Wielerfestijn keurig verlopen Schapenfokdag: droogte had geen invloed op kwaliteit U'SlfeU# 230 jongelui kwamen aan bod Granaat opgegraven Zelf maar uitzoeken In memoriam Veel oefenactiviteit op 9 september Raadsvergadering Volley- en basketbal VERVOLG VAN PAG. 1 -> URsafe IVSvn De leden van de Texelse wielerver eniging beleefden afgelopen zondag de topdag van het jaar. Voor de eer ste maal in zyn bestaan mocht de club jeugddistrictskampioenschappen orga niseren. Er deden totaal 230 jongelui mee. Onder hen zowel jongens als meisjes die na een regenachtig begin vanaf 11 uur onder stralende weersom standigheden het parcours aflegden. Er was maar één valpartij, hoewel flinke snelheden ontwikkeld werden. Bij de rit van de 9-jarigen liep een ren- nertje in een van ae bochten een schaafwond aan een knie op. Zijn fiets kwam gelukkig ongehavend uit de strijd. Parcours Het parcours dat afgelegd moest wor den was ongeveer 1 kilometer lang en uitgezet op Bernhardlaan, Thijsselaan en Drijverstraat. Dit volgens de reglemen ten van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. De KNWU was tijdens het gebeuren vertegenwoordigd door vier juryleden, te weten de heren Lagro, Ve- nema en WilLems. Ook speaker Van Hekken trad als jurylid op. Gerard Koom was als vertegenwoordiger van de wielervereniging Texel aan deze jury toegevoegd. 12 wedstrijden De jeugdige deelnemers startten ver deeld over 12 wedstrijden. Voor iedere leeftijdsgroep in principe een wedstrijd maar het deelnemersaantal was zo groot dat behalve bij de 8- en 14-jarigen, twee series verreden moesten worden. Iedere serie telde ongeveer 10 renners. Ook de afgelegde afstanden varieerden naar leeftijd. De 8-jarigen reden 5 kilometer, de 9-jarigen 6 km., de 10-jarigen 10 km., de 11-jarigen 12 km., de 12-jarigen 15 km., de 13-jarigen 20 km. en de 14-jari gen 25 km. Flinke belangstelling Er was een flinke belangstelling: on geveer -.000 man publiek Naast in de buurt van het parcours wonende Texe laars waren het in hoofdzaak de familie leden van de jonge coureurs die naar het eiland gekomen waren. Onder de ouders waren er nogal wat die in hun telgen kleine Zoetemelkjes, Van Impes of Knetermannetjes zagen en daar ook naar handelden getuige hun aanmoedi gingen. Het maakte het allemaal tot een genoeglijk festijn dat zeker voor herha ling vatbaar is. De wielervereniging Texel heeft er wel oren naar en de KNWU-functiona- rissen die zondag als jurylid optraden vonden dat het allemaal keurig verlopen was. Uitslagen 11-jarigen, le serie: 1. R. Ales, Olym- pia; 4. A. Winter, Texel; 6 E. Kooiman, Texel. 11-jarigen, 2e serie: 1. E. Venema, Ex celsior; 6. R. van Boven, Texel. Een granaat die opgegraven was nabij hoeve „Breda" aan de Postweg is vrij dagmiddag door de politie opgehaald en op een veilige plaats opgeborgen De Explosieven Opruimings Dienst zal het ding te zijner tijd onschadelijk komen maken. Het projectiel, waarschijnlijk een bri- santgranaat, stamt uit de laatste wereld oorlog. Omdat er enige tijd geleden ook al iets dergelijks is gevonden is het niet uitgesloten dat er zich in de buurt nog meer oorlogstuig bevindt. De tweede serie elfjarigen op weg naar de eindstreep. Geheel links de Texelaar Ronald van Boven die als zesde zou finishen. Bij het verlaten van de veerboot vond gistermiddag om half vier een aanrijding plaats toen een tot dusver onbekend gebleven donkergroene auto met een witte caravan de rode Fiat 127 van het echtpaar W. uit Bochum aan reed. De Duitse auto werd nogal flink beschadigd doordat de caravan slinge rend voorbij kwam. Een onderonsje tussen de betrokke nen op het nabije parkeerterrein lever de niets positiefs op. De man, door wiens snelle wegrijden de schade ver oorzaakt werd, liet het Duitse echtpaar onthutst achter met de mededeling, dat hij niets met buitenlanders te maken had. Ze moesten het verder zelf maar uitzoeken voegde hij er aantoe. Op het politiebureau van Den Burg, waar aangifte werd gedaan van het geval, moest de politie helaas meedelen, dat het hier om een ongeluk ging dat niet op de openbare weg had plaatsgevon den. Na opsporing van de doorgereden dader zal het echtpaar W. moeten trachten de schade onderling te regelen. Op 2 september overleed Lambertus J. van den Brink, die vele jaren voetbal scheidsrechter geweest is. Allereerst gaan onze gedachten uit naar zijn vrouw, die hem wel heel erg zal missen Bert was een voorbeeld hoe een scheids rechter van een onderafdeling toch groot kan zijn. Hij was geen man die zo nodig in de belangstelling moest of hogerop moest fluiten. Op zijn eigen manier gaf Bert leiding en toch kreeg hij alles ge daan op de wijze zoals hij dacht dat het goed was. Hij was de man die tegen een spelertje zei- „Jij speelt voor je plezier en ik fluit voor mijn plezier. Er uit stu ren die ik niet. Ga dan vrijwillig weg en verpest door je optreden de de wedstrijd niet voor de anderen" Altijd kon je op hem rekenen In één woord een man, waarvan we er in de sport helaas te wei nig hebben. Bert bedankt, rust in vrede. Namens al je Texelse voetbalvriendjes en vrienden G. J. ten Cate In verband met op handen zijnde Navo-oefeningen brengen vijf Britse oorlogsschepen van 7 tot 9 september een routinebezoek aan Den Helder. In samenhang daarmee zal op donderdag 9 Dinsdagavond 14 september, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Behanding van het beroepschrift van de heer W, Steenhuizen te Den Burg tegen de weigering van een bouw vergunning. 4. Behandeling van het beroepschrift van de heer J. Bruin te De Koog tegen de weigering van een bouwvergunning 5a Vaststelling rehabilitatiegebied Oosterend. b. Idem Den Hoorn. c Idem Oudeschild 6. Beslissing op een verzoek van de stichting algemeen christelijk kleuter onderwijs te Oosterend om medewer king ingevolge artikel 50 van de kleu teronderwijswet, voor het stichten van een nieuw kleuterschoolgebouw te Oos terend 7. Beslissing op een verzoek van de stichting kleuterschool De Cocksdorp- Eierland om medewerking, ingevolge artikel 50 van de kleuteronderwijswet, voor het aanschaffen van buitenzonwe ring ten behoeve van zijn kleuterschool te De Cocksdorp. 8. Beslissing op een verzoek van de stichting nutskleuterschool De Woelige Hoek te Den Burg om medewerking, in gevolge artikel 50 van de kleuteronder wijswet, voor het aanschaffen van bui tenzonwering ten behoeve van zijn kleu terschool te Den Burg. 9 Wijziging van het delegatiebesluit inzake de garandering door de gemeente van de richtige betaling van rente en aflossing van leningen voor de financie ring van nieuw te bouwen woningen. 10. Wijziging van het delegatiebesluit inzake de garandering door de gemeente van de richtige betaling van rente en af lossing van leningen voor de aankoop september intensiever dan gewoonlijk worden geoefend rond het amfibisch oefenkamp (De Mok) op Texel. De com mandant dat maritieme middelen heeft de burgemeester laten weten dat heli- copteroperaties en landingen met lan dingsvaartuigen zullen worden uitge voerd. en verbetering van bestaande woningen 11 Goedkeuring begroting 1977 va Üe Stichting Openbare Bibliothee Texel. 12. Goedkeuring jaarrekening 197 van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel. 13 Aanvaarding van een geldlenin ad ƒ2.263.148,ten behoeve van d Woningbouwvereniging Texel in ver band met verbetering van het woning bestand onder intrekking van een be sluit d.d. 10 februari 1976 tot het aan vaarden van een geldlening ƒ3.000.297,—. 14. Wijziging van de gemeentebegro ting 1975. 15. Wijziging van de.begroting van de dienst gemeentewerken voor 1976. 16. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976. Met ingang van woensdagavond september is het trainingsschema van d< MST enigszins gewijzigd. Woensdagavond Burgemeester De Ko ninghal: 18.30-19.30 u mini-volleybal (V) 19 30-20.30 u.: dames 3 en 4 (V) 20.30-21.30 u dames 1 en 2 (V) 21.30-22 30 u.: heren 1 en 2 (V) Donderdagavond Burgemeester De Ko, ninghal: 20.30-21.30 u.: dames eilandcomp. (Vj 21 30-22.30 u dames recreatie (V) Vrijdagmiddag sporthal Ons Genoegen: 16.30-17 30 u-dames 5 (V) Vrijdagavond Burgemeester De Koning le hal: 18.30-19 30 u.- jongens junioren (V) 19.30-21.00 u.: junioren meisjes (B) 21.00-22.00 u.: eilandc.-recr heren. (V Op donderdagavond vanaf 21.30 uui is een uur ingeruimd voor de dames di uitsluitend willen trainen. De heren dii willen spelen in de eilandcompetitie o willen trainen, worden vrijdagavond on 9 uur verwacht in de De Koninghal. Basketbal De meisjes junioren die gaan speleijet in de competitie krijgen voortaan ander half uur training. Dit is mogelijk omda j de jongensgroep van vorig jaar het voor lopig laat afweten. Jongens die willei gaan trainen moeten voorlopig met d meisjes meedoen. Wanneer de jongens groep groot genoeg is 10 personen] kan er van een apart trainingsuur spra ke zijn belasting op de mensen gelegd worden omdat langere reistijden moeten worden gemaakt. In verband met de reisgelegen heid is werken in de vroege en late uren niet mogelijk. Aangezien de laatste jaren veel geïnvesteerd is, zou bij sluiting een grote kapitaalsvernietiging optreden". De in de FNV samenwerkende voe dingsbonden van NVV en NKV stellen bij de beoordeling van de reorganisatie plannen van „Noordholland" primair: handhaving van de werkgelegenheid, ontwikkeling van een modem sociaal beleid en wijziging van de zeggenschaps verhoudingen. Avonturen In hun brief aan de directie zegen de FN V-bonden dat de werknemers zich vol goede verwachtingen voor de toe komst hadden ingespannen, maar dat de C.V. Noordholland door „avonturen" (nieuwe aktiviteiten die geen succes wa ren) thans in een zeer netelige positie is gekomen. Ook een te grote directie en een tekortschietend management zouden daaraan debet zijn. De bonden twijfelen eraan of door sluiting van de fabrieken in Assendelft, Heerhugowaard en Texel wel verbetering zal optreden. En als dat wel zo is, dan zou de rendementsverbe tering wel eens niet in verhouding kun nen staan tot het menselijke leed dat uit de sluitingen voortvloeit. Na de twij fels te hebben toegelicht schrijven ook de FN V-bonden dat volledige mtegratie met CMC-Melkunie moet worden nage streefd; zolang dat niet het geval is mo gen geen bedrijven worden gesloten. Ge hoopt wordt dat de ledenraad dit stand punt zal overnemen. Werktijdverkorting Verder vinden de bonden dat aan werktijdverkorting moet worden ge dacht om aan de moeilijke positie van de onderneming tegemoet te komen. Als belangrijk punt wordt genoemd dat de onzekerheid bij de werknemers moet worden weggenomen. De directie zal je gens de mensen moeten verklaren dat zij naar behoud van werkgelegenheid streeft, dat rentabiliteit op korte termijn niet het hoofddoel is( dat niet plotseling zonder overleg maatregelen zullen wor den genomen en dat de belangen van de werknemers niet als sluitpost zullen worden beschouwd en ze volledig in de overwegingen zullen betrekken, In het belang van betere communicatie tussen de partijen zal informatie moeten wor den verstrekt over ontwikkeling, leden kapitaal, jaarstukken, investering, prog noses, etc. Tenslotte zeggen de FNV- bonden met spoed te willen praten over modem sociaal beleid bij de C.V. Noord holland waarbij zaken als werving, se lectie, scholmg, vorming, aanname, ont slag, de positie van de oudere werkne mer, ploegendienst, werkoverleg, loop baanbegeleiding e.d, aan de orde moe ten worden gesteld. De bonden willen de invloed van de werknemers in de on derneming vergroten en de mogelijkhe den onderzocht zien om werknemers in ledenraad en bestuur te kiezen. „Er is blijkbaar weinig gras nodig om zulke schapen te fokken", was een opmerking van een der vele mensen die een kijkje kwamen nemen op de gisteren gehouden jaarlijkse schapen fokdag van het Texels Schapenstam boek in Noordholland. Ook de jury had menigmaal het gevoel dat het Texelse schaap niet alleen winterhard is, maar kennelijk ook is opgewassen tegen een maandenlange periode van warmte en geen of weinig gras. Aan de kwaliteit van het aangevoerde ma teriaal was het althans niet te merken., Waarbij eerlijkheidshalve wel moet worden opgemerkt dat de schapenhou ders zeker een maand eerder zijn begon nen met bijvoeren en dat het grootste deel van de schapen afkomstig was van de minst droogtegevoelige gronden (om geving Oosterend, Spang, Oudeschild). Het wordt eentonig, maar ook de van deze fokdag kan gezegd worden dat het opnieuw een bewijs was van de nog steeds stijgende kwaliteit van het Texel se wolvee. Met naine de rubrieken ram men dwongen respect af en kregen vele eerste prijzen. De 2-jarige kampioensram was eigen dom van de fokgroep Texel, gefokt door J. Wagemaker uit Zwaagdijk. De reser vekampioen was van R. Eelman uit Oosterend, fokker G. Eelman. Er werd dit jaar ook weer een jeugdkampioen aangewezen. De eer ging naar een dier van de Gebroeders Kikkert, tevens de fokkers. Eigenaar van de reserve jeugd kampioen was KI. Zuidewind uit Oude schild; fokker C. J. Hin. Bij het aanwijzen van de kampioenen beoordeelden de juryleden individueel met behulp van briefjes. Dus geen on derling overleg en derhalve geen kans op beïnvloeding van elkaar. Inzender (tevens fokker) van het kam pioensviertal ooien was R. Verbeme. Fokker-eigenaar van het reserveviertal was C. J. Commandeur uit Oudeschild. Het jeugdkampioenschap ging naar een vietal ooien van C. J. Commandeur en het reserve jeugdkampioenschap ging naar een viertal van de fa K. Mantje en Zoon uit Oudeschild. Fokdag blijft Er zijn plannen in de maak voor de vorming van één Texels Schapenstam boek in Nederland. Dat betekent dat de zelfstandige provinciale stamboeken zul len worden opgeheven en dat er één cen trale administratie komt. Voorzitter J. Kreuger van het Texels Schapenstam boek in Noordholland bracht in zijn ope ningspraatje in hotel „De Lindeboom- Texel" naar voren dat de provinciale stamboeken als afdelingen zullen voort bestaan en dat evenementen zoals de Texelse schapenfokdag zullen blijven. De belangstelling voor het Texelse schapenras neemt nog steeds toe. Voor het goede slachtprodukt werden in het eerste half jaar van 1976 goede tot zeer goede prijzen betaald, hoewel recentelijk sprake is van kentering. Er is veel mil der vraag naar weidelammeren, maa het dieptepunt is voorbij blijkens de Co veco-notering van ƒ8,50 vorige week. Burgemeester Sprenger bracht in zij praatje dank aan secretaris Roeper va .r' het Schapenstamboek die voor de 45 0( achtereenvolgende keer bij de fokda was betrokken. „Ik dank u voor de eno: me stomp werk die u in die tijd hel verzet en voor de goede contacten me het gemeentebestuur". De burgemeeste zei dat het de laatste weken op het raafi huis enorm heeft geregend: bezwaai schriften tegen het plan buitengebie* Hij was druk bezig ze allemaal te lez< en was al tot nummer 507 gevorderd, schapenhouderij hoeft zich over de ta komst van Texel geen zorgen te make want het is buiten kijf dat de schapei houderij zich ten volle moet kunnen bli ven ontplooien. Tijdens de lunch na afloop van keuringen gaven de juryleden versli van hun bevindingen. Daarbij werd orLn der meer geklaagd over omwisseling vsr dieren (met name in de rubrieken 3-ta len ramlammeren) waardoor de catal( gusopgave niet meer klopte. De jury za daarom af van beoordeling. De inzendei zullen daar in het vervolg rekening me moeten houden. De rubrieken twee- drietallen ramlammeren waren over jq gens bijzonder slecht van uniformitei Groot en klein, fijn en grof leken \vi lekeurig bij elkaar te zijn gezet, hoewf e de dieren ieder voor zich prma waren. Tl VI )e' 1 de De kampioensram van de Fokgroep Texel.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2