AGEND4 Hoornder naaktstrand naar paal 12 Verbazing over toelaten van lelijke zomerwoning r LAND f BOUW Jaap Vlaming houdt lezing voor aquariumvereniging VERVOLG VAN PAG. 1 Kerkdienst wordt opgeluisterd door „Posaunen (hor" Winkelpand verkocht aan Dros' Magazijn Zangdienst in Hen. kerk Tevoko-programma Jeugddiensten Den Burg COMPENSATIE DROOGTESCHADE Jaap Vlaming uit Spang houdt vrij dagavond (heden) voor de Texelse aqua riumvereniging een lezing (met dia's) in de LTS-kantine, aanvang 20.00 uur. Ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Jaap Vlaming is twee keer als ontwik kelingswerker in Kameroen geweest. Als vrijetijdsbesteding ving hij daar in beekjes en ander water allerlei soorten vis die hij naar Nederland exporteerde Hieronder bevonden zich zeldzame tot zeer zeldzame en zelfs onbekende soor ten. Deze vissen tracht hij thans tot voortplanting te brengen. Een en ander is onderwerp van de lezing, die zeer boeiend belooft te worden. ZATERDAG 18 SEPTEMBER Om 9.00 uur beginnen bij de speel weide aan de Floegelanderweg in de Dennen streekwedstrijden van pony- ruiters uit de kop van Noordholland. MAANDAG 20 SEPTEMBER Libelles „Sheherazade" houdt voor de Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland een lezing in Het Eier- landsche Huis; 20.00 uur. De commissie voor Recreatie en Na tuurbehoud heeft een openbare ver gadering in het raadhuis. Zitting districtsbureauhouder Land bouwvoorlichting in het kader RZ- regeling droogteschade tijdens de markturen hotel ,,De Lindeboom- Texel". Aanvraagformulieren zijn al daar eveneens verkrijgbaar. DINSDAG 21 SEPTEMBER De bejaardentocht van Den Hoorn start om 13.00 uur bij De Waldhoorn. De NVV Vrouwenbond houdt een bloemschikavond in de Landbouw school aan de Gasthuisstraat; 20.00 uur. RAADSLEDEN BOOS OVER LETTERLIJKE WEERGAVE IN NOTULEN weet bliksems goed dat de heer Roeper bij me geweest is met die stukken. En dat heb ik nooit ontkend dat; en daar komt het hier dan op neer. Maar ik accep teer. nou ik hoop dat de andere zijde in de krant komt. Maar ik accepteer. Want er staat hier onjuist, dus dat is, nou ja dat is, dat kan je omzetten in een leugen. Dan staat het er effe harder, maar het komt toch op hetzelfde neer" enzenz. Grof Verschillende raadsleden lieten dins dagavond blijken dat ze het nogal grof vonden om een raadslid voor schut te zetten door zijn inderdaad nogal stunte lige woorden zo letterlijk op te nemen. Tine Vlas-van der Vlies meende dat het op zijn minst ongebruikelijk was en Fried Blanken van het Pakt zei dat hij zich wel kon voorstellen dat de betrok ken ambtenaar in wanhoop naar dit uiterste middel heeft gegrepen, maar dat de notulen toch in de eerste plaats zijn bedoeld om inzicht in het bespro kene te geven en dat is door deze werk wijze niet gebeurd. Hij vroeg zoiets niet te herhalen. L J. Weijdt veroordeelde de notule ring scherp. „We weten wel dat Dros slecht formuleert. De een kan dat nu eenmaal beter dan de ander, maar dit is ongebruikelijk en zonder meer grof'. Weijdt vond de achtergronden van het incident nog veel ernstiger. Er is sprake van ergernis en spanning waarvan dit „raadslid pesten" blijkbaar een uitvloei sel is. Hij vond het verwerpelijk dat secretaris Beemsterboer dit heeft geac cepteerd en noemde de gang van zaken beledigend voor de hele raad. Weijdt eiste met spoed een vergadering van fractievoorzitters waar de wrijvingen uit de wereld moeten worden geholpen. Hij wilde dat de betreffende pagina's uit de notulen zouden worden verwijderd om behoorlijk te worden herschreven. Voor dat laatste voelde de burgemees ter niet veel. Lettelijke weergave van woorden in de notulen is ongebruikelijk, zo gaf hij toe, maar het was evenzeer ongebruikelijk dat zich destijds een zo onoverzichtelijke discussie ontspon dat de notulist wel naar deze methode moest grijpen met goedvinden van het col lege. De burgemeester gaf echter toe dat het eindresultaat wel wat grof over kwam. Opzet om iemand te beledigen was er echter beslist niet geweest. Dat laatste betwijfelde Weijdt. „In de ge wraakte notulen is het niet één keer maar herhaaldelijk gebeurd, telkens met de heer Dros. Dat is niet toevallig". Blanken vond echter dat de raad de hand in eigen boezem moest steken „De werkelijke oorzaak was het niveau van de besprekingen van die avond". Wet houder Westdorp bevestigde dat onge wild door op te merken dat Dros vaak zegt dat hij correct genotuleerd wil wor den. „Nu heeft hij zijn zin en hij kan in ieder geval niet beweren dat hij het zo niet heeft gezegd". Stemming Daarop werd waarschijnlijk uniek in de geschiedenis van de Texelse ge meenteraad de vaststelling van de no tulen in stemming gebracht. Tegen stemden mevrouw Vlas, Weijdt, Schil ling, Van Asselt en Dros. Fried Blanken stemde blanco omdat hij de vergadering van 13 juli niet had bijgewoond en dus niet in staat was de juistheid van de weergave in de notulen te controleren. Het naaktstrand bij paal 9 (Hoornder- slag) zal mogelijk worden verplaatst naar paal 12 (Jan Ayeslag). Daartoe zijn stemmen opgegaan omdat het Hoornder naaktstrand de afgelopen zomer zoveel bezoekers trok, dat de capaciteit van het parkeerterrein ontoereikend was. De mensen zetten toen hun auto's in lange rijen ter weerszijden van de weg waar door op de overgebleven smalle strook geen verkeer in beide richtingen meer mogelijk was, en de toegang tot het strand voor ambulance en ander hulp verlenend verkeer werd afgesloten. Volgend jaar wordt het nog moeilijker want door werkzaamheden van rijkswa terstaat zal het parkeerterrein nog klei ner worden en het ziet er niet naar uit dat vervangende parkeerplaatsen kun nen worden aangelegd. Ook zonder naaktstrandgedeeltes was het Hoornder strand al tamelijk druk. Er wordt daarom gevoeld voor verplaat sing van het naaktstrandgedeelte naar het relatief tamelijk stille Jan Ayeslag, drie kilometer noordelijker. Er is daar parkeerterein in overvloed. In de maandagavond in het raadhuis te houden openbare vergadering zal de commissie voor recreatie en natuurbe houd zich hierover uitspreken, wat dan mogelijk leidt tot voorstellen aan de gemeenteraad. Honden De commissie krijgt nog meer strand- perikelen te verwerken Gebleken is dat de aanwezigheid van steeds meer hon den op het strand door veel bezoekers als onaangenaam wordt ervaren, vooral de vervuiling. De meeste eigenaars rui men de stront niet op. „Door het bin nenkrijgen van zout water zijn de kan sen op braken en ontlasting groter dan in normale gevallen", aldus de toelich ting bij de agenda voor de vergadering. De vraag wordt aan de orde gesteld of beperkende maatregelen voor honden moeten worden getroffen in de vorm van een verbod voor bepaalde strandge- deelten. Strandpaviljoens Over het gedurende het hele jaar la ten staan van strandpaviljoens is ver schil van mening gerezen tussen staats bosbeheer, gemeente en strandexploi- tanten. Staatsbosbeheer vindt dat de pa viljoens na afloop van het zomerseizoen moeten worden afgebroken. Dat is altijd zo geweest, maar het werd de laatste jaren door de vingers gezien dat de pa viljoens bleven staan. Men eist nu ech ter dat alle paviljoens voor de winter worden opgeruimd, o.a. uit landschap pelijke overwegingen. De exploitanten willen dat niet; ze hebben behoorlijke investeringen moeten doen en willen blijven staan. Omdat bij deze zaak zo wel recreatieve als landschappelijke as pecten een rol spelen, is het oordeel van de commissie voor natuurbehoud en re creatie gewenst. NRC op zondag Het Natuurrecreatiecentrum gaat in de naaste toekomst wellicht op zondag ook open. B. en W. hebben er, in het bijzijn van een CRM-vertegenwoordiger, over gesproken met het bestuur van de Stichting Texels Museum, waarbij ook andere samenhangende zaken aan de orde kwamen. B. en W. hebben het be stuur van de stichting gevraagd mee te werken aan een organisatieonderzoek van het NRC, een enquête onder de be zoekers en een proefopenstelling gedu rende zeven dagen per week in de perio de pasen-herfstvakantie 1977. Wildgroei bordjes Op grote schaal wordt op Texel het' verbod overtreden om zonder vergun ning van de provincie borden te plaat sen langs de wegen Er staan nu tiental len borden en bordjes in allerlei soort en kleur langs vooral de Pontweg, maar ook langs de Postweg, Pijpersdijk, Laag- waalderweg e.d. In het verleden werden met provinciale vergunning door de VVV metalen frames geplaatst waarin de leden hun (uniform uitgevoerde) bordjes konden plaatsen. Dit systeem functioneert nog maar is enigszins ver ouderd. Bovendien zijn de frames, voor al bij kruisingen, niet ongevaarlijk. Ge meente en provincie zullen nu samen een gemeenschappelijk en verantwoord Zondag 19 september zal de kerk dienst in de Hervormde kerk van Den Hoorn een bijzonder karakter dragen door de muzikale medewerking van het Posaunen Chor uit Huckelhoven in West Duitsland. Dit „Posaunen Chor", opgericht in 1965, is een muziekgroep, waarvan de kern bestaat uit 18 koperblazers. Het repertoire van de groep omvat twee soorten muziek: de oude, uit de Middel eeuwen daterende „Tonblazer'-muziek en de kerkelijke koraalmuziek. Regel matig worden concerten gegeven Ver der wordt op hoogtijdagen muzikale me dewerking verleend aan kerkdiensten. Éénmaal per jaar maakt de groep een uitstapje. Dit jaar viel de keuze op Texel. Deze keuze zal zeker beïnvloed zijn door de dirigent Lambert Hensen, die sedert 1965 iedere zomer enige ma len op het eiland vertoeft. Voorafgaande aan de kerkdienst, die om 11.00 uur begint, zal het Posaunen Chor ook op het kerkhof enige muziek ten gehore brengen. nieuw systeem ontwikkelen. Weer is de keus gevallen op een frame met bord jes maar dan van groter formaat. Bij het uitbrengen van gemeentelijk advies aan de provincie zal rekening worden gehouden met de mening van de com missie voor recreatie en natuurbehoud. Overigens is de provinciale goedkeurin gen niet langs alle wegen vereist; er zijn ook wegen waar voor het plaatsen van bordjes gemeentelijke goedkeuring vol doende is De commissie moet zich uit spreken over de vraag of op deze wegen hetzelfde uniforme systeem moet wor den ingevoerd. Floodlight Het geeft een mooi effekt als kerken en andere monumentale gebouwen 's avonds in de schijnwerpers worden ge zet. Het gebeurt op dit moment met de N.H. kerk in Den Burg, maar het is de bedoeling ook de molen van Oudeschild in het (kunst)zonnetje te zetten volgend jaar. De investeringskosten worden door gemeentewerken geraamd op ƒ5.210,Aan de commissie wordt ge vraagd of dit bedrag uit de toeristische reserve moet worden gehaald. Kermis De commissie moet ook een uitspraak doen over de wenselijkheid om de ker mis te verplaatsen van de Groeneplaats naar een ander terrein. Regelmatig gaan hiervoor stemmen op en de zaak kan aktueel worden als in de toekomst nog meer beperkingen aan het gemotori seerd verkeer in Den Burg zullen wor den opgelegd, wat een reconstructie van de Groeneplaats tot gevolg zal hebben. Mevrouw D. van Sambeek-Schrama heeft haar winkel Stenenplaats 5 met ingang van 31 januari a.s. verkocht aan Dros' Magazijnen B.V. die nu mogelijk heden krijgt om haar aangrenzende winkelpand uit te breiden. Mevrouw Van Sambeek heeft de win kel (die samen met woongedeelte en tuin een oppervlakte beslaat van ruim 300 m2) 12jaar in gebruik gehad. Ze nam het pand destijds over van de familie J Dekker die er ook een fournituren- en damesmodezaak had. De familie Van Sambeek-Schrama is bezig met andere woonruimte aan de rand van Den Burg. Het is niet uitgesloten dat mevrouw Van Sambeek haar zaak op bescheiden schaal nog een aantal jaren zal voort zetten in een ander pand omdat er geen andere winkels van deze aard zijn. Bij de toekomstige samenvoeging van de winkels zal de aanblik van de Ste nenplaats niet ingrijpend veranderen, omdat de gevel Stenenplaats 5 op de monumentenlijst staat en dus niet ver anderd mag worden. Zondagavond a.s. wordt om 19.00 uur weer een zangdienst gehouden in de Hervodmde kerk van Den Burg. Er worden liederen uit het nieuwe Lied boek gezongen, die men ter plaatse kan opgeven. Aan het orgel; J. Visser. De dienst wordt besloten met een korte overdenking. Iedereen is welkom. Zaterdag a.s. om 14.30 uur in sporthal „Ons Genoegen": Tevoko 1-Polysport 3 (heren) Tevoko 2-Polysport (dames) Bij hoeve „Spyk" nabij Den Hoorn is onlangs een zomerwoning gebouwd. Het heeft nu al historische waarde want het is de laatste zomerwoning die op Texel legaal tot stand is gekomen. De vergun ning werd vorig jaar aangevraagd voor dat het voorbereidingsbesluit voor het nieuwe bestemmingsplan geldig werd en moest dus worden ingewilligd. Het ge bouwtje heeft een schuin rieten dak met een afgeplatte punt. Niet iedereen vindt dat mooi. Fried Blanken van het Pakt vroeg zich in de rondvraag van de dins- af of de welstandscommissie in deze gun stig heeft geadviseerd. Hij ging ervan uit dat dit niet het geval kon zijn en wilde weten waarom B. en W. een der gelijk gebouw desondanks hebben toe gestaan. Ook had het hem verbaasd dat de zo merwoning aan de weg mocht komen, terwijl gebruikelijk was dat zomerwo ningen achter het bestaande hoofdge bouw staan. Wethouder Zuidewind zei dat oor spronkelijk een woning met een plat dak was aangevraagd. De gemeen te vond het platte dak niet mooi en het gevolg was dat een nieuw ontwerp werd gemaakt: met een schuin pannendak. Het gebouwtje zou dan echter een me ter of zeven hoog worden terwijl de voorschriften een maximum hoogte van niet meer dan vijf meter toelieten. Toen werd simpel de top van het gebouwtje „afgesneden" waardoor het thans gerea liseerde merkwaardige model ontstond. De welstandscommissie ging daarmee aarzelend akkoord. Dat de pannen plaats maakten voor riet was van een later initiatief van de opdrachtgever dat door de gemeente van harte werd ondersteund. Op de ge bruikelijke plaats kon deze zomerwo ning niet worden gezet omdat dit een ongelukkige situering tussen schuur en huis tot gevolg zou hebben. YVarmoesstraat Blanken zei het ook te betreuren dat de woning Warmoesstraat 5 zal moeten verdwijnen als gevolg van de verbou wing van de Rabo-bank. Hij had liever gezien dat het gebouw in het kader van de rehabilitatie zou worden opgeknapt, zodat het zijn woonfunctie had kunnen houden. Wethouder Zuidewind liet blijken dat de sloop onontkoombaar is. Al in 1973 is de gemeente akkoord gegaan met ont trekking aan de woningvoorraad. Sinds die tijd heeft de bank de heer A. Goes er gratis laten wonen. Hij is inmiddels naar een ander pand verhuisd; na 1 oktober begint de verbouw van de bank en zal de woning worden gesloopt. Het pand Warmoesstraat 7 (dat bewoond wordt door J. Bonne) staat niet in de weg en blijft dus gehandhaafd Op de vraag van Blanken wat de er varingen (na een seizoen) zijn met het omgedraaide verkeer in Den Burg had het college een gunstig antwoord De verandering is een verbetering geble ken; er zijn geen klachten vernomen. Meer ervaringsgegevens komen de vol gende maand beschikbaar. Wethouder Nauta, tot wiens portefeuille de ver keersproblematiek behoort, woonde we gens ziekte de raadsvergadering niet bij. Bouw Op vragen van Henk Beumkes (Pakt) zei wethouder Zuidewind dat de bouw van het gebouw voor de Rijksscholen gemeenschap ongeveer een maand ver dacht voor het „krottenplan" van de re gering en raadde aan gebruik te maken van de daarin geboden regelingen. Zui dewind zei dat onder andere hierover binnenkort een gesprek zal worden ge voerd met Volkshuisvesting in Den Haag. Henk Beumkes vond dat ook de woningen in het buitengebied bij even tuele opknapplannen moeten worden be trokken. Sluipende paardenstal Het ontstaan van bouwwerken met een ongewenste bestemming is veelal een sluipend proces. Jan Witte van de SCF wees op een ander geval waarbij het volgens hem kennelijk de verkeerde kant op ging. Aan de oostkant van de Schilderweg, vlak bij Den Burg wordt momenteel door de heer J. Bonne een paardenstal gebouwd. Deze stal is niet alleen royaal van omvang, maar is ook voorzien van mooie ramen, spouwmuur en zelfs wc. Voor Witte was het duide lijk dat de ambities van betrokkene niet zo agrarisch zijn. De burgemeester (die niet ontkende dat een en ander legaal tot stand is ge komen) zei dat scherp zal worden gelet op eventueel strijdig gebruik. (Het nieu we bestemmingsplan bindt niet alleen de aard en grootte van bouwwerken aan voorschriften, maar stelt ook be perkingen voor wat betreft het gebruik. Bij overtreding zijn sancties mogelijk Red) In het kader van de jeugdzondag wor den 19 september in de Gereformeerde kerk 2 jeugddiensten gehouden. De mor gendienst is vooral bestemd voor de jon gere jeugd en heeft als thema „De Goe de Herder". Meerdere jongeren zullen daadwerkelijk aan de dienst meewerken. 's Avonds om 19.00 uur wordt een jeugdzangdienst gehouden m m.v. de oudere jeugd. Het thema is: „Geloven; een uitdaging". Voorganger in beide diensten is ds. Douwes. De diensten zijn bedoeld als start voor alle kerkelijke jeugdwerk. Na de morgendienst is er gezamenlijk koffie- en limonade drinken in het Gemeentecentrum „De Poort", waar tevens de werkstukken bekeken kunnen worden, die de jongeren ge maakt hebben rond het thema „De Goe de Herder" Van de 300 verzonden enquêteformu lieren zijn op het Consulentschap in Alk maar ruim 200 ingevulde formulieren terugontvangen. Het resultaat van de voorraden voor de komende winter is allerbedroevendst. De schapenbedrijven hadden net 2 kg droge stof per grootvee-eenheid, rund vee met schapen had nog geen 5 kg en de rundveehouderij bedrijven hadden iets meer dan 5 kg droge stof per groot vee-eenheid. De aanvraagformulieren zijn reeds in augustus door de specialist weide en voederbouw (de heer P. Stoep- ker) verwerkt. Nadien is er op vele be drijven nog een aanslag gepleegd op de voorraden omdat de graslanden geen gras meer opbrachten. De heer Stoep- ker komt met de door de schapen- en veehouders verstrekte gegevens tot de conclusie dat bij een stalperiode van 180 dagen (en verder geen aanslag op het ruwvoer voor de winter) er 2.631.371 kg stro en hooi aangekocht dient te worden in de afzet van 11.645 schapen en 352 stuks rundvee (grootvee- eenheid). Alles is berekend op de mini male behoefte van 5 kg structuurhou- dende droge stof en 9 kg voor resp. rundvee en schapen. Normaal zien we altijd graag 9 k 10 kg droge stof voor een stalperiode. Verwonderlijk Door de besturen van de gezamenlijke landbouworganisaties is er een vragen lijst verstuurd met het verzoek op te ge ven hoeveel bietenkop met blad er ge vraagd wordt. De opgave datum is reeds achter de rug maar de opgave is erg laag namelijk 1.000 ton of wel ongeveer 40 a 50 ha. Met de gegevens zoals boven ver meld is dat erg verwonderlijk. Aan de ene kant een groot tekort terwijl aan de andere kant een kleine vraag staat. Men wordt daarom geadviseerd nog eens nauwkeurig na te gaan hoeveel ruwvoer er nu werkelijk is voor het rundvee in de komende winter. Met de invulling van het hierbij ge voegde voorbeeld is het mogelijk na te gaan hoeveel voer er voor de komende winter beschikbaar is. Wanneer nu blijkt dat er een tekort is aan ruwvoer van het grasland moet er niet veel meer verwacht worden in deze herfst Er zijn dan nu nog mogelijk heden om dit voer aan te vullen want met bietenkop en -blad is die mogelijk heid er nog. Later dit jaar wanneer het weer nog minder wordt is de kans groot dat er dan niets meer te krijgen valt. Dat er geen ruwvoer gekocht wordt tegen elke prijs is te begrijpen. Evenwel in dien er een afwachtende houding wordt aangenomen en wordt gehoopt dat er straks nog wel iets gebracht zal wor den, kan het helemaal tot teleurstellin gen leiden. Met de besturen van de Landbouwor ganisaties is afgesproken dat er een mogelijkheid blijft voor aankoop van bietenkop en -blad van de vaste wal. Een opgavemogelijkheid hiervoor blijft tot woensdag 22 september a.s. De moge lijkheid bestaat dat er dan een defini tieve streep onder wordt gezet. Ter ver duidelijking nog eens de prijs per ton bietenkop en -blad Dit is 20,voor de bietenverbouwer. Het transport van uit de Wieringermeer en de Anna Pau- lawnopolder komt er nog overheen (ge taxeerd op eveneens 20,per ton). Van de transportkosten gaat een subsidie van ƒ7,50 per ton. Misschien zal dit be drag nog iets verhoogd worden, maar ze kerheid hebben we nog niet. Bij het inkuilen van bietenkop en -blad moet er gerekend worden met een verlies van 40 - 50%> Er blijft dus onge veer de helft over. De contactadressen zijn: F. Ooslerhof, Eendekooisweg, Oosterend, telefoon (02223) 481; C. W. Hin, Ottersaat, Oude schild, telefoon (02220) 2144 J Koolhof melkkoeien jongvee schapen x 1 x 0,45 x 0,1 g.v.e. g.v.e. g.v.e. x 180 staldagen x 180 staldagen x 180 staldagen grootvees taldagen grootveestaldagen grootveestaldagen Totaal grootveestaldagen Beschikbaar hoeveelheid ruwvoer soort ha kg-ds-ha t hooi X 4000 3000 2000 voordroogkuil X 3300 2500 1700 snijmais X 8250 5500 4000 voerbieten X 9000 7200 5400 stoppelknollen X 3000 2400 1800 bladkool X 2000 1600 1200 suikerb. k en bl X 2000 1600 1200 stropakjes X 17 18 20 kg Totaal totaal kg ds structuurhoudend kg droge stof x 1 x 1 x 0,5 x 0,2 x 0,2 x 0,2 x 0,3 x 1 Op het bedrijf minimaal nodig: gr. veestdgn. x 5 kg structuurhoudend d.s. kg str. h.d.s. gr. veestdgn. x 9 kg structuurhoudend d.s. kg str. h.d.s (schapen) Totaal kg d.s. structuurhoudend droge stof Behoefte aan d.s./g.vee/dag op basis van 9 kg traging heeft opgelopen. De school zal den x 9 kgd.s. or*v»+»T- tiiAicr Hue vnnr 't. schooliaar dat echter tijdig, dus voor 't schooljaar dat in 1977 begint, gereed zijn. Bij de bouw van het verpleeghuis „Samen Eén" is men precies op schema, aldus wethouder Jaap Westdorp. Cor Ellen van het Pakt vroeg aan- op basis van 5 kg structuurhoudende droge stof per g.v.e./ dag is minimaal nodigrundv. gr. stdgn x 5 kg idemschapen gr. stdgn x 9 kg Over-tekort

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2