Cjrorn /warLrjexel'S mmi nart-, -sstrrtswr Raad wilde geen wijziging in systeem baatbelasting Motie van J. C. Dros kreeg geen steun nutv/pQQfbonk GROTE MODE VOOR KLEINE MENSEN Sportshop - Kindershop Feestende badmeesters uit de bocht TAXI (02220) 2000 Man van steiger gevallen Katten in klem De Waal viert feest op 25 september Baatbelasting kan worden afgekocht VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 89e JAARGANG No. 9106 OPLAGE 5200 EXEMPLAREN 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RooU n u_ o t Ti* Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ce. L on 7 m 7*7 Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, Do 1 J. I /]f l/l SI 50 cent Incasso; lo. 40 cent, Een poging van het raadslid J. C. Dros om een ingrijpende verandering aan te brengen in het door B. en W. voorgestelde systeem van baatbelasting heffing, is mislukt. Dros lanceerde in de dinsdagavond gehouden raadsver gadering het plan om baatbelasting te heffen volgens een voor elk perceel gelijk tarief pus een toeslag per gebruikte kubieke meter gas. Een door Dros ingediende motie van die strekking werd echter niet gesteund en derhalve verworpen. Met de stem van Dros tegen werd het voorstel van het college aangenomen. Dros vond de baatbelasting volgens het door B. en W, voorgestelde systeem in menig opzicht onbillijk. Volgens hem klopte het ook niet met de afspraken die in 1974 zijn gemaakt, waarbij ervan zou zijn uitgegaan, dat alle aansluitbare percelen in gelijke mate zouden worden belast. Volgens het voorstel van B. en YV. zal er sprake zijn van verschillen in belastingbedragen. Het laagste tarief is ƒ14,per jaar en het hoogste ƒ1200, Volgens Dros hebben dergelijke ver schillen geen verband meer met het meer of minder gebaat zijn. Het door wethouder Nauta voorge stelde, maar later weer ingetrokken idee (het geld voor de gaspijp verkrijgen door hogere onroerend goed-belasting plus een omslag per gebruikte m3 gas) had hem meer aangesproken, maar in dat geval zouden ook degenen die nooit van het gas zullen kunnen profiteren meebe talen. Het meest redelijk zou het volgens Dros zijn, het geld voor de gaspijp uit sluitend uit een hogere gasprijs te halen. Maar daartegen zijn praktische bezwa ren, want de hoge aanloopverliezen zou den een zeer hoge gasprijs veroorzaken en de wel gebate maar nog niet aange sloten percelen zouden niet meebetalen. Dros vond zijn voorstel, een combinatie van een en ander, daarom beslist de moeite waard. Voorfinanciering De toeslag op de gasprijs zou niet ho ger dan 10°/o moeten zijn. De tekorten in de beginperiode (weinig aansluitingen) zouden uit de algemene middelen moe ten worden gedekt, waardoor de pot van de algemene middelen zou gaan functio neren als voorfinancieringsbank. Wat in de eerste jaren wordt toegelegd ontvangt men later terug. Door een deel van de belasting te heffen via het gasverbruik zou ook tegemoet worden gekomen aan de onredelijkheid dat huizen die in de toekomst worden gebouwd, buiten de be lasting vallen. Het enige verschil in be lasting dat Dros aanvaardbaar zou vin den was ter compensatie van hogere kosten als men aan een transportleiding (in het buitengebied) ligt. Dros vroeg het college de behandeling van de baat belastingkwestie uit te stellen om ver gelijking met zijn voorstel mogelijk te maken. Voorzitter Sprenger liet de vergade ring geruime tijd schorsen om zich met zijn collegenoten en ambtenaren over dit voorstel te beraden. Daarna liet hij we ten dat het voorstel Dros strijdig was met de destijds gemaakte afspraken: baatbelasting en gastarieven die gelijk moeten zijn met die van het vasteland. In tegenstelling tot Dros vond de burge meester de verschillen in tarieven re delijk en in goede verhouding staan tot de mate van gebaat zijn. Wie een groot gebouw wil kunnen verwarmen, betaalt meer baatbelasting en het tarief voor een zomerverblijf is laag omdat daar slechts een deel van het jaar gas wordt gebruikt. Er is dus rekening gehouden met de inhoud en de feitelijke duur van het ge bruik. „Gebaat zijn" betekent overigens niet het feitelijke gebruik maar de mo gelijkheid om te gebruiken. De baatbe lasting is een vergoeding van een moge lijkheid die er vroeger niet was. De voor zitter ontkende dat in 1974 is afgespro ken dat het toen genoemde gemiddelde tarief ongeveer voor ieder gelijk zou zijn. Al sloot hij niet uit dat sommigen dat wel zo hebben opgevat, waaronder de heer Dros die toen in het college zit ting had. Dros hield echter vol dat het/in 1974 wel degelijk de bedoeling was een vrijwel gelijk bedrag voor iedere aan geslotene te berekenen en zei dat de toenmalige wethouders Daalder en Jou- stra hem dat onlangs nog hadden beves tigd. Hij wilde beslist niet akkoord gaan met de nu voorgestelde grote verschil len. Met name het lage tarief voor een zomerhuisje wees hij van de hand omdat juist in die sector de meeste belangstel ling voor gas zal bestaan en recreatie woningen bovendien tegenwoordig haast elk weekend bezet zijn. Met behulp van secretaris Beemsterboer zette Dros een motie in elkaar waarin zijn voorstel was vervat, maar niemand was bereid steam te geven. Niet blij Overigens toonden de meeste raadsle den zich niet enthousiast over de vorm van baatbelasting zoals nu besloten en met terugwerkende kracht per 1 januari 1976 ingaat Daan Welboren (Pakt) vond het maar een star systeem en ging slechts akkoord, omdat hij geen andere moge lijkheid zag. Hij wees erop dat slechts een deel van de huidige gemeenteraad verantwoordelijk is voor de beslissingen die in 1974 zijn genomen en waarop men nu moet voortborduren. Hij drong er bij het college op aan te blijven trachten de gaspijp door de Waddenzee uit de alge mene rijksmiddelen betaald te krijgen, zodat de baatbelasting kan vervallen. Ook Tine Vlas-van der Vlies van de WD verlangde dat. Jan Witte (SCF) vond het opmerkelijk dat een minister die deel uitmaakt van een kabinet die de rechtvaardigheid en nivellering zo hoog in zijn vaandel heeft geschreven, de Texelaars extra laat betalen Mr. Sprenger was het daar mee eens. Hij beloofde de minister te zullen blijven bewerken. Duur buitengebied L. J. Weijdt van Texels Belang, die in de raadscommissie voor financiën al uitgebreid op de kwestie was ingegaan en informatie had gevraagd, twijfelde eraan of de 30% „korting" die bewoners van het buitengebied op de baatbelasting hebben wel toereikend is om de veel ho gere aansluitkosten die zij hebben te compenseren. Hij kreeg te horen dat het lagere bedrag slechts de kosten van het reduceerventiel (ƒ450,—) vergoedt. De over het algemeen veel langere leiding naar het huis moet zelf worden bekos tigd. Wethouder Zuidewind vond dat niet onbillijk. Het geldt ook voor andere nutsvoorzieningen, zoals elektriciteit en water en het is een van de gevolgen van de wijze waarop men in het buitengebied heeft gebouwd en nog bouwt: op grotere afstand van de weg. Voorlichting De bewoners van het buitengebied zijn overigens nog niet ingelicht over de voorwaarden waaronder zij kunnen aan sluiten. Wethouder Zuidewind zei dat hij juist had gesproken met directeur Metz van het gasbedrijf De Liefde: de infor matie komt binnenkort. Tot dusver was In de nacht van dinsdag op woensdag even na 2 uur is een Volkswagenbusje van het Utrechtse Studenten Corps op de Californiëwcg met hoge snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De boom knapte af en het bus je werd onherstelbaar beschadigd. Van de zeven inzitenden werden er minstens MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds het er niet van gekomen, omdat men eerst de kernen (waar in korte tijd de meeste aansluitingen konden worden ge maakt) heeft aangepakt. Bovendien wa ren de reduceerventielen niet leverbaar Zuidewind kon alvast zeggen dat het la ten aanleggen van de gasleiding naar huis ƒ15,per meter kost. Wie zelf de sleuf graaft, betaalt ƒ10,50 per meter. Jan Witte had in de commissievergade ring vorige week een bedrag van ƒ3, per meter genoemd, maar daarmee be doelde hij de leiding van hoofdgebouw naar eventuele bijgebouwen, dus né de gasmeter. Als in het buitengebied twee of meer huizen dicht bijeen staan, kun nen deze op één reduceerventiel worden aangesloten Weijdt berekende dat het voor sommi ge bewoners van het buitengebied een dure grap wordt. Wie 100 meter van de weg zit, betaalt al met al zo'n 2.000 gul den om aangesloten te worden. drie gewond. De chauffeur (G.A. uit Utrecht) liep onder meer een gebroken knieschijf op. Het gezelschap vierde feest ter gele genheid van de afsluiting van het bad seizoen en was van een café in Den Burg opweg naar een strandpaviljoen bij paal Y7. In de bocht bij hotel Califomie reed de chauffeur rechtdoor waardoor hij met een snelheid van omstreeks 80 kilometer de bomen inreed en ook het naambord van het hotel vernielde. Een met de bad meesters bevriende Texelaar zorgde er voor dat het busje naar de kant werd getrokken, waar het de volgende dag door garage Kikkert werd afgehaald. De badmeesters lichtten pas de volgende ochtend de politie in. In hoeverre de me dedeling dat de chauffeur niet had ge dronken op waarheid berustte, kon toen niet meer worden nagegaan. Op dat mo ment waren de meeste gewonden al met de eerste boot naar het vasteland ver trokken; alleen de chauffeur die niet in De 50-jarige bouwvakker Otto Mak- kinge, in dienst van Jorritsma betrok ken bij de bouw van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap aan de Emma- laan, stortte woensdagochtend van de eerste verdieping naar beneden en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bij het verlengen van een steiger ver loor hij het evenwicht. Hoewel de toe stand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, bleek in „Parkzicht" dat de kwetsuren meevielen. Bij camping Loodsmansduin werden drie, kennelijk door stropers geplaatste wildklemmen gevonden. Deze hebben af schuwelijk dierenleed veroorzaakt want twee katten hebben er urenlang ingeze ten. De katten hadden zo ernstige ver wondingen aan de poten opgelopen dat ze moesten worden afgemaakt. Viering 1-jarig bestaan dorpshuis DE WAAL Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van het gemeenschaps centrum in De Waal wordt zaterdag 25 september een groots volksfeest gevierd. Het begint 's morgens met kinderspelen (uitsluitend voor kinderen uit De Waal) en voor de middag staat een zeskamp op het programma, waarbij diverse uit zes man bestaande ploegen elkaar op allerlei gebied zullen bestrijden. 's Avonds wordt in de zaal van De Wielewaal een concert gegeven door de muziekvereniging „Excelsior" uit Oos terend en het Texels Mannenkoor, ge volgd door bal,met muziek van het duo Siko In verband met de organisatie wil het dorpshuisbestuur tijdig weten wie er aan de zeskamp 's middags zullen mee doen. Geïnteresseerden worden daarom dringend verzocht zich reeds zondag a.s. tussen 10.30 en 13.00 uur in het dorps huis te komen opgeven. Het kan ook via telefoonnummer 3134. Deelname staat alleen open voor inwoners van De Waal en directe omgeving. staat was te lopen, was nog in het bad- meestersverblijf aan de Hollewalsweg. Een bij hotel Californië werkzame En gelse jongeman die op het geluid van de klap was afgekomen en de indruk wekte de politie te zullen waarschuwen, kreeg van een tot dusver onbekende omstander een klap. Op de foto een wachtmeester van de rijkspolitie bij het zwaar gehavende bus je. Wie er weinig voor voelt twintig jaar lang baatbelasting te betalen kan de belasting in één keer afkopen. Omdat daarmee rente (9%%) wordt be spaard kan dat over deze periode bijna de helft van de totale kosten sche len. Hieronder enkele voorbeelden voor diverse soorten woningen met het jaarlijkse, twintig jaar lang te betalen bedrag en de voor het eerste jaar geldende afkoopsom. Uiteraard kan men ook afkopen na aanvankelijk enige tijd het jaarlijkse bedrag te hebben betaald. jaarlijks afkoopsom Woning aan een distributieleiding (permanent gebruik van 370 m3) 66,97 600,60 Idem aan een transportleiding 46,99 421,42 Boerderij met een woongedeelte van 370 m3 en 1550 m3 agrarische bijgebouwen e.d. aan een transportleiding 46,99 421,42 Idem als bijgebouwen e.d. zodanig worden gebruikt dat ze in de baatbelasting worden betrokken 243,84 2186,81 Bedrijfsgebouw aan een distributieleiding van 5470 m3 990,07 8879,16 Zomerhuis van 110 m3 13,97 125,29 2e woning van 370 m3 46,99 421,42 School aan een distributieleiding van 6500 m3 ƒ1176,50 ƒ10551,11 Woning met winkel aan een distributieleiding van 1100 m3 199,10 1785,57 Betekent je eerste salaris. Betekent je eerste spaargiro. Direkt even regelen met je baas. Da's gemakkelijk. <k uj«/t nederlond spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1