„Van het dorp naar de stad" Schouw Praat pas verder over airconditioning: J. Dl Schermer bv Nogal felle reacties Bakker Timmer LAND BOUW FEUILLETON „Heeft een boer een slavenleven Dam- en schaakclub Bridgeclub Groot Slam" Oosterend Schietoefeningen IIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIttllllllllllllM Voor al uw FAMILIEDRUKWERK D.V. v'h Langeveld de Rooij lllllllli HEER U IETS TE STOMEN? STOMERIJ NEPTUNUS VERKOOP BIJ EXECUTIE OPNIEUW Het overviel me helemaal niet, dat heel kort na het verschijnen van de Texelse Courant, waarin het artikel met de kop: 'Heeft de boer een slavenleven?' er een wat 'felle' reaktie kwam. Bij deze éne reakte bleef het niet en ik ben er van overtuigd, dat er binnenkamers heel wat kritische klanken gespuwd zijn. Ik had niet anders verwacht. Waarom ik dit artikel dan toch heb geschreven? Ik wil het nog wel eens dui delijk stellen: Omdat ik vond, dat een mening als m'n gesprekspartner naar voren bracht de agrariërs meer schade dan goed doet. Bijzonder geval De wat „felle" reaktie kwam van een boerin, die begon met te zeggen, dat ik de boeren maar mooi „in d'r hemd had gezet". Ze kwam daartoe, omdat ze re- akties van niet-agrariërs had gehoord, die inhielden, dat nu toch wel duidelijk bleek, dat boeren het niet zo slecht had den als ze het altijd voorstelden. Ik kan me voorstellen, dat je hierdoor wat ge- irriteerd raakt. Degenen die het artikel goed hebben gelezen kunnen weten, dat ik beslist niet heb betoogd, dat het voor geen enkel boerenbedrijf nodig is om langer dan 8 9 uur per dag te werken. Wel wil ik nog eens onderstrepen, dat hét aantal boeren, dat bijna iedere dag 13 14 uur aan het werk is voor ons eiland op de vingers van één hand is te tellen. Zelfs bij dagen van 's morgens zes uur tot 's avonds 7 uur en hoeveel boeren doen dit? blijft er na aftrek van de tijd, die nodig is voor eten, koffiedrinken, enz nog maar 11 uur over. Het is onjuist om van „bijzondere ge vallen" uit te gaan. Als zodanig zou ik het geval van de boerin in kwestie wil len aanmerken. Door hard werken zijn haar man en jongens er in geslaagd om van letterlijk „niets" te komen tot een flink boerenbedrijf. Dat er dan perioden voorkomen, waarin de rug er flink on der gezet moet worden en er heel wat dagen voorkomen, waarin er meer dan 8 a 9 uur wordt gewerkt is duidelijk. Toen ik indertijd voor de opgave stond om de onderwijzersakte te halen in de helft van de tijd, die hiervoor normaal nodig is kon ik ook niet met een 8-urige werkdag toe, maar werden het wel eens dagen van 14-16 uur. deren of aangetrouwde kinderen bij het onderwijs werkzaam zijn. Dat is inder daad het geval. Drie van hen zijn nog volledig „in bedrijf" en twee anderen doen er regelmatig ook nog wat aan. En ik wil nogmaals stellen, dat een goede onderwijzer of leraar het beslist niet klaarspeelt om in de 5 k 6 uren, die m'n gesprekspartner noemde z'n dag taak op een goede manier te vervullen. Ik kan u wel zeggen, dat ik vreselijk ge- irriteerd wordt als iemand het voorstelt alsof een boer 13 14 uur nodig heeft om aan de kost te komen en een onder wijzer het in 5 a 6 uur klaarspeelt. Een irritatie, die me tot het schrijven van het artikel bracht. Ik denk dan ook aan de korte periode, dat ik „onderwijzer" was. Die korte tijd behoort tot de ellendigste periode, die ik in mijn leven heb meegemaakt. En ik ben er van overtuigd, dat heel veel goe de boeren precies hetzelfde zouden mee maken als ze er voor werden gesteld. Net als voor een boer geldt ook voor een onderwijzer, dat het een prachtvak is als je het in de vingers hebt. Is dat niet het geval, dan is het zowel voor een boer als een onderwijzer een martelpar tij- C. van Groningen O.L. SCHOOL OUDESCHILD WORDT FEESTELIJK HEROPEND OUDESCHILD De openbare lagere school van Oudeschild wordt vrijdag 10 september officieel heropend na een ver bouwing waarbij de school met een les- Lokaal en een handenarbeidlokaal werd uitgebreid Het gebouw werd tevens voorzien van een nieuwe toiletgroep en een keuken. De tot dusver als noodlo- kaal in gebruik zijnde zolder wordt film zaal. Om half tien 's morgens begint een receptie voor genodigden Bij die gele genheid zal de naam die aan de school is gegeven, worden onthuld. Van twee tot vier uur 's middags is er een programma van allerlei spelletjes voor de leerlingen en vanaf half acht 's avonds is er open huis voor ieder die de verbouwde school wil bezichtigen. De verbouwing, naar een ontwerp van gemeentearchitect Van der Struijs werd uitgevoerd door aannemer B. Gieze uit Eierland. Verder werkten o.a. mee Velt- kamp (loodgieterswerk en sanitair), Ag- ter (elektra), Kamp (schilderwerk) en Westerlaken (uitbreiding schoolplein). In de meeste gevallen kan een jonge boer echter het bedrijf van vader of een familielid overnemen en als hij er dan niet in slaagt om met een gemiddelde werktijd van 8 a 9 uur per dag z'n brood te verdienen, dan ben ik geneigd om een vraagteken achter z'n capacitei ten te zetten. Een onderwijzersdag De uitdrukking, dat ik „van zeer na bij" iets weet van het werk van de on derwijzers hebben velen al doen ver moeden, dat één of meer van m'n kin- Op vrijdag 10 september om 8 uur is de jaarvergadering van de dam- en schaakclub Oosterend in het dorpshuis De Bijenkorf. Alle leden en toekomstige leden worden verwacht. Kan men op de jaarvergadering niet aanwezig zijn, maar wil men er wel meer van weten, dan kan dat op 17 sep tember om 8 uur in het dorpshuis. Op die avond geeft de dam- en schaakclub Oosterend een ontmoetingsavond voor leden, toekomstige leden en voor hen die graag eens willen dammen of scha ken. Ook dames zijn van harte welkom. Na een prachtig zomerseizoen met ie dere week een open drive waaraan ook veel gasten deelnamen, start de nieuwe competitie van Bridgeclub „Groot Slam" op maandag 27 september om 8 uur in hotel „De Lindeboom-Texel". Nieuwe leden zijn van harte welkom. Het bestuur heeft besloten strenger te letten op de beschikbare tijd, zodat de drives in ieder geval om 12 uur zijn af gelopen. Bridgccursus Bij voldoende deelname wordt medio september een bridgecursus gestart waarvoor men zich kan opgeven bij de secretaresse mevrouw Zevenhoven, te lefoon (02220) 2964. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E In het tijdvak 6 tot en met 30 september 1976 zullen, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie De onveilige afstand is tot 14 000 meter. Ligging schietplaats 53°15,0'N - 4°56,7'E (beE Kp. No. 40). In de periode van 1 september 1976 tot 15 april 1977 worden schietoefeningen gehouden op de Vliehors en de Waardgronden. Vanuit bovengenoemde schietplaats zal op werkdagen van zonsopkomst tot zonson dergang, en eventueel ook des nachts, worden geschoten met tankgeschut en automatische vuurwapens in het gebied dat begrensd wordt door de verbindings lijn van de volgende punten: a. 53°14'27"N - 4°56'49"E; b. 53°14'23"N - 4°54'35"E; c. 53°12'27"N - 4°53'24"E; d. 53°10'27"N - 4°53'50"E; e. 53°08'51"N-4°56'21"E; f. 53°10'57"N - 4°04'25"E; g. 53°13'08"N - 5°04'15"E; h. 53°15'08"N - 5°00'27"E. Mogelijk zijn tijdens schietoefeningen bij duisternis lichtsignalen (flares) waar te nemen. Aan de seinmast bij de controletoren worden de volgende seinen getoond (1). 1 zwarte bal, indien er op die dag zal worden geschoten; (2). 2 zwarte ballen onder elkaar, wan neer er op dat moment wordt ge schoten. Scheepvaart en visserij worden drin gend verzocht op schietdagen het onvei lige gebied te mijden. Op 21 september 1976 van 8.30 tot 16.00 uur, uitwijkdatum 22 september, zelfde tijd, gaat H.M. Zeeland schieten in sector 0.45 tot 0.75 graden, rechtwij- zend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheidsschip aanwezig. 25. „Zozo. Leeflang verviel in ge peins. „Ja, weet je wat het is Maartje. misschien is het maar beter dat ik met de deur in huis val: ik heb de drukkerij van de ouwe Grijper overgenomen". „Overgenomen?" Ja, de ouwe is er uit. Had wel zoveel opgepot, dat ie stil kon gaan leven en heeft in Broeksterland een landhuisje neer laten zetten, daar zit ie nou met een huishoudster. nou, die zal ook geen vrolijk leven bij 'm hebben, zelden zo'n stuk saggerijn gezien". Maartje knikte. Ze had de ouwe Grij per maar al te goed gekend, en herin nerde zich Chris' driftbuien, als het weer mis geweest was op de zaak. „Zo.dus nou ben jij daar de baas", constateerde ze en bezag hem nog eens goed. Die Jan.hij had het toch maar gered. Hoe kwam hij aan het geld? Jan Leeflang raadde haar gedachten. „Nou, die zaak was eigenlijk helemaal verlopen, allemaal ouwe rommel. Ik heb 'm voor 'n krats kunnen overnemen, de hele tent.maar d'r zal zeker nog ééns zoveel tegen aan moeten om er een behoorlijke drukkerij van te maken. Nou, je weet, Stien, mijn vrouw, d'r ou welui zaten er niet zo slecht bij en nou is d'r moeder ook gestorven, dus er kwa men een beetje centen los. En toen kreeg ik contact met een zakenman in de stad, ene Roostermans, en nou doen we 't zo we zitten er elk voor de helft in, hij zorgt voor de administratieve kant, de boekhouding en de kostprijsbereke ning enzo, en ik voor de drukkerij". „Dus jij komt weer te werken in de drukkerij van Grijper", lachte ze. „Ja, maar nou als baas". „Dat maakt wel verschil, niet?" „Ik denk: a Lie verschil, als je het hu meur van de vorige baas nagaat. Enne daar kwam ik nou juist over pra ten Maartje voelde instinctief waar het heen ging en haar hart bonsde. Zou hij „Kijk es", ging Jan Leeflang verder, „Ik kan niet de hele dag in de drukkerij staan, ik moet er op uit, klanten zoeken. Maar ik moet in de drukkerij een goeie vakman hebben, als chef, aan wie ik het kan overlaten, die op eigen benen staat. Enne nou ja, waarom d'r doekjes om te winden.ik dacht: dan ga ik eerst m'n ouwe collega Chris Hofman vragen. Dan weet ik zeker, dat ik 'n goeie heb". „Maar....", begon Maartje buiten adem. „Je denkt misschien aan een huis7 Er worden aan de Straatweg net een rijtje huizen gebouwd, een stuk of tien, heel aardige huizen, met 'n tuintje voor en achter en ik heb al met de burgemeester in orde gemaakt dat één er van voor mij wordt gereserveerd. De burgemees ter vindt het best dat er nieuw bloed in die ouwe zaak komt, en die wil wel meewerken. Maak -je daarover maar geen zorg. Verhuiskosten zijn voor mijn rekening. Financieel worden we het al tijd eens. Hij zweeg en keek naar Maartje, die was opgestaan en naar het raam gelo pen, starend naar de straat, proberend het alles te verwerken. Terug naar M'ollenbroek Hoeveel dagen, hoeveel slapeloze nachten had ze verlangd om hier weg te komen, weer te lopen in haar eigen dorp, te praten met de mensen die ze daar kende. De klok te horen van de oude vertrouwde kerktoren, het vee te zien grazen in de wei, een praatje te maken over de toonbank bij Fleuro nee, die was er uit. En nu was het daar opeens, nu was het plotseling grijpbare werkelijkheid. Achter haar hoorde ze Jan Leeflang opstaan. „Maartje, ik moet weg", zei hij, „ik zou in de stad eten met iemand van de lettergieterij, moet ik mee praten over een nieuwe perszeg, als ik nou van avond laten we zeggen zo tegen een uur of negen kom, dan heb je er alvast met Chris over kunnen praten, dan overvalt het hem niet zo en dan kunnen we mis schien spijkers met koppen slaan". „En wanneer.wanneer zal dat dan zijn?", vroeg Maartje en ze merkte hoe haar stem trilde. „Nou, zo gauw als Chris daar weg kan, liever vandaag dan morgen natuurlijk, maar hij zal vanzelf een behoorlijke op zegtermijn in acht moeten nemen. Eij zo'n zaak als Van Laer loop je maar zo niet weg. Maar dat hindert ook niet". „En dat huis?" „Da's zo goed als klaar, ze zijn 't bin nen aan 't schilderen, nog een week of drie en je kunt er in". Het leek zó eenvoudig, als of het alle maal al bedisseld was. Die middag zou Maartje nooit verge ten die middag waarop ze, alleen met haar gedachten, het plan om naar Mol- lenbroek terug te gaan als het ware in haar handen nam en van alle kanten bekeek, van alle kanten het licht er op liet spelen. Terug naar Mollenbroek!. o, van morgen had ze zo metéén wel met Jan Leeflang mee willen gaan! Nu, in de eenzaamheid, stormden al lerlei nare gedachten op haar aan. Zou Chris het doen? Hij had altijd goed met Jan kunnen opschieten. En 't was een mooi aanbod. En Daan? Tja. die zou toch niet in Mollenbroek aan 't werk kunnen, mis schien bij de boterfabriek op kantoor, maar nee, enfin, dat was van later zorg. Met Marietje wist ze wel raad, daar zou best weer een goeie betrekking voor te vinden zijn. En Henk zou met de bus op en neer moeten naar de school in de stad, nou ja, dat was zo'n bezwaar niet, hier was hij óók de hele dag weg, bleef tussen de middag over. Een ogen blik flitste de gedachte aan Jennie Bre mer haar door 't hoofd, maar dat zette ze weer van zich af. Als die zoveel van Daan hield, zou ze er wel wat op vinder om in de buurt te komen, hoewel daar vloeiden ook weer allerlei compli caties uit voort. Met schrik zag ze, dat ze voor 't eter moest gaan zorgen Henk kwam thuis uit school, Marietje later pas, die was nu helemaal wég var. de nieuwe baby, moeder moest dezei dagen beslist méé om 't kindje te gaar kijken, mevrouw had het ook gevraagd Toen ze langs 't raam liep, zag ze Daar. en Jennie uit de fietsenstalling komen in druk gesprek, hij met z'n arm ver trouwelijk om haar schouder, zij lachent naar hem opziend.zeldzaam scherf prentte zich dat beeld in haar brein. Maartje, die er die middag nog licht aan getild had, begon opeens t< begrijpen dat ze wel eens op ongedacht weerstanden kon stuiten, wanneer haar huisgenoten plompverloren me emigratieplannen naar Mollenbroek ver raste. Ze moest eerst de kat maar es ui de boom kijken. En ze ging dan ook uitermate poli tiek te werk, toen ze die avond aan tafe zaten. „Jij bent toch vanavond thuis, nie Chris?" „Ja, hoezo?" vroeg haar man verwon derd opziend van z'n bord. „D'r komt vanavond een ouwe kenni op bezoekje mag raden wie". „Ouwe kennis....? piekerde Chris „Toch niet iemand uit. „Ja, uit Mollenbroek", hielp ze. „Laa ik liever zeggen: een oude collega va: je". „Jan Leeflang!" wist Chris meteen ei Maartje noteerde gretig z'n voldoening „Néé maar. is die ouwe Jan in Mo kum?" (wordt vervolgd) eh di lie Breng het woensdag voor 12 uur en U kunt het vrijdag na 10 uur weer ophalen. Ook voor kleine reparaties, b.v. broekritsen inzetten, naar Agentschap TEXTIELHUIS ZEGEL, Binnenburg 1, tel. 2258. welke zal worden gehouden op donderdag, 9 september 1976 te 11.00 uur ten laste van HSI SHENG YU wonende te Texel, De Koog, Dorpsstraat 14, van enige roerende goederen, bestaande uit meubilaire goederen, keukengereedschappen, glas, aardewerk, schilderijen, tevens inventa ris Chinees-Indisch restaurant en wat verder te koop zal worden aangeboden. De verkoop geschiedt contant zonder op geld. De goederen zijn een uur voor de ver koop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder van 's rijksbelastingen belast met de executie, G. H. van Teeffelen. Het dagelijks bestuur van het waterschap Texel maakt aan belanghebbenden bekend, dat de SCHOUW over de waterleidingen in het water schap als volgt zal plaats hebben a. voor het gebied van de polders Eijerland en de Eendragt op woensdag, 6 oktober 1976, b. voor het gebied van de Gemeenschappelijke Polders, met uitzondering van de polder het Noorden, het Kogerveld, Everstekoog, Gerrits- land, de Naai en Buitendijk, op woensdag, 13 oktober 1976; c. voor het gebied van de polders Waal en Burg, Burger Nieuwland, het Noorden, het Kogerveld, Everstekoog en Gerritsland op woensdag, 20 oktober 1976; d. voor het gebied van de Prins Hendrikpolder, het Hoornder Nieuwland en de Kuil, De Naai en Buitendijk op woensdag 27 oktober 1976. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat niet voldoen aan het bepaalde in de Keur van het waterschap Texel als een overtreding wordt be schouwd en gestraft kan worden met een boete van ten hoogste 50, Texel, 31 augustus 1976. M. Roeper Pzn., dijkgraaf A. van Hoorn, secretaris Het dagelijks bestuur van het waterschap Texel, verzoekt de aanliggende grondgebruikers om me dewerking bij het maaien van hoofdwateringen en tochten door na overlegtijdelijk schrikdraden etc., geplaatst langs genoemde waterleidingen, te verwijderen. Het dagelijks bestuur van het waterschap Texel, M. Roeper Pzn., dijkgraaf A. van Hoorn, sceretaris Wij zijn namelijk Corner dealer. En Carrier is naast 'uitvinder' van de airconditioning tevens 's werelds meest vooraanstaande fabrikant op dit gebied. Carrier - en daarom ook wij - kunnen u dus haarlijn vertellen wat airconditioning is, hoe het werkt, wat het biedt (o.a.: - een stijgende produktiviteit - hogere aankopen - een langere levensduur van goederen en materialen), en... wat er allemaal voor 'doorgaat'. We kunnen 'ons verhaal' bovendien waarmaken door vakkundige installaties. Vraag rustig om het bewijs. J.D Schermer B.V. Swanendael 7 Heiloo, tel. (072)3 06 80 Vertegenwoordiger Schoo-Bakker (Texel) tel. 4198 - 3229 nr 1 lor wereld m «jrconOitionino als u weet wat eronder verstaan wordt door De haast van onze tijd heeft het beroep van steenhouwer bij na doen verdwijnen. Alleen restauratiewerk aan schoon gebeitelde sokkels en kapitelen van eeuwenoude kerken is deze vakman nog beschoren. Zijn gloriejaren lagen in de tijd, dat arbeid nimmer tot een haastkarwei ontaardde. Gessgend beroep van uw Echte Bak ker: de enige, die nog in traditionele rust van het ambacht zijn en üw brood verdient. Den Burg - De Koog - Oudeschild V) eb vat ient tan >t v h< he ind ngl >ms Al Ce A.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 6