het verdSwijnen van de iep op Texel zou desastreus zijn. In de dorpen en rond boerderijen staan vaak prachtige iepen. Tijdens de ruilverkave ling zijn er nog eens tienduizenden aan geplant, ook langs veel wegen. Uitslagen: le klas: Dubbeldïk-De Zwaan 6—0 Casino-Oosterend 1 3—0 2e klas: Topido-ZDH 1 1—3 Badhotel-Rab 4—1 Tex. Boys 1-Nioz 5—1 3e klas: S.V. Amro-Tex. Boys 2 1—0 Oosterend 2-F.C Vergiet 2—6 I si' 'tlL$f - Wfiw?f- Een zieke, bijna dode iep temidden van nog gezonde soortgenoten aan het Schilderend in Den Burg. VVADLOPEN dan de gebruikelijke 3 kilometer per uur die mogelijk is op drassig gebied. (Bij droog Wad kan men 6 km per uur ha len). Dat de gehele tocht toch op een mis lukking uitliep was duidelijk te wijten aan de onervarenheid van Paul Hopster en bovendien de onzorgvuldigheid van Frans Visser De laatste had nagelaten te checken of in de bagage van zijn maat wel vuurpijlen aanwezig waren voor noodgevallen. (De vaste uitrusting van Kees Wevers). Men had verder ver zuimd de rubberen rood-witte opblaas boot met de peddels (in de auto aanwe zig) mee te nemen, wegens het ongemak wat het torsen hiervan met zich mee brengt Bij het invallen van de duisternis za terdagavond was het tweetal reeds in moeilijkheden gekomen door de snel op komende vloed. De stroom bleek te sterk te worden en het was niet meer mogelijk er door heen te waden ondanks de on diepte. Ook het punt wat Hopster en Visser opzochten om op het volgende ebtij te wachten overstroomde al spoedig en ze waren genoodzaakt lijdzaam af te wachten wat de elementen zouden gaan doen. De inmiddels (zaterdagavond half tien) uitgevaren reddingboot „Ida Mary" zocht tevergeefs en ging van half twee tot half vijf in de nacht voor anker op een plaats die hemelsbreed een vijftal kilometers van het punt afgelegen was waar de twee wadlopers werden over spoeld. Helicopter Ze werden uiteindelijk gered toen een marinehelicopter hun vermoedelijke route vanuit de lucht ging observeren. Omstreeks acht uur ontwaarde de piloot (door nevelig weer) de rode- (Hopster) en oranje- (Visser) jacks in het water. Het was toen nog een zaak van enkele minuten eer ze uit het water getakeld werden en naar het vliegveld Eierland overgebracht. Hier werden de twee op gehaald door de heer M. Mantje die hen naar het botenhuis van de „Ida Mary" nabij De Cocksdorp bracht. Ze kregen er droge kleren en een stevige maaltijd aangeboden terwijl gewacht werd op de reddingboot die om ongeveer kwart voor tien terugkeerde. Mantje: „Het valt met mee iets tegen de ziekte te doen, maar als er niets ge beurd weten we zeker dat het fout gaat. In Frankrijk en Engeland zijn al miljoe nen iepen aan de agressieve ziekte dood gegaan. Het enige wat we kunnen doen is het verwijderen van de ernstig zieke en dode iepen die op Texel staan. Dat zo'n maatregel zin heeft, is nu goed te zien. Een eindje verderop staat in het dorp een dode boom die Waarschijnlijk de haard van de besmetting is geweest. Het was een ware broedplaats van de kevers, we troffen er honderden aan. Als de dieren groot genoeg zijn, zwermen ze uit en daarbij zijn de iepen die het dichtst in de buurt staan het eerste slachtoffer. Bij de bestrijding van de ziekte proberen we de levensmogelijk heden van de iepespintkever zo klein mogelijk te maken. Hoe minder zieke en dode bomen, hoe kleiner de kans dat er broedplaatsen van kevers ontstaan". De heer Mantje vertelt dat op Texel het Staatsbosbeheer is belast met de be strijding van de iepziekte. Iedere grond eigenaar heeft er belang bij dat kwij nende en dode iepen worden wegge haald, want ze vormen een gevaar voor de gezonde bomen in de omgeving Medewerking Wat moet er gedaan worden als men denkt ïepziekte in z'n bomen te hebben? „Men neemt contact op met het Staats bosbeheer op (02228) 227 en dan zorgen wij er voor dat de bomen Worden ge rooid als dat nodig is op onze kosten. In de regel wordt het hout verbrand maar als men dat wil, mag men het hout ook houden. Het is dan wel nodig dat de bast van de stam wordt verwijderd, want an ders leggen de kevertjes hun eitjes als nog in het opgeslagen (dode) hout en De winnaar van het Texelse Bedrijfs- en Zomeravond voetbal, de Jonge Agra riërs, nam zaterdag 28 augustus deel aan de wedstrijden om het kampioen schap van Noordholland. Verder namen deel de kampioenen van de rayons Den Helder, Wieringen, Enkhuizen, Hoorn, Alkmaar 1. Alkmaar 2 en Zaanstreek. Texel was ingedeeld in Groep A met Den Helder, Enkhuizen en Alkmaar 1 De eerste Wedstrijd tegen Den Helder werd gewonnen met 10. Ook wonnen ze de tweede wedstrijd tegen Alkmaar 1 (10). De wedstrijd tegen Enkhuizen hverd tenslotte met 30 gewonnen. Texel werd zodoende kampioen van groep A. Om 4 uur moesten zij aantre den tegen de winnaar van groep B: Wie- ringen. Reeds vroeg in de wedstrijd wis ten de Texelaars door een strafschop de stand op 10 te brengen. Hoewel Texel toch wel enigszins sterker bleek dan Wieringen wisten de Wieringers terug te komen en de stand gelijk te brengen. Texel kreeg nog enige scoringskansen maar het was toch Wieringen dat het winnende doelpunt wist te scoren. Dit kwam mede doordat de Agrariërs zich teveel op eigen helft lieten terugdringen en niet massaal aanvielen. Toch heeft Texel met zijn tweede plaats een mooi resultaat behaald, voor al door de eerste wedstrijd tegen het pri ma elftal uit Den Helder te winnen. Al met al was het een mooie dag en was alles goed georganiseerd door rayon Alkmaar. blijf je nog met het probleem van de broedplaatsen van de kevers zitten. Het volgend voorjaar zullen de open plaat sen opnieuw worden ingeplant, waarbij 80% van de begrotingskosten wordt ver goed. Vanzelfsprekend zullen daarbij geen iepen worden ingeplant. Het hangt een beetje van de bodemgesteldheid af /Welke boomsoorten dan gebruikt zullen worden". Geen rooiplicht In tegenstelling tot de situatie bij de bestrijding van perevuur is men niet verplicht besmette iepen te laten rooien. De heer Mantje verwacht echter niet dat de bestrijding van de ziekte op gebrek aan medewerking zal stuiten. „Het is in het belang van de eigenaars van de bo men en de hele gemeenschap dat deze ziekte wordt tegengegaan. Iedereen kan zien wat er gebeurt als er niets wordt gedaan. Bomen zijn op ons winderige eiland een kostbaar bezit. Dat begrijpt iedereen en daarom verwacht ik geen problemen". DE COCKSDORP In het rooster voor voetbaltraining en gymnastiekles sen van SVC zijn enkele wijzigingen aangebracht. De regeling luidt thans als volgt: Voetbaltraining: Dinsdags 18.30 - 20 30 uur le elftal Donderdags 18.30 - 20.30 uur senioren Vrijdags 18.30 - 19.30 uur pup A en B Vrijdags 19 30 - 20.30 uur junioren Gymlessen maandags 13.45 - 14.45 uur: demes zonder toestellen 14 45 - 16 45 uur: jongens 6 t/m 8 jaar 16.45 - 17.45 uur: meisjes 8 t/m 9 jaar 18.00 - 19.00 uur' jongens 9 t/m 11 jaar 19.00 - 20.00 uur: jongens 12 t/m 15 jaar 20 00 - 21.00 uur: heren Vrijdags: 15 30 - 16.30 uur; kleuters 4 t/m 5 jaar 16.30 - 17.30 uur: meisjes 6 t^m 7 jaar 17.45 - 18.45 uur: meisjes 10 t/m 11 jaar 19 00 - 20.00 uur. meisjes 12 t/m 13 jaar 20 00 - 21.00 uur: dames met toestellen Volleybal: 19.00 - 20.00 uur: jongens en meisjes 20 00 - 21.00 uur: dames 21.00 - 22.00 uur: heren Programmawijziging. ZDH heeft één team teruggetrokken zodat ZDH 1 in de le klas komt te ver vallen. ZDH 2 wordt nu ZDH 1 in de 2e klas. ZDH 3 wordt nu ZDH 2 in de 3e klas. Programma woensdag 1 september: 18.30 u.: F.C. Knudde-Topido 19.15 u.: F.C. Vergiet-Brand^veer 20 00 u.: Dubbeldik-Casino 20.45 u.: Reizenboetiek-JKM 21.30 u.: Texel-ZDH 2 Tijdwaarneming: Tex Boys 1. Commissiedienst: C. Bonne. Programma donderdag 2 september: 18.30 u.: Koffiebar 2-S.V. Amro 19.15 u.: Jelleboog-Nioz 20.00 u.: Koffiebar 1-Oosterend 1 20.45 u.- De Zwaan-'t Galjoen 21.30 u.: ZDH 1-Rab Tijdwaarneming: JKM. Commissiedienst: F. Schellingei Een 72-jarige vrouw uit Amsterdam werd gisteren op het Westerslag aange reden door een Duitse automobiliste De wandelende vrouw werd geraakt en liep lichte kwetsuren op. Het meisje dat de aanrijding veroorzaakte bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Een mogelijk met explosief materiaal gevuld voorwerp werd zaterdag door een vakantieganger in De Koog bij het politiebureau aldaar afgeleverd. Ver moedelijk is het een rookbom of mar- keerprojectiel. Het ding gaat naar de mijnopruimingsdienst. Een Mercedes van een Duitse vakan tieganger die zaterdag aan de Wilhelmi- nalaan fout geparkeerd stond, werd in opdracht van de politie weggesleept door de takelwagen van garage Kaczor. De politie stalde de wagen nabij het bu reau waar kort daarna de eigenaar van de auto verscheen. De man bleek zeer verbolgen en beweerde dat ter plaatse geen sprake is van een parkeerverbod. Toen hij er op gc^vezen werd dat de stoeprand aldaar van gele verf is voor zien ter aanduiding van het verbod stel de hij er prijs op eerst zelf te onderzoe ken of dit werkelijk het geval was Na enige tijd keerde hij terug met de mede deling dat hij inderdaad fout was ge weest, regelde de boete en sleepkosten en vertrok met zijn auto. Nabij het boswachtershuisje aan de Mokjweg botste vrijdagavond een twee tal auto's. Beide wagens werden ernstig beschadigd. De inzittenden waren mi litairen, gelegerd op het Amfibisch Oe fenkamp. De bestuurders reageerden beiden positief op een blaasproef. Ze werden overgedragen aan de marechaus see Op verzoek van de Texelse politie werd in Amersfoort de aldaar woon achtige 31-jarige J. van A. aangehouden en naar Texel overgebracht. De man is in De Koog ingesloten. Hij wordt ver dacht van een combinatie van diefstal en verduistering. Alvorens naar Texel op vakantie te gaan had hij in Utrecht een caravan ge huurd en verscheen hiermee op het ei land Hij maakte Texelaar R. wijs dat de caravan zijn bezit was en kort daarop *werd de koop annex verkoop gesloten Dezelfde nacht evenwel verscheen Van A. in alle stilte bij de, nu in het bezit van R. zijnde caravan. Hij koppelde deze achter zijn auto en vertrok spoorslags naar de overkant. In Utrecht leverde hij de tweewieler weer af bij het ver huurbedrijf. Terug in Amersfoort werd hij terstond in de kraag gevat voor een nu onvrijwillig verblijf op Texel en om er enkele pijnlijke vragen te beantwoor den. OUDESCHILD De 56-jarige heer L. Schouten uit Oudeschild en zijn echtge note N Schouten-Roeper zijn gewond geraakt bij de treinbotsing die zich maandagochtend vroeg in Frankrijk voordeed. Zoals bekend botste de naar Nederland terugkerende Zonexpresse op een vrachtauto, wat een ontsporing met enorme ravage tot gevolg had. Het echt paar Schouten was er niet bijzonder ernstig aan toe maar opname in een Frans ziekenhuis was noodzakelijk. Zij zijn daar inmiddels ontslagen en worden morgen op Texel verwacht. In een brief aan het college van B. en \V. heeft het Pakt-raadslid Cor Ellen er de aandacht op gevestigd dat er nodig dient te worden begonnen met het aan- ö-ïi brengen van sanitaire voorzieningen op het haventerrein van Oudeschild. De heer Ellen maakt melding van het feit dat het de bezoekers van alle kanten naar de zin wordt gemaakt maar dat men op dit punt te kort schiet. „Het gemak van Rijkswaterstaat Texel om de enige openbare sanitaire voorzie ning voor de haven weg te halen en er' L niets voor terug te zetten weegt niet op tegen het ongemak van de havenbezoe kers", aldus Ellen in zijn brief. Hij zegt deze handelswijze als zeer storend aan Bp te merken en wil het college in overkve-||| ging geven deze zaak bij het eerstvol gende onderhoud met Rijkswaterstaat aan de orde te stellen. Ellen spreekt ten-j slotte de hoop uit dat er een volgendi seizoen op de haven tenminste één tijde lijke toiletwagen wordt opgesteld met daarnaast één permanente voorziening; op het haventerrein. Het Hoornder feest dat wordt gehou den op 11 september, zal plaatsvinden op het bouwterrein tegenover Den' An- del. Na muziek van de toren moeten de deelnemers aan de allegorisch optocht zich om kwart over negen verzamelen. Na een rondgang door het dorp is er om 10.45 uur „nat werk" voor de leeftijds groep 12 en 13 jaar, gevolgd door de groep 16 tot 30 jaar. Het middagpro gramma begint met een demonstratie van de drumband waarna om 14.00 uur de leerlingen van de eerste en tweede klassen de gelegenheid krijgen eikaars krachten te meten Hierna komen om 15.00 uur de derde en vierde klassers en daarna de vijfde en zesde klassers aan bod De leeftijdsgroep 14 en 15 jaar komt in aktie om 15.30 uur waarna het middagprogramma wordt besloten door deelnemers van dertig jaar en ouder. Om half acht wordt in de dorpsstraat een competitie gehouden waaraan groe pen van vijf personen kunnen deelne men. Zij kunnen zich ter plaatse bij de jury opgeven. Op zondag 12 september is er een wedstrijd ringsteken. Deelnemers dienen zich vóór deze datum op te geven bij F. Bakker, telefoon 369. De bejaardentocht vindt plaats op za terdag 18 september, belangstellenden kunnen contact opnemen met A. C. v. d. Gaag, telefoon 383. In de week 30 augustus - 3 september houdt de feestcommissie haar tweejaar lijkse inzameling. DEN HOORN ZDH houdt vrijdag avond a s. na afloop van de training een vergadering over het zaal- en veldvoet- bal in de nieuwe competitie. Ook dona teurs zijn welkom. Men komt bijeen in „De Spil" om ongeveer 20.30 uur. lir lk( 'ex '00 len 1 an an 1,£ ief Bc ia£ J.0 3.3 lerc 1.0 )t_ TC red ram ra D< tat mi en lts erl ere ik e: ek :rt ei i c dj: DINSDAG 31 AUGUSTUS De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het raadhuis. De laatste dia-avond 'Mooi Texel' wordt gehouden in de Hervormde kerk van De Cocksdorp. DE KOOG Aan de in hotel De Toe komst gehouden muizenrace werd door 52 muizen deelgenomen. Winnaar werd de witte muis „Thomas" van de bad meesters. De badmeesters kregen der halve de door „De Toekomst" uitgeloof de premie van ƒ100,alsmede de wis selbokaal van Cor Rademaker. De bo kaal krijgt een plaatsje in de prijzenkast van de sociëteit van de studenten in Utrecht. TWeede werd „Amira" (zo ge noemd wegens zijn opvallende ronde neusje) van „In den Grooten Slock". De derde prijs was voor Speedy Babsy van strandpaviljoen De Zeeaster en de vier de plaats werd ingenomen door Topaz van het gelijknamige Toekomst-orkest. Voor de race, een stunt van de strand- wakers, bestond veel belangstelling. De organisatoren en sponsors kennende zal het niemand verbazen dat het er niet al te serieus toeging. De schijn van een officiële wedstrijd met streng toegepaste reglementen werden echter aardig opge houden. Zo werd de muis Kocky Penha gediskwalificeerd omdat Kocky zich schuldig maakte aan „verleiding en on aangenaam toespreken van de muis". De in witte jas gestoken „Dr. Mut" (student Rob Mutters) legde elke deelnemende muis op een brievenweger om de ge wichtsklasse te bepalen en stelde op voor het publiek onduidelijke wijze vast of sprake was van doping. Een teleur stelling was dat de favoriete muis Walco van de badmeesters het al in de voor ronden liet afweten. Tijdens de dertien manches mochten de muizen door hun sponsors alleen met behulp van een blaaspijp worden aangezet. In de finale waren de blaaspijpen echter verboden en moesten de muizen het helemaal zelf doen. „Dr, Mut" bezig met het keuren van A muizen. De badmeesters besluiten hun geslaag de bewakingsseizoen op Texel (er is di; jaar niemand verdronken) met een af scheidsfeest dat hedenavond in „ft Karseboom" wordt gehouden. Onderdei van dit feest is een rolschaatsrace tuss# dit etablissement en „In den Grootei Slock", aanvang omstreeks 22.00 uur. ft badmeesters hebben voor dit doel viö paar rolschaatsen gekocht. Deelnan* staat open voor ieder.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2