-«asrjsav- - Groen Zwarts Texel tn het harL, - s-ar» Conflict met provincie over schuur Eelman Gemeenteraad wil 40 mille niet schrappen Je eerste baan o Lot van Oranjeboom lijkt hopeloos Onenigheid in Oosterend torpedeert kleuterschool Raadsleden boos over letterlijke weergave in notulen J. C. Dros voor schut Raad durfde niet mee te werken /paarbank Nan Huisman doet SRV-wijk over Grote ponywedstrijden in de dennen Vrijdag 17 september 1976 OPLAGE 5200 90e JAARGANG No. 9110 10 PAGINA'S TEXELSE^COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Pottbua 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 27*1 VerschUnt dinsdags en vrüdaga. Redaktle: Harry da Graaf, Pellkaan-rag 75, De X""» CT I PostBi,° ra2- Abonnometlttprfl. fflJO k» Advert. 38 ct. per mm excl.4% BTW en 1 k' ege he( idof zi ;n 1 wï Gedeputeerde Staten gaan er niet mee akkoord dat de gemeente /40.000,- bijdraagt in de kosten van een landbouwschuur in het Hogeberg- gebied. Zoals bekend wilde de heer M. Eelman een betonnen schuur bou wen, wat in verband met de land schappelijk waardevolle omgeving op bezwaren stuitte. Een wel in het land schap passende schuur was aanmer kelijk duurder. Na veel discussie be sloot de raad vorig jaar de meerkosten te vergoeden. Vorige week lieten Gedeputeerde Staten per brief weten dat deze post weer van de begroting moest worden afgevoerd, waarbij het advies werd gegeven bij het ministerie van CRM aan te kloppen. De gemeenteraad heeft dit in de dinsdagavond gehou den raadsvergadering unaniem gewei gerd. In hun brieven stelden GS dat ook andere agrarische bedrijven op deze wij- ze een beroep zullen doen op de gemeen tekas. Het werd zelfs niet uitgesloten geacht dat de boeren met opzet goed kope en lelijke bouwplannen zullen in dienen om op die manier een maximale overheidsbijdrage te krijgen. GS gingen met de schuur op zichzelf wel akkoord, maar vonden de nu gekozen oplossing te kostbaar voor de gemeente. Waarbij ze stelden dat de financiële positie van de gemeente dit jaar nog onduidelijk is en in de toekomst ongunstig zal worden. Een ander argument van GS was dat de heer Eelman vrijwel zeker pachter wordt van „Zeeburg" in de Eendracht waardoor de bouw van de schuur in het Hogeberggebied van de baan is. Ze wil den de uitgaaf van veertig mille dan ook niet goedkeuren. Principe Het college en vooral de gemeenteraad reageerde nogal geprikkeld op de pro- vinciebrief. De burgemeester vocht de door GS aangevoerde weigeringsgron- den aan door op te merken dat voor wat de hoogte van het bedrag betreft, niet voor precedenten hoeft te worden ge vreesd. Gebonden is men slechts aan de bereidheid om een vergoeding te geven als een gebouw als gevolg van de 'zwaar' beschermde omgeving bijzonder duur moet uitvallen De beschermde status van het gebied is een algemeen belang, waardoor het redelijk is, dat er geld uit de gemeenschapspot voor beschikbaar wordt gesteld. Het werd niet fraai genoemd dat GS Betekent je eerste salaris. Betekent je eerste spaargiro. Direkt cun regelen inet je baas. Da's gemakkelijk. mc/t nadarland de bal nu naar CRM doorgespeeld wil len zien. Het is altijd uitgangspunt ge weest dat de gemeente in dergelijke kwesties zelf financiële aansprakelijk heid erkent. De veertig mille betekent een jaarlijkse kapitaalslast van ƒ5.000,-, wat niet exorbitant hoog is. Dat door het systeem zou worden bevorderd dat boeren „minimale" bouwplannen indie nen, bestreed Mr. Sprenger omdat elk bouwplan objectief wordt bekeken. Dat als gevolg van het vertrek van de heer Eelman naar „Zeeburg" de bouw niet doorgaat, diet niet ter zake. Het gaat om het principe dat de gemeente geld geeft als bouwkosten als gevolg van een land schappelijk bijzonder kwetsbare omge ving onevenredig hoog uitvallen Eensgezind Het duurde even voordat tot alle raadsleden was doorgedrongen dat het om dit principe ging en niet om de kwes tie Eelman. Met name Jan Witte van de SCF herinnerde eraan dat zijn fractie destijds tegen betaling van de veertig mille heeft gestemd omdat deze uitgaaf voor de financieel niet erg draagkrach tige gemeente te hoog werd gevonden. Hij wilde ook nu tegenstemmen. Zijn fractiegenoten dachten er echter anders over. Na overleg met hen kwam er een eensgezind SCF-standpunt dat de hou ding van B, en W. ondersteunde Aktiegrocp L J Weijdt van Texels Belang vond de brief van de provincie een nieuw be wijs van zijn stelling dat GS zich steeds meer als een aktiegroep gedraagt. „Ze willen vanalles maar als het op betalen aankomt zijn ze niet thuis". Zijn frac tiegenoot Daan Schilling dacht er ook zo over. Hij vond dat de raad een krach tig en eensgezind geluid moest laten ho ren en noemde de GS-verdenking dat nog meer minimale bouwplannen zul len worden ingediend, kwalijk. Fried Blanken van het Pakt was ook niet zo gelukkig met de provinciale houding, maar vermoedde dat de ge meente in deze „koude oorlog" toch on derliggende partij zou zijn. Het voorstel van B. en W. om niet op het verzoek van de provincie in te gaan werd in stemming gebracht met het reeds gemelde resultaat. De heer N. Huisman Tzn doet per 4 oktober a.s. zijn melkwijk in Den Burg over aan de broers Wim en Jan Witte. De familie Huisman zal de winkel in de Schoonoordsingel voorlopig aanhouden, in ieder geval tot februari. Wim Witte is momenteel nog werk zaam als boekhouder bij de PTV-eier- veiling. Zijn broer Jan heeft een be trekking op het vasteland. Het is de be doeling dat zij één van de rijdende win kels van Huisman overnemen en er een nieuwe wagen zullen bij kopen die is voorzien van een koelinstallatie. De heer Huisman heeft zijn melkwijk ongeveer 43 jaar gedreven. De reden om zijn bedrijf over te doen is dat hij het oo doktersadvies kalmer aan moet doen. Voor de Streek Noordholland-noord van de Landelijke federatie van rijver- enigingen organiseert De Waddenrui- ters-Kleppertjes zaterdag een zg. samen gestelde wedstrijd op het land van Maar ten Roeper aan de Ploegelanderweg in de Dennen. Er zal door 93 ponyruiters uit de kop van Noordholland worden deelgenomen. Het evenement begint om 9 uur 's morgens. Er zijn drie onderdelen: dres suur, springen en cross Belangstellen den zijn gratis welkom Volgende week zaterdag is op dezelfde plaats een ander ruiterevenement. Dan treden de grote ruiters van Noordhol land-noord tegen elkaar in het strijd perk. „De Oranjeboom" is sinds begin de ze week gesloten. De hoop dat de ex ploitatie ook in het winterhalfjaar zou kunnen worden voortgezet, is ijdel ge bleken. Exploitant Cor van Heerwaar den uit Den Hoorn heeft leuk ge draaid, maar dat was te danken aan de symbolische som waarvoor hij het spaarspecialisten sinds 1817 De gemeenteraad zal niet meewer ken aan de bouw van een vier lokalen tellende nieuwe kleuterschool op het terrein van dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend. Conform het advies van B. en W. werd dus afwijzend beslist over een desbetreffend verzoek van de Stichting Algemeen Christelijk Kleu teronderwijs. De raadsleden Vlas-van der Vlies, Weijdt, Schilling en Van As- selt vonden dat er spoedig wèl een nieuwe kleuterschool in Oosterend moet komen en stemden tegen. Het huidige semi-permanente school gebouw is te klein. Vanaf augustus vorig jaar is de derde klas van de kleuter school ondergebracht in een lokaal van de openbare lagere school, wat nogal lastig is voor de leidsters en de kleuters die om de speelplaats en de zandbak te bereiken een eind moeten lopen. Het semi-permanente noodgebouw is boven dien niet best meer. De nieuwe school zou volgens gemeentewerken ruim ze ven ton kosten, hoewel het schoolbe stuur optimistisch iets meer dan de helft van dit bedrag had geraamd. Nieuwe wet Dat B. en W op dit moment niet een nieuwe dure school in Oosterend wilden bouwen hangt samen met de nieuwe wet op het basisonderijs die een samenvoe ging betekent van kleuter- en lagere scholen. De basisschool nieuwe stijl wordt dus bezocht door leerlingen van vier tot twaalf jaar. In verband met deze verandering was aanvankelijk het voor stel gedaan om een nieuwe kleuterschool te bouwen op het terrein van de lagere school met de Bijbel. Dit idee werd ech ter zowel door het bestuur van de school met de bijbel als door de oudercommis sie van de openbare school van de hand gewezen. Als motief gaf de school met de Bij bel op dat door verschil in beginselen samenvoeging van gebouwen er geen goede samenwerking, maar juist proble men zouden komen. Integratie van kleu ter- en basisonderwijs zou volgens hen daarom het best kunnen geschieden door zowel aan de openbare als aan de christelijke school een afdeling voor 4 - 6 jarigen te verbinden. Ook de meerder heid van de ouders van de openbare school was die gedachte toegedaan. B. en W. vonden het daarom beter de bouw van een kleuterschool in Ooster end uit te stellen en af te wachten wat de mogelijkheden van de nieuwe wet precies zijn. Het college achtte het thans in gebruik zijnde gebouw goed genoeg om nog een paar jaar mee te gaan. De betrokken schoolinspecties gaan met de ze zienswijze akkoord. Dat deed dus ook de meerderheid van de raad. Tot die meerderheid hoorde Ate Rienstra van de SCF maar het kostte hem wel moeite om met het door B. en W. voorgestelde afwachten akkoord te gaan. Hij zag veel problemen en voelde wel wat voor kleu- terafdelingen aan zowel de christelijke als openbare school. Niet wachten L. J. Weijdt wilde beslist niet afwach ten. Dat zou veel te lang duren en al die tijd moet de kleuterschool het doen met het te kleine en steeds slechter worden de gebouw. Hij wilde dat er wèl een nieuwe school bij De Bijenkorf zou ko men, desnoods van een zodanige archi tectuur dat ombouwen tot woningen of appartementen mogelijk is als de school te zijner tijd overbodig zou worden. Tine Vlas-van der Vlies wilde het oude schooltje ook zo spoedig mogelijk ver vangen zien door een nieuwe gebouw op een neutrale plaats voor zowel open baar als christelijk kleuteronderwijs. Ze betreurde het dat de commissie welzijns zaken in deze kwestie niet was gehoord en vroeg zich af hoelang men zich in Oosterend nog met het slechte school- gebouwtje"zal moeten behelpen. Fried Blanken constateerde dat het standpunt van de twee lagere scholen in Oosterend straks veroorzaakt dat de kleuterschool moet worden opgeheven „om plaats te maken voor twee school tjes die ieder voor zich onverdraagzaam naast elkaar bestaan. Hij wilde dat geen belastinggeld wordt besteed aan een plaats „waar de scheiding van geesten zo nadrukkelijk wordt gedemonstreerd". Daarmee trapte hij Ate Rienstra van de SCF op zijn ziel die meende dat Blanken de rechten van het bijzonder onderwijs aanviel. „Ouders krijgen hun kinderen van God en zij hebben 't recht voor hen een school te kiezen en niet de over heid". Een nog meer geëmotioneerde Blanken herhaalde bits zijn opmerking en verweet Rienstra dat hij beter moest luisteren. „Ik betreur alleen dat als ge volg van de scheiding der geesten er nu niets gebeurt!". De burgemeester zei dat het college nog heeft geprobeerd de Oosterender la gere school warm te krijgen voor één nieuwe kleuterschool, maar dat lukte niet. In het licht daarvan was het veel te riskant om aan het verzoek van de kleuterschool gevolg te geven. Weijdt betreurde het dat het kleuterschoolbe stuur „die een leuke school heeft waar iedereen graar heengaat" nu slachtoffer is van de houding van de lagere scholen. Zijn fractiegenoot Daan Schilling zei zich niet te kunnen voorstellen dat men in Oosterend beseft waar men mee bezig is. Hij had het voorstel van B en W. het liefst teruggenomen willen zien. „Als ze het in Oosterend eens waren geweest had het college achter de plannen ge staan", Terug nemen van het voorstel was echter onmogelijk Er was een aan vraag en daar moest over beslist wor den. bedrijf van de verzekeringsmaatschap pij Vezeno pachtte. Als Vezeno de door haar gewenste pachtprijs in re kening brengt, is een bruto omzet van zes tot zeven ton nodig en dat zit er blijkens de ervaringen in het afgelo pen seizoen, lang niet in. De omzet zou nog wel wat kunnen worden op gevijzeld, maar daarvoor moet het gebouw worden veranderd. De uit de ze investering voortvloeiende lasten kunnen nooit worden goedgemaakt. Cor van Heerwaarden heeft niet al te veel geld in het gebouw gestopt. Zo werd de vernieuwing van het elektrici teitsnet van het voorste deel van het ge bouw door Vezeno betaald. Al direkt besloot Van Heerwaarden dat ook de ingebruikneming van de grote achter zaal aantrekkelijk was. De daar te tref fen voorzieningen bekostigde hij zelf. Wat nu? Op de vraag wat nu met „De Oranje boom" moet gebeuren, kan geen ant woord worden gegeven. Als de gemeente aan de Horecabestemming vasthoudt, zal het gebouw voorlopig leeg blijven staan. Want er is geen horecaondernemer te vinden die „De Oranjeboom" voor ±Vz ton wil kopen en dan nog eens voor noodzakelijke verbouwingen wil op draaien. Zelfs als de gemeente zou toe staan dat er een winkel of supermarkt van wordt gemaakt liggen de zaken moeilijk, temeer daar aan winkelruim te in Den Burg geen gebrek is en „De Oranjeboom" voor een werkelijk grote supermarkt (die makkelijk met de auto bereikbaar moet kunnen zijn!) onvol doende perspectief biedt. De Rabo-bank die het gebouw vorig jaar had willen kopen, is niet meer ge ïnteresseerd, zelfs niet om het als tij delijk onderkomen te gebruiken als de vergevorderde bouwplannen worden uitgevoerd. De enige reële hoop die gekoesterd zou kunnen worden is dat Vezeno kiest voor een half ei boven een lege dop en „De Oranjeboom" voor een aanmerkelijk lager bedrag aanbiedt. Niet alle Texelse raadsleden zijn goed van de tongriem gesneden. De wijze waarop ze hun gedachten onder woorden brengen is soms bijzonder stuntelig en daardoor onduidelijk. Hun woorden worden door notulist en krant vrijwel nooit letterlijk weergegeven want dat zou erop neerkomen dat zij belachelijk worden gemaakt. Het gaat om de bedoelingen van de sprekers en die komen ondanks het kreupele Nederlands meestal wel over, zeker als men ze persoonlijk goed kent. Het raadslid J. C. Dros maakt het zijn toehoorders soms bijzonder moeilijk. Vooral als hij emotioneel is, hollen zijn gedachten ver voor zijn woorden uit waardoor het logisch verband vaak zoek is. Daarbij komt dat Dros door zijn her haaldelijk uitgesproken wantrouwen je- gen het ambtelijk apparaat in het alge- meen en de notulist in het bijzonder bij de ambtenaren niet bepaald populair is, waardoor de neiging om hem in be scherming te nemen afneemt. Een en ander leidde ertoe dat in de notulen van de raadsvergadering van 13 juli meerdere uitlatingen van de heer Dros letterlijk werden weergegeven De notulist had eenvoudig de band afge luisterd en elk woord voor zover ver staanbaar opgeschreven. Het ging om de kwestie die ontstond toen Dros van B. en W. verlangde dat zij bepaalde voor hem grievende mededelingen in de raad huisrubriek in de Texelse Courant zou den rectificeren. Stuntelig De letterlijke weergave van zijn woor den leverde o.a het volgende op. „Ik wens rectificatie van die mededeling door u gedaan in de Texelse Courant. Kijk want je ken.d'r staat hier on juist, dus dat is eigenlijk een leugen: en daar kan ik, daar ga ik niet mee ak koord; dat is absoluut niet zo. En daar van wordt een stukje in het raadhuis gezet; dat is een officiële mededeling; ik wens, ik wil het eisen ook" En verder: „Er zijn meerdere mensen die vallen over die lange(onver staanbaar)maar mijn naam wordt overal genoemd in de stukken. De heer Koorn noemt in de krant; waarom alleen mijn naam wordt genoemd; die anderen die maken net zoveel bezwaar tegen dat we het veel te laat krijgen; op het laat ste moment net als ik en dit is absoluut want ik heb nooit dat die man daar geweest is dat weet ik; ik ben niet gek; ik dacht dat ik niet gek was; ik (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1