Heeft een boer een „slavenleven"? r „WAT IK ZEGGEN WOU.." Lees* en accentlicht O Praat pas verder over airconditioning: J.D. Schermer bv 9 het r®tring primus Bakker Timmer r LAND BOUW Ruwvoederpositie Niets beters te doen? Waarom was ik er niet? Gemaal niet nodig? Marine-oefening bij Jan Ayeslag CHEMISCH REINIGEN Vraag ons advies ELECTR0HUIS Voor al uw FAMILIEDRUKWERK B.V. v'h Langeveld de Rooij schooltekensysteem Ik twijfel er niet aan of heel wat Texelse agrariërs zullen zich het kerst nummer van „Ons Contact" van een aantal jaren geleden nog herinneren. Hierin tekende een aantal Texelse boe ren het leven als boer. Eén van deze boeren bestond het om te vertellen, dat hij van de 365 dagen, die een jaar telt 300 dagen als vakantiedagen beschouw de. De overige 65 dagen waren dan echte werkdagen. De mening van deze boer deed nog al wat stof opwaaien onder de Texelse agrariërs. De publieke opinie, dat een boer op de meeste dagen van het jaar lang en zwaar moet werken, werd daardoor zo maar omver gegooid. En notabene nog wel door een colléga. We behoeven niet te vertellen, dat de betreffende boer het boerenleven wel erg van de optimistische kant bekeek. Toch kan ik me voorstellen, dat iemand die in hart en nieren boer is tot zo'n uitspraak komt. Dat er nog altijd boeren zijn, die er veel meer voor voelen om het boeren leven eerder als een slavenleven dan als een leven van vakantie houden te zien, bleek me in een gesprek, dat ik onlangs had met een oud-agrariër. Dagen van 13 a 14 uur Het gesprek, waarin deze kwestie ter sprake kwam, begon met de schadelijke gevolgen van de droogteperiode. M'n gesprekspartner vertelde, dat hij daar onlangs over gesproken had met twee onderwijzers. Zij waren er wel van te overtuigen, dat de droogte een enorme schadepost voor de boeren en wel spe ciaal de Texelse boeren betekende. Deze oud-agrariër had (om de zaak nog wat somberder voor te stellen) de op merking gemaakt, dat „ambtenaren" van zo'n droogteperiode geen enkele schade ondervonden. Dat zij rustig konden doorgaan met hun korte werk dagen, vrije dagen en lange vakanties. Met wat gegoochel met het aantal vrije uren per dag, vrije dagen en vakanties kon hij bijna aantonen, dat een onder wijzer praktisch niet aan werken toe kwam. Daartegenover had hij gesteld, dat boeren 6 dagen in de week 13 a 14 uren aan het werk zijn en op de zondag maar een paar uur minder. De werkweek van de boer kwam daardoor op 85 tot 95 uur Wel een heel andere voorstelling van zaken dan in het artikel van de Texelse boer in „Ons Contact" van een aantal jaren geleden. Wat moet je hiermee aan Laat ik om' te beginnen stellen, dat ik van mening ben, dat je met deze manier van discussiëren de zaak van de boeren meer schade dan voordeel toebrengt. Daarover straks nog iets. In de eerste plaats ben ik van me ning, dat de man in kwestie de taak van een ambtenaar en in dit geval van een onderwijzer volkomen onjuist be oordeelt. Een goede onderwijzer maakt heel wat meer uren per dag dan de 5 a 6 uren, die hij in het schoollokaal is. Van zeer nabij weet ik daar iets van af. Ik weet ook, dat het beroep van on derwijzer zo slopend kan zijn, dat men aan het eind van de week hard aan een paar vrije dagen toe is en dat men het in veel gevallen zonder vakanties niet zou uithouden. Tegen m'n gesprekspartner heb ik dan ook gezegd, dat de meeste boeren niet graag de taak van de onderwijzers zouden overnemen. En wat voor de on derwijzers geldt is naar mijn mening ook van toepassing voor veel andere ambtenaren. Het misverstand ten aanzien van de werktijd van de boer in doorsnee is naar mijn mening even groot als dat van de werktijd van de onderwijzers. Dagen van 13 a 14 uren M'n gespreks partner was een pienter man, maar hier is hij er finaal naast. Ik ben er van overtuigd, dat heel veel boeren het klaar spelen om het normale dagelijkse werk in 8 a 9 uur klaar te krijgen en die zeker op de zondag niet de hele dag aan het werk zijn Om nog niet eens te spreken van akkerbouwers, die als re gel op de zondag vrij zijn en in veel ge vallen de vrije zaterdag ook reeds als regel hebben ingevoerd. In het nadeel van de agrariërs Hiervoor stelde ik, dat een op deze wijze gevoerde discussie de boeren meer schade doet dan voordeel brengt. Het beeld van de „slovende" boer, (die al tijd moet werken en geen tijd voor an dere dingen heeft) is er de oorzaak van, dat het beroep van landbouwer heel lang laag op de maatschappelijke lad der heeft gestaan. Ik geloof, dat daar, mede door het werk van Public Rela tions langzaam aan verandering in be gint te komen. Ik wil nog (wel wat verder gaan Een boer, die werkelijk werktijden van 13 a 14 uur per dag nodig heeft om aan de kost te komen, doet er goed aan zo gauw mogelijk het boer-zijn er aan te geven. De mogelijkheid om een ander beroep te vinden, is niet groot. Ik ben echter geneigd te zeggen, dat iedere andere mogelijkheid om aan de kost te komen voor zo iemand beter is dan nog langer boer te blijven. Ik meen name lijk, dat in zo'n geval duidelijk blijkt, dat zo iemand het boer-zijn eenvoudig niet in de vingers heeft Ja maar, je bent zo gebonden Ik vlei me met de hoop, dat heel veel boeren het met me eens zullen zijn, dat het inderdaad onjuist is om een agra rische werkdag op 13 a 14 uur te stel len. Er zullen echter heel weinig agra riërs de man met de 300 vakantiedagen kunnen volgen. Als nadeel van het boer-zijn wordt veel meer de „gebondenheid" als de duur van de werkdag genoemd. Ik ge loof, dat we dit inderdaad één van de grootste bezwaren van het boer-zijn en speciaal van het veehouder-zijn kun nen noemen. Toch blijkt, dat lang niet iedere veehouder die gebondenheid als een groot nadeel ziet. In een enquête, die het Landbouw Economisch Instituut (het L.E.Ion langs gehouden heeft onder een flink aantal melkveehouders, bleek, dat 10% van de ondervraagden de gebondenheid een groot bezwaar vonden, 40% van de ondervraagden voelden zich door het bedrijf sterk gebonden. De rest van de ondervraagden voelden de gebonden heid niet als een bezwaar of voelen zich zelfs helemaal niet gebonden. In de ge vallen, waarin men zich gebonden voelde, zag men die gebondenheid meer als een bezwaar voor het gezin dan voor zichzelf. Eerlijk gaf men toe, dat men de voordelen van het boer-zijn groter vond dan het nadeel van de gebonden heid. Tussen haakjes kunnen we nog vertellen, dat de veehouders met een ligboxenstal (en dit betekent vrijwel altijd een groot aantal melkkoeien) zich minder gebonden voelden dan hun col lega's met een grupstal. Tenslotte Het is beslist niet nodig om het voor te stellen als de dichter in het verleden deed met z'n dichtregels: „Hoe genoeg lijk rolt het leven des gerusten land- mans heen". „Dat „genoeglijke" klinkt wat al te suikerachtig. Ik ben er echter van overtuigd, dat er nog altijd heel veel boeren zijn, die de conclusie van dezelfde dichter, (dat de „landman" z'n lot niet wil ruilen voor een konings kroon) nog altijd onderschrijven. Ik denk in dit verband aan de boer, waar ik in het verleden heel dikwijls met excursies van boeren en boerinnen kwam. Als er van de zijde van de be zoekers klachten kwamen over de lange werktijden en de gebondenheid van de boeren, dan kwam de bedoelde boer altijd met dit verhaal. Hij was een aantal jaren bestuurder geweest van één van de Texelse Water schappen. „Als ik dan het werk van ons personeel aan wegen, sloten of dij ken bekeek, dan dacht ik altijd: Wat ben ik blij, dat ik boer ben en niet de hele dag bezig behoef te zijn met dit alsmaar zelfde werk". C. van Groningen. De wintervoorraad hooi en stro is op Texel dit jaar bijzonder slecht. Per dag heeft een koe 6 kg droge stof nodig en er is 5 kg beschikbaar, aldus de Texelse Courant van 24 augustus j.l. Zo op het eerste gezicht lijkt dat nogal mee te vallen, maar deze cijfers hebben wel wat nadere toelichting nodig. Voor een normaal dagrantsoen heeft de koe 9 kg droge stof uit ruwvoer no dig. Het kan echter ook met 6 kg, als het resterende wordt aangevuld met kracht voer. De laatste gegevens wijzen uit dat er gemiddeld 4,5 kg droge stof voor de winter aanwezig is. Globaal is er dus 50% hooi en kuilgras geoogst en er is 75% van de minimale hoeveelheid aan wezig. Het ministerie vergoedt nu de boot- kosten voor hooi en stro maar beide ar tikelen zijn bijna niet te koop of tegen zeer hoge prijzen. Hooi uit Engeland kost ƒ550,per ton, stro uit Denemar ken ƒ300,Deze hoge bedragen zijn hoofdzakelijk aan de transportkosten te wijten. Voor deze prijzen is het verstandiger vee af te slachten. Suikerbietenkoppen Niet zo ver van huis, o.a. in de Wie- ringermeer staan duizenden ha suiker bieten. De besturen van de landbouw organisaties willen nu onderzoeken of de bietenkoppen tegen betaalbare prijzen naar Texel kunnen komen. Een deputa tie van de besturen is maandag j.l. in de Wieringermeer geweest om te onderzoe ken of er massaal op dit gebied iets kan gebeuren. Daarbij spelen de vraagprijs en trans portkosten natuurlijk een grote rol. Wij dachten in eerste instantie dat één ha bietenkoppen met transport, inkuilen, plastic etc. maximaal ƒ1000,mag kos ten. Wij stellen voor binnenkort een opi- BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In oude tijden zei men: geef het volk brood en spelen. Maar deze „spelen" (ik bedoel de muizenrace in hotel De Toe komst), daar zeg ik hartgrondig „bah!" tegen. Kunnen de heren badmeesters hun tijd niet beter besteden? J. C. Mantje-Bloos, De Koog Als oud-bestuurder van Waalenburg lijkt het me goed op een paar onjuist heden te wijzen voorkomende in het ar tikel in de Texelse Courant van 20 au gustus j.l. inzake het bouwen van een nieuw gemaal bij Krassekeet. Daarin wordt o.m. gesteld dat Waalen burg zijn overtollige water perst in de waterlopen van 't Noorden. Dit is ten ene male onjuist. Waalenburg perste het water in zijn eigen boezem waarbij nim mer het door de provincie toegestane peil is overschreden. Hooguit is er van enige kwel in Het Noorden sprake ge weest. Verder wordt er in het artikel gezegd dat tijdens een stormachtige periode er soms weken zijn dat er niet gespuid kan worden. Dit bestrijd ik ten zeerste. Dit verschijnsel deed zich tijdens mijn be stuursperiode elk jaar slechts een paar maal voor gedurende hooguit één hoog watertij. Door de volledige inzet van wijlen de heer Kloosterman (en dit mag nog wel eens gezegd worden) was er geen sprake van dat de sloten in Waal enburg tot de rand toe vol kwamen te staan. Eén uitzondering moet daarbij worden gemaakt en dat was bij een ex treme regenval van 93 millimeter in 24 uur Of de waterstand in Waalenburg beter beheert kan worden door de bouw van een nieuw gemaal ergens bij de molen in Het Noorden, betwijfel ik. doch kan ik niet beoordelen aangezien ik daar geen gegevens over heb. (Gelukkig). NASCHRIFT: Uw twijfel over de noodzaak van het gemaal bij Krassekeet wordt door het Waterschap Texel (uiteraard!) niet ge deeld. Het is inderdaad overdreven om te spreken van een wekenlange periode waarin niet kon worden gespuid wegens de hoge stand van de Waddenzee, maar het komt de laatste jaren wel steeds va ker gedurende één of twee dagen voor. De vorige herfst kon vijf dagen achter een niet worden gespuid en liepen de sloten in Waalenburg over, zoals ieder een heeft kunnen zien. Uit het overzicht van waterstanden over een groot aantal jaren blijkt dat dit verschijnsel steeds vaker voorkomt, een gevolg van de lang zame stijging van de zeespiegel. Vooral met het oog op de toekomst is daarom het gemaal nodig, Red. niepeiling onder de Texelse boeren te houden, of hiervoor animo bestaat, Theo Witte Voor de vervoerskosten van ƒ30,per ton met de boot is Theo Witte, Gente- weg 2, Oosterend als coördinator aange wezen. Het is de bedoeling dat de faktu- ren bij Theo terechtkomen, waarop de vergoedingen periodiek zullen worden uitgekeerd. Het spreekt natuurlijk van zelf dat alleen hooi en stro, aan de vaste wal aangekocht, in aanmerking komt voor de vergoeding. C. W. Hin, secr. Gez. Landbouworg. Op de laatstgehouden vergadering van de raadscommissie voor financiën was ik niet present. In een brief had ik uiteengezet, waarom ik het niet nodig vond deze vergadering bij te wonen, maar deze brief is door de voorzitter niet geheel voorgelezen, waardoor ook in het verslag in de krant niet duide lijk werd wat de redenen van mijn af wezigheid waren. Aangezien dit be vreemding heeft gewekt, wil ik graag langs deze weg alsnog zelf voor uitleg aan het publiek zorgen. Mijn brief luidde letterlijk „Bij brief van 12 augustus j.l. werd de Raadscommissie van financiën uit genodigd voor een spoedeisende open bare vergadering om te komen tot de vaststelling van een advies inzake de baatbelasting. Gelijktijdig is een voorstel over de baatbelasting aan de leden van de Ge meenteraad verzonden ter behandeling in de vergadering van 31 augustus a.s. Ten aanzien van deze gang van zaken wil ik het volgende opmerken Gegeven de situatie kan ik er begrip voor hebben dat in bepaalde omstan digheden een spoedeisende vergadering noodzakelijk is. Dat in dit geval de termijn tussen uitnodiging en het hou den van de vergadering twaalf dagen bedraagt, ontneemt alle waarde aan de kwalificatie spoedeisend. Ik veronder stel dan ook dat deze termijn meer is bepaald door de afwezigheid van de burgemeester/voorzitter dan door de feitelijke omstandigheden. Indien deze veronderstelling juist is, wekt dit de in druk dat geen vervanger voor deze funktie beschikbaar is, hoewel hierin formeel toch is voorzien. Hierdoor is het termijn voor advies uitbrengen en de behandeling in de Raadsvergadering veel te kort gewor den. Hierin is dan ook wellicht aanlei ding gevonden om het reeds geformu leerde standpunt van B. en W. als voor stel aan de Raad te verzenden. Hierdoor wordt iedere waarde van een uit te brengen advies door de commissie ge degradeerd tot een formaliteit. Met dit als gegeven, heb ik er geer behoefte aan om deel te nemen aan de besprekingen terzake, omdat een derge lijk „advies" niet de waarde van de presentiegelden zal vertegenwoordigen. Ik acht het een normale procedure dat de raadscommissie(s) worden ge raadpleegd voordat het college van B en W. haar standpunt bepaalt in eer. prae-advies aan de Raad, waardoor aac de commissies de grootst mogelijke waarde kan worden toegekend tegen de laagste kosten". J. C. Dros, Den Burg. Maandags gehaald, vrijdags klaar. STOOMWASSERIJ „TEXEL" Telefoon (02220) 2634 Oudesohild Twee RGS spotjes, van adaptor voorzien en aan mini-rail geklipt. leveren levendig accentlicht en goed gericht leeslicht. Behalve voor de mini-rail ook uitvoeringen leverbaar voor plafond- en wandmontage (type AGS) RGS basisarmatuur io wit, oranje, bruin of zwart met aluminium manchet: *1. 46.50 Afschermkapje GGS 01 eveneens io wit, bruin of oranje n. 12.95 rotrlng heeft speciaal voor schoolgebruik het primus program ma ontwikkeld. Een kompleet tekensysteem met de beroemde rotring kwaliteit. Er zijn tekenplaten, pennen, pennensets, pas sers, linialen, driehoeken en gradenbogen. Inkttekenen is nu netzo eenvoudig als met potlood. r®lTing primu/, precisie voor op school. Verkrijgbaar bij uw vakhandelaar: vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel Wij zijn namelijk Carrier dealer En Carrier is naast 'uitvinder' van de airconditioning tevens 's werelds meest vooraanstaande fabrikant op dit gebied. Carrier - en daarom ook wij - kunnen u dus haarlijn vertellen wat airconditioning is. hoe het werkt, wat het biedt (o.a.: een stijgende produktiviteit - hogere aankopen - een langere levensduur van goederen en materialen), en wat er allemaal voor 'doorgaat' We kunnen 'ons verhaal' bovendien waarmaken door vakkundige installaties. Vraag rustig om het bewijs. Het Amfibisch Oefenkamp De Mol deelde mee dat op woensdag 1 septem ber een oefening zal plaatsvinden op hei Jan Ayeslag nabij paal 12. Er zal bij de ze oefening gebruik gemaakt worden van helicopters die zullen landen bij d( parkeerplaats aldaar. Voorts zullen rub berboten bij deze oefening gebruikt wor den. De preciese tijden zijn 's middag: ru van 2 tot half 5 en 's avonds van kwar voor negen tot half elf. Alle belangheb benden /wordt verzocht rekening mei ge! deze oefening te houden. ku de lai de hjl 1 dei do< £,:'t Sb rit J. D. Schermer &.V. Swanendael 7 Heiloo. tel. (072) 3 06 dn Vertegenwoordiger Schoo-Bakker (Texel) tel. 4198 - 3229 M nr 1 terwerold in «ircofldiUoninfl als u weet wat eronder verstaan wordt door Ook heden ten dage wordt er op schepen getimmerd. Maar de tijd, dat onze vloot werd gebouwd door scheepstimmerlieden, is mét de Gouden Eeuw verdwe nen. De trots van een zeevarend volk, hechtgetimmerde driemasters en galjoenen, fregatten en schoeners.... gelopen op de klippen van vooruitgang en efficiency. Uw Echte Bakker boft, dat hij met zijn ambacht in de veilige haven van de publieke waardering ligt Den Burg - De Koog - Oudeschild tlOc; De an ?ro Ie liet L iro iwe '00

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 4